TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

А1 On - 08.04.2020

Вршителот на должноста претседател на косовската Влада, Албин Курти, го извести новоименуваниот специјален претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград и за Балканот, дека тој како премиер е обврзан, според косовскиот Устав, ...

Тачи: Курти го прекрши уставот со воведувањето полициски час

МКД - 07.04.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека премиерот во оставка Аљбин Курти сериозно го прекршил косовскиот устав, и истакна дека тоа било потврдено со одлука на уставниот суд. Тачи во интервју за Топ ченел потсети дека барал да се прогласи ...

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

ТВ21 - 08.04.2020

Вршителот на должноста претседател на косовската Влада, Албин Курти, го извести новоименуваниот специјален претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград и за Балканот, дека тој како премиер е обврзан, според косовскиот Устав, ...

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

CivilMedia - 08.04.2020

Вршителот на должноста претседател на косовската Влада, Албин Курти, го извести новоименуваниот специјален претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград и за Балканот, дека тој како премиер е обврзан, според косовскиот Устав, ...

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

24Инфо - 08.04.2020

– Вршителот на должноста претседател на косовската Влада, Албин Курти, го извести новоименуваниот специјален претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград и за Балканот, дека тој како премиер е обврзан, според косовскиот ...

Курти ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

+инфо - 08.04.2020

Вршителот на должноста претседател на косовската влада, Албин Курти, го извести новоименуваниот специјален претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград и за Балканот, дека тој како премиер е обврзан, според косовскиот Устав, ...

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Опсервер - 08.04.2020

Приштина, 8 април 2020 () – Вршителот на должноста претседател на косовската Влада, Албин Курти, го извести новоименуваниот специјален претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград и за Балканот, дека тој како премиер е ...

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Р.С.Европа - 08.04.2020

Вршителот на должноста премиер на косовската Влада, Албин Курти, го извести новоименуваниот специјален претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград и за Балканот, дека тој како премиер е обврзан, според косовскиот Устав, да ...

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен Печат - 08.04.2020

Премиерот, се наведува во соопштението, „му го нагласи на новиот европски пратеник значењето на вклучувањето во дијалогот, како на ЕУ, така и на САД, при што побара идниот договор да се проследи со гаранции од тие две страни”.

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

MakPress - 09.04.2020

Вршителот на должноста претседател на косовската Влада, Албин Курти, го извести новоименуваниот специјален претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Приштина и Белград и за Балканот, дека тој како премиер е обврзан, според косовскиот Устав, ...