TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Дупка“ од 100 милиони евра на автопатот Кичево-Охрид

Deutsche Welle - 20.06.2017

Серија проблеми кои се јавија во изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе резултираат во дополнителни трошоци во вредност од околу 100 милиони евра, велат за ДВ извори од надзорот на градбата Изместувањето на трасата поради грешки во проектирањето на ...

Грешките на двата автопата ќе проголтаат најмалку 100 милиони евра

+инфо - 20.06.2017

Заев ќе се сретне со кинескиот изведувач и со другите вклучени страни во проектите за изградбата на автопатите со цел да се најде брзо решение. Грешките и проблемите кои се јавиле при изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе однесат најмалку 100 ...

Прекината е изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид

24 Вести - 20.06.2017

Кинеската компанија Синехидро привремено ја прекина изградбата на автопатот Миладиновци - Штип поради ненавремено решени имотно-прави односи, а во прекин е и изградбата на автопатот Кичево – Охрид поради изместување на трасата.

Прекината е изградбата на автопатот Охрид - Кичево

OhridNews - 20.06.2017

Изградбата на автопатот Охрид - Кичево е прекината поради изместување на трасата. Кинеската компанија „Синохидро“ која го гради автопатот времено ги запира работите на автопатот. Ова го соопшти владината прес служба по средбата на премиерот Заев ...

Ништо од автопатиштата

Авто Магазин - 20.06.2017

Автопатот кон Грција доцни, а работата на делниците Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид се во застој - таква е моменталната ситуација со нашите нови автопатишта. Според состојбата на терен, делницата Демир Капија-Смоквица која постојано ја следи ...

Прекината е изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, грешки во проектирањето и промашена траса

МКД - 20.06.2017

Кинеската компанија Синехидро привремено ја прекина изградбата на автопатот Миладиновци - Штип поради ненавремено решени имотно-прави односи, а во прекин е и изградбата на автопатот Кичево – Охрид поради изместување на трасата на вториот.

Градежните работи на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ставени на „пауза“

Фактор - 20.06.2017

Повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, којшто е резултат поради грешки во проектирањето, поради ненавремено решавање на имотно-правни односи на првиот автопат и изместување на трасата на вториот.

Кинескиот автопат кон Охрид утнат – не се совпаѓаат проектираната и изведената траса

Сакам да кажам - 20.06.2017

Градежните работи на двете автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид се сопрени, потврдил премиерот Зоран Заев при средбата со кинеската амбасадорка Лин Лисјен, соопшти Владата.

DW: Грешка или „Дупка“ од 100 милиони евра на автопатот Кичево-Охрид

Локално - 20.06.2017

Изградбата на автопатиштата беше во т.н. „бомби“ на СДСМ каде се тврдеше дека експремиерот Никола Груевски за проектот од кинеската компанија „Синохидро“ барал провизија од 25 милиони евра.

Привремено стопирани автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид

Нова ТВ - 20.06.2017

Привремено е стопирана изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид од страна на кинеската компанија Синехидро. Првиот е поради ненавремено решени имотно-прави односи, а Кичево – Охрид поради изместување на трасата.

ТИШИНА, НАМЕСТО РАБОТА СО ПОЛНА ПАРЕА: Прекината изградбата на делниците Миладиновци - Штип и Кичево - Охрид

Телеграф - 20.06.2017

Автопатот Миладиновци - Штип требаше да биде пуштен на 1 мај годинава, но сè уште имало нерешени имотно-правни прашања, а пораснала и цената на чинење со пробивањето на рокот за пуштање на делницата во употреба Стопирани камиони, механизација, ...

Прекината е изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид

Порта 3 - 20.06.2017

Кинеската компанија „Синехидро“ привремено ја прекина изградбата на автопатот Миладиновци – Штип поради ненавремено решени имотно-прави односи, а во прекин е и изградбата на автопатот Кичево – Охрид поради изместување на трасата на вториот.

Градежните работи на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ставени на „пауза“

Телма - 20.06.2017

Повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид е резултат на грешки во проектирањето, ненавремено решавање на имотно-правни односи на првиот автопат и изместување на трасата на вториот.

