TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Алфа - 19.01.2019

Преспанскиот Договор во понеделник влегува во собраниска процедура – до петок се очекува ратификација во грчкиот Парламент. Нацрт-законот со кој Договорот ќе стапи на сила, денеска беше доставен во Собранието.

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

А1 On - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Фактор - 19.01.2019

Грчката полиција се мобилиира по закажувањето на масовни протести за утре низ Грција откако владата на премиерот Алексис Ципрас го поднесе нацрт-законот за ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент потпишан од сите министри.

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

ТВ21 - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да биде ...

Кусата рака на Кремљ

Deutsche Welle - 19.01.2019

Русија во обидот да го зголеми своето влијание на Балканот и него да го зачува како област на хаос и несигурност, го прави токму спротивното. Таа ги оддалечува и нејзините долгогодишни пријатели.

Ципрас тактизира со ратификацијата на спогодбата од Преспа

Н.Македонија - 19.01.2019

Откако во средата владата на премиерот Алексис Ципрас доби доверба од мнозинството пратеници во грчкиот парламент, сега на ред е ратификацијата на спогодбата од Преспа, така што уште неколку дена ќе биде присутна дилемата дали Ципрас повторно ќе го ...

За договорот од Преспа и неговите коментари

+инфо - 19.01.2019

Единствено за сега, треба да им се верува на Зоран Заев и Алексис Ципрас. Не затоа што овој договор навистина ќе ги влоши реалните животи на луѓето, туку јасно ќе ги исфрли од игра сите оние провинциски „шушлупкари“ со скромни можности и цели, ...

За договорот од Преспа и неговите коментари

Слободен Печат - 19.01.2019

Единствено за сега, треба да им се верува на Зоран Заев и Алексис Ципрас. Не затоа што овој договор навистина ќе ги влоши реалните животи на луѓето, туку јасно ќе ги исфрли од игра сите оние провинциски „шушлупкари“ со скромни можности и цели, ...

Спирос Данелис: Останав цврсто на моите ставови и принципи -Договорот од Преспа е историски

Локално - 19.01.2019

Владата на Алексис Ципрас на гласањето доверба во средата „преживеа“ откако 151. решавачки и пресуден глас го доби од пратеникот Спирос Данелис. Пратеникот кој во изминатите денови е личност број еден во Грција, протагонист во последните случувања, ...

ЌЕ ИЗВИСИ ИЛИ ЌЕ ОСТАНЕ ДОСЛЕДНА НА ДОГОВОРОТ: Грција пред важна одлука за Македонија

Фактор - 19.01.2019

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на следната недела, пишува грчкиот весник Катимерини.

Ексклузивно интервју на 1ТВ со член на Потами

1tv - 18.01.2019

Ексклузивно интервју за 1ТВ со советничката за односи со јавност на партијата Потами која исклучи член од своите редови затоа што гласаше за доверба на владата на Ципрас. Партијата не крие дека ќе гласа за Преспанскиот договор иако не се согласува ...

Помина гласањето за доверба на Владата на Ципрас, на ред е договорот од Преспа

ТВ21 - 18.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас доби зелено светло при гласањето доверба во грчкиот парламент. По ова гласање, во парламентот ќе започне расправа по Преспанскиот договор за која не се открива колку ќе трае.

Грчкиот премиер Ципрас се подготвува за ратификација на Договорот од Преспа

Сител - 18.01.2019

По изгласаната доверба за грчката Влада, на ред е ратификацијата на Преспанскиот догвор. Според најавите, договорот прво ке помине низ надлежните собраниски комисии, а потоа ќе се дебатира и гласа во парламентот.

Следната недела Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент

Канал5 - 18.01.2019

Договорот од Преспа ќе биде ставен на гласање во грчкиот парламент кон крајот на следната недела, соопшти денеска претседателот на собранието, Никос Вуцис. Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што ...

Ципрас и Преспанскиот договор: Ретка државничка доблест

Deutsche Welle - 18.01.2019

Германскиот печат не штеди комплименти за грчкиот премиер Ципрас и неговиот напор да го истурка Преспанскиот договор во парламентот. Ципрас и Заев се прогласени за предводници на новата генерација балкански политичари.

Вуцис: За Договорот од Преспа ќе се гласа следнава недела

Алсат-М - 18.01.2019

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека гласањето за Преспанскиот договор во собранието ќе се случи кон крајот на следната недела, пренесува Катимерини . По состанокот со претставници од владејачката СИРИЗА, Вуцис рече дека ...

Центристичката „Река“ ќе гласа за договорот од Преспа

Канал5 - 18.01.2019

Наместо на ТВ дуел, соочување на избори, бара лидерот на опозицијата Мицотакис, кој категорично ја отфрли понудата на Ципрас за ТВ дебата и за јавна пресметка за Преспанскиот договор. -Имаме предлог за него: нека распише сега, веднаш избори и на ...

