TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракитиќ се сели на “Меаца”

Вечер - 20.02.2019

Поголемиот дел од италијанските медиуми се убедени дека хрватскиот интернационалец од редовите на каталонскиот гигант Барселона, Иван Ракитиќ, во новата клупска сезона ќе го носи дресот на калчолигашот Интер.

Започна потерата по Ракитиќ – Интер подготви 35, Барса бара 45 милиони, клучот е во бонусите

Спортклуб - 20.02.2019

Се погласните приказни за тоа дека кариерата на Иван Ракитиќ е се подалеку од Барселона ги разгоре шпекулациите за можниот трансфер во Интер и како се доближува летниот преоден рок се поизгледно е дека ќе добиеме уште една шпанско-италијанска ...

Екипите тајно преговарале: Ракитиќ пред трансфер во Серија А

Дерби - 20.02.2019

Хрватскиот ас, Иван Ракитиќ од 2011 настапува во Шпанија, но многу лесно може да се случи оваа година да биде негова последна на Пиринеите. Тој во моментов е стандарден член на Барселона, клуб во кој е еден од клучните играчи, но по се изгледа ...

Ракитиќ вчера повторно го налути Меси – зошто проигра таму?! (ФОТО)

Спортски - 20.02.2019

„Сакавме да постигне гол и да победиме, имавме шанси, но доколку игравме и уште половина часа немаше да постигнеме погодок“, изјави Иван Ракитиќ после натпреварот помеѓу Лион и Барселона во осминафиналето во Лигата на шампионите (0:0).

Очајна статистика од гостинските изданија на Суарез, Уругваецот синоќа „се повреди“ и од топката (ВИДЕО)

24Фудбал - 20.02.2019

Суарез за момент стана главна тема помеѓу љубителите на фудбалот по синоќешниот меч со Лион, гостување кое влезе во неговата непосакувана листа од статистиката која дефинитивно не е за пофалба, освен тоа, имаше и симулација за прекршок која наиде на ...

Доколку ја пропуштивте неверојатната интервенција на Тер Штеген (ВИДЕО)

24Фудбал - 20.02.2019

Синоќешните два меча во осминафиналето од Лигата на шампионите ги разочараа љубителите на фудбалот, обете пресметки освен што завршија без победник, дури мируваа и мрежите, а тоа беше доволен повод на сцена да настапат голманите.

Пике повторно со „отровни стрели“ кон Реал Мадрид: Добро е што немаат ракометен тим, и таму ќе им беа виновни судиите…

Дерби - 20.02.2019

Шпанскиот репрезентативец, Џерард Пике по синоќешниот натпревар против Лион се осврна и на најлутиот ривал од Шпанија, Реал Мадрид. Пике смета дека од Мадрид постојано се бунат за судиските одлуки и дека тоа го прават во сите спортови.

Пике за заканите на Реал: За среќа немаат ракометен тим – ќе требаше и таму да ги трпиме

Спортски - 20.02.2019

Кошаркарското „Ел Класико“ во Шпанија донесе многу контроверзии, Реал Мадрид беше незадоволен од судењето, па дури се закануваше и со напуштање на првенството. Сега своето мислење на оваа тема го кажа и дефанзивецот на Барселона, Жерар Пике.

„Реал секогаш се жали, а кога ќе им помогнат судиите, тогаш никаде ги нема!“

Sport 1 - 20.02.2019

Шпанската јавност уште не се смирува по контроверзното финале во кошаркарскиот Куп меѓу Барселона и Реал Мадрид (94-93). Топката не го премина обрачот, но судиите го признаа кошот на Анте Томиќ на 1,2 секунди пред крајот на мечот.

Ракитиќ од следната сезона во дресот на Интер

1tv - 20.02.2019

Изгледно е дека Иван Ракитиќ ја игра последната сезона во дресот на Барселона. Медиумите од Италија повеќе од еден месец најавуват дека репрезентативецотна Хрватска ќе ја