TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Кривата“ на Ковид-19 денеска полуде, нов 101 заболен, 4 починати

Алсат-М - 03.06.2020

Од вкупно 974 тестови за Ковид-19 извршени во последните 24 часа, 101 резултирале позитивни. Повеќе од половината или 59 се регистрирани во Скопје, 12 во Куманово и околината. Со ова Македонија се враќа на почетокот на април кога беше забележан ...

Над 6,5 милиони заболени во светот – бројот на излекувани го надмина бројот на заболени

Макфакс - 03.06.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот денес надмина 6,5 милиони, но скоро половина од нив, поточно 3,1 милиони луѓе, се излечени. Според податоците на веб-страницата Worldometers, 6.414.023 луѓе во светот се заразени со коронавирус, додека ...

Раст на смртноста за 24 отсто годинава во Шпанија

Нетпрес - 03.06.2020

Смртноста во Шпанија од почетокот на годинава се зголемила за речиси четвртина во однос на истиот периот минатата 2019 година, покажуваат податоците на Националниот институт за статистика (INE) објавени во средата.

Чаир и Центар со најмногу заболени од КОВИД-19 во Скопје за последниве 24 часа

Сакам да кажам - 03.06.2020

Од денешните 57 новозаболени лица со КОВИД-19 во Скопје, најмногу се од Чаир -11 и од Центар-1о, а потоа од Бутел-9, Карпош 2, Аеродром 5, Гази Баба 5, Петровец 1, Кисела Вода 3, Сарај 3, Ѓорче Петров 1, Шуто Оризари 1, а необработени се уште шест ...

Зибери: Најголемиот број на новозаболени се членови на исти семејства

Телма - 03.06.2020

До пред три денови точно ги зневме кластерите во Скопје, вели директорот на Центарот за јавно здравје во гостувањето на Топ Тема. Според него најголемиот број на новозабоелни регистрирани во Скопје се членови на исти семејства.

ВМРО-ДПМНЕ: Денеска 101 новозаболен од коронавирусот, 4 мртви Заев бара избори

24Инфо - 03.06.2020

Факти на денот: 1. Заев на верниците ја честита задушница со тридневен карантин, не знае власта каде тера. 2. Денеска 101 новозаболен од коронавирусот, 4 мртви Заев бара избори. 3. Вештачењата во случајот „Рекет” укажуваат на директна вмешаност на ...

Владата го враќа полицискиот час по денешната бројка од 101 новозаразен со коронавирус

Сакам да кажам - 03.06.2020

Владата донесе одлука за враќање на полицискиот час, откако само една недела по укинувањето на најголемиот дел од рестриктивните мерки денеска има повеќе од 100 новозаразени со ...

Зибери се дистанцираше од Заев: Во ниту еден момент Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Курир - 03.06.2020

Вечерва на „Топ Тема“ Арбен Зибери посочи дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека е време или не е време за избори. Очигледно е дека Заев сам останува со одлуката за избори, Зибери се дистанцираше вечерва од него.

Директорот на јавно здравје вели нема да се отворат границите, а Заев бара избори

Курир - 03.06.2020

Вечерва во емисијата „Топ Тема“ гостуваше директорот на јавно здравје, Арбен Зибери кој што посочи дека поради новостаната ситуација со нагло зголемување на бројката на новозаболени знак прашалник е дали ќе се отворат границите на 15-ти јуни.

57 случаи со Ковид 19 во Скопје по општини: Најмногу од Чаир, Центар и Бутел!

Слободен Печат - 03.06.2020

Заменик министерот за здравство Арслани ја презентираше статистиката на новите 57 заразени со коронавирус во Скопје. 10 случаи се од Центар, 11 од Чаир, 9 од Бутел, петмина од Аеродром, петмина од Гази Баба, тројца од Кисела Вода, тројца од Сарај, и ...

Тотнем потврди, имаат еден позитивен на коронавирус

МКД - 03.06.2020

Тотнем потврди дека имаат еден позитивен на Ковид-19 во петтата рунда на тестирање во Премиерлигата. Клубот не соопштува за кој се работи и дали тоа е фудбалер или член на техничкиот персонал.

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Кајгана - 03.06.2020

Скопје, 3 јуни 2020 (МИА) – Од новопотврдените 59 заболени од COVID-19 во Скопје, најмногу се во Чаир – 12 и во Центар и Бутел по 10, информира директорот на Центарот за јавно здравје – Скопје, Арбен Зибери.

