TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Старинска торта што ми ја правеше баба ми – КЕКС ТОРТА СО ОРЕВИ: Мека, кремаста и брза

НМД - 06.12.2021

Оваа брза кекс торта со ореви е целата кремаста, лесна и вкусна. Едноставно се приготвува само од неколку состојки. Рецепт и видео презентација на “Неодоливи вкусови” – Брза кекс торта со ореви.

Посна крем торта без млеко и јајца – брза и многу вкусна, се топи во уста

НМД - 06.12.2021

Здраво пријатели, на ваше барање денес ќе направиме една посна кремаста торта која се надевам дека ќе ви се допадне. Лесно и едноставно се приготвува, а нема да ви одземе многу време. Според истиот рецепт можете да приготвувате торти со различен ...

5 ПОСНИ КОЛАЧИ БЕ3 КАПКА МАСЛО: Манастирски рецепти за пoст на вода

НМД - 05.12.2021

Доколку сте во потрага по вкусни рецепт за посни колачи, особено оние што се приготвуваат без масло, тогаш сте на вистинското место. Одберете некој од предложените 5 рецепти од нашата архива и одберете го највкусниот, па споделете во коментарите под ...

КОКОС КОЛАЧ СО КЕКСИ: Незаборавна комбинација од вкусови, десерт за 15 минути

НМД - 05.12.2021

Кремасто задоволство со кокос и кекси – за 15 минути е готов, а никој не може да му одолее. Колачот се приготвува толку лесно и брзо, што може и дете да го направи. За да го направите потребни се вашите омилени состојки: пудинг од ванила, кекси и ...

Неодоливи посни палачинки

Gotvi.mk - 05.12.2021

Брз и едноставен рецепт за посни палачинки. Состојки: 500 мл топла вода 250 гр брашно 1/2 лажичка прашок за печиво или сода 10 гр ванилин шеќер прстофат сол 3 лажици масло + масло за пржење Начин на подготовка: Во топла вода додајте прашок за печиво ...

Брза подготовка: Посна бајадера

Gotvi.mk - 05.12.2021

Брза подготовка, фантастичен вкус! Состојки за темен дел: 1 дл вода 150 гр шеќер 125 гр посен маргарин 1 кесичка ванилин шеќер 1 кафена лажица какао 300 гр мелени посни бисквити Состојки за светол дел: 1 дл вода 150 гр шеќер 125 гр посен маргарин 1 ...

ПОСНИ КОЛАЧИ КОИ СЕ ТОПАТ ВО УСТА: Излегуваат доста, а колку подолго стојат толку се повкусни

НМД - 05.12.2021

Овие ситни колачи имаат рок на траење и до три месеци, а исто како и ванилиците, колку подолго стојат, толку повкусни стануваат. Може да се приготват во класична посна верзија, со јајце, со ореви, со кокос или некои други додатоци.

Рецепт за посни ванилици

Gotvi.mk - 04.12.2021

Рецепт за ванилици – посна верзија. Состојки: 250 гр посен маргарин 125 гр шеќер во прав кора од половина лимон сок од половина лимон 1 ванилин шеќер 50 гр ореви 500 гр брашно Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во ...

(ВИДЕО+ФОТО) Идеја за вкусна посна торта: Подгответе ореви, цимет и суво грозје…

Екран - 04.12.2021

По рецептот од кујната на баба подготвуваме посен колач со ореви. Тесто: 200 мл. вода 3-4 лажици шеќер 6 лажици брашно + 70 гр 2 лажици сечкани ореви 1 лажица чоколаден пудинг 1 лажица џем (може било кој) 100 г ореви или бисквити 1 лажичка цимет 100 ...