TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реџепи: Мијалков требаше да биде испратен во Шутка, а не во домашен притвор

Алсат-М - 25.02.2021

Пратеникот на партијата Алетрнатива, Скендер Реџепи, во своето вечерашно гостување во емисијата „Патот кон …“ на Алсат, категорично рече дека пред да се изврши ветинг во судството, тоа мора да се направи во Владата.

Адеми: Потребата од ветинг е неопходност, тоа го потврдува и случајот со Мијалков

Алсат-М

Николовска: Со случајот Мијалков и со други слични судски процеси, власта го урниса правниот систем во државата

Курир

Заев: Мијалков беше принуден како печурка после дожд да се појави во јавноста

Локално

„Една од опциите е дека Мијалков бил во белата палата“, рече на сатиричен начин Заев во Собранието (ВИДЕО)

ТВ21

Костов: На дело видовме системска корупција и организиран криминал, главната одговорност е кај Заев и Мијалков

Курир

Мицковски: Штом Заев така вика, Мијалков може навистина беше во белава палата

Република

Канал5 Р.С.Европа Канал5 +инфо 360 степени Фактор Локално 360 степени

Пратенички прашања: Бегството и враќањето на Мијалков главна тема

Сител - 25.02.2021

Централна тема на денешната собраниска седница посветена на пратенички прашања - бегството и враќањето на поранешниот шеф на УБК, Мијалков. Опозицијата целиот случај го нарече циркус договорен меѓу власта и бегалецот поради што оставка треба да си ...

„Монструм“ во сенка на „бегството“ на Мијалков – Села: Не може да се гледа поинаку, освен како спин и театар на власта

ТВ21

Спасовски тврди дека немало договор за бегството на Мијалков

Телма

Короната е жива, одговорноста е умрена

Н.Македонија

Спасовски: Се води истрага за бегството на Мијалков, цело време беше во Скопје

Либертас

Спасовски: Мијалков цело време бил во Скопје

Независен

Спасовски: Се води истрага за бегството на Мијалков кој цело време беше во Скопје

iPortal

Сител Нова ТВ 24Инфо Скопје инфо Сител Бизнис Вести 24 Вести Бриф

Мицкоски: Нема одговорност за бегството на Мијалков бидејќи има договор

360 степени - 25.02.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски пак праша: Ако некој со некого се договарал, за што се договарал – да избега или да се врати повторно пред лицето на правдата? Ако институциите затаиле требаше да има одговорност, почнувајќи од Заев па ...

Спасовски пред пратениците: Нема договор за Мијалков

360 степени

Јанушев за бегството на Мијалков: Ова е најскапиот циркус – „Секогаш крадецот вика држте го крадецот“, му врати Спасовски

ТВ21

Спасовски: Нема договор за Мијалков

Точка

Спасовски до Јанушев: Вие сами не си верувате, вие сте срам и брука за државата

Локално

ВМРО-ДПМНЕ праша дали има договор со Мијалков – СДСМ со контрапрашање: За да избега или за да се врати?

Скопско Ехо

СОБРАНИЕ: Апсолутно, немаме договор со Мијалков, рече Спасовски, на што Јанушев му реплицира „зошто тогаш имате толкава нервоза“

Денешен

Frontline Фокус Независен Република Сител 24Инфо 24 Вести Кајгана

СДСМ: На Мицкоски не му успеа планот со Мијалков, допрва ќе си ги гледа поразите на тема правда

Press24 - 25.02.2021

На Христијан Мицкоски му е криво што не му успеа планот со Мијалков, што потфрли во исполнувањето на неговата единствена задача да ги одбрани криминалите на луѓето што го поставија на чело на белиот дворец, велат во реакција од СДСМ.

(Видео) Кузеска: Случајот со Мијалков е последен дебакл на Мицкоски

MTM

Пропаѓаат сите обиди на потрчкото Мицкоски да ја спречи правдата, случајот со Мијалков е негов последен дебакл

24Инфо

СДСМ: Правдата е тука и ќе ја има сè повеќе и сè почесто

Centar

Правдата е тука и ќе ја има се повеќе и се почесто, Мицкоски, потрчкото на Мијалков и Груевски, одново е поразен

24Инфо

СДСМ: Правдата е тука, нов дебакл на Мицкоски

Сител

СДСМ: Правдата е тука, нов дебакл на Мицкоски

Канал5

iPortal MTM +инфо MakPress Centar 24Инфо Сител Локално

Стоилковски: Заев и Мијалков може да глумат колку сакаат, но народот ја виде нивната спрега која трае со години

Курир - 25.02.2021

Нов ден, нова епизода од циркузот co пазарењето со правдата кој што го приредуваат СДСМ на јавноста. Сета јавност се смее на обидите на СДСМ да се дообјаснат за договорот којшто го имаа Зоран Заев- Вице Заев и Сашо Мијалков за бегство и изигрување ...