Прекинато тридневното затишје: Шпанија регистрира нов смртни случаи

Press24 - 03.06.2020

По три дена затишје во Шпанија пријавен е смртен случаи од коронавирусот. Со тоа вкупниот број на починати за време на пандемијата порасна на 27.128, соопшти шпанското Министерство за здравствој, јавува Ројтерс.

После три дена, регистриран смртен случај во Шпанија од Ковид-19

ТВ21 - 03.06.2020

После три дена затишје, во Шпанија е пријавен смртен случај од коронавирус. Со тоа вкупниот број на жртви порасна на 27.128, соопштија од шпанското министерство за здравство. Бројот на новозаразени порасна за 219 ...

Бројот на заразени со коронавирус во светот денес надмина 6,5 милиони

Локално - 03.06.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот денес надмина 6,5 милиони, но скоро половина од нив, поточно повеќе од 3,1 милиони луѓе, се сметаат за излечени, пренесе „б92“. Според веб-страницата на Worldometers, 6.514.023 луѓе во светот се заразени ...

Како Ковид-19 ги уништува белите дробови? И по излекувањето може да има последици

ТВ21 - 03.06.2020

Вака изгледаат здрави бели дробови. А, вака изгледаат бели дробови на заразен со коронавирус пред да почине. Зоната со бела боја покажува дека белите дробови се целосно нефункционални, објаснува Зекирја Шаини, специјализант на пулмологија.

Дневен преглед со ковид-19 во светот: Над 1.200 починати за еден ден во Бразил

+инфо - 03.06.2020

Досега во Бразил се разболеле 555.383 лица, а 31.199 починале. Според последните податоци, во светот до сега има 6.511,213 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 384.462, а оздравеле 3.099,058 луѓе.

Јакимовски: Република Македонија се наоѓа во тотален хаос во справување со пандемијата

Курир - 03.06.2020

Стевчо Јакимовски, во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за пандемијата во земјата каде посочи дека Република Македонија се наоѓа во тотален хаос во врска со справување на оваа пандемија и се претпоставува дека властите ги кријат ...

ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци ја обвини власта за лошо справување со коронавирусот

Курир - 03.06.2020

Се наоѓаме можеби во еден од најтешките мигови кој секој од нас ги живее.Три месеци Република Македонија како и повеќето држави низ светот е нападната од непознатиот непријател наречен Ковид 19, ова денеска преку прес-конференција го истакнаа од ...

Тотенхем го потврди позитивниот тест во своите редови

Дерби - 03.06.2020

Премиерлигашот Тотенхем попладнево потврди дека последните тестови за коронавирусот дале еден позитивен тест во овој клуб. Ова е единствен позитивен случај на КОВИД-19 во последната рунда тестирање, во која биле направени 1.197 тестови, а ...

Само еден позитивен на ковид-19 во Премиер лигата

Спортманија - 03.06.2020

Од вкупно 1.197 тестирања во последната рунда Тотенхем потврди еден заразен член со вирусот ковид-19 по последните тестирања во Премиер лигата. Клубот одлучи да не го именува заразениот, а веќе се спроведени мерките за самоизолација и според ...

Нов случај на Ковид-19 во Премиер лигата

Sport M - 03.06.2020

Премиер лигата потврди дека има нов случај на „Кикид-19“ по петтата рунда тестирање на 1197 играчи и членови на клубовите. Лицето кое тестирало позитивно е член на Тотенхем. „Поради зачувување на приватноста, името на поединецот нема да биде ...

Коронавирус во Тотнем

24Фудбал - 03.06.2020

Поради протоколот кој клубовите мора да го почитуваат, името на фудбалерот или лице од стручниот штаб нема да се објавува јавно, меѓутоа за очекување е да исплива на површина низ медиумите на Островот, ако се земе во предвид транспарентноста на ...

Еден позитивен во новото тестирање во Премиер лигата

СуперСпорт - 03.06.2020

Во Англија се изврши нов круг теситрање на коронавирусот на кој беа направени 1.197 тестови. По тестирањата се покажа дека само едно лице е позитивно на коронавирусот. Иако не е официјално објавено се шпекулира дека лице од Тотенхем е носител на ...

101 нови позитивни на вирусот, четворица починати

Канал5 - 03.06.2020

101 нови позитивни на вирусот, четворица починати Денеска регистриран 101 случај на заболен од КОВИД-19, шест заболени помалку од рекордот на 16 април. Повеќе од 50 отсто од новите заболени се од Скопје.

