TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одложен стартот на кошаркарското првенство

Спортманија - 28.09.2020

Наместо викендов, првото коло ќе се игра една недела подоцна, а прекин на лигата ќе има под еден услов. Новата натпреварувачка сезона 2020/2021 во Првата кошаркарска лига наместо на 3 октомври, ќе почне седум дена подоцна, односно на 10-ти октомври.

Кошаркарската сезона во Македонија – сепак пролонгирана

Спортклуб - 28.09.2020

Состанокот кој се одржа денес помеѓу раководството на Кошаркарската федерација на Македонија и здружението на прволигашките екипи, донесе нова одлука – првенството да биде одложено, односно пролонгирано. Сезоната требаше да стартува на 3.

Стартот на кошаркарската сезона одложен за седум дена

МКД - 28.09.2020

На денешниот состанок помеѓу раководството на КФМ и Здружението на прволигаши падна договор да биде направена измена во календарот, стартот на кошаркарската сезона е одложен за седум дена. Наместо на 3.

Пролонгиран стартот на сезоната во Првата кошаркарска лига

OhridNews - 28.09.2020

Новата натпреварувачка сезона 2020/2021 во Првата лига-мажи наместо на првобитниот планираниот термин 3. октомври, ќе почне седум дена подоцна, односно на 10. октомври, – информираат од куќата на кошаркарката.

Одложен стартот на сезоната во кошаркарскиот шампионат на Македонија

Сител - 28.09.2020

За седум дена е одложен почетокот на новата сезона во македонскиот кошаркарски шампионат. Наместо на 3 октомври новата натпреварувачка сезона (2020/2021) во Првата лига-мажи ќе почне седум дена подоцна, односно на 10. октомври.

Кошкарското првенство пролонгирано за една недела, стартот на 10 октомври

Дриблинг - 28.09.2020

Стартот на новата сезона во македонскта машката кошаркарска лига е пролонгиран за една недела и наместо на 3 октомври, ќе започне на 10-ти идниот месец. Одлуката, како што соопшти кошаркарската Федерација, е донесена на дешениот заедничкиот состанок ...

Стартот на кошаркарската сезона одложен за седум дена

Екипа - 28.09.2020

Новата натпреварувачка сезона 2020/2021 во Првата лига-мажи наместо на првобитниот планираниот термин 3. октомври, ќе почне седум дена подоцна, односно на 10. октомври.Ова е одлуката која на заедничкиот состанок ја донесоа раководството на ...

Првата лига пролонгирана, клубовите го „издишаа“ балонот на КФМ!

Sport 1 - 28.09.2020

Новата сезона во кошаркарската Прва лига наместо претстојниов викенд ќе почне седум дена подоцна и тоа според вообичаен принцип дома-гости, а не во т.н. „балон“, на што деновиве инсистираа челниците на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ).

Новата кошаркарска сезона ќе почне седум дена подоцна

SportMedia - 28.09.2020

На заедничкиот состанок на раководството на Кошаркарската федерацијата и Здружението на прволигашите, денеска беше направена измена во календарот за натпревари. Според одлуката, новата сезона во Првата лига за мажи ќе почне на 10 октомври.

Кошаркарскиот шампионат во Македонија стартува една седмица подоцна од планираното

Gol.mk - 28.09.2020

На заедничкиот состанок на раководството на федерацијата и Здружението на прволигашите е направена измена во календарот, така што новата сезона во Првата лига-мажи ќе почне на 10 октомври Новата натпреварувачка сезона 2020/2021 во Првата лига-мажи ...

Денеска ќе се решава како ќе се игра прволигашката сезона

Н.Македонија - 28.09.2020

Резервиран оптимист сум што се однесува до почнувањето на новата првенствена сезона. Сепак, темпото ќе го диктираат секојдневните настани, а тоа никој не може да го предвиди во моментов. Доволно е еден-двајца кошаркари да се заразат од ковид-19, па ...

Кошаркарската сезона стартува на 10. октомври

Слободен Печат - 28.09.2020

На заедничкиот состанок на раководството на федерацијата и Здружението на прволигашите е направена измена во календарот. Новата натпреварувачка сезона 2020/2021 во Првата лига-мажи наместо на првобитниот планираниот термин 3.

Федерацијата и клубовите едногласни: Одложен стартот на новата кошаркарска сезона

Дерби - 28.09.2020

Кошаркарската Федерација на Македонија излезе со соопштение по денешниот состанок кој беше одржан меѓу водечките луѓе и Здружението на Прволигаши, во кое се наведува дека новата сезона ќе започне со мало задоцнување.