TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје ќе добие автобуси на гас

Независен - 04.07.2018

Скопје ќе добие 40 нови автобуси на гас. Тоа според градските власти е најоптималното решение за јавниот транспорт во главниот град. Тие ќе треба во следните неколку години да ги заменат автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие кои користат ...

СДСМ: Екоавтобусите во Скопје се нов чекор за заштита на животната средина

Макфакс - 04.07.2018

Градските власти предводени од СДСМ и градоначалникот Петре Шилегов продолжуваат да работат во интерес на граѓаните и заштитата на животната средина во главниот град. Почетокот на процесот за набавка на нови четириесеттина еколошки автобуси на гас е ...

Од есен ќе се возиме со нови еко-автобуси во Скопје

Авто Магазин - 04.07.2018

Градската администрација ги објави плановите за набавка на нови еко-автобуси со погон на гас, со кои би се замениле старите и дотраени дизел возила на ЈСП без клима и друга опрема. Се очекува да бидат купени најмалку 30 вакви возила, од кои една ...

Скопје ќе се задолжи 10 милиони евра за 40 нови еколошки автобуси

Канал5 - 03.07.2018

По примерот на развините градови и во Скопје ќе се возат еколошки автобуси. Од идната година низ улиците на главниот град ќе се сообраќаат 30-ина нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП, кои се без клима ...

Град Скопје почна постапка за набавка на нови 40 еко-автобуси

24 Вести - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан на есен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

Градот ќе се задолжи 10 милиони евра за еколошки автобуси

+инфо - 03.07.2018

Од идната година по скопските улици ќе се возат 30-ина нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема. Деталите за набавката на новите автобуси ги соопштија градоначалникот ...

ВИДЕО: Град Скопје ќе набави нови 40 автобуси кои ќе произведуваат помалку ПМ10 честички

А1 On - 03.07.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес конференција информираше дека е започната постапка за набавка на нови 40 еколошки автобуси кои ќе произведуваат помалку ПМ10 честички од сегашните.

Град Скопје ќе набави нови 40 еколошки автобуси

Република - 03.07.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција информираше дека е започната постапка за набавка на нови 40 еколошки автобуси кои ќе произведуваат помалку ПМ10 честички од сегашните.

Чушков: Автобусот кој се запали ќе биде поправен и вратен во сообраќај бидејќи немаме автобуси

Фокус - 03.07.2018

Директорот на Јавното сообраќајно претпријатие, Кристијан Чушков, вели дека автобусот кој утринава се запалил на постојка во Кисела Вода, е постар модел од марката МАН. Како што вели тој за „Фокус“, се запалила инсталацијата, односно кабелот до ...

Град Скопје почна постапка за набавка на нови 40 еко-автобуси

1tv - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан на есен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

СДСМ: Еко автобусите во Скопје се нов чекор за заштита на животната средина

Точка - 04.07.2018

Градските власти предводени од СДСМ и градоначалникот Петре Шилегов продолжуваат да работат во интерес на граѓаните и заштитата на животната средина во главниот град. Почетокот на процесот за набавка на нови четириесеттина еколошки автобуси на гас е ...

Скопје добива модерен јавен транспорт, кој е економски ефикасен и не го загадува воздухот

Бизнис Вести - 03.07.2018

Целта на оваа набавка е Скопје да добие модерен јавен транспорт, кој е економски ефикасен и не го загадува воздухот. Од идната година по скопските улици ќе се возат 30-ина нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел ...

(Видео) Град Скопје ќе набави нови 40 еколошки автобуси

Макфакс - 03.07.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција информираше дека е почната постапка за набавка на нови 40 еколошки автобуси кои ќе произведуваат помалку ПМ10 честички од сегашните.

Чушков: Автобусот кој се запали ќе биде поправен и вратен во сообраќај бидејќи немаме автобуси

Република - 03.07.2018

Директорот на Јавното сообраќајно претпријатие, Кристијан Чушков, вели дека автобусот кој утринава се запалил на постојка во Кисела Вода, е постар модел од марката МАН. Како што вели тој за „Фокус“, се запалила инсталацијата, односно кабелот до ...

Јавниот превоз ќе се опреми со 40 нови еколошки автобуси, кои трошат двојно помалку

Фокус - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан на есен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

СДСМ: Екоавтобусите во Скопје се нов чекор за заштита на животната средина

А1 On - 04.07.2018

Градските власти предводени од СДСМ и градоначалникот Петре Шилегов продолжуваат да работат во интерес на граѓаните и заштитата на животната средина во главниот град. Почетокот на процесот за набавка на нови четириесеттина еколошки автобуси на гас е ...

Скопје ќе добие нови еко-автобуси на гас

Бизнис Инфо - 03.07.2018

Фото: Pixabay Скопје наскоро ќе добие 30-ина нови автобуси на еколошко гориво што ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема, информираат од Град Скопје.

ЈСП и Град Скопје ќе купуваат 30-тина нови автобуси на гас

Мета - 03.07.2018

Од идната година по скопските улици ќе возат 30-ина нови автобуси на гас, соопштија на прес-конференција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, и директорот на ЈСП, Кристијан Чушков. За купување на автобусите, ЈСП ќе зема кредит, а тендерот ќе ...

30 еколошки автобуси ќе го заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима

еМагазин - 03.07.2018

Од идната година по скопските улици ќе се возат 30-ина нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема. - ЈСП Скопје со цел набавка на нови еко-автобуси, донесе одлука за ...

