TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Научниците потврдија, мачките може да се заразат со коронавирусот

Нетпрес - 09.04.2020

Мачките може да се заразат со новиот тип коронавирус, а се чини дека кучињата не се подложни на инфекцијата, покажува истражувањето објавено во средата во научното списание Science, кое ја поттикнува Светската здравствена организација (СЗО – WHO) ...

Короната носи и нови лидери, но старите не се предаваат

Р.С.Европа - 09.04.2020

Фокусот на повеќето луѓе во период на пандемија е целосно на институциите, а не на партиите, велат политичките аналитичари, според кои сепак е рано да се прогнозира дали коронавирусот ќе ја смени политиката, па и лидерите.

Веќе дава резултати: Русите го развиваат лекот за маларија кој помага во лечењето на корона вирусот

Република - 09.04.2020

Руската федерална агенција за биомедицина направи препарат за лечење на корона вирусот на основа на антималарискиот лек „Меклофин“. Овој лека со сигурност ќе може вирусот да го држи под контрола, прогонизираат лекарите.

Ризикот за појава на тешки случаи на КОВИД-19 кај деца е многу мал

Pedijatar.mk - 09.04.2020

Зголемен ризик за зараза имаат децата со астма, болести на срцето и компромитиран имунитет (на пример поради лекување на карцином). П одатоци собрани во САД покажуваат дека кај децата се бележат мали шанси за тешки случаеви на болеста КОВИД-19, ...

Дали повторно ќе се ракуваме?

Н.Македонија - 09.04.2020

Доктор Ентони Фаучи, раководител на Националниот институт за алергии и заразни болести на САД и врвен експерт за инфективни болеста, смета дека по пандемијата на коронавирус, сите ќе живеат многу повнимателно, објавуваат светските медиуми.

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за пандемијата

Р.С.Европа - 09.04.2020

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска зад затворени врати за прв пат ќе го информира Советот за безбедност за пандемијата на коронавирусот. Најмоќното тело на ОН е критикувано за непреземање мерки против глобалната криза ...

Кисинџер: Коронавирусот засекогаш ќе го промени светскиот поредок

Независен - 09.04.2020

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер предупреди дека коронавирусот може да предизвика колапс на светската економија, за чие закрепнување ќе бидат потребни генерации доколку не се преземат соодветни мерки.

Конте: ЕУ да им помогне на членките или ризикува пропаст

Република - 09.04.2020

Италијанскиот премиер Џузепе Конте оцени дека Европската унија ризикува да не успее како проект во кризава поради корона вирусот. Тој во интервју за Би-Би-Си рече дека ЕУ мора да дејствува на адекватен и координиран начин за да им помогне на земјите ...

Американски научници: Ковид-19 нема да исчезне со затоплување на времето

Опсервер - 09.04.2020

Вашингтон, 9 април 2020 () – Американски научници испратија писмо до Белата куќа во кое се тврдат дека се чини дека коронавирусот нема да исчезне при пристигнувањето на потоплите временски услови.

Продолжува министерскиот состанок на ЕУ за економскиот одговор на кризата

Р.С.Европа - 09.04.2020

Министрите за финансии на еврозоната денеска ја продолжуваат видео конференцијата во обид да се договорат за заеднички економски одговор на кризата предизвикана од коронавирусот. Претседателот на евро групата, Марио Сентено вчера изјави дека на ...

Марковска: Стојам на располагање за обуки на тимовите кои имаат одговорност за одржување на хигиената во компаниите

еМагазин - 09.04.2020

Консултантот за добра хигиенска пракса и добра производствена пракса, Александра Марковска , покрена иницијатива на социјалните мрежи #BusinessSupportsBusiness, чија што идеја е, во ова време на криза со корона вирусот, бизнисите помеѓу себе да си ...

Американски научници до Белата куќа: Не, коpoнавирусот нема да исчезне со топлото време

365 - 09.04.2020

Американските научници испратија писмо до Белата куќа во кое тврдат дека по сѐ изгледа коронавирусот нема да исчезне со доаѓањето на топлото време. Со тоа го демантираат американскиот претседател Доналд Трамп, кој уверува дека „кога ќе стане ...

Карантинот нема да биде доволна мерка: Откриено кој најмногу го пренесува коронавирусот

Машки магазин - 09.04.2020

Коронавирусот најчесто се пренесува од луѓе кои неодамна се заразени и кои сè уште не покажуваат симптоми на инфекција, покажуваат истражувањата. Студиите покажуваат дека во Сингапур две третини и во Тијанџин, Кина, три четвртини од заболените од ...

