TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Која е Гордана Силјановска,првиот официјален кандидат за претседателските избори

4NEWS - 17.02.2019

Силјановска беше министер без ресор во Владата на Р.М. во периодот од 1992 до 1994 година, кога премиер беше Бранко Црвенковски. Експерт на Женевската група за заштита на човековите права и слободи, експерт на Обединетите Нации.

Иванов и кандидатката за негов наследник Силјановска прошетаа низ Охрид

Фактор - 17.02.2019

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат за наследник на Ѓорге, во друштво беа и лидерот на партијата Христијан Мицковски и ...

Од министер во Владата на Црвенковски до претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Која е Гордана Силјановска?

24 Вести - 17.02.2019

Гордана Силјановска-Давкова е прва жена која ВМРО-ДМПНЕ ја предлага за претседателски кандидат, а токму поради тоа таа вели дека можеби е знак оти доаѓа времето на жените во Македонија. Професорката Силјановска не е без искуство во политиката.

Силјановска Давкова: Ќе се залага за намалување на претседателските ингеренции

Канал5 - 17.02.2019

Многу сум добила од Македонија, сега е време и јас да ѝ вратам за тоа, порача кандидатката за шеф на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во ...

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ поради Силјановска се спремаат за бојкот!

Пулс24 - 17.02.2019

Следејќи ги социјалните мрежи после изборот на кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ огромен број на членови повикуваат на бојкот на престојните претседателски избори. Незадоволството на членството од изборот на Гордана Силјановска веќе е се појасно ...

Која е Гордана Силјановска,првиот официјален кандидат за претседателските избори

Алфа - 17.02.2019

Гордана Силјановска, првиот официјален кандидат во претседателската трка. Со 408 гласови Силјановска е избрана на партиската конвенција на ВМРО-ДПМНЕ, освојувајќи ја номинацијата уште во првиот круг.

Аналитичарите за претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова

Канал5 - 17.02.2019

Со изборот на професорката Гордана Силјановска Давкова, ВМРО ДПМНЕ си ги зголеми шансите за победа и освојување на повеќе гласови пред се’ од неопределените, сметаат политичките аналитичари по вчерашната Конвенција на опозицијата во Струга.

Пендаров: Во претседателската кампања многу повеќе ќе „трчаат“ претседателите на партиите отколку кандидатите

Канал5 - 17.02.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вчера на конвенција во Струга ја избра професорката Гордана Силјановска Давкова за кандидат за претседател на земјата. За конвенцијата и процесот на делегирање на кандидати побаравме одговор и од аналитичарот Тодор Пендаров.

Иванов ѝ врати за поддршката на Силјановска за неговата кандидатура 2009 година

AKO - 17.02.2019

Сѐ уште актуелниот Претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, со прошетка низ Охрид ѝ даде поддршка на кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска.

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

Макфакс - 17.02.2019

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по Уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, невладини активити за„Макфакс“ изјавија дека е срамно во 21 век да се дискриминира личност врз основа на пол и ...

ВМРО ДПМНЕ се одлучи за кандидатот, СДСМ почнува преговори со партнерите

Фактор - 17.02.2019

Во опозицијата падна одлука, додека владеачката гарнитура од вечерва почнува да преговара за консензуален кандидат со кој ќе се трча на избори. Професорката Гордана Силјановска Давкова од редовите на ВМРО ДПМНЕ ќе се обиде да стане шеф на државата ...

Коневски: Одговорност да има за евентуалниот неуспех на претседателските избори

Слободен Печат - 17.02.2019

На професорката Гордана Силјановска – Давкова ѝ посакувам успех во трката за претседател, што истовремено ќе биде и тест за партијата и нејзиното раководство. Поранешниот градоначалник на Општина Аеродром, Ивица Коневски преку писмо од претседателот ...

Претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ во Охрид

OhridNews - 17.02.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова, која вчера беше избрана на конвенцијата што се одржа во Струга, денес прошета низ охридската чаршија. Придружена од претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ...

Силјановска ја почна кампањата: Вистинските вредности да победат, правото и правдата да се воспостават

24Инфо - 17.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова ја почна претседатеската кампања денеска во Охрид, каде во друштво со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Хрстијан Мицкоски и претседателот Ѓорге Иванов разговараше со охриѓани.

Мицкоски на прошетка со Иванов и Силјановска во Охрид

24Инфо - 17.02.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМЕ, Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави фотографии оод прошетката низ Охрид со кандидатот на партијата за претседателските избори, професорката Гордана Силјановска Давкова и претседателот Ѓорге Иванов.

Силјановска:Дел од Владата на Црвенковски, борец против Преспанскиот договор и критичар на двојазичноста

Фактор - 17.02.2019

Еден од лидерите на професорскиот пленум, Жесток критичар на двојазичноста но и Борец против Преспанскиот договор. Професорката по уставно право на правниот факултет „Јустинијан Први“ Гордана Силјановска Давкова доби амин од ВМРО ДПМНЕ да биде ...