Заев ја информирал амбасадорката Лисјен за проблемите со изградбата на автопатиштата

Мета - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со кинеската амбасадорка во земјава, Лин Лисјен, и ја информирал за проблемите во изградбата на двата автопатишта Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, во чијашто изградба учествува Кина.

Новата влада ја запре изградбата на автопатите Скопје- Штип и Кичево- Охрид, илјадници луѓе ќе останат без работа

Курир - 20.06.2017

Градежните работи на двете автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид се сопрени, потврдил премиерот Зоран Заев при средбата со кинеската амбасадорка Лин Лисјен, соопшти Владата, пренесуваат сдсмовските медиуми.

Кинескиот автопат кон Oхрид утнат – не се совпаѓаат проектираната и изведената траса

Либертас - 20.06.2017

Премиерот Заев не сака да открие кои се проблемите поради кои е сопрена изградбата на двата автопата додека новиот министер за транспорт и врски Горан Сугарески не подготви детална информација, но за досегашните сознанија ја информирал кинеската ...

Поради грешки во проектирањето прекината изградбата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип

еМагазин - 20.06.2017

Премиерот Зоран Заев потврди дека градежните активности за изградба на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип се прекинати. Поради грешки во проектирањето заради ненавремено решавање на имотно-правни односи на првиот автопат и изместување на ...

Заев – Лисјен: Кина гледа голем партнер во новата Влада на Македонија и шанси за поголема економска соработка

А1 On - 19.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев предпладнето се сретна со амбасадорката на НР Кина во Македонија, Лин Лисјен. Кинеската амбасадорка Лисјен му врачи писмо на премиерот Заев од премиерот на НР Кина Ли Кечијанг.

Животот дојде и повлечени машините кои го градат автопатот Кичево- Охрид (ФОТО)

Курир - 18.06.2017

Повлечена е механизацијата и работниците од автопатот Кичево- Охрид кој почна да се гради од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Иако вкупниот прогрес на градежните работи на овој автопат е некаде повеќе од половина, сепак со доаѓањето на владата на СДСМ, ...

Поради грешка во проектирањето автопатот Охрид-Кичево ќе чини дополнителни 100 милиони евра

Фокус - 20.06.2017

Изградбата на автопатот Охрид – Кичево е прекината поради изместување на трасата. Кинеската компанија „Синохидро“ која го гради автопатот времено ги запира работите на автопатот. Ова го соопшти владината прес служба по средбата на премиерот Заев ...

Прекината е изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид

Бриф - 20.06.2017

Кинеската компанија Синехидро привремено ја прекина изградбата на автопатот Миладиновци – Штип поради ненавремено решени имотно-прави односи, а во прекин е и изградбата на автопатот Кичево – Охрид поради изместување на трасата.

Заев ја информирал амбасадорката Лисјен за проблемите со изградбата на автопатиштата

Локално - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со кинеската амбасадорка во земјава, Лин Лисјен, и ја информирал за проблемите во изградбата на двата автопатишта Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, во чијашто изградба учествува Кина.

Новата влада ја запре изградбата на автопатите Скопје- Штип и Кичево- Охрид

Пулс24 - 20.06.2017

Градежните работи на двете автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид се сопрени, потврдил премиерот Зоран Заев при средбата со кинеската амбасадорка Лин Лисјен, соопшти Владата, пренесуваат сдсмовските медиуми.

Заев: Застојот во изградбата на автопатите е предизвикан од грешки во проектирањето и нерешени имотно-правни односи

Макфакс - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев соопшти дека веќе ги има првичните информации за повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, којшто, како што рече, е предизвикан од грешки во проектирањето, поради ненавремено решавање на ...

Средба Заев – Лисјен: Кинеската амбасадорка ќе ги охрабри кинеските компании да инвестираат во Македонија

Фокус - 19.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев предпладнето се сретна со амбасадорката на НР Кина во Македонија, Лин Лисјен. Кинеската амбасадорка Лисјен му врачи писмо на премиерот Заев од премиерот на НР Кина Ли Кечијанг.

Повлечени машините кои го градат автопатот Кичево- Охрид

Пулс24 - 18.06.2017

Повлечена е механизацијата и работниците од автопатот Кичево- Охрид кој почна да се гради од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Иако вкупниот прогрес на градежните работи на овој автопат е некаде повеќе од половина, сепак со доаѓањето на владата на СДСМ, ...

