TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Samsung ќе ги произведува OLED дисплеите и за новите iPhone-и

Телефони.мк - 16.04.2018

Корејскиот гигант Samsung е убедливо најголем производител на мали OLED екрани во светот, па затоа и најголем број од нивните смартфони имаат такви дисплеи . Сепак, од минатата година тие се производители и на дисплеите за iPhone X, што значи дека ...

Apple подготвува iPhone со три камери и 5x оптички зум?!

Додај Гас - 16.04.2018

Еден од досегашните фаворити за најдобар телефон за 2018 година е сигурно Huawei P20 Pro, кој е особено интересен за љубителите на добра фотографија. Кон ова во прилог е оцената на веб страната DxOMark каде камерата на овој уред има освоено дури 109 ...

Android P може да додаде гестови за управување како во iPhone X

Локално - 16.04.2018

Појавата на Android P подоцна оваа година се очекува со голем интерес, но освен поддршка на дисплеи со пресек на врвот, оперативниот систем може да преземе и нешто друго од iPhone X. Сајтот „9to5Google“ стигнал до порака на блог на девелопер во ...

iPhone 12 ќе „позајми“ луксузна функција од Huawei P20 Pro?

Денар - 16.04.2018

Според информациите од тајвански „Economic Daily News“, „iPhone 12“ (или како што „Apple“ планира да го нарече) ќе има трет објектив кој би требало да ги подобри перформансите на веќе импресивните камери.

iOS 11.3 ќе го блокира вашиот iPhone, ако имате неоргинален дисплеј

Локално - 16.04.2018

Аpple веќе почна да дистрибуира ажурирања на iOS 11.3 за компатибилни уреди. Ако се уште не сте ажурирани, но планирате да го направите тоа, добра идеја е да знаете за одредена карактеристика на софтверот.

Apple ги притиска Samsung да ги намали цените за OLED панелите за iPhone

Стандард - 16.04.2018

Samsung e единствениот снабдувач на OLED дисплеи за iPhone X и договорот се очекува да и донесе на корејската компанија приходи во износ од 22 милијарди долари оваа година. Кон крајот на минатата година Samsung беше единствениот производител кој ...

Наскоро пристигнува и златен iPhone X

Точка - 16.04.2018

Податоците на Apple од Федералната комисија за комуникација откриваат дека американскиот техно гигант наскоро ќе лансира и златен iPhone X. Периодот од 180 дена доверливост на информациите на Apple во Федералната комисија за комуникација на САД ...

Новиот iPhone ќе добие трет објектив, како Huawei 20 Pro

USB - 16.04.2018

Тајванскиот весник „Economic Daily News“, објави дека Apple новиот iPhone ќе ја позајми идејата на Huawei 20 Pro, и дека ќе вгради трет објектив за да ги подобри перформансите на дигиталната камера.

Android P ќе поддржува гестикулации, слични на оние кај iPhone X?

Телефони.мк - 16.04.2018

Google наскоро ќе ги објави деталите за новата “P” верзија на нивниот Android оперативен систем, но веројатно по грешка, објави една многу важна информација за начинот на интеракција со него.

„Црвени“ АјФон 8 и АјФон 8 Плус во продажба

А1 On - 15.04.2018

„Епл“ соопшти дека пушта во продажба специјална верзија на АјФон 8 и АјФон 8 Плус. Таа ќе биде наречена „(PRODUCT) RED Special Edition“ и веќе е достапна. Како што покажува името, посебна карактеристика на специјалната верзија е светло-црвената боја ...

Истекоа фотографии на новиот iPhone X

Стандард - 15.04.2018

Еден ден откако Apple објави дека компанијата ги повикува своите вработени да не изддаваат корпоративни податоци, компанијата стана „жртва“ на друга информација. Ако има нешто смирувачко, тоа е дека овој пат вината не е на вработените од самата ...