Погледот на Балканот кон Брисел, а намигнувањето кон Москва не е добра можност

А1 On - 18.01.2019

Балканскиот регион е дел од хибридниот конфликт меѓу Западот и Руската Федерација. Потребно е да се подигне нивото на свесност за ширењето на руското влијание и интереси на Балканот кое е силно изразено и негативно за регионот, може да се истакне по ...

Договорот од Преспа главна тема во Грција

24 Вести - 18.01.2019

Нема да избереме брзи процедури за Договорот од Преспа и имаме намера да биде информиран секој грчки граѓанин за аспектите на договорот, а сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата.

Македонската и грчката влада на различен начин читаат ист Договор?

Алфа - 18.01.2019

Македонската и грчката влада се на иста линија дека вербалната нота од нашето МНР до Атина е јасен доказ оти терминот „македонски/граѓани на Република Македонија“ се однесува на државјанството а не на етничката припадност, но изгледа дека на ...

Ципрас собира гласови за ратификација, Мицотакис се придружува на протестот против Преспанскиот Договор

Алфа - 18.01.2019

Ратификација на Преспанскиот Договор е можна уште следната недела – Ципрас брои гласови, а Нова демократија повикува на протести. Иако законски Договорот може да помине и со помалку од 151 пратеник, целта на грчката Влада е апсолутно мнозинство.

По Преспа, реформи за почеток на преговори со ЕУ

Р.С.Европа - 18.01.2019

На Европскиот Совет во јуни, министрите ќе оценуваат како се спроведени реформите во изминатиот период, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар. И домашните аналитичари потсетуваат дека со договорот од Преспа e отстранета само една од пречките за влез во ...

Преспанскиот договор в понеделник влегува во собраниска процедура во Грција

Макфакс - 18.01.2019

Парламентарните процедури за ратификација на преспанскиот договор во грчкиот парламент ќе започнат во понеделник, соопшти грчката државна новинска агенција „АНА-МПА“, повикувајќи се на извори од владејачката партија СИРИЗА.

Тактичарот Ципрас ќе ја осигури ратификацијата со испробана стратегија

Н.Македонија - 18.01.2019

Добрите вести од Балканот се реткост. Дури и кога премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев се согласија да стават крај на 27-годишниот спор, во јуни минатата година, малкумина познавачи на состојбата можеа да се обложат оти ...

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

Курир - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седмица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари, јави дописничката на МИА од Атина.

Преспанскиот договор му поставува рокови и на Брисел

Независен - 18.01.2019

Имплементацијата на Преспанскиот договор зависи и од тоа дали во јуни ќе добиеме датум за почетокот на преговорите за членство со Европската Унија, предупреди Бојан Маричиќ, шеф на македонскиот технички тим за преговори со ЕУ Тој посочи дека нашата ...

То Потами ќе го поддржи преспанскиот договор

Макфакс - 18.01.2019

Центристичката грчка партија „То Потами“ соопшти дека планира да ја поддржи ратификацијата на договорот за новото име на Македонија, објави весникот „Катимерини“. По претпоставките околу тоа дали како ќе се изјасни партијата, „То Потами“ официјално ...

Мицотакис го одби повикот на Ципрас за ТВ-дуел

Макфакс - 18.01.2019

Најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, го одби повикот на премиерот на Грција, Алексис Ципрас упатен до лидерот на опозициската партија, Кириакос Мицотакис за телевизиско соочување.

Дали легислативата на Република важи и за Северна?

Н.Македонија - 18.01.2019

Иако фокусот на вниманието во следењето на политичките процеси поврзани со спроведувањето на спогодбата од Преспа сега е насочен кон Грција, со ништо помал интерес во Македонија и понатаму се анализираат сите аспекти од договорот меѓу кои и ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Press24 - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Бриф - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Неофицијално, гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот Парламент во понеделник?

ТВ21 - 18.01.2019

По добивањето на доверба на Владата од грчкиот Парламент, премиерот Алексис Ципрас следно што очекува е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето е можно да се случи дури и во текот на следната седмица.

Владата на Ципрас плати дистрибуција на Преспанскиот договор во грчки весници

Фактор - 18.01.2019

Владата на Грција ќе отпелати десет илјади копии од Преспанскиот договор помеѓу Атина и Скопје со цел подобро да ја информира јавноста пред започнувањето на парламентарната дебата за ратификација на Спогодбата, соопшти грчката новинска агенција.

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

4NEWS - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да биде ...

Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

Локално - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица, јави ...

