TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Tesla“ објави рекордна добивка

Денар - 28.07.2021

Производителот на електрични автомобили „Tesla“ објави 1,14 милијарди долари профит за вториот квартал. Резултатот ги надмина очекувањата на аналитичарите, бидејќи компанијата за прв пат објави профит од над 1 милијарда долари.

„Фајзер“ во голем плус – и тоа во сите сегменти: Ширењето на делта сојот им донесе поголема заработка од очекуваната

Точка - 28.07.2021

„Фајзер“ сега очекува целогодишна заработка во распон од 3,95 до 4,05 долари по акција. Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ во вториот квартал од годинава заработил 7,8 милијарди долари на сметка на продажбата на вакцините против Ковид-19, со што го ...

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

Опсервер - 28.07.2021

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари. Трговскиот дефицит на САД се прошири во јуни, бидејќи увозот продолжи да ...

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

Сител - 28.07.2021

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари. Трговскиот дефицит на САД се прошири во јуни, бидејќи увозот продолжи да ...

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

Lider - 28.07.2021

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари. Трговскиот дефицит на САД се прошири во јуни, бидејќи увозот продолжи да ...

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

Денешен - 28.07.2021

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари. Трговскиот дефицит на САД се прошири во јуни, бидејќи увозот продолжи да ...

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

Frontline - 28.07.2021

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари. Трговскиот дефицит на САД се прошири во јуни, бидејќи увозот продолжи да ...

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

Либертас - 28.07.2021

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари. Трговскиот дефицит на САД се прошири во јуни, бидејќи увозот продолжи да ...

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

MakPress - 28.07.2021

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари. Трговскиот дефицит на САД се прошири во јуни, бидејќи увозот продолжи да ...

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

Канал5 - 28.07.2021

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари. Трговскиот дефицит на САД се прошири во јуни, бидејќи увозот продолжи да ...

„Tesla“ објави рекордна добивка

Вечер Прес - 28.07.2021

Производителот на електрични автомобили „Tesla“ објави 1,14 милијарди долари профит за вториот квартал. Резултатот ги надмина очекувањата на аналитичарите, бидејќи компанијата за прв пат објави профит од над 1 милијарда долари.

Ширењето на делта-вирусот носи поголема заработка отколку што се очекуваше: „Фајзер“ во ГОЛЕМ ПЛУС

Локално - 28.07.2021

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ заработи 7,8 милијарди долари во вториот квартал од оваа година од продажба на дози вакцини против „Ковид-19“, што го подобри својот бизнис во 2021 година. Прогнозата поврзана со продажбата на вакцини на оваа компанија ...

Технолошките гиганти со извонредени резултати: Епл има најдобар квартал од 1976 година

Кумановски м. - 28.07.2021

Технолошките компании вчера излегоа со извонредни резултати. Најдобрите 3 места ги заземаат Microsoft, Google (Alphabet) и Apple. Кога станува збор за гигантот кој го основал Бил Гејтс одамна, неговиот приход се зголемил за 21% во текот на вториот ...

Одлични деловни резултати на технолошките гиганти – еве кои се првите три

Независен - 28.07.2021

Технолошките компании вчера излегоа со извонредни резултати. Првите три места ги заземаат Мајкрософт, Гугл (Алфабет) и Епл. Кога станува збор за гигантот кој го основал Бил Гејтс одамна, неговиот приход се зголемил за 21 отсто во текот на вториот ...

Tesla првпат со квартална добивка од преку милијарда долари

Automedia - 27.07.2021

Светскиот недостиг од чипови и тесните грла во снабдувањето со суровини не го попречија напредокот на Tesla. Американскиот производител на електрични возила првпат прикажа квартална добивка што е повисока од една милијарда долари.

Тесла првпат во квартл заработи една милијарда долари

Канал5 - 27.07.2021

Производителот на електрични автомобили Тесла заработи повеќе од една милијарда долари првпат во еден квартал. Во вториот квартал од годината, компанијата испорача 201.250 автомобили и покрај недостигот на електронски чипови и проблеми со ...

Тесла заработи 10 пати повеќе од 2020: Над милијарда долари нето профит

Кумановски м. - 27.07.2021

Нето добивката на Тесла за прв пат надмина една милијарда долари. Водечката светска компанија за е-возила, основана од Илон Маск, на Њујоршката берза објави дека во вториот квартал од 2021 година, за прв пат оствари нето добивка од над една ...