TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Биткоин заедницата ќе го награди Ел Салвадор со 1 милијарда долари

Пари - 13.06.2021

Биткоин заедницата планира да му даде на Ел Салвадор 1 милијарда долари откако земјата го направи Биткоин законско средство за плаќање. Сепак едната милијарда долари што заедницата Биткоин ќе му ја даде на Салвадор би била заем, а не подарок, а ...

Сонот да се заработи големи пари е примамлив за многумина, но постојат многу замки: „Преземате многу голем ризик“

Денар - 13.06.2021

Експертите велат дека зависниците од криптовалути покажуваат ист вид на однесување како и коцкарите. Во 2015 година, британецот Џејк купил биткоин, најпопуларната крипто валута. По неколку години, тој се нашол на лекување во една од болниците во ...

Ел Салвадор ќе користи енергија од вулканите за копање биткоини

Факултети - 12.06.2021

Ел Салвадор неодамна стана првата држава во светот во која биткоинот е признаен како платежно средство. Претседателот на земјата, Најиб Букеле, најави план за користење геотермална енергија за копање на криптовалутата.

Користат вулкани за да се обогатат: Еве како Ел Салвадор планира еколошко рударење биткоин (ВИДЕО)

Кумановски м. - 12.06.2021

Претседателот на Ел Салвадор во средата објави дека државната комунална компанија за геотермална енергија ќе започне да ја користи енергијата од вулканот за рударење на биткоин. Објавата на социјалните мрежи дојде само неколку часа откако Конгресот ...

Стануваат рај на криптовалутите: Државата која го прифати биткоинот како монета сега започнува ветувачки проект

Точка - 11.06.2021

Најиб Букеле, претседателот на Ел Салвадор, ја упатил компанијата „LeGeo“ за плановите за основање на станица за рударење на биткоини. Ел Салвадор ја изненади светската јавност оваа недела со тоа што официјално стана првата земја на светот која го ...