TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со право на глас на овие избори во Избирачкиот список се запишани вкупно 1.814.317 гласачи

Скопје1 - 23.04.2024

Со право на глас на овие избори во Избирачкиот список се запишани вкупно 1.814.317 гласачи. Денес, 2.569 гласачи своето право на глас ќе можат да го остварат во 31 гласачко место во ДКП каде што се пријавиле да гласаат, а чии што пријави се ...

„Зошто да гласам?“ воопшто не смее да биде прашање

Рацин

Нема плата ако не гласате, не може да извадите возачка – Земји каде гласањето е задолжително

Градска

Дијаспората прва ќе даде глас за претседател на Македонија

Вечер Прес

Гласаат членовите на ИО кои заминуваат во странство заради спроведување на претседателските избори во дијаспората

CivilMedia

Денеска гласаат болните, затворениците и дијаспората, во тек е кампањата за пратеници

360 степени

Денеска гласаат болните, затворениците и дијаспората

Фокус

Р.С.Европа Либертас Мета

Сите македонски претседатели - од Глигоров до Пендаровски

Deutsche Welle - 23.04.2024

Од 1991 година досега, петмина претседатели избрани од парламентот и од народот ја имале привилегијата да бидат на чело на државата. Северна Македонија во среда (24 април) е исправена пред седмите по ред на кои дури седуммина кандидати се во трка за ...

Предизборен молк пред утрешните претседателски избори, денеска гласа дијаспората, болните и затворениците

Макфакс

Почна молкот за претседателските избори – гласаат дијаспората, болните и затворениците

Локално

Молк за претседателските избори од вечерва на полноќ

Gostivarpress.mk

Од полноќ молк за претседателските кандидати, но не и за парламентарните избори

МКД

Од полноќ почнува молкот за претседателските избори

CivilMedia

Од полноќ почнува молкот за претседателските избори на 24 април

24 Вести

Бриф +инфо Lider Frontline Алсат-М ТВ21 Сител Слободен Печат

ДИК објави упатство за гласање на изборите

360 степени - 23.04.2024

Упатството е достапно на македонски, албански, турски, српски, ромски и влашки јазик Во пресрет на утрешното одржување на првиот круг од претседателските избори, Државната изборна комисија (ДИК) на својата официјална веб-страница објави ...

Упатство за гласање на претседателските избори

Телма

МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА СО ИСТЕЧЕНИ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ МЕЃУ 24 ЈУЛИ 2023 И 24 АПРИЛ 2024 ГОДИНА Објавено упатството за гласање на претседателските избори

+инфо

Упатство за гласање на претседателските избори

Gostivarpress.mk

Се што треба да знаете ако утре гласате за прв пат во својот живот

24Инфо - 23.04.2024

Утре се одржуваат редовните претседателски избори. Над 1,8 милиони граѓани имаат право на глас, а меѓу нив десетици илјади млади луѓе со наврешени 18 години за прв пат ќе се упатат кон изборачките места.

Ова треба да го знаете ако утре гласате за прв пат во својот живот

Рацин

ИЗБОР НА ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО 7 ПАТ: Функцијата шеф на државата до два мандата досега ја извршувале само Киро Глигоров и ...

Денешен - 23.04.2024

Претседателските избори на 24 април ќе бидат седми од незавиноста на државата. На претседателската фотелја досега седнаа петмина претседатели. Првиот претседател Киро Глигоров и поранешниот Ѓорге Иванов претседателската функција ја вршеа во два ...

Седми претседателски избори – петмина претседатели

Нетпрес

Седми претседателски избори

OhridNews

Седми по ред претседателски избори од независноста на Македонија

МКД

Македонија утре гласа: Седми претседателски избори

Република

Денеска молк за претседателските избори

МКД - 23.04.2024

Претседателски избори 2024 Во земјава денеска е молк, пред утрешните седми претседателски избори. Молкот завршува на 24 април во 19 часот, кога се затвораат избирачките места. Годинава поради тоа што се одржуваат двојни избори, за време на молкот за ...

Молк пред утрешните претседателски избори, гласаат болните, затворениците, лицата во старските домови, тече кампањата за пратеници

MakPress

Гласаат 6.935 болни, затвореници, лица во старските домови – молк пред утрешните претседателски избори, тече кампањата за пратеници

Бриф

Молк пред утрешните претседателски избори, гласаат болните, затворениците, лицата во старските домови

CivilMedia

Молк пред претседателските избори, гласаат болните, затворениците, тече кампањата за пратеници

А1 On

Гласаат 6.935 болни, затвореници, лица во старските домови – молк пред утрешните претседателски избори, тече кампањата за пратеници

24Инфо

ПРЕДИЗБОРЕН МОЛК ПРЕД УТРЕШНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ Гласаат старите изнемоштени лица и затворениците

+инфо

Курир Нетпрес Алсат-М 24 Вести Слободен Печат Телма Антропол Денешен

(Видео) Масовна посетеност на митингот на Пендаровски во Битола

24Инфо - 22.04.2024

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски вечерва во Битола го одржа последниот митинг за првиот круг од претседателските избори. Како што започна, Пендаровски кампањата ја заврши со масовна посетеност од граѓаните.

Стево Пендаровски во Битола ја заврши предизборната претседателска кампања пред првиот изборен круг (фотогалерија)

Битола Њуз

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Крајот на Пендаровски

Денешен - 22.04.2024

Дарко ЈАНЕВСКИ Заврши кампањата за првиот круг на претседателски избори. Рамката е исцртана, останува финалето во среда. Останува бледата импресија од кампањата на Пендаровски, како еден од двајцата фаворити за вториот круг.

Пендаровски: пред првиот круг од Битола стариот главен град на Македонија

Тера

Јаневски: Крајот на Пендаровски

Република

Пендаровски: Првиот изборен круг е само загревање

Скопје1 - 22.04.2024

Во вечерашното издание на „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски зборувајќи за очекувањата од првиот круг на изборите истакна дека не се согласува со одредени анкети според кои Гордана Силјановска-Давкова ...

Пендаровски: Првиот изборен круг е само загревање

Press24

ЦИВИЛ: ПОЛИТИЧКИ КАТАЛОГ – Сите претседателски кандидат(к)и

Нова ТВ - 22.04.2024

Политички каталог: Сите претседателски кандидат(к)и е дигитална публикација што Цивил – Центар за слобода ја издаде како актуелен но и како архивски материјал за годинешниве претседателски избори.

АНАЛИЗА: Седум претседателски кандидати, но еден заеднички проблем – цензус од 40 отсто

Lider - 22.04.2024

Седум претседателски кандидати задутре ќе се најдат на избирачкото ливче. Но сите заедно имаат еден заеднички проблем – цензус од 40 отсто. Седум претседателски кандидати ќе се најдат на ливчето во првиот круг задутре, на 24 април и на 8 мај во ...

Уште денес и утре кампања за претседателски избори, во среда гласање за прв круг

MakPress - 21.04.2024

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори, каде претседателските кандидати, како и кандидатите за пратеници во шесте изборни единици ги претставуваат нивните програми пред граѓаните низ државата.

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори – денеска сите во Скопје

Република

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори

Пулс24