TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема маски во аптеките, потрошени се – дефицит и од дезинфекциони средства со алкохол

ТВ21 - 26.02.2020

Нема маски и дезинфекциони средства во аптеките кои ги посети екипата на ТВ21. Аптекарите немаат информации кога ќе пристигнат маските и дезинфекционите средства. „Иако во Македонија нема ниту едно заразено лице од корона ирус, во аптеките нема ...

Кумановци почнаа да ги празнат маркетите, во аптеките нема заштитни маски

Кумановски м. - 26.02.2020

Кумановци вечерва започнаа да ги празнат рафтовите по маркетите, откако денеска попладне надлежните објавија дека во Македонија е регистриран првиот случај на коронавирус . Дел од нашите читатели велат дека во маркетите забележале луѓе кои ...

Маските за заштита од корона 300 денари, владата не реагира

Курир - 26.02.2020

И додека во Македонија е регистриран првиот случај на корона вирус, наместо достапност на неопхиод материјал маските достигнаа цена до 300 денари. Ако најевтините маски беа околу 50 денари, а оние кои нудат поголема заштита околу 150, сега дотигнаа ...

Некои луѓе заштитни маски носат од страв, а други поради мода: Внимавајте, тие може и да одмогнат! Ова мора да го ...

Точка - 26.02.2020

Маските можат да го намалат ширењето на грипот, но тоа самото по себе не е доволно. Треба да внимавате на тоа дали неправилно ја употребувате маската затоа што само така може да го зголемите ризикот од пренесување на заразата.

Приведени 1.500 лица за продажба на фалсификувани медицински маски

MTM - 26.02.2020

Во Кина уапсени се повеќе од 1.500 лица за производство и продажба на фалсификувани медицински маски. Ова го објави Министерството за јавна безбедност на земјата. „Приведени се над 1560 лица. Истражени се вкупно 688 случаи.

ВИДЕО: Хрватите ги опустошија продавниците поради коронавирусот - нема маски, влажни марамици, ни антибактериски гелови

Press24 - 26.02.2020

Загриженоста поради коронавирусот во Хрватска забрзано се шири и додека во аптеките нема заштитни маски, во поедини маркети нема ниту антибактериски гелови и влажни марамици. Исто така, се зголеми онлајн нарачувањето производи.

Навала во скопските аптеки: Се купуваат маски против коронавирус

Слободен Печат - 26.02.2020

Во скопските аптеки утринава има интензивна побарувачка на медицински маски. Граѓаните купуваат по неколку пара, и за себе и за најблиските. Во неколку скопски аптеки од голем ланец аптеки, нема никакви маски, ниту обични од 4 денари, ниту од ...

Еве како правилно се поставува маската за да навистина нè заштити од вируси – Совет од пулмолог

Нане - 26.02.2020

Маските се еден од најчесто употребуваните предмети за заштита за време на вируси. За жал, кај нас истите почесто ги употребуваат здравите, а не болните луѓе. Денес споделуваме златен совет од бугарскиот пулмолог Д-р Александар Симидчев, како ...

Италија отвори истрага поради високите цени на маските и дезинфекциските средства

МКД - 25.02.2020

Италијанските власти отворија истрага за енормно високите цени на хигиенските маски и дезинфекциските средства на интернет по избивањето на епидемијата на коронавирусот на северот на земјата, соопштија обвинителите.

Епидемиолог Даниловски: Заштитни маски за лице треба да носат болните од вирусот, а не здравите луѓе

Телма - 25.02.2020

Маски за лице треба да носат заболените од вирусот, со цел да не ја прошират болеста. Непотребно е луѓето кои не се болни да носат заштитни маски, вели епидемиологот д-р Драган Даниловски, во вечерашната Топ Тема.

Паника во Хрватска по случајот на коронавирус: Продавниците се празни, растат цените на маските

Локално - 25.02.2020

Првиот случај на инфекција со коронавирус е потврден во Хрватска, а во аптеките низ цела Хрватска има недостиг на заштитни маски. Ситуацијата веќе ја експлоатираат некои и се обидуваат да заработат пари.

Паниката од Италија пристигнува во Хрватска? Продавниците се празнат, цените на маските растат

Слободен Печат - 25.02.2020

Во Хрватска е потврден првиот случај на заразен со коронавирус, а во аптеките ширум земјата веќе недостасуваат заштитни маски. Ситуацијата веќе некои ја искористуваат, и се обидуваат да заработат.

Во Италија истрага поради „лудите“ цени на заштитните маски и геловите за дезинфекција

Нетпрес - 25.02.2020

Италијанските власти соопштија во вторникот дека отвориле истрага за остриот скок на цените на заштитните маски и гелови за дезинфекција на рацете по појавата на новиот тип коронавирус на северот од земјата.

Македонец во Загреб: Гужви во аптеките и прехрамбените ланци, вработените работат со маски и ракавици

Локално - 25.02.2020

Во Хрватска е потврден првиот случај на корона вирус кај млад чове кој бил во Милано. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ по седницата на кризниот штаб за коронавирусот, изјави дека лицето се наоѓа на Клиниката за инфективни болести во Загреб, ...

Маските во Италија достигнаа цени од десет евра

Канал5 - 25.02.2020

Италијанските власти објавија дека отвориле истрага за огромниот пораст на цената на заштитните маски и геловите за дезинфекција по појавата на коронавирусот на северот на земјата. „Одлучивме да покренеме истрага по извештаите во медиумите за ...

Хируршки маски нема во аптеките

Фактор - 25.02.2020

Хируршки маски нема во аптеките, во период кога властите излегоа со препораки за заштита од опасниот коронавирус. Министерот за здравство, Венко Филипче вели дека Министерството за здравство има доволно маски.

