TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД го отфрлија барањето на Русија во врска со проширувањето на НАТО

Р.С.Европа - 27.01.2022

Соединетите Држави го отфрлија барањето на Русија да го запре натамошното проширување на НАТО кон исток, но понудија како што го нарекоа „сериозен дипломатски пат“ за да се реши жестоката конфронтација меѓу Москва и Западот во услови на засилување ...

Врти-сучи, евро-рускиот газ/с е отпозади!

CivilMedia

Германија и` испрати на Украина 5.000 шлемови, за украинските власти тоа е шега

Канал5

ДВЕ НЕДЕЛИ ЗА МИР ВО УКРАИНА Оружјето ќе молчи, збор имаат преговарачите во Берлин

+инфо

Американското оружје почна да пристигнува во Украина: „Со помош на нашите партнери сме помоќни од Русија!“

Во Центар

Демократиите не војуваат меѓусебно

Слободен Печат

Опколете ја Русија, соборете го Путин и преземете ја енергијата: Како Русите ја гледаат кризата во Украина?

Слободен Печат

Канал5 +инфо Н.Македонија Р.С.Европа Слободен Печат Локално Тера Локално

„Тешки“ руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Бизнис Вести - 27.01.2022

Русија и Украина ќе ги продолжат разговорите со француско-германско посредништво за две недели во Берлин, изјави специјалниот руски пратеник за украинскиот конфликт Дмитриј Козак. Тој синоќа го опиша дијалогот како „тежок”.

Какви санкции го чекаат Путин доколку ја нападне Украина?

Слободен Печат

Тенковите на руската војска или дипломатите, кој побрзо ќе донесе деескалација

Телма

Во одговорот на САД нема никакви отстапки за Русија

Независен

Руски напад врз Украина? Заташкувањето не е стратегија

Deutsche Welle

Официјални лица на Русија и Украина денес на разговори во Париз

Глас на Америка

Каде е Германија во судирот за Украина – се прашуваат сојузниците

Независен

Нетпрес Кајгана Антропол Локално Frontline Р.С.Европа Р.С.Европа Локално

Претседателот Бајден предупреди од жестоки мерки во случај на инвазија врз Украина, и санкции дури и врз рускиот ...

Глас на Америка - 26.01.2022

Русија ги отфрли шансите за санкции на САД против претседателот Владимир Путин, еден од неколкуте предложени мерки доколку руските сили ја нападнат соседна Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, изјави за новинарите дека таквите санкции нема ...

Кремљ предупредува дека санкциите кон Путин би биле „деструктивни“

Р.С.Европа

САД размислуваат за лични санкции против Путин

Сител

САД ги повика своите граѓани да размислат за напуштање на Украина

Скопје1

Песков: Американските санкции кон Путин нема да бидат болни

Локално

Бајден: Ако Русија ја нападне Украина, би можел лично да го санкционирам Путин

МКД

Бајден: Можни се санкции лично против Путин доколку Русија ја нападне Украина

Бизнис Вести

Нетпрес Глас на Америка Канал5 Независен Опсервер А1 On Фокус 360 степени

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

А1 On - 26.01.2022

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, денеска изјави дека писмениот одговор на Вашингтон на барањата за безбедносни гаранции на Русија го отвора патот за дипломатско решение на кризата, доколку Москва го сфати сериозно, и дека САД се ...

Америка го отфрли барањето на Русија за членството на Украина во НАТО

Макфакс

Америка го отфрли барањето на Русија за членството на Украина во НАТО

Press24

НАТО сака сериозен разговор со Русија, но нема компромиси за основните принципи, порача Столтенберг

360 степени

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

Frontline

НЕМА ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД ИСТОЧНА ЕВРОПА И „ЊЕТ“ ЗА УКРАИНА ВО НАТО Америка сака да преговара со Русија, но не баш за сѐ

+инфо

САД одговори: Отворени сме за дијалог, но се зависи од Русија

Фокус

Опсервер Независен Вечер Прес MakPress

Германија ѝ испраќа 5.000 шлемови на Украина, Кличко бесен: Што ќе ни пратат следно, перници?

Слободен Печат - 26.01.2022

Додека некои европски земји веќе испраќаат или размислуваат да испратат оружје и војска во Украина, Германија има намера да „помогне“ со 5.000 шлемови за војниците, а градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко , прашува „како Германија дополнително ќе ...

Германија ќе даде 5.000 воени шлемови на Украина, Кличко тоа го нарече шега

Независен

„Што е следно, перници?“: Кличко бесен на Германија по најновата пратка

Точка

Лавров: Русија ќе одговори ако Западот не понуди гаранции

Точка - 26.01.2022

Секој мора да знае дека безбедноста на Русија и нејзините граѓани е апсолутен приоритет и дека тие ќе бидат обезбедени во сите околности, додал тој. Русија ќе ги преземе неопходните мерки ако Западот не пружи конструктивен одговор на предлогот на ...