Човек за неносење маска почина во полициска станица, а Мијалков наводно им се „изгубил, па им се појавил пред очи“

Република

Кој му кажал на Мијалков дека ќе има притвор?

Нетпрес

Заев: Сашо Мијалков немаше друг избор и го стори она што му беше неизбежна опција

Centar

Ќе се договориме и со Сашо ќе ја завршме работата и со Јово – што се договорија Мијалков и Заев

Република

Стоилковски: Заев и Мијалков може да глумат колку сакаат, но народот ја виде нивната спрега

Канал5

Стоилковски: Ова не е демократска власт, ова не е владеење на правото

Опсервер

Press24 Нетпрес Курир

Заев: Го јакнеме менталниот склоп на целото општество, случајот со Мијалков е резултат на досегашните реформи

Слободен Печат - 25.02.2021

Граѓаните треба да знаат дека сме на добар пат во јакнење на правниот систем на нашата земја, во владеење на правото, во истакнување на вредноста на секој судија и обивнител кој суди исклучиво по Устав, закон и сопствено убедување и никако поинаку.

На добар пат сме во јакнењето на правниот систем, вели Заев

Frontline

На добар пат сме во јакнењето на правниот систем, вели Заев

Либертас

На добар пат сме во јакнењето на правниот систем, вели Заев

Опсервер

На добар пат сме во јакнењето на правниот систем, вели Заев

Бизнис Вести

Заев: На добар пат сме во јакнењето на правниот систем

Канал5

Заев: На добар пат сме во јакнењето на правниот систем- резултат е последниот случај со Сашо Мијалков

Press24

24Инфо Вечер Прес Мак. Весник

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

Либертас - 25.02.2021

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање од пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ каде се криел Сашо Мијалков кој два дена беше недостапен на органите на прогонот за да му се врачи решение од судот за домашен протвор, рече дека од сите ...

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

Опсервер

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

24Инфо

Заев: Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги и обвинувања за случајот Мијалков

iPortal

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

Вечер Прес

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

Бриф

Заев со барање до опозицијата: Да понесете одговорност за искажаните лаги за случајот со Мијалков

Слободен Печат

Сител

Маричиќ горд на позитивниот исход од случајот со Мијалков

Слободен Печат - 25.02.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска на завршната конференција на проектот „За правда – Следење на спроведувањето на Стратегијата за реформи во правосудството 2020-2021″ рече дека е исклучлително задоволен и горд за позитивниот еполог од ...

Маричиќ: Добро е што посебен обвинител ќе истражи дали и кој потфрли во случајот со Мијалков

360 степени

Маричиќ горд на позитивниот исход од случајот со Мијалков

Кајгана

Маричиќ горд на позитивниот исход од случајот со Мијалков

Независен

Маричиќ горд на „позитивниот епилог“ на случајот со Мијалков

Република

Маричиќ посочи дека е исклучително задоволен и горд на позитивниот исход од случајот со Мијалков

ТВ21

Маричиќ горд на позитивниот исход од случајот со Мијалков

24Инфо

+инфо Press24 ММС Фокус МКД Frontline iPortal Нова ТВ

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата

Centar - 25.02.2021

Во која земја бегалец од правдата откако ќе биде вратен, завршува со домашен притвор и низа други екстра поволности, реагира преку соопштение опозициската ВМРО-ДПМНЕ за случајот со Сашо Мијалков.

Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, една шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, една шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

Курир

Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, една шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, една шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

Press24

Сител Бизнис Вести Локално PressingTV MakPress

СЕЛА: Некој многу посилен и од Зоран Заев и од Сашо Мијалков наредил тој да се појави во JO

Денешен - 25.02.2021

Некој што е посилен од Зоран Заев и од Сашо Мијалков наредил појавување на поранешниот директор на УБК во Јавното oбвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, изјави лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села.