Недостиг на заштитни маски во голем број земји, масовно се купуваат и средства за дезинфекција

Република - 25.02.2020

По избивањето на епидемијата на новиот коронавирус, граѓаните почнаа масовно да купуваат заштитни маски, па набрзо во голем број држави ги снема од полиците во аптеките. Онаму каде ги има, често се продаваат повеќекратно поскапи од пред епидемијата.

Коронавирусот пред портите на Хрватска

Deutsche Welle - 25.02.2020

Седумтте починати и повеќе од 200-те заразени лица ја направија Италија едно од најголемите жаришта на новиот коронавирус. Во соседна Хрватска нема инфицирани луѓе, но интензивно се спроведуваат тестирања.

Заштитната маска од 190 евра распродадена во Италија

ТВ21 - 25.02.2020

Луксузниот бренд „Фенди“, промовираше заштитна маска со своето лого кое ја продава по цена од 190 евра. Луксузната маска може да се најде на италијанската страница Luisaviaroma, но таму стои дека е веќе распродадена и дека нема повеќе да се купи.

Македонец во Загреб: Гужви во аптеките и прехрамбените ланци, вработените работат со маски и ракавици

Република - 25.02.2020

Во Хрватска е потврден првиот случај на корона вирус кај млад чове кој бил во Милано. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ по седницата на кризниот штаб за коронавирусот, изјави дека лицето се наоѓа на Клиниката за инфективни болести во Загреб, ...

БЕЗОБРАЗЕН СКОК НА ЦЕНИТЕ Колку чини една заштитна маска во Италија?

+инфо - 25.02.2020

Италијанските власти соопштија во вторникот дека отвориле истрага за остриот скок на цените на заштитните маски и гелови за дезинфекција на рацете по појавата на новиот коронавирус на северот од земјата.

Недостиг на заштитни маски во голем број земји, масовно се купуваат и средства за дезинфекција

24Инфо - 25.02.2020

– По избивањето на епидемијата на новиот коронавирус, граѓаните почнаа масовно да купуваат заштитни маски, па набрзо во голем број држави ги снема од полиците во аптеките. Онаму каде ги има, често се продаваат повеќекратно поскапи од пред ...

Недостиг на заштитни маски во голем број земји, масовно се купуваат и средства за дезинфекција

Нетпрес - 25.02.2020

По избивањето на епидемијата на новиот коронавирус, граѓаните почнаа масовно да купуваат заштитни маски, па набрзо во голем број држави ги снема од полиците во аптеките. Онаму каде ги има, често се продаваат повеќекратно поскапи од пред епидемијата.

Недостиг на заштитни маски во голем број земји, масовно се купуваат и средства за дезинфекција

Денешен - 25.02.2020

По избивањето на епидемијата на новиот коронавирус, граѓаните почнаа масовно да купуваат заштитни маски, па набрзо во голем број држави ги снема од полиците во аптеките. Онаму каде ги има, често се продаваат повеќекратно поскапи од пред епидемијата.

Недостиг на заштитни маски во голем број земји, масовно се купуваат и средства за дезинфекција

Либертас - 25.02.2020

По избивањето на епидемијата на новиот коронавирус, граѓаните почнаа масовно да купуваат заштитни маски, па набрзо во голем број држави ги снема од полиците во аптеките. Онаму каде ги има, често се продаваат повеќекратно поскапи од пред епидемијата.

Недостиг на заштитни маски во голем број земји, масовно се купуваат и средства за дезинфекција

Опсервер - 25.02.2020

– По избивањето на епидемијата на новиот коронавирус, граѓаните почнаа масовно да купуваат заштитни маски, па набрзо во голем број држави ги снема од полиците во аптеките. Онаму каде ги има, често се продаваат повеќекратно поскапи од пред ...

Недостиг на заштитни маски во голем број земји, масовно се купуваат и средства за дезинфекција

MakPress - 25.02.2020

По избивањето на епидемијата на новиот коронавирус, граѓаните почнаа масовно да купуваат заштитни маски, па набрзо во голем број држави ги снема од полиците во аптеките. Онаму каде ги има, често се продаваат повеќекратно поскапи од пред епидемијата.

Хрватите во паника ги празнат маркетите

Фокус - 26.02.2020

Загриженоста поради коронавирусот во Хрватска забрзано се шири и додека во аптеките нема заштитни маски, во дел од маркетите веќе нема ниту антибактериски гелови и влажни марамици. Исто така, се зголеми онлајн нарачувањето производи, јавуваат ...

Коронавирусот дојде, а нема маски во аптеките, дефицит и од дезинфекциони средства со алкохол

Курир - 26.02.2020

Нема маски и дезинфекциони средства во аптеките кои ги посети екипата на ТВ21. Аптекарите немаат информации кога ќе пристигнат маските и дезинфекционите средства. Министерот за здравство, Венко Филипче за дезинфекционите средства во аптеките, рече ...

Недостиг од заштитни маски и дезинфекциски средства со алкохол во аптеките

Нетпрес - 26.02.2020

Нема маски и дезинфекциони средства во аптеките кои ги посети екипата на ТВ21. Аптекарите немаат информации кога ќе пристигнат маските и дезинфекционите средства. Министерот за здравство, Венко Филипче за дезинфекционите средства во аптеките, рече ...

Маските за заштита од коронавирус 300 денари, Владата не реагира

Република - 26.02.2020

И додека во Македонија е регистриран првиот случај на корона вирус, наместо достапност на неопходниот материјал, маските достигнаа цена до 300 денари. Ако најевтините маски беа околу 50 денари, а оние кои нудат поголема заштита околу 150, сега ...