Проблем за Тотенхем, имаат еден позитивен на Ковид-19, идентитетот не го откриваат

Дриблинг - 03.06.2020

Тотенхем потврди дека по тестирањата на Ковид-19 добиле еден позитивен тест, не открија за кого станува збор, но тој ќе биде изолиран во карантин седум дена. Премиерлигата ќе се рестартира на 17 јуни, овој „инцидент“ нема да влијае на одлуката за ...

Најновиот позитивен тест во Премиер лигата е во Северен Лондон

Gol.mk - 03.06.2020

Откако беше објавено дека од петтата рунда тестирања за коронавирусот во Премиер лигата има само еден позитивен, рестартот на мечевите е се поизгледен. Официјален датум за рестартот на лигата е 17 јуни, а до тогаш ќе се одржат уште тестирања.

Зибери: Чаир е најголемо жариште на коронавирус во моментов

iPortal - 03.06.2020

Директорот на Центарот за јавно здравје – Скопје, Арбен Зибери, во вечерашното гостување во емисијата “Топ тема” на Телма телевизија изјави дека денеска биле регистрирани нови случаи на заболени од ковид-19 речиси во сите скопски општини и затоа е ...

Две лица вработени во детска градинка во Пробиштип позитивни на коронавирусот

Слободен Печат - 03.06.2020

Пробиштип има три активни случаи на коронавирус. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов денеска информираше дека на седница на Општинскиот кризен штаб е разговарано токму за актуелната состојба.

Петтата рунда тестирање даде резултат: Корона вирус во Тотенхем!

Спортклуб - 03.06.2020

Премиер лигата официјално се враќа на 17 јуни, но фудбалерите и членовите на сите клубови редовно ќе бидат тестирани на корона вирус. Досега имаше четири рунди тестирања, сите беа негативни, но петтата даде еден позитивен тест од направени 1.197.

Пак се појави коронавирус во Премиерлигата

Sport 1 - 03.06.2020

Премиерлигата и официјално продолжува на 17 јуни, а играчите и членовите на сите тимови беа тестирани на коронавирус по петти пат. Иако во четвртио круг немаше заразени, но за жал тоа се промени овој пат.

Нов проблем во Премиер лигата: Коронавирус во Тотенхем!

Спортски - 03.06.2020

Клубовите од Англија овие денови ја направија петтата рунда на тестирање на сите играчи и членови на клубовите од Премиер лигата. Во Премиер лигата се донесе одлука сезоната да продолжи на 17 јуни, но играчите и членовите на првите тимови редовно ќе ...

Тотенхем потврдија позитивен тест на корона вирус

TopSport - 03.06.2020

Неименуван член на Тотенхем имал позитивен тест на корона вирусот, потврди тимот по последните тестирања на сите клубови во Премиер лигата. Шемата на тестирање во Премиер лигата стартуваше на 17 мај и досега имаше четири рунди тестирање, со еден ...

Во фудбалскиот тим Карпати од Лавов 25 лица се позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ

Пулс24 - 03.06.2020

Тимот на Карпати од Лавов е ставен во карантин откако за 25 лица е утврдено дека се позитивни на тестовите за коронавирусот. Меѓу позитивните има фудбалери, членови на стручниот штаб и вработени во клубот.

Нов случај на заразен со КОВИД-19 во Премиер лигата

SportMedia - 03.06.2020

Само еден нов позитивен случај на заразен со КОВИД-19 е регистриран во Премиерлигата по најновите тестирања меѓу елитните клубови. Изработени се примероци од 1197 лица, а засега не се објавува името на лицето кое има позитивен тест.

Од вкупно 22 заразени бремени жени со Ковид 19, 12 биле без симптоми, а седум биле хоспитализирани

Фокус - 03.06.2020

Вкупно 22 бремени жени се регистрирани досега како заразени со Ковид 19, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Според информациите од ИЈЗ, дури 12 од нив немале никакви симптоми на опасното заразување, а седум биле хоспитализирани.

Дали навистина состојбата е „под контрола“?

Канал5 - 03.06.2020

Не е познат изворот на зараза кај речиси половина од заразени случаи последнава недела, откако коронавирусот зеде нов замав во земјава. Според податоците од Институтот за јавно здравје, 46% од заразените во последните седум дена, немале контакт со ...

СЕММ: Медиумите да не шпекулираат со бројки за ковид-19, ова не е битка за ексклузивитет

360 степени - 03.06.2020

Објавувањето број на новозаразени со ковид-19 од страна на медиумите не треба да биде трка на ексклузивитет, станува збор за здравјето и животот на граѓаните, реагираат од Советот за етика на медиумите во Македонија (СЕММ) на тенденцијата на медиуми ...