Села: Некој посилен од Заев нареди да се врати Мијалков

Фокус

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен Печат

Села: Некој посилен и од Заев и од Мијалков нареди да се пријави Мијалков во Обвинителство

ТВ21

Села: Некој посилен од Заев му наредил на Мијалков да се врати

Независен

Села: Некој посилен од Заев и Мијалков наредил да се пријави во Обвинителството

+инфо

Села: Некој посилен од Заев му наредил на Мијалков да се врати

Република

Либертас Press24 360 степени MakPress Press24 Локално

Филипче: Немаме информација дали Мијалков контактирал со епидемиолози

Опсервер - 24.02.2021

– Немаме информација дали Сашо Мијалков контактирал со епидемиолози или претставници на ДСЗИ согласно неговата изјава, рече министерот за здравство Венко Филипче на новинарско прашање за тврдењето на поранешниот директор на УБК дека не избегал туку ...

Филипче: Немаме информација дали Мијалков контактирал со епидемиолози

Сител

Филипче: Немаме информација дали Мијалков контактирал со епидемиолози

Frontline

Филипче: Немаме информација дали Мијалков контактирал со епидемиолози

Кајгана

Филипче: Немаме информација дали Мијалков контактирал со епидемиолози

Република

Филипче нема информација дали Мијалков контактирал со епидемиолози

+инфо

Филипче: Немаме информација дали Мијалков контактирал со епидемиолози

Канал5

Либертас iPortal Независен Скопје инфо Бриф Акцент Граѓански збор MakPress

Села за Мијалков: Сценарио и театар, граѓаните не веруваат повеќе

24Инфо - 24.02.2021

Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села, денеска на прес-кофенренција ги коментираше последните случувања за Сашо Мијалков. Тој ги нарече случувањата театар. -Мијалков го нема два дена дома, а во неделата неговите жена и деца не знаат ...

Села: Сценарио и театар во кое граѓаните не веруваат повеќе

PressingTV

Села за случувањата со Мијалков: Сценарио и театар, граѓаните не веруваат повеќе

Нетпрес

Села: Поднесовме интерпелација за Спасовски за боливудската режија за Мијалков

Press24

Села и Гаши поднесоа интерпелација за Спасовски за „театарот и боливудската режија со Мијалков“

Слободен Печат

Села: Поднесовме интерпелација за Спасовски и боливудската режија за Мијалков

Нова ТВ

Алијанса и Алтернатива поднесоа интерпелација за Спасовски: „Ова со Мијалков е театар“

Курир

Република Сител Скопје1 Frontline Независен MakPress 360 степени Алфа

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

24Инфо - 24.02.2021

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска уште еднаш го повтори ставот на Владата во врска со случајот со Сашо Мијалков, дека институциите ги превзеле сите редовни и вонредни мерски за неговото бегство и оти тој веќе е во домашен притвор.

Арсовски: Владата нема да толерира ситуации што ја уриваат довербата на системот

Слободен Печат

Арсовски за случајот со Мијалков: Владата потврди дека нема да толерира ситуации кои ја уриваат довербата во системот

Фокус

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

PressingTV

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

Бриф

Арсовски: Институциите ги превзедоа сите редовни и вонредни мерки за бегството на Сашо Мијалков

Сител

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

Frontline

CivilMedia iPortal Нова ТВ Нетпрес MakPress Канал5 ММС Независен

МВР со повеќе полицајци ќе го замени видео-надзорот врз Мијалков определен од судот

Фокус - 24.02.2021

Кривичниот суд одлучи Сашо Мијалков да биде под 24-часовен аудио и видео-надзор, но за тоа МВР нема опрема, објави Телма. Oва е новина во законот која никој досега не ја применил, а според Телма, ова е прв ваков случај што се применува токму за ...

МВР нема опрема за видео и аудио надзор на Сашо Мијалков

Република

МВР немало опрема за 24 часовен надзор на Мијалков со видео и аудио каков што определи судот, па го чуваат повеќе полицајци

Курир

МВР нема опрема за 24 часовен надзор на Мијалков

Нетпрес

МВР немало опрема за 24 часовен надзор на Мијалков со видео и аудио каков што определи судот, па го чуваат повеќе полицајци

PressingTV

МВР нема опрема за 24 часовен надзор на Мијалков со видео и аудио каков што определи судот, па го чуваат повеќе полицајци

ТВ21

СВР Скопје нема технички можности за аудио и видео надзор – Мијалков во куќен притвор со полициско присуство

Press24

Слободен Печат 365

Села и Гаши поднеле интерпелација за Спасовски, ќе поддржат и гласање за доверба на Владата

24Инфо - 24.02.2021

Интерпелација за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за вчерашниот скандал со бегството и појавувањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков поднела коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, информираа лидерите, Зијадин ...