TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Батерии на Tesla помагаат при снабдување со електрична енергија за цел град во Белгија

Кајгана - 16.05.2018

Голем систем на батерии, кој служи за спречување на пореметувања и недостатоци при снабдувањето со струја, како и за стабилизација на електроенергетскиот систем, пуштен е во употреба оваа недела во белгиското гратче Терхилс.

Сорос купил обврзници во Тесла

А1 On - 16.05.2018

Милијардерот Џорџ Сорос купил удел во производителот на електрични автомобили Тесла на почетокот на годинава. Сорос фанд менаџмент соопшти дека купила обврзници на компанијата на Елон Маск за 35 милиони долари.

Tesla го забрзува производството на Model 3

Стандард - 16.05.2018

Главниот извршен директор на Tesla, Елон Маск изјави дека производството на клучниот седан Model 3 најверојатно ќе биде засилено со по 500 возила на ден оваа недела, пишува „Electrek“, цитиран од Ројтерс.

Сорос купи обврзници во Тесла во вредност од 35 милиони долари

Бизнис Инфо - 16.05.2018

Фото: Facebook Американскиот магнат Џорџ Сорос преку својата инвестициска фирма купил удели во Tesla Inc во првите три месеци од годината со што стана еден од најистакнатите подржувачи на производителот на електрични автомобили, пишува Reuters .

Tesla Model 3 влегува во шемата на производството со зацртана цел

Телефони.мк - 16.05.2018

Tesla Inc. за само 1 недела од месец мај пријавила над 8 илјади нови Model 3 електрични автомобили, со што сега има вкупно 43 илјади испорачани автомобили од истиов модел. Изгледа дека на Илон Маск сепак му успева да го внесе овој модел во сегментот ...

Дали Tesla конечно се движи во вистинска насока?!

Додај Гас - 16.05.2018

Како што пренесуваат американските медиуми, Tesla во рок од една недела во почетокот на овој месец регистрирала повеќе од 8.000 илјади нови единици од Model 3. Со овие возила Tesla стигнала до вкупно 42.942 испорачани единици од овој модел, кои ...

Уште една жртва во Тесла – автомобилот целосно изгоре

Канал5 - 15.05.2018

Несреќата во која загина 48 годишен Германец се случи на автопат во Швајцарија. Возачот удрил со автомобилот Тесла во заштитната ограда на автопатот во кантонот Тичино , во јужна Швајцарија по што возилото се запалило и целосно изгорело.

Елон Маск во жестока одбрана на автономните возила

Глас на Америка - 15.05.2018

Моделот „Ѕ“ на Тесла се судрил со противпожарен камион со брзина од речиси 100 километри на час, а возачот се здобил само со скршен глужд Директорот на Тесла, Елон Маск, денес повторно ја бранеше технологијата за автономно возење, откако беше ...

Уште едно лице почина во автомобил на Tesla, возилото целосно изгоре

Кајгана - 15.05.2018

Несреќата во која животот го загуби 48-годишен возач од Германија се случи на автопат во Швајцарија и е само една во низата на сообраќајќи кои се случија во последните неколку недели, во кои учествуваа автомобили на компанијата Tesla.

Никола Тесла е брука за Србија!

365 - 15.05.2018

Денес Тесла го слават, и со право, како бог, но имаше време кога ситуацијата беше обратна. Ѕирнете го написов во еден стар српски весник од 1892 година. Гласи вака: Никола Тесла, познатиот американски ексцентрик од научните кругови, го посети ...

Сорос ќе го спасува Маск

Локално - 16.05.2018

Милијардерот Џорџ Сорос купил удел во производителот на електрични автомобили Тесла на почетокот на годинава. Сорос фанд менаџмент соопшти дека купила обврзници на компанијата на Елон Маск за 35 милиони долари.

Вљубениот Илон Маск стана хит меме на Твитер со ексцентричната Грајмс (фото)

Црнобело - 15.05.2018

Споредби со филмски ликови, па дури и анимирани ликови, Твитерџиите не сопираат со шегите. Милијардерот Илон Маск (46) има нова девојка, 30-годишната канадска музичарка Грајмс, а првото јавно појавување заедно го имаа на Мет Гала.

Маск најавува натпревар за програмерите

Факултети - 15.05.2018

Во последните неколку недели извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, интензивно работеше на решавање на проблемите што го забавуваат производството на најновиот „модел 3“. Најновиот план е организирање на Хакатон со кој Маск сака да го реши ...

Сорос купи обврзници во Тесла во вредност од 35 милиони долари

Локално - 16.05.2018

Американскиот магнат Џорџ Сорос преку својата инвестициска фирма купил удели во Tesla Inc во првите три месеци од годината со што стана еден од најистакнатите подржувачи на производителот на електрични автомобили, пишува Reuters.

Уште едно лице загина во Tesla, автомобилот целосно изгоре

USB - 16.05.2018

Несреќата во која животот го загуби 48-годишен возач од Германија се случи на автопат во Швајцарија и е само една во низата на сообраќајќи на Tesla автомобили што се случија во последните неколку недели Германски државјанин со својот Tesla автомобил ...

Сорос купил обврзници во Тесла

Слободен Печат - 16.05.2018

Милијардерот Џорџ Сорос купил удел во производителот на електрични автомобили Тесла на почетокот на годинава. Сорос фанд менаџмент соопшти дека купила обврзници на компанијата на Елон Маск за 35 милиони долари.

Почина уште едно лице во автомобил на Tesla, возилото целосно изгорело

Точка - 16.05.2018

Несреќата во која смртно настрадал 48-годишен возач од Германија се случила на автопат во Швајцарија и е само една во низата сообраќајќи на автомобили на Tesla кои се случија во последните неколку недели.

Сорос купил обврзници во Тесла

+инфо - 16.05.2018

Милијардерот Џорџ Сорос купил удел во производителот на електрични автомобили Тесла на почетокот на годинава. Сорос фанд менаџмент соопшти дека купила обврзници на компанијата на Елон Маск за 35 милиони долари.