TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јапонци за две години отсега ќе емитуваат соларна енергија од вселената

Иновативност - 30.05.2023

Јапонската вселенска компанија JAXA во соработка со повеќе истражувачки групи на Универзитетот Кјото планира во 2025 година да го направи првиот безжичен пренос на соларна енергија од вселената на Земјата со помош на микробранови.

Кина рече дека ќе испрати астронаути на Месечината пред 2030 година

Глас на Америка - 29.05.2023

Кинеската вселенска програма планира да постави астронаути на Месечината пред 2030 година и да ја прошири вселенска станица на државата, соопштија денес официјални лица. Соопштението доаѓа во позадината на ривалството со САД за постигнување нови ...

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА КИНА! Државата го испраќа првиот цивил во Вселената – ова е нов чекор, а еве кој е тој и што ќе прави

Во Центар - 29.05.2023

Кина во вторник ќе испрати цивилен астронаут во вселената за прв пат во својата историја во мисија со екипаж до вселенската станица Тиангонг, што е нов чекор во продолжувањето на нејзината програма за истражување на вселената.

Генерал Морхаус: САД се подготвени да се борат во Вселената

Фокус - 29.05.2023

Бригадниот генерал Џеси Морхаус од американската вселенска команда, огранокот на војската одговорен за вселенските операции, тврди дека руската „агресија“ и визијата на Кина да стане доминантна вселенска сила до средината на векот ги оставила САД „ ...

ВИДЕО | Земјата ја доби првата „порака од вонземјани“: Помогнете да се дешифрира

Слободен Печат - 29.05.2023

Луѓето се чекор поблиску до комуникација со вонземјани. Ако сакате да знаете како би изгледало примањето порака од вонземјани, имате среќа. Тим од уметници и научници користеле вселенско летало околу Марс за да испратат сложена порака до Земјата, ...

Кина за прв пат во историјата ќе испрати цивилен астронаут во Вселената

Фокус - 29.05.2023

Утре прв пат во својата историја, Кина ќе испрати цивилен астронаут во вселената. Тој ќе лета во мисија со екипаж до вселенската станица Тиангонг, што е нов чекор во продолжувањето на нејзината програма за истражување на вселената.

НАСА бара начини да произведе храна за астронаутите во вселената

Денар - 29.05.2023

Во научно-фантастичниот филм „Марсовец“ од 2015 година, Мет Дејмон глуми астронаут кој, случајно, останува сам на „црвената планета“ и преживува одгледувајќи компири користејќи човечки измет.

Кина утре го испраќа својот прв астронаут во вселената

Денар - 29.05.2023

Кина утре за прв пат во својата историја ќе испрати цивилен астронаут во вселената во мисија со екипаж до вселенската станица Тиангонг, што е нов чекор во продолжувањето на програмата за вселенско истражување, пренесува Index.hr.

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Кајгана - 29.05.2023

Кина ќе го испрати својот прв цивилен астронаут во вселената во вторник како дел од мисијата со екипаж до вселенската станица Tiangong. Гуи Хаичао ќе тргне со остатокот од екипажот од Центарот за лансирање на сателити Jiuquan во северозападна Кина ...

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Кајгана - 29.05.2023

Јапонија и нејзината вселенска агенција наречена JAXA со децении се обидуваат да овозможат пренос на сончева енергија од вселената, а сега е одреден краен рок - 2025 година. Во 2015 година, научниците од JAXA направија голем напредок кога пренесоа ...

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година

Бизнис Вести - 29.05.2023

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година, што би претставувало уште еден чекор во она што сè повеќе наликува на нова вселенска трка. САД имаат за цел да испратат астронаути на површината на Месечината до крајот на 2025 ...

Јапонија планира да пренесува сончева енергија од вселената на Земјата

Во Центар - 29.05.2023

Јапонија и нејзината вселенска агенција наречена JAXA со децении се обидуваат да овозможат пренос на сончева енергија од вселената, а сега е одреден краен рок, кој е 2025 година. Во 2015 година, научниците од JAXA направија голем напредок кога ...

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година

MakPress - 29.05.2023

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година, што би претставувало уште еден чекор во она што сè повеќе наликува на нова вселенска трка. САД имаат за цел да испратат астронаути на површината на Месечината до крајот на 2025 ...

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година

Опсервер - 29.05.2023

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година, што би претставувало уште еден чекор во она што сè повеќе наликува на нова вселенска трка. САД имаат за цел да испратат астронаути на површината на Месечината до крајот на 2025 ...

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година

Frontline - 29.05.2023

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година, што би претставувало уште еден чекор во она што сè повеќе наликува на нова вселенска трка. САД имаат за цел да испратат астронаути на површината на Месечината до крајот на 2025 ...

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година

Курир - 29.05.2023

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година, што би претставувало уште еден чекор во она што сè повеќе наликува на нова вселенска трка. САД имаат за цел да испратат астронаути на површината на Месечината до крајот на 2025 ...

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година

Република - 29.05.2023

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година, што би претставувало уште еден чекор во она што сè повеќе наликува на нова вселенска трка. САД имаат за цел да испратат астронаути на површината на Месечината до крајот на 2025 ...

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година

Канал5 - 29.05.2023

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година, што би претставувало уште еден чекор во она што сè повеќе наликува на нова вселенска трка. САД имаат за цел да испратат астронаути на површината на Месечината до крајот на 2025 ...

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година

Бриф - 29.05.2023

Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година, што би претставувало уште еден чекор во она што сè повеќе наликува на нова вселенска трка. САД имаат за цел да испратат астронаути на површината на Месечината до крајот на 2025 ...

Кина утре го испраќа својот прв астронаут во вселената

Вечер Прес - 29.05.2023

Кина утре за прв пат во својата историја ќе испрати цивилен астронаут во вселената во мисија со екипаж до вселенската станица Тиангонг, што е нов чекор во продолжувањето на програмата за вселенско истражување, пренесува Index.hr.

Кина утре го испраќа својот прв цивил во вселената

Независен - 29.05.2023

Кина утре ќе испрати цивилен астронаут во вселената за прв пат во својата историја во мисија со екипаж до вселенската станица Тиангонг, што е нов чекор во продолжувањето на нејзината програма за истражување на вселената.

Јапонија планира да пренесува сончева енергија од вселената на Земјата

Независен - 29.05.2023

Јапонија и нејзината вселенска агенција наречена JAXA со децении се обидуваат да овозможат пренос на сончева енергија од вселената, а сега е одреден краен рок – во 2025 година. Во 2015 година, научниците од JAXA постигнаа голем успех кога пренесоа ...