Град Скопје ќе набави нови 40 еколошки автобуси

Точка - 03.07.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција информираше дека е започната постапка за набавка на нови 40 еколошки автобуси кои ќе произведуваат помалку ПМ10 честички од сегашните.

Чушков: Автобусот кој се запали ќе биде поправен и вратен во сообраќај бидејќи немаме автобуси

Либертас - 03.07.2018

Директорот на Јавното сообраќајно претпријатие, Кристијан Чушков, вели дека автобусот кој утринава се запалил на постојка во Кисела Вода, е постар модел од марката МАН. Како што вели тој за „Фокус“, се запалила инсталацијата, односно кабелот до ...

Град Скопје почна постапка за набавка на нови 40 еко-автобуси

Канал5 - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан на есен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

Град Скопје: Автобуси на гас од идната година ќе ги заменат дотраените возила на ЈСП

Радио МОФ - 03.07.2018

Од идната година по скопските улици ќе се возат 30-ина нови нископодни автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема, соопштија директорот на ЈСП Кристија Чушков и градоначалникот ...

Чушков: Автобусот кој се запали ќе биде поправен и вратен во сообраќај бидејќи немаме автобуси

Скопје инфо - 03.07.2018

Директорот на Јавното сообраќајно претпријатие, Кристијан Чушков, вели дека автобусот кој утринава се запалил на постојка во Кисела Вода, е постар модел од марката МАН. Како што вели тој за „Фокус“, се запалила инсталацијата, односно кабелот до ...

Град Скопје почна постапка за набавка на нови 40 еко-автобуси

Либертас - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан на есен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

Во Скопје ќе сообраќаат еколошки автобуси на гас

Порта 3 - 03.07.2018

Од идната година по скопските улици ќе сообраќаат 30 нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема. “ЈСП Скопје со цел набавка на нови еко-автобуси, донесе одлука за задолжување ...

Град Скопје почна постапка за набавка на нови 40 еко-автобуси

Локално - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан на есен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

Град Скопје и ЈСП набавуваат нови еколошки автобуси на гас

Скопје инфо - 03.07.2018

Од идната година по скопските улици ќе се возат 30-ина нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема. Деталите за набавката на новите автобуси ги соопштија градоначалникот ...

Град Скопје почна постапка за набавка на нови 40 еко-автобуси, најави Шилегов

МКД - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан на есен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината, ...

Град Скопје и ЈСП набавуваат нови еколошки автобуси на гас

24Инфо - 03.07.2018

Од идната година по скопските улици ќе се возат 30-ина нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема. Деталите за набавката на новите автобуси ги соопштија градоначалникот ...

Со кредит од Европска банка до 40 автобуси на гас

Фактор - 03.07.2018

Управниот одбор со поддршка на ЈСП и Град Скопје ја почна постапката за добивање кредит од Европската банка за обнова и развој во висина од 10 милиони денари со еден отсто камата, три години грејс период и седум години отплата, а за кое задолжување ...

Скопје ќе добие нови еко-автобуси на гас

Скопје24 - 04.07.2018

Скопје наскоро ќе добие 30-ина нови автобуси на еколошко гориво што ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема, информираат од Град Скопје. Деталите за набавката на новите автобуси ги соопштија градоначалникот ...

Град Скопје и ЈСП ќе набават 30 еколошки автобуси

AKO - 03.07.2018

Од идната година по скопските улици ќе се возат најмалку 30 нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема, соопшти градоначалникот Петре Шилегов.

Наесен ќе распишеме тендер за 40 автобуси на гас со кои годишно ќе заштедиме 900.000 евра, најави Шилегов

Сакам да кажам - 03.07.2018

Со кредит од Европската банка за обнова и развој во висина од 10 милиони евра Скопје догодина ќе добие 40 нови автобуси на гас, најави денеска градоначалникот Петре Шилегов. Кредитот ќе биде со каматна стапка од 1 отсто, 3 години грејс период и 7 ...

Град Скопје почна постапка за набавка на нови 40 еко-автобуси

Бриф - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан наесен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

Градот и ЈСП ќе набават нови автобуси

Н.Македонија - 04.07.2018

Од идната година по скопските улици ќе се возат триесетина нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел-возила на ЈСП, без клима и дополнителна опрема. Наесен би требало да се распише тендерот, а до крајот на годинава да ...

Град Скопје почна постапка за набавка на нови 40 еко-автобуси

Денар - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан наесен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

Град Скопје почна постапка за набавка на нови 40 еко-автобуси

Стандард - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан наесен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

Град Скопје ќе набави 40 еко-автобуси на гас

Вечер Прес - 03.07.2018

Според градоначалникот Петре Шилегов тендерот ќе биде распишан наесен, а договорите за новите автобуси, за чие купување ќе се подигне кредит од ЕБОР од 10 милиони евра, ќе бидат потпишани до крајот на годинава Град Скопје почна постапка за набавка ...

ЈСП ќе добие нови еколошки автобуси на гас

Press24 - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатија „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан на есен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.

Град Скопје набавува 40 нови еколошки автобуси за ЈСП Скопје

Иновативност - 03.07.2018

Јавното сообраќајно претпријатијe „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан на есен, а договорите за новите автобуси да бидат потпишани до крајот на годината.