Ако зад себе немате партија, ќе бидете политичка манекенка, вели Силјановска , претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Сакам да кажам - 17.02.2019

Професорката од Правниот факултет Гордана Силјановска Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори. Таа вчера беше избрана на конвенцијата на партијата која се одржа во Струга со мнозинство гласови на ...

Силјановска: Посакувам да бидам претседателка кој обединува во овие тешки времиња

еМагазин - 17.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова се заблагодарува на поддршката за изборот. „Немам зборови како да ви се заблагодарам за поддршката. Длабоко во ноќта останав да ги читам вашите пораки и да одговарам на нив.

Натпартиски кандидат или реприза на Иванов: Досие Гордана Силјановска Давкова

Фактор - 17.02.2019

Експертот за уставно право и професор на правниот факултет „Јустинијан Први“ Гордана Силјановска Давкова и официјално е кандидатот со кој ВМРО ДПМНЕ како опозиција же настапи на претстојните претседателски избори.

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Локално - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Силјановска ќе се бори за претседател, Мицкоски очекува победа, Ѓорчев даде поддршка

ТВ21 - 16.02.2019

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за претседателски кандидат, ја избраа професорката Гордана Силјановска со 408 гласа, од вкупно 519 ...

Гордана Силјановска кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател

Сакам да кажам - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори. За неа, на партиската конвенција во Струга гласаа 408 од вкупно регистрираните 519 делегати. „Ви благодарам, изненадена сум.

Силјановска по изборот за претседателски кандидат на ВМРО: Јасно ми е дека не може да се победи на избори без силна ...

Фокус - 16.02.2019

Јасно ми е дека не може да се оди на избори, а камо ли да се победи ако зад вас не стои силна партија, но ако некој добил таква поддршка има обврска да се држи до она најважното – само владеењето на правото не води кон ЕУ, изјави универзитетската ...

Гордана Силјановска Давкова ќе биде кандидат на ВМРО ДПМНЕ на претседателските избори

Нова ТВ - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска – Давкова ќе биде претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Таа денеска ја одби поддршката на делегатите на конвенцијата во Струга.

Ѓорчев: Им благодарам на сите 80 делегати што гласаа за мене, Силјановска да постигне што подобар резултат

Фокус - 16.02.2019

Би сакал да и честитам на Гордана Силјановска за кандидатурата на претседателските избори од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, рече нејзиниот најсериозен противкандидат Влатко Ѓорчев по завршувањето на конвенцијата во Струга.

Гордана Силјановска Давкова - претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 16.02.2019

Професорка на Правниот факултет, Гордана Силјановска Давкова е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседателските избори. Таа беше избрана со 408 гласа „за“ од 519 делгати кои гласаа на конвенцијата на опозициската партија во Струга.

Ѓорчев: Со Силјановска имаме шанса за добар резултат

Нова ТВ - 16.02.2019

Главниот противкандидат на Силјановска Давкова на Конвенцијата на ВМРО ДПМНЕ за избор на претседателски кандидат Влатко Ѓорчев изјави дека изборот бил во фер и демократска процедура и се понуди да помага во кампањата.

Гордана Силјановска Давкова е кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Силјановска убедливо победи на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат

Фокус - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска – Давкова ќе биде претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Како што соопшти предмалку Никола Мицевски од говорницата на конвенцијата во Струга, таа освоила 408 ...

Кои се кандидатите кои се номинираа на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ?

24 Вести - 16.02.2019

Од десет поднесени кандидатури, девет кандидати се во трката за шеф на државата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за кои ќе треба да се изјаснат делегатите во Струга. Единствена дама во трката е Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова која ...

Ѓорчев доби 80 гласа: Гласањето беше демократско, ѝ стојам на располагање на Силјановска

+инфо - 16.02.2019

Влатко Ѓорчев, кој беше еден од потенцијалните кандидати на професорката Гордана Силјановска Давкова во партиската трка за претседателски кандидат ѝ ја честита победата и посакувајќи и добар резултат на изборите на 21 април и 5 мај.

(ВИДЕО) Ѓорчев и честиташе на Силјановска: Може да смета на моја помош

А1 On - 16.02.2019

Влатко Ѓорчев по изборот на Силјановска за кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека изборот бил демократски и фер, а на Силјановска и честиташе на поддршката која ја доби од делегатите.

Силјановска: Многу сум добила од Македонија, време е и јас да ѝ вратам за тоа

+инфо - 16.02.2019

Останав без зборови. Нема зборови како да се заблагодарам. Изненадена сум морам да кажам. Прво ви благодарам бидејќи Македонија е во женски род. Можеби доаѓа времето на жените, беше првото што го кажа професорката Гордана Силјановска Давкова откако ...