Полицискиот синдикат во Кукуш повикува на саботниот протест во Атина протест против Договорот од Преспа

МКД - 18.01.2019

Четири граѓански организаци, организирани во т.н. „Комитет за борба за Македонија" за в сабота најавуваат протест против Договорот од Преспа. Протестот ќе се одржи на атинскиот плоштад Синтагма.

Кои ќе бидат новите имиња на АРМ, МАНУ, ЕЛЕМ, МОБ…, кои треба да бидат во духот на Договорот од Преспа

еМагазин - 18.01.2019

Според Договорот од Преспа, кој е пред финализирање и во Грција, нови имиња треба да добијат сите државни и јавни институции, претпријатија, органи… Согласно Договорот, Владата на Република Македонија ќе биде Влада на Република Северна Македонија , ...

Кусата рака на Кремљ

Либертас - 19.01.2019

Русија во обидот да го зголеми своето влијание на Балканот и него да го зачува како област на хаос и несигурност, го прави токму спротивното. Таа ги оддалечува и нејзините долгогодишни пријатели Можете да гледате на триумфот на Владимир Путин во ...

Кои партии ќе треба да си ги променат имињата, согласно Договорот од Преспа?

еМагазин - 18.01.2019

Според најавите, Договорот од Преспа следната недела треба да стигне на ратификација и во грчкиот Парламент. Од грчката Влада неколку пати повторија дека нема дилема дека Договорот ќе помине и во Грција, по што во Македонија треба да започне ...

Ципрас доби доверба, Македонија - закони за јазици и антикорупција

Р.С.Европа - 17.01.2019

По довербата на владата, грчките власти се фокусираат на Преспанскиот договор. Путин во посета на Србија. Законот за јазици излезе во Службен весник, а власта и опозицијата се усогласија околу Законот за спречување корупција, се само дел од темите ...

Данелис за МИА: Останав цврсто на моите ставови и принципи -Договорот од Преспа е историски

Либертас - 19.01.2019

Владата на Алексис Ципрас на гласањето доверба во средата „преживеа“ откако 151. решавачки и пресуден глас го доби од пратеникот Спирос Данелис. Пратеникот кој во изминатите денови е личност број еден во Грција, протагонист во последните случувања, ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Опсервер - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

ЦИПРАС НЕ БРЗА: Со копии и последниот граѓанин ќе го информира за Договорот од Преспа

Фактор - 17.01.2019

Владата во Грција нема да брза, и прави десетина илјади копии од Договорот од Преспа за граѓаните. Тој ќе биде објавен и во неделното издание на весниците. Целта е граѓаните да се информираат што содржи Договорот.

Ексклузивно интервју на 1ТВ со член на Потами

Либертас - 18.01.2019

Ексклузивно интервју за 1ТВ со советничката за односи со јавност на партијата Потами која исклучи член од своите редови затоа што гласаше за доверба на владата на Ципрас. Партијата не крие дека ќе гласа за Преспанскиот договор иако не се согласува ...

Помина гласањето за доверба на Владата на Ципрас, на ред е договорот од Преспа

4NEWS - 18.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас доби зелено светло при гласањето доверба во грчкиот парламент. По ова гласање, во парламентот ќе започне расправа по Преспанскиот договор за која не се открива колку ќе трае.

Гласањето за Преспанскиот договор во грчкиот парламент кон крајот на следната недела

Независен - 18.01.2019

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека гласањето за Преспанскиот договор во парламентот ќе се случи кон крајот на следната недела. По состанокот со претставници од владејачката СИРИЗА, Вуцис рече дека процесот ќе почне во ...

Познато кога во Грција ќе се гласа за Договорот од Преспа

Фактор - 18.01.2019

Кон крајот на идната недела ќе треба во грчкиот Парламент да се гласа за Договорот од Преспа. Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, изјави дека гласањето за Преспанскиот договор во Собранието ќе се случи кон крајот на следната недела, ...

Преспанскиот договор в понеделник влегува во собраниска процедура во Грција

24Инфо - 18.01.2019

Парламентарните процедури за ратификација на преспанскиот договор во грчкиот парламент ќе започнат во понеделник, соопшти грчката државна новинска агенција „АНА-МПА“, повикувајќи се на извори од владејачката партија СИРИЗА.

Ципрас тактизира со ратификацијата на спогодбата од Преспа

Скопје1 - 19.01.2019

Откако во средата владата на премиерот Алексис Ципрас доби доверба од мнозинството пратеници во грчкиот парламент, сега на ред е ратификацијата на спогодбата од Преспа, така што уште неколку дена ќе биде присутна дилемата дали Ципрас повторно ќе го ...

Вуцис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван до крајот на следната недела

Н.Македонија - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчкиот Парламент, а до крајот на следната седимица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари, јави дописничката на МИА од Атина.