Повеќе од 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

А1 On - 03.06.2020

Во светот повеќе од 600 медицински сестри починаа од новиот коронавирус, со кој, според проценките, се заразени околу 450.000 здравствени работници, соопшти денеска Меѓународниот совет на медицински сестри.

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Кајгана - 03.06.2020

Целиот тим на Карпати од Лавов замина во карантин откако дури 25 лица излегоа позитивни на тестовите за коронавирусот. Меѓу позитивните има фудбалери, членови на стручниот штаб и вработени во клубот.

Вкупно 791 пациент заразен од Ковид 19 немале никакви симптоми

Фокус - 03.06.2020

Од вкупно 2.492 заболени од опасниот корона вирус, 791 воопшто немале никакви симптоми покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје, во кои не се објавени само денешните податоци.

Гоце Михајлоски: Скептиците мене нека ми објаснат дека „нема корона“

Deutsche Welle - 03.06.2020

Кој може мене, на сестра ми и мајка ми, да ни објасни од што почина татко ми, ако „нема корона“? Луѓе веруваат оти вирусот не постои, само затоа што не можат да го видат со голо око, вели новинарот Михајлоски „Не постои коронавирус, тоа е обичен ...

Во последниве 24 часа само во Скопје 59 новозаболени од Ковид-19, следуваат Куманово и Штип!

Алсат-М - 03.06.2020

Според досега обработените податоци, последниве 24 часа во земјава има 101 новозаболени од Ковид-19. Распоредено по градови: Скопје – 59 Куманово – 12 Штип – 7 Струга – 6 Тетово – 5 Гостивар – 3 Кочани – 3 Демир Хисар – 2 Прилеп – 1 Велес – 1 Охрид ...

Вирусот во Европа е присутен подолго отколку што се мисли?

Н.Македонија - 03.06.2020

Само еден ден пред да се потврди првиот смртен случај од коронавирус надвор од Кина, на 2 февруари, беше објавена смртта на влијателниот музичар и гитарист Енди Гил. Шеесет и четиригодишниот лидер на постпанк-групата „Генг оф фор“ почина од ...

Три нови случаи на Ковид-19 во Гостиварско, еден излекуван

Press24 - 03.06.2020

Последните тестирања за откривање на новоинфицирани со корона вирусот во гостиварскиот регион, откриени се три нови случаи. Новоокриените се во семејство од селото Чегране каде завчера беа потврдени позитивни резултати на Ковид-19.

Нема општина во Скопје која не е под ризик, статистиката покажува дека во Центар има заразени скоро колку во Чаир

Скопје1 - 03.06.2020

Во Скопје денес има 59 случаи, во Чаир-12, Центар-10, Карпош-2, Бутел-10, Аеродром-5, Гази Баба-5, Петровец-1, Кисела Вода-3, Сарај-3, Ѓорче Петров-1, Шуто Оризари-1, Студеничани-1 и 3 за кои нема адреса, односно, се дале лажни податоци од ...

Во Србија нема починати, но има 69 новозаразени од коронавирусот

24Инфо - 03.06.2020

Во изминатите 24 час во Србија нема починати како послеица од коронавирусот, но има 69 новозаразени. Во изминатиот ден биле направени тестови на 5.110 лица. Моментално се хоспитализирани 466 пациенти, од кои 11 се наоѓаат на респираторни машини.

(Видео) Илиевски: СДСМ станува носител на коронавирусот во државава

Макфакс - 03.06.2020

Неспособноста на надлежните и владејачката структура да воспостават соодветен систем за заштита на здравјето на граѓаните, доведе до тоа Македонија да е на врвот по црниот биланс во однос на коронавирусот, изјави на прес-конференција Боро Илиевски ...

Оркестрирани одговори дека „сè под контрола“, во реалноста Македонија пред најцрното сценарио

Република - 03.06.2020

Четворица починати, а 101 новозаболени од ковид-19 денеска, соопшти Министерството за здравство. Од денови кога бројот на новозаразени беше под десет, Македонија денеска го живее вториот бран на болеста, иако првиот уште не ни заврши.

Чиј збор има поголема тежина?

Н.Македонија - 03.06.2020

Можеби очекуван, но секако не толку брзо и експлозивно, таканаречениот втор бран на ширење на коронавирусот во Македонија со својот цунами-налет ги надмина сите јавни и премолчени предвидувања.