TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој бил уценетиот Евреин осомничен дека ја предал Ана Франк?

МКД - 19.01.2022

Кој им ги предал Ана Франк и нејзиното семејство на нацистите во 1944 година? Книга заснована на истрага од поранешен агент на ФБИ прогласува еден еврејски нотар за главен осомничен, кој, наводно, го направил тоа за да го спаси сопственото семејство.

Кој ја предаде Ана Франк?

Канал5 - 19.01.2022

Истрага откри кој им кажал на нацистите каде се крие, а тоа го направил за да го спаси своето семејство. Шестгодишната истрага на холандските власти за предавството на Ана Франк го идентификуваше осомничениот за смртта на една од најпознатите ...

КОЈ ГО ОТКРИЛ СКРИВАЛИШТЕТО НА АНА ФРАНК И ЗОШТО? Осветлена една од најтемните точки на предавството на семејството ...

Еспресо - 19.01.2022

Книгата „Кој ја предаде Ана Франк“, напишана од Розмари Саливан во соработка со агент на ФБИ, ја изнесува на виделина една од најтемните точки на апсењето на семејството Франк. Тоа било на 4 август 1944 година.

Овој човек ја предаде Ана Франк: Еврејски нотар го открил нејзиното скривалиште на нацистите за да го спаси своето ...

Хаштаг - 18.01.2022

Повеќе од 75 години откако нацистите упаднаа во нејзиното скривалиште во Амстердам, истражувачите заклучија дека е „многу веројатно“ Ван ден Берг да го предал семејството Франк за да го спаси сопственото семејство, изјави член на истражувачкиот тим ...

Кој ја предал Ана Франк: Истрагата открила кој им дојавил на нацистите каде се крие, а тоа го направил за да го заштити ...

Точка - 18.01.2022

Шестгодишната истрага на холандските власта за предавството на Ана Франк, го идентификувала осомничениот за смртта на една од најпознатите еврејски жртви на холокаустот. Нејзината скривница ја открил еврејскиот нотар Арнолд ван дер Берг, според ...

Ана Франк ја предал Евреин кој им кажал на нацистите каде се крие нејзиното семејство: ФБИ-агент тврди дека ја решил ...

Репортер - 18.01.2022

Винс Панкок, пензиониран агент на ФБИ, верува дека го открил името на човекот кој го предал семејството на Ана Франк на Нацистите. Тој смета дека станува збор за Арнолд ван дер Берг, еврејски нотар кој станал нацистички доушник за да го спаси своето ...

По 77 години откриено кој го предал семејството на Ана Франк

Факултети - 18.01.2022

Нова истрага идентификува осомничен кој можеби ги предал Ана Франк и нејзиното семејство на нацистите. Ана Франк почина во нацистички концентрационен логор во 1945 година, на 15-годишна возраст, по две години криење.

Авторката на новата книга тврди: Ана Франк можеби била предадена од еврејски нотар

Вечер Прес - 18.01.2022

Истрагата предводена од поранешен агент на ФБИ, покажа дека нотарот Евреин Арнолд ван де Берг е главниот осомничен во мистеријата за предавството на тинејџерката Ана Франк, авторката на најпознатиот дневник во светот и нејзиното семејство, тврди ...