КОВИД-19 може да го оштети срцето, дури и кај лица кои инаку не се срцеви болни

Panacea.mk - 09.04.2020

Новиот коронавирус може да ја влоши постоечката срцева болест или да предизвика срцеви проблеми кај здрави лица. К ОВИД-19 болест предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, за неколку месеци се прошири во целиот свет и се уште не попушта.

Загадениот воздух носи далеку поголема смртност од ковид-19

МКД - 08.04.2020

Загадениот воздух го зголемува ризикот од респираторни проблеми што може да бидат фатални за пациенти со коронавирусот. Загаденоста на воздухот е поврзана со значително повисоки стапки на смртност кај лица со ковид-19, вели една анализа.

Најголемиот дел хумани коронавируси се сезонски со најмногу случаи во зимо

Емитер - 08.04.2020

Според едно ново истражување спроведено од Школата за јавно здравје при Универзитетот во Мичиген, од вкупно седум коронавируси за коишто се знае дека имаат способност да инфицираат човек, четвори од нив предизвикуваат вообичаени респираторни ...

Конте: Строгите мерки продолжуваат

Press24 - 08.04.2020

Италијанскиот премиер Џузепе конте предупреди дека Италијанците мораат да се придржуваат на строги вонредни мерки додека не се укинат. На тој начин ги отфрли апелите да се дозволи отворање на трговските продавници.

Нови „чудесни лекови“ и теории на заговор за корона вирусот

Мета - 08.04.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

Како почнал коронавирусот и од каде потекнува? Навистина ли е од животински пазар во Вухан?

МКД - 08.04.2020

Веројатно ковид-19 потекнува од лилјаци, велат научниците. Но дали потоа скокнал на панголините? Во умот на јавноста приказната за потеклото на коронавирусот изгледа добро зацврстена: кон крајот на 2019 година некој на сега светски познатиот пазар ...

Кисинџер: Отсуството на соработка во екот на пандемијата може да „го запали цел свет“

Глас на Америка - 08.04.2020

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер стравува од нарушување на демократските системи и унилатерализмот во светот, во кој, како што вели, „следи нагло влошување на економските и социјалните прилики поради КОВИД-19“ Поминаа само три ...

Може ли коронавирусот да се пренесе преку интимни односи: Образложува д-р Предраг Кон

Женски магазин - 08.04.2020

ФОТО: ОЛИВЕР БУНИК / РАС СРБИЈА Може ли Ковид 19 да се пренесе преку интимни односи е едно од прашањата што честопати се поставува за овој нов вид на вирус. Гостин во емисија, на ТВ Пинк, д-р Предраг Кон, епидемиолог, меѓу другото одговори, дали ...

Ковид-19 предизвикува повеќе смртни случаи во региони со загаден воздух

Алсат-М - 08.04.2020

Меѓународни медиуми тврдат дека пандемијата „Ковид 19“ има посериозни последици во загадените региони. Во својата сторија „Њујорк Тајмс“ пишува дека луѓетокои со години дишеле загаден воздух имаат 15 проценти поголема веројатност да умрат од ...

Гутереш: Сега не е време за оценка на глобалниот одговор на Ковид-19

Слободен Печат - 08.04.2020

Соопштението од кабинетот на Гутереш е лиферувано по критиката на американскиот претседател Доналд Трамп за работењето на Светската здравствена организација. Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска изјави дека сега не е ...

Интернет огорчен поради името кое мајка му го дала на новороденчето во време на пандемијата

+инфо - 08.04.2020

Изборот на името за дете може да биде стресно. Некои родители инспирацијата ја пронаоѓаат во популарната култура, некои името го даваат по некоја личност во семејството, а некое името го смислуваат со помош на тековните настани во светот.

Како имунолошкиот систем се бори против коронавирусот

Deutsche Welle - 08.04.2020

Централен играч во борбата против коронавирусот е нашиот имунолошки систем. Тој не‘ штити од натрапникот, помага дури и при терапијата. Но, понекогаш се врти и против нас самите. Како нашиот имунолошки систем реагира на коронавирусот? Коронавирусот, ...

Зошто паметните луѓе веруваат дека коронавирусот е мит?

Локално - 08.04.2020

Дали знаете да се заштитите од дезинформации? Од студенти до политичари, многу паметни луѓе наседнуваат на опасните лаги за коронавирусот. Од 80-тите години наваму, видовме ширење на опасни лаги за СИДА, од верувањето дека ХИВ вирусот е направен во ...

