TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Извршена уште една трансплантација на срце И на бубрези од починат дарител

Сакам да кажам - 22.01.2022

Вчера кај млад пациент е извршена трансплантација на срце од починат дарител, соопшти Министерството за здравство. Ова е седма транспатација на срце од починат дарител во земјава. Откако семејството на пациент кај кого била констатирана мозочна смрт ...

Донирани органи, еден пациент доби срце, а кај двајца пациенти се трансплантираат бубрезите

Фактор

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Макфакс

Семејство одлучи да донира органи: Еден млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти се трансплантираат бубрезите

Frontline

Нова трансплантација на срце од починат донор

Телма

Млад пациент доби срце, други двајца бубрези од донирани органи

Нетпрес

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

24Инфо

еМагазин 360 степени MTM Тера

Нова одлука за донирање органи, подарен живот на тројца пациенти

Скопје инфо - 22.01.2022

Министерството за здравство информираше дека вчера во претпладневните часови едно храбро семејството одлучи да ги донира органите од својот близок кај кој беше потврдена мозочна смрт. По направените подготовки и координацијата помеѓу тимовите од ...

Донирани органи од лице кај кое било потврдена мозочна смрт, подарен живот за најмалку тројца пациенти

Сител

Починат донор спаси три животи!

Скопје1

Спасени три животи преку трансплантација на органи од починат донор

А1 On

Донирани органи од лице кај кое било потврдена мозочна смрт, подарен живот за најмалку тројца пациенти

Независен

Починат донор спаси три животи!

Република

Донирани органи од лице кај кое било потврдена мозочна смрт, подарен живот за најмалку тројца пациенти

24 Вести

Бриф Фокус Во Центар MakPress

Уште една успешна трансплатација на срце и на бубрези

Н.Македонија - 22.01.2022

Еден млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа веќе се трансплантираат бубрезите. Уште неколку пациенти во наредните денови ќе можат да добијат коскени ткива, соопшти на својот Фејбук профил министерот за здравство Беким Сали.

ДОНИРАНИ ОРГАНИ: Млад пациент доби срце, други двајца бубрези- уште неколку ќе може да добијат коскени ткива

Курир

Трансплантирано срце од починато лице, во тек трансплантација и на бубрезите

МКД

ПОДАРЕН ЖИВОТ НА НАЈМАЛКУ ТРОЈЦА ПАЦИЕНТИ Храбро семејство одлучи да ги донира органите на својот близок

+инфо

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти се трансплантираат бубрези од починат донор

Точка

Донирани органи: Млад пациент доби срце, други двајца бубрези – уште неколку ќе може да добијат коскени ткива

Lider

Успешна трансплантација на срце и бубрези од починат донор

Вечер Прес

Уште едно семејство подари живот на тројца донирајќи ги органите на својот близок за трансплантација

ММС - 22.01.2022

Доцна во ноќта се изврши експлантацијата, а веднаш потоа и трансплантацијата, најпрво на срцето, а утрово и на двата бубрега од пацинет, кај кого беше констатирана мозочна смрт. На еден млад човек му е даден нов живот, кој доби ново срце, додека кај ...

Донирани органи од лице кај кое било потврдена мозочна смрт, подарен живот за најмалку тројца пациенти

OhridNews

Органите на лице кај кое било потврдена мозочна смрт донирани на тројца пациенти

Слободен Печат

Живот за најмалку тројца пациенти: Донирани органи од лице со потврдена мозочна смрт

Нова ТВ

Донирани органи од лице кај кое било потврдена мозочна смрт, подарен живот за најмалку тројца пациенти

Опсервер

Семејство одлучи да ги донира органите од својот близок, живот за најмалку тројца пациенти

Локално