„Дупка“ од 100 милиони евра на автопатот Кичево-Охрид

Либертас - 20.06.2017

Серија проблеми кои се јавија во изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе резултираат во дополнителни трошоци во вредност од околу 100 милиони евра, велат за ДВ извори од надзорот на градбатаИзместувањето на трасата поради грешки во проектирањето на ...

Заев – Лисјен: Кина гледа партнер во новата Влада

Нетпрес - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со кинеската амбасадорка Лин Лисјен на која е договорено унапредување на соработката меѓу двете држави во сите сфери од интерес за граѓаните. Кинеската амбасадорка, како што соопшти владината прес-служба, ...

Живот на дело: Повлечени машините кои го градат автопатот Кичево- Охрид (ФОТО)

Република - 18.06.2017

Повлечена е механизацијата и работниците од автопатот Кичево- Охрид кој почна да се гради од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Иако вкупниот прогрес на градежните работи на овој автопат е некаде повеќе од половина, сепак со доаѓањето на владата на СДСМ, ...

Заев – Лисјен: Кина гледа голем партнер во новата Влада на Македонија

Слободен Печат - 19.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев предпладнето се сретна со амбасадорката на НР Кина во Македонија, Лин Лисјен. Кинеската амбасадорка Лисјен му врачи писмо на премиерот Заев од премиерот на НР Кина Ли Кечијанг.

Автопатска грешка од 100 милиони евра

Таратур - 20.06.2017

Серија проблеми кои се јавија во изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе резултираат во дополнителни трошоци во вредност од околу 100 милиони евра, велат за ДВ извори од надзорот на градбата, пренесува Дојче Веле.

Заев: Застојот во изградбата на автопатите е предизвикан од грешки во проектирањето и нерешени имотно-правни односи

Точка - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев соопшти дека веќе ги има првичните информации за повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, којшто, како што рече, е предизвикан од грешки во проектирањето, поради ненавремено решавање на ...

Заев - Лисјен: Кина гледа партнер во новата Влада и шанси за економска соработка

Канал5 - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со кинеската амбасадорка Лин Лисјен на која е договорено унапредување на соработката меѓу двете држави во сите сфери од интерес за граѓаните. Кинеската амбасадорка, како што соопшти владината прес-служба, ...

Заев – Лисјен: Кина гледа партнер во новата Влада и шанси за економска соработка

Стандард - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со кинеската амбасадорка Лин Лисјен на која е договорено унапредување на соработката меѓу двете држави во сите сфери од интерес за граѓаните. Кинеската амбасадорка, како што соопшти владината прес-­служба, ...

Заев - Лисјен: Кина гледа партнер во новата Влада и шанси за економска соработка

Вечер Прес - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со кинеската амбасадорка Лин Лисјен на која е договорено унапредување на соработката меѓу двете држави во сите сфери од интерес за граѓаните. Кинеската амбасадорка, како што соопшти владината прес-служба, ...

Поради тешки грешки, автопатите до Штип и до Охрид „одат“ пешки

+инфо - 19.06.2017

Повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид е предизвикан од грешки во проектирањето и други пречки. Премиерот Зоран Заев наскоро ќе се сретне со кинескиот изведувач и со другите вклучени страни во ...

Заев: Застојот во изградбата на автопатите е предизвикан од грешки во проектирањето и нерешени имотно-правни односи

Канал 77 - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев соопшти дека веќе ги има првичните информации за повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, којшто, како што рече, е предизвикан од грешки во проектирањето, поради ненавремено решавање на ...

Заев – Лисјен: Кина гледа партнер во новата Влада и шанси за економска соработка

Либертас - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со кинеската амбасадорка Лин Лисјен на која е договорено унапредување на соработката меѓу двете држави во сите сфери од интерес за граѓаните. Кинеската амбасадорка, како што соопшти владината прес-служба, ...

Продолжува партнерскиот однос меѓу Македонија и Кина...

Н.Македонија - 20.06.2017

Продолжува партнерскиот однос меѓу Македонија и Кина Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчера се сретна со амбасадорката на НР Кина во Македонија, Лин Лисјен. На средбата беше истакнато дека Кина во новата влада на ...