TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЦДЦ: Помалку тешки болести произлегле од омикрон

Глас на Америка - 26.01.2022

Истражувачите од Центрите за контрола и превенција на болести во САД велат дека помалку тешки болести произлегле од појавата на омикрон, и покрај неговата наголемо заразна природа. Студијата објавена оваа недела од федералната здравствена агенција ...

СЗО: Омикрон, иако со слаби симптоми, сепак има ризици по здравјето

Телма

ОБЈАВЕНА НОВА ГОЛЕМА СТУДИЈА ЗА ОМИКРОНОТ И ХОСПИТАЛИЗАЦИИТЕ - ова е една добра вест

Фактор

СЗО: Омикрон создава високи ризици за здравјето

Независен

Нов црн рекорд во Србија: Речиси 20.000 новозаразени

Канал5

СЗО со добри вести: Омикронскиот Вид на коронавирусот може да значи крај на пандемијата во Европа

Во Центар

Шефот на СЗО: Опасно е да се мисли дека пандемијата е при крај

МКД

Centar Press24 Вечер Прес Вечер Прес MakPress Тера Lider Бизнис Вести

Најнова студија: Две третини од Британците кои се заразиле со омикрон, претходно прележале ковид

Макфакс - 26.01.2022

Според најновата британска студија, две третини од луѓето во Британија, кои неодамна се заразиле со сојот омикрон на коронавирус, претходно веќе имале ковид. Скоро двајца од секој трет испитаник позитивни на ковид, пријавиле дека претходно имале ...

Две третини од заразените со омикрон во Британија прележале коронавирус

Фокус

Британска студија: Две третини од заразените со омикрон веќе прележале Ковид

Денар

Две третини од заразените со Oмикрон во Британија веќе имале прележано корона вирус

Република

СЗО: Ризикот од „омикрон“ сојот е сѐ уште висок

Република

Омикрон хаос во Шведска

Вечер Прес

ШТО ПРИЈАВУВААТ ПАЦИЕНТИТЕ КАЈ МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ: Овие се двата најчести симптоми на зараза со омикрон

Panacea.mk

Макфакс Кумановски м. Слободен Печат 24Инфо Press24 MTM Точка Centar

Топ 7: Какви симптоми на омикрон треба да очекуваме кај децата?

Pedijatar.mk - 26.01.2022

Омикрон е многу попренослив од делта варијантата па така и повеќе деца се изложуваат и се инфицираат што резултира со апсолутен поголем број на заразени деца, објаснува д-р Сем Домингез, педијатар-инфектолог од Детската болница во Колорадо О микрон ...

Дали Омикрон потекнува од глувци пред да се пренесе кај луѓето?

Телма

Студија: Малите деца имаат поблаги симптоми од омикрон отколку од делта

ТВ21

Јапонски научници откриле:Омикрон опстојува подолго на пластика и човечка кожа од другите видови

Вечер Прес

Научниците открија зошто омикрон сојот е позаразен од сите останати претходни варијанти на коронавирусот

Точка

Истражување: Омикрон на пластика и на човечка кожа опстанува подолго отколку другите соеви

Канал5

Омикрон дефинитивно нема да биде последната верзија на коронавирусот, научниците предупредуваат на „Франкенштајн варијантата“

А1 On

Pedijatar.mk Н.Македонија Кајгана Pedijatar.mk Press24 Слободен Печат Фактор +инфо

Наскоро специфична вакцина за омикрон

Денар - 26.01.2022

„Фајзер“ и „Бајонтек“ започнуваат клиничко испитување на вакцина специјално дизајнирана за сојот на коронавирус „омикрон“, а студијата поделена во три групи ќе ја процени безбедноста, подносливоста и нивото на имунолошкиот одговор на вакцината кај ...

Фајзер започна клиничко испитување на вакцината против омикрон

Р.С.Европа

Модерна и Астра зенека прават вакцини против омикрон

А1 On

САД ја прекинаа употребата на два лека против ковид-19, не делуваат против Омикрон

Локално

„Фајзер/Бионтек“ почнуваат со тестирање вакцина специфична за омикрон

360 степени

„Фајзер“ започна клинички испитувања на вакцината против „омикрон“: „Свесни сме дека постоечката вакцина слабее“

Во Центар

Фајзер започна тестирање на вакцина против омикрон

Глас на Америка

ТВ21 Нова ТВ Факултети Н.Македонија ММС Локално 4NEWS Скопје инфо