Еден од членовите во шоуто „Ѕвездите на Гранд“ успеа да се избори со корона вирусот,

Хитпортал - 08.04.2020

Еден од членовите до жирито во шоуто „Ѕвездите на Гранд“ рокерот Ѓорѓе Давид конечно се врати дома. По две недели поминати во болница заради корона вирусот тој се пофали на Инстаграм дека успеал да ја надмине болеста.

Папата Франциск му се обрати на светот со сериозна порака: „Не знам дали е ова одмазда, но сигурно е одговор на ...

Локално - 08.04.2020

Папата Фрањо изјавил денеска дека пандемија со коронавирусот е една од „реакциите на природата“ кон луѓето кои ја игнорираат тековната еколошка криза. Во интервју за „Таблет и Комонвелт“, дадено преку е-пошта, папата Фрањо вели дека епидемијата е ...

Министрите се скарале и го напуштиле состанокот! Сега сите се прашуваат само едно: Дали коронавирусот ќе ја распадне ...

Точка - 08.04.2020

Иднината на ЕУ е во опасност ако не дојде до заеднички финансиски одговор во борбата против коронавирусот, предупредиле денес шпанските службеници, по што европските министри за финансии успеале да се договорат за издавање на заеднички обврзници.

Невладини организации бараат превентивни мерки за спречување на ширењето на епидемијата со Ковид-19 во Шуто Оризари

Опсервер - 08.04.2020

8 април 2020 По најновите случувања во општината Шуто Оризари, односно откако беше дијагностицирано лице позитивно на Ковид-19, три семејства со повеќе членови се ставени во задолжителна самоизолација.

Бектеши, Mанчевски и Петровска на онлајн информативна видеосесија за полицискиот час (ВИДЕО)

Канал5 - 08.04.2020

Владата попладнево преку онлајн стрим на видеосесија „Kовид-19, прашања и одговори за полицискиот час“, ги информира граѓаните и медиумите за сите детали поврзани со новите рестрикции на движењето на граѓаните на ниво на целата територија..

Министрите за финансии се разделија со кавга: Дали ковид-19 ќе ја сруши ЕУ?

+инфо - 08.04.2020

Иднината на Европската унија е во опасност ако нема заедничко финансиско решение за справување со последиците од борбата против коронавирусот. На ова денеска предупредија двајцата шпански високи претставници откако европските министри за финансии не ...

Папата Франциск ги осуди луѓето кои се обидуваат да заработат на кризата со коронавирусот

Опсервер - 08.04.2020

Рим, 8 април 2020 () – Папата Франциск денеска ги осуди луѓето кои пандемијата од коронавирусот ја користат за брза заработка, а посебно се осврна на „лицемерието“ на одредени политичари во пристапот кон кризата.

Како правилно да ги чистите купените производи за да се заштитите од коронавирусот?

Кајгана - 08.04.2020

Живееме во време на пандемија на COVID-19 и од сите нас се очекува одговорно однесување со цел да се заштити сопственото, но и колективното здравје. Прва и најважна препорака е да се одржува социјална дистанца од другите луѓе во јавност од најмалку ...

Папата Франциск ги осуди луѓето кои се обидуваат да заработат на кризата со коронавирусот

Слободен Печат - 08.04.2020

Папата, исто така, кажа дека коронавирусот, што не ги штеди ниту богатите, ниту сиромашните, го разоткри лицемерието. -Ме загрижува лицемерието на одредени политичари кои зборуваат за спротивставување на кризата, за проблемот со гладта во светот, но ...

Сите се прашуваат како нема корона во ова германско село: Тука има центар за обука на НАТО, а приказната почнува уште ...

Точка - 08.04.2020

Германското село Оберамергау, во кое има НАТО центар за обука, еден од најголемите на сетот, нема ниеден случај на коронавирус, а мештаните веруваат дека од епидемијата ги чува завет стар 400 години.

Италија ги затвори пристаништата за мигрантите поради коронавирусот

А1 On - 08.04.2020

Италијанските пристаништа не можат да се сметаат за безбедни поради епидемијата на коронавирусот и нема да дозволат впловување на хуманитарни бродови со мигранти, одлучи Владата во Рим. Одлуката е донесена синоќа откако брод под знамето на ...

