TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трудо вознемирен заради поздравувањето на поранешен припадник на СС во парламентот на Канада

Република - 26.09.2023

Канадскиот премиер Џастин Трудо на прес за новинарите синоќа изјави дека е „многу вознемирен од ситуацијата“ со поздравувањето во парламентот на Канада на украински ветеран од Втората светска војна, кој беше претставен како херој од војната на ...

Канада се извини откако во парламентот му беше аплаудирано на поранешниот нацист

Слободен Печат - 26.09.2023

Фактот дека Украинец кој се борел во нацистичка единица во Втората светска војна бил поканет во канадскиот парламент е „голем срам“ за Канада, изјави премиерот на таа земја, Џастин Трудо. 98-годишниот Јарослав Хунка доби овации откако претседателот ...

Шефот на Долниот дом на канадскиот парламент се извини за тоа што поранешниот нацист го претстави како „украински ...

МКД - 26.09.2023

Претседателот на Долниот дом на канадскиот парламент Ентони Рота се извини за тоа што пред неколку дена, при дочекот на украинскиот претседател Володимир Зеленски во Долниот дом, го претстави присутниот ветеран на Вафен СС Јарослав Хунка (98) како ...

Москва предупредува на ужас од светски размери: Зеленски и западните сили во центар на вниманието

Вечер Прес - 25.09.2023

Целиот западен свет сега извикува нацистички слогани и велича „херои“ кои биле соработници на нацистите затоа што Западот си поиграл со Зеленски, истакнува Захарова. Оддавањето почит на нацистите во канадскиот парламент е фарса која ќе заврши со ...

Срам за Канада: Со овации во парламентот величен украински нацист/ВИДЕО

Вечер Прес - 25.09.2023

Ентони Рота, претседател на Долниот дом на канадскиот парламент, се извини што го величеше Јарослав Хунка, поранешен војник на нацистичката дивизија, кој доби голем аплауз и овации од парламентарците за време на посетата на украинскиот претседател ...

(Видео) Нацист од Втората светска војна доби овации во канадскиот парламент, Зеленски и Трудо му аплаудираа

Макфакс - 25.09.2023

За време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, во канадскиот парламент се случи голем скандал, кој дури подоцна беше откриен. Имено, за време на посетата на Зеленски на канадскиот парламент во Отава, Зеленски и канадскиот ...

ТРУДО И ЗЕЛЕНСКИ МУ РАКОПЛЕСКАА НА СОРАБОТНИК НА НАЦИСТИТЕ? Одликувањето на Јарослав Хунка предизвика скандал во Канада

+инфо - 25.09.2023

Првата галициска дивизија била составена од нацистите во 1943 година, кога Советскиот Сојуз добивал предност на Источниот фронт. Содржела околу 80.000 доброволци, главно Украинци, од регионот на Галиција, што го опфаќа сега југозападна Полска и ...

Претседателот на канадскиот парламент „жали“ што му оддал почит на украинскиот нацистички СС ветеран

Нетпрес - 25.09.2023

Спикерот на канадскиот Дом на општините Ентони Рота се извини што му оддаде почит на Украинец кој служел во Вафен СС силите на Адолф Хитлер за време на Втората светска војна и го нарекол „Украинец и канадски херој“.

Канадските пратеници му аплаудираа на поранешен нацист, го претставија како „украински херој“

Кумановски м. - 25.09.2023

Претседателот на Долниот дом на канадскиот парламент, Ентони Рота, во неделата се извини што го претставил присутниот ветеран од Вафен СС како „украински херој“ при пречекот на украинскиот претседател Володимир Зеленски во Долниот дом.

Зеленски и Трудо заедно му аплаудираа на ветеран на СС дивизија (ВИДЕО)

МКД - 24.09.2023

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот на Канада Џастин Трудо го поздравија со аплауз поранешниот војник на озлогласената СС Прва галициска дивизија, 98-годишниот Јарослав Хунка, кој присуствуваше на седница на парламентот во Отава, ...

Зеленски и Трудо заедно му аплаудираа на ветеран на СС дивизија

Нетпрес - 24.09.2023

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот на Канада Џастин Трудо го поздравија со аплауз поранешниот војник на озлогласената СС Прва галициска дивизија, 98-годишниот Јарослав Хунка, кој присуствуваше на седница на парламентот во Отава, ...

(Видео) Нацист од Втората светска војна доби овации во канадскиот парламент, Зеленски и Трудо му аплаудираа

Опсервер - 25.09.2023

За време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, во канадскиот парламент се случи голем скандал, кој дури подоцна беше откриен. Имено, за време на посетата на Зеленски на канадскиот парламент во Отава, Зеленски и канадскиот ...

(Видео) Нацист од Втората светска војна доби овации во канадскиот парламент, Зеленски и Трудо му аплаудираа

Точка - 25.09.2023

За време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, во канадскиот парламент се случи голем скандал, кој дури подоцна беше откриен. Имено, за време на посетата на Зеленски на канадскиот парламент во Отава, Зеленски и канадскиот ...

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Кајгана - 25.09.2023

За време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, во канадскиот парламент се случи голем скандал, кој дури подоцна беше откриен. Имено, за време на посетата на Зеленски на канадскиот парламент во Отава, Зеленски и канадскиот ...

Невиден скандал во Канада: Украински нацист(98) доби овации во парламентот, прво аплаудираа, па се извинуваа

Република - 25.09.2023

Ентони Рота, претседател на Долниот дом на канадскиот парламент, се извини што го величеше Јарослав Хунка, поранешен војник на нацистичката дивизија, кој доби голем аплауз и овации од парламентарците за време на посетата на украинскиот претседател ...

Зеленски однесе бивш нацист во Канада: Му аплаудираа, а премиерот се извинува

Expres - 26.09.2023

Фактот дека Украинец кој се борел во нацистичка единица во Втората светска војна бил поканет во канадскиот парламент е „голем срам“ за Канада, изјави премиерот Џастин Трудо. 98-годишниот Јарослав Хунка доби овации откако претседателот на Долниот дом ...