Лавров: Русија ќе одговори доколку Западот не понуди гаранции

Макфакс

Лавров: Москва ќе преземе мерки доколку САД не одговорат на безбедносните гаранции

Нетпрес

Лавров: Доколку не добиеме конструктивен одговор од Западот околу барањата за безбедност, Москва ќе преземе соодветни мерки

Опсервер

Лавров: Доколку не добиеме конструктивен одговор и безбедносни гаранции од Западот, ќе преземеме соодветни мерки

Република

Лавров: Доколку не добиеме конструктивен одговор од Западот околу барањата за безбедност, Москва ќе преземе соодветни мерки

А1 On

Лавров: Доколку не добиеме конструктивен одговор од Западот, Русија ќе преземе соодветни мерки

Локално

+инфо Денешен 24Инфо MakPress MTM

САД и НАТО писмено и` одговорија на Русија: Не се прифатливи барањата

Канал5 - 26.01.2022

На социјалните мрежи се појави информација дека НАТО и САД доставиле свои писмени изјави до Русија. Како што се наведува во таа писмена изјава, било истакнато дека барањата на Русија кон НАТО се ...

САД и НАТО ѝ одговориле писмено на Москва?

Точка

САД и НАТО писмено одговориле на барањата на Русија: Вашите барања се неприфатливи!

Во Центар

САД и НАТО писмено и одговорија на Русија: Не се прифатливи барањата

24Инфо

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

А1 On - 26.01.2022

Американскиот амбасадор во Русија, Џон Саливан, денеска во руското Министерството за надворешни работи го претстави писмениот одговор од Вашингтон на рускиот нацрт билатерален договор за безбедносни гаранции.

Вашингтон ѝ одговори на Москва на предлозите за безбедносни гаранции

Слободен Печат

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

Опсервер

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

ТВ21

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

Вечер Прес

Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

MakPress

Американската амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

Канал5 - 26.01.2022

Американската амбасада во Киев ги повика американските граѓани кои престојуваат во Украина да ја напуштат земјата без одлагање, во услови на тензии меѓу Западот и Русија околу Украина. „Амбасадата на Соединетите Американски Држави ги повикува ...

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

А1 On

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

ТВ21

„Заминете веднаш“: Американската амбасада во Киев ги повика Американците да ја напуштат Украина

Слободен Печат

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО КИЕВ ГИ ПОВИКА АМЕРИКАНЦИТЕ Напуштете ја Украина веднаш!

+инфо

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

Нова ТВ

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

Опсервер

Денешен Вечер Прес Во Центар MakPress

Песков: Личните санкции против Путин би биле политички деструктивни

Макфакс - 26.01.2022

Официјален Кремљ денеска објави дека секој потег на Западот да воведе лични санкции за рускиот претседател Владимир Путин би бил политички деструктивен, но не и болен. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека американските политичари кои ...

Песков: Личните санкции против Путин би биле политички деструктивни

24Инфо

Песков: Личните санкции против Путин би биле политички деструктивни

MTM

Песков: Личните санкции против Путин би биле политички деструктивни

Точка

Кремљ: Санкциите против Путин би биле политички деструктивни, но не и болни

Н.Македонија

Бајден: Напад врз Украина би била најголема инвазија од Втората светска војна

Канал5 - 26.01.2022

Евентуалната руска инвазија врз Украина би можела да биде „најголемата инвазија" од Втората светска војна, со оглед на масовното воено присуство на Русија во близина на украинската граница, изјави американскиот претседател Џо Бајден, јави ДПА.

Бајден може да „казнува“ за Украина, но само Путин

Скопје1

Бајден: Напад врз Украина би била најголема инвазија од Втората светска војна

ТВ21

Бајден: Рускиот напад врз Украина би бил најголемата инвазија од Втората светска војна

Република

Бајден: Напад врз Украина би била најголема инвазија од Втората светска војна

Сител

Бајден: Напад врз Украина би била најголема инвазија од Втората светска војна

Опсервер

Бајден: Напад врз Украина би била најголема инвазија од Втората светска војна

Слободен Печат

Frontline Вечер Прес +инфо Zoom 365 Нетпрес MakPress CivilMedia

Кремљ: Загрижени сме затоа што САД ги зголемуваат тензиите

Lider - 25.01.2022

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека Москва со загриженост следи како САД ги зголемуваат тензиите и оти за понатамошните разговори меѓу двете земји ќе се знае откако Русија ќе добие одговор од САД за безбедносните гаранции.

Украински министер: Спијте мирно, нема да има инвазија од Русија

Макфакс - 25.01.2022

Властите во Украина денеска се обидоа да ја убедат нацијата дека инвазијата од соседна Русија не е неизбежно сценарио, иако тие признаа дека заканата е реална и примија пратки со американска воена опрема со цел да ја зајакнат нејзината одбрана, ...

Украински министер: Спијте мирно, нема да има инвазија од Русија

24Инфо

Украински министер: Спијте мирно, нема да има инвазија од Русија

Press24

Украински министер: Спијте мирно, нема да има инвазија од Русија

Денар