Две венчавки во Корона пандемија

24 Вести - 08.04.2020

Како во Марксовото дело „Љубов во време на колера“, вистинската љубов трпеливо се чека, а состојбата е слична и во време на корона. Мерките кои стапија на сила за да го спречат ширењето на коронавирусот ги спречија и младоженците да уживаат во долго ...

Овие симптоми се алармантни, но никој не ги поврзува со коронавирусот: Научниците откриваат новини

NMD - 08.04.2020

Повеќето од нас практично на памет ги имаме научено симптомите од корона вирусот, но со оглед на тоа што станува збор за нов вид секојдневно се соочуваме со нови научни откритија, кои треба да се земат во предвид.

Во живо: КОВИД 19 – Прашања и одговори со Бектеши, Манчевски и Петровска

Либертас - 08.04.2020

Видеосесија „КОВИД-19, прашања и одговори за полицискиот час“ на која говорат министрите Крешник Бектеши и Дамјан Манчевски и дополнителната заменичка-минист ерка за внатрешни работи Петровска за сите детали поврзани со новите рестрикции на ...

На хируршките маски коронавирусот живее 7 дена: Конечно потврдено колку вирусот се задржува на секоја површина

+инфо - 08.04.2020

Новиот коронавирус е респираторно заболување и најчесто се пренесува преку капки, но откако се појави, се дебатираше за тоа колку може да се задржи на површините. За почеток, треба да земете пет длабоки вдишувања и да држите пет секунди секој пат.

Коронавирусот покажа колку безначајни станаа славните

Н.Македонија - 08.04.2020

Автор: Рохит Тавани Гардијан Ние сме светот. Во 1985 година, очите на Мајкл Џексон, Стиви Вондер, Боб Дилан и секој друг врвен уметник зборуваа за она што се случуваше зад завесите. Добитниците на наградите „Греми“ ни ги скршија срцата и ги отворија ...

Во кои случаи коронавирусот може да стане смртоносен?

Слободен Печат - 08.04.2020

Кај многу луѓе заразени од коронавирус симптомите се класифицираат како „благи“, а тие успешно закрепнуваат без никакви агресивни терапии, пренесува Сан. Меѓутоа, одредени луѓе се животни загразени, односно кај нив се развиваат потешки симптоми на ...

ЗАГАДЕН ВОЗДУХ И КОВИД 19: Oвие два фактори се фатални за луѓето

Фактор - 08.04.2020

„Њујорк Тајмс“ пишува дека луѓето кои со години дишеле загаден воздух имаат 15 проценти поголема веројатност да умрат од компликациите кои може да ги предизвика коронавирусот. За пример наведоа три главни градови, Њујорк, Сан Франциско и Њу Делхи.

Доктори објаснуваат зошто млада и здрава личност може да заболи од потежок облик на коронавирус

Точка - 08.04.2020

Една од најголемите мистерии во моменталната пандемија на коронавирусот е фактот дека болеста Ковид-19 посериозно ги напаѓа постарите лица, но доста чести се случаите на заразени помлади пациенти кои претходно биле здрави.

КОВИД-19, прашања и одговори за ограничувањето на движењето

CivilMedia - 08.04.2020

КОВИД-19, прашања и одговори за ограничувањето на движењето во ...

Коронавирусот може да се задржи на заштитните маски најмногу до 7 денови: Конечно е потврдено колку долго вирусот се ...

Локално - 08.04.2020

Новиот коронавирус е респираторно заболување и најчесто се пренесува преку капки, но откако се појави, се дискутираше за тоа колку може да се задржи на површините. Најновата студија објавена во стручното списание „Лансет“ открива дека вирусот може ...

Путин се пошегува: „Цела земја, сите виролози“

Руска реч - 08.04.2020

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин одржа состанок со стручњаци по повод пандемијата на новиот коронавирус и спречување на ширењето на заразата. Шефот на руската држава притоа се пошегува како во пандемијата сите руски граѓани станале ...

Намаленото загадување на воздухот е краткорочен ефект

Н.Македонија - 08.04.2020

Карантинот, кој директно влијаеше на драстичното намалување на патниот и воздушниот сообраќај, како и на деловните активности низ цела Европа, што резултира со големо намалување на загадувањето во поголемите градови, е краткорочен ефект.

Јужнокорејска серија од 2018 jа опишува борбата против коронавирусот

Вечер - 08.04.2020

Корејската серија „My Secret Terrius“ која е објавена во 2018 година, а која зборува за смртоносен коронавирус, деновиве стана една од петте најгледани серии во Велика Британија. Во оваа шпионска драма, еден од ликовите е предупреден на коронавирус ...