TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Астронаутите стигнаа во вселената: Кина успешно чекори кон амбициозен проект (ВИДЕО)

Кумановски м. - 18.06.2021

Кинески вселенски брод со тројца астронаути денес се спои со нова вселенска станица, што е голем чекор напред во амбициозната вселенска програма на Кина. Бродот „Шенжу-12“ се спои со модулот „Тијанхе“ околу шест часа по лансирањето од вселенскиот ...

Тројца кинески астронаути успешно ја завршија историската мисија

Иновативност - 17.06.2021

Кинеската национална вселенска агенција објави дека леталото Shenzhou-12 со тројцата астронаути успешно стигна на вселенската станица Tianhe, која уште е во изградба. Леталото ќе се спои со Tianhe, првиот модул на идната кинеска вселенска станица, и ...

Кинеските атронаути пристигнаа на новата вселенска станица (ВИДЕО)

Канал5 - 17.06.2021

Кинеските вселенски амбиции добија нов интензитет. Денеска тројца астронаути пристигнаа на новата кинеска вселенска станица. Вселенското летало Шенжу 12 се упати кон модулот на вселенска станица Тијанхе од центарот за лансирање Џикуан во ...

Ракета со тројца астронаути полета кон новата кинеска вселенска станица (ВИДЕО)

МКД - 17.06.2021

Ракета со тројца астронаути полета утрово кон новата кинеска вселенска станица. Астронаутите полетаа од вселенскиот центар во регионот на пустината Гоби во северозападна Кина. Кинеските астронаути ќе поминат три месеци на новата станица, која во ...

Кина го лансира вселенското летало „Шенжу-12", со тричлен екипаж

Канал5 - 17.06.2021

Кина рано утринава успешно го лансираше вселенско летало „Шенжу-12" кон својата вселенска станица во изградба, јавија кинеските медиуми. Вселенското летало носи тројца астронаути до дел од вселенската станица што се уште е во изградба, и тоа ќе биде ...

Кина го лансира вселенското летало „Шенжу-12“, со тричлен екипаж

Вечер Прес - 17.06.2021

Кина рано утринава успешно го лансираше вселенско летало „Шенжу-12“ кон својата вселенска станица во изградба, јавија кинеските медиуми. Вселенското летало носи тројца астронаути до дел од вселенската станица што се уште е во изградба, и тоа ќе биде ...

Тројца астронаути полетаа кон кинеската вселенската станица

Lider - 17.06.2021

Ракета со тројца астронаути полета утрово кон новата кинеска вселенска станица. Астронаутите полетале од вселенскиот центар во регионот на пустината Гоби во северозападна Кина. Кинеските астронаути ќе поминат три месеци на новата станица, која ќе ...

Кина: Успешно лансирано вселенското летало „Шенжу-12“, со тричлен екипаж

Денешен - 17.06.2021

Кина рано утринава успешно го лансираше вселенско летало „Шенжу-12“ кон својата вселенска станица во изградба, јавија кинеските медиуми. Вселенското летало носи тројца астронаути до дел од вселенската станица што се уште е во изградба, и тоа ќе биде ...

Вселенски истражувања и Студена војна: Како советските космонаути се обучувале за вселената?

Кумановски м. - 17.06.2021

Додека лицата од леталото Меркјури седум на НАСА биле на насловните страници на светските медиуми, руските космонаути биле обучувани во тајност, скриени од очите на јавноста. На 13 април 1961 година, специјалниот дописник на советскиот весник ...

Лансирана ракета со кинески астронаути на новата вселенска станица (ВИДЕО)

Кумановски м. - 17.06.2021

Кина денес лансираше ракета со тројца астронаути кон својата вселенска станица, која сè уште е во изградба, и тие ќе извршат најдолг престој во долната орбита на Земјата во рамките на вселенската програма на оваа земја.

Тројца кинески астронаути полетаа до новата вселенска станица

Порта - 17.06.2021

Ракета со тројца астронаути полета утрово кон новата кинеска вселенска станица. Астронаутите полетале од вселенскиот центар во регионот на пустината Гоби во северозападна Кина. Кинеските астронаути ќе поминат три месеци на новата станица, која ќе ...

Кинеските астронаути успешно стигнаа до вселенската станица Тијанхе и се запишаа во историјата (ВИДЕО)

Локално - 17.06.2021

Кинеската национална вселенска агенција објави дека леталото Шенжу-12 со тројца астронаути успешно стигнало до вселенската станица Тијанхе. Вселенското летало ќе се спои со Тијанхе, првиот модул на идната кинеска вселенска станица, и во комбинација ...

Кинеските астронаути успешно стигнаа до вселенската станица Тијанхе и испишаа историја

Денар - 17.06.2021

Кинеската национална вселенска агенција објави дека леталото Шенжу-12 со тројца астронаути успешно стигнало до вселенската станица Тијанхе. Вселенското летало ќе се спои со Тијанхе, првиот модул на идната кинеска вселенска станица, и во комбинација ...

Кина го лансира вселенското летало „Шенжу-12“, со тричлен екипаж

MakPress - 17.06.2021

Кина рано утринава успешно го лансираше вселенско летало „Шенжу-12“ кон својата вселенска станица во изградба, јавија кинеските медиуми. Вселенското летало носи тројца астронаути до дел од вселенската станица што се уште е во изградба, и тоа ќе биде ...