Силјановска ќе бара поддршка и од СДСМ

Независен - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска која попладнево беше избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ изрази подготвеност да побара поддршка од сите граѓани, здруженија и политички партии, па дури и од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ ја избра професорката Гордана Силјановска Дафкова за кандидат за претседател

Канал5 - 16.02.2019

На конвенцијата ВМРО-ДПМНЕ избрана е професорката Гордана Силјановска Дафкова за кандидат за претседател на ...

(Видео) Силјановска: Доколку сметав дека Конвенцијата е фарса, немаше да се пријавам

Макфакс - 16.02.2019

По завршувањето на партиската Конвенција во Струга, на која Гордана Силјановска со 408 од 519 гласа беше избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, таа одговараше на новинарски прашања од кои во едно беше побарано нејзин коментар за тоа дека ...

Гордана Силјановска Давкова кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

Вечер - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Силјановска: Заевизмот е ментална матрица – Kажувам, заборавам, негирам

Нова ТВ - 16.02.2019

„ Заевизмот не е само авторитаризам, заевизмот е ментална матрица: „Кажувам заборавам негирам“– рече Гордана Силјановска, кандидат за претседателски кандидат на ВМРО ДПМНЕ. Претседателските избори се вистинска шанса да се урне „хибридниот режим“, ...

Гордана Силјановска-Давкова избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција на партијата која се одржа во Струга. Таа доби 408 гласови од вкупно 519 делегати коишто гласале. – Ви благодарам.

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Макфакс - 16.02.2019

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција во Струга. Со 408 од 519 гласа, Силјановска доби огромна поддршка како претендент за претседател и ...

Силјановска: Заеднички ние понижените и омаловажените да го победиме заевизмот

AKO - 16.02.2019

По изборот за кандидат на ВМРО ДПМНЕ за Претседател на Република Северна Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова им се обрати на делегатите на конгресот на партијата и на граѓаните: ,,Денеска ја повикав ВМРО-ДПМНЕ како најголема ...

(Видео) Ѓорчев: Ја поддржувам Силјановска и ќе помогнам во изборната кампања

Макфакс - 16.02.2019

По изборот на Гордана Силјановска за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, изјава даде Влатко Ѓорчев како еден од претендентите во оваа партиска трка. Ѓорчев се заблагодари за поддршката која му ја дале 80 делегати и и честиташе на Силјановска.

Силјановска -Давкова ќе биде кандидат на ВМРО ДПМНЕ на претседателските избори

Тера - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска – Давкова ќе биде претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Таа денеска ја одби поддршката на делегатите на конвенцијата во Струга.

Силјановска: Не сум националист, барам да се почитува законот

Независен - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска во својот прв говор како кандидат за претседател на Македонија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ рече дека е дојдено времето да и се оддолжи на татковината за се што добила од неа.

Ѓорчев: И стојам на располагање на Силјановска

Независен - 16.02.2019

Пратеникот Влатко Ѓорчев вели дека не е разочаран што не ја доби довербата од делегатите на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга. Тој вели дека делегатите биле слободно да гласаат како што сметаат дека треба. „Немам никакви замерки за процесот.

Ѓорчев ѝ посака успех, и победа на Силјановска (ВИДЕО)

ТВ21 - 16.02.2019

Влатко Ѓорчев доби 80 гласа на денешното гласање за кандидат за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Ѓорчев се заблагодари на поддршката, и истакна дека останува во редовите на опозицијата, и на располагање за победа на овие избори.

Со 408 гласови, делегатите ја избраа Гордана Силјановска Давкова за кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Алфа - 16.02.2019

Гордана Силјановска Давкова го доби мнозинството од гласовите на конвенцијата која ја одржува ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга. Со 408 гласови, во првиот круг професорката Силјановска Давковска ја осови довербата на делегатите на Конвенцијата и ќе биде ...

Ја повикав ВМРО-ДПМНЕ да се обединиме со сите понижени, омаловажени и навредени од неодговорните потези на заевизмот

Република - 16.02.2019

пишува професорката Гордана Силјановска Давкова на Фејсбук откако денеска беше избрана за кандидат за претседател на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга. ...

ВМРО-ДПМНЕ го избра својот кандидат за претседател на државата

Курир - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ го избра својот кандидат за претседател на државата. Со 408 гласа, професорката Гордана Силјановска Давкова делегатите ја избраа за кандидат за прењтседател на партијата. -Гласањето се спроведе во најдобар можен ред, се гласаше фер и ...

Гордана Силјановска Давкова е кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ

AKO - 16.02.2019

Со 408 гласови од присутните над 500 делегати на Конгресот на ВМРО ДПМНЕ , професорката Гордана Силјановска Давкова е избрана за кандидат за претседател на Македонија Нејзината кандидатура беше проследена со овации од присутните и скандирање на ...