TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи: Бугарија е информирана за нашата намера за диверзификација на изворите на енергија

Press24 - 25.11.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека Софија е информирана за повлекувањето на нашата земја од проектот за нуклеарката Белене и одлуката да се вклучи во проектот Александрополис.

За ВМРО-ДПМНЕ инвестирањето во гасна централа во Грција е „енергетска авантура“

Независен - 25.11.2020

Најголемата опозициска партија во земјава, ВМРО-ДПМНЕ смета дека инвестирањето во гасна централа во Грција, што го најави Владата, е „енергетска авантура“. Во соопштението до медиумите од Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ се вели дека е подобро ...

Со парите кои ќе се потрошат за инвестиции во гасна централа во Грција, Заев може да направи гасна централа во ТЕЦ ...

24Инфо - 25.11.2020

На повидок нова „енергетска авантура“ наречена изградба на гасна електрана во Грција.Изминативе два-три дена слушнавме на Македонскиот енергетски форум од сегашниот генерален директор на ЕСМ дека Македонија времено се откажува од инвестирање во ...

ЕСМ: За „Белене“ не се наѕира почетокот, поперспективен е проектот во Александрополис

MakPress - 24.11.2020

По објавата дека државата времено се откажува од инвестирање во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон грчката гасна електрана во Александруполис денеска од ЕСМ ги појаснуваат причините за ваквата одлука.

ЕСМ: За Белене не се наѕира почетокот, поперспективен е проектот во Александрополис

Кајгана - 24.11.2020

По објавата дека државата времено се откажува од инвестирање во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон грчката гасна електрана во Александрополис денеска од ЕСМ за МИА ги појаснуваат причините за ваквата одлука.

Македонија и врти грб на Бугарија, ќе инвестира во грчка гасна електрана

Либертас - 24.11.2020

Државата времено се откажува од инвестирање во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон грчката гасна електрана во Александрополис Грчката електрана Александрополис има поголеми изгледи да се реализира во поскоро време отколку ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да се инвестира во гасна централа во Грција, може да се направи гасна централа во ТЕЦ Неготино

Опсервер - 25.11.2020

На повидок нова „енергетска авантура“ наречена изградба на гасна електрана во Грција. Изминативе два-три дена слушнавме на Македонскиот енергетски форум од сегашниот генерален директор на ЕСМ дека Македонија времено се откажува од инвестирање во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да се инвестира во гасна централа во Грција, може да се направи гасна централа во ТЕЦ Неготино

А1 On - 25.11.2020

„На повидок нова „енергетска авантура“ наречена изградба на гасна електрана во Грција. Изминативе два-три дена слушнавме на Македонскиот енергетски форум од сегашниот генерален директор на ЕСМ дека Македонија времено се откажува од инвестирање во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо во Грција, може да се направи гасна централа во ТЕЦ Неготино

Канал5 - 25.11.2020

На повидок нова „енергетска авантура" наречена изградба на гасна електрана во Грција. Изминативе два-три дена слушнавме на Македонскиот енергетски форум од сегашниот генерален директор на ЕСМ дека Македонија времено се откажува од инвестирање во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ оди во нова енергетска авантура со вложување во изградба на гасна електрана во Грција, ...

Денешен - 25.11.2020

На повидок е нова „енергетска авантура“ наречена изградба на гасна електрана во Грција, се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ за најавите од власта за откажување од нуклеарната електрана Белене во Бугарија и вложување во изградба на гасна електрана во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да се инвестира во гасна централа во Грција, може да се направи гасна централа во ТЕЦ Неготино

Либертас - 25.11.2020

Изминативе два-три дена слушнавме на Македонскиот енергетски форум од сегашниот генерален директор на ЕСМ дека Македонија времено се откажува од инвестирање во нуклеарната електрана во Белене-Бугарија и ќе се пренасочи во изградба на гасна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо гасна електрана во Грција, да се направи гасна централа во ТЕЦ Неготино

iPortal - 25.11.2020

„На повидок нова „енергетска авантура“ наречена изградба на гасна електрана во Грција. Изминативе два-три дена слушнавме на Македонскиот енергетски форум од сегашниот генерален директор на ЕСМ дека Македонија времено се откажува од инвестирање во ...

Инвестирањето во гасна централа во Грција е „енергетска авантура“, смета ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 25.11.2020

Најголемата опозициска партија во земјава, ВМРО-ДПМНЕ смета дека инвестирањето во гасна централа во Грција, што го најави Владата, е „енергетска авантура“. Во соопштението до медиумите од Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ се вели дека е подобро ...

Османи: Бугарија е информирана за нашата намера за диверзификација на изворите на енергија

24Инфо - 25.11.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека Софија е информирана за повлекувањето на нашата земја од проектот за нуклеарката Белене и одлуката да се вклучи во проектот Александрополис.

Османи: Софија е информирана за нашата намера за диверзификација на изворите на енергија

Слободен Печат - 25.11.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека Софија е информирана за повлекувањето на нашата земја од проектот за нуклеарката Белене и одлуката да се вклучи во проектот Александрополис.

Османи: Бугарија е информирана за нашата намера за диверзификација на изворите на енергија

Опсервер - 25.11.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека Софија е информирана за повлекувањето на нашата земја од проектот за нуклеарката Белене и одлуката да се вклучи во проектот Александрополис.

Османи: Бугарија е информирана за нашата намера за диверзификација на изворите на енергија

Вечер Прес - 25.11.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека Софија е информирана за повлекувањето на нашата земја од проектот за нуклеарката Белене и одлуката да се вклучи во проектот Александрополис.

Османи: Бугарија е информирана за нашата намера за диверзификација на изворите на енергија

Либертас - 25.11.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека Софија е информирана за повлекувањето на нашата земја од проектот за нуклеарката Белене и одлуката да се вклучи во проектот Александрополис.

Бугарија знае за нашата намера за повлекување од Белене, вели Османи

MakPress - 25.11.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека Софија е информирана за повлекувањето на нашата земја од проектот за нуклеарката Белене и одлуката да се вклучи во проектот Александрополис.

Белене ќе почека, Македонија ќе инвестира во грчка гасна електрана

Deutsche Welle - 24.11.2020

Државата времено се откажува од инвестирање во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон грчката гасна електрана во Александрополис. Од владата велат дека можноста за соработка со Бугарија останува.

Македонија се откажува од бугарската нуклеарна централа, ќе инвестира во грчка гасна електрана

Вечер Прес - 24.11.2020

Грчката електрана Александрополис има поголеми изгледи да се реализира во поскоро време отколку бугарскиот проект за нуклеарна централа Белене . Со реализација на оваа инвестиција се очекува да се подобрат перформансите на компанијата во поглед на ...

Напуштањето на „Белене“ е грешка, си прави ли власта нов бонбона бизнис во енергетиката?

Алфа - 24.11.2020

Одлуката власта наместо во Бугарија да инвестира во гасна електрана во Александропулос, Грција е лош потег кој ќе предизвика последици, алармираат експертите. Според Константин Димитров, таквата инвестиција е политичка, која нема да има речиси ...

За „Белене“ не се наѕира почетокот, затоа се насочуваме кон Александрополис, велат од ЕСМ

Независен - 24.11.2020

По објавата дека државата времено се откажува од инвестирање во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон грчката гасна електрана во Александруполис денеска од ЕСМ за МИА ги појаснуваат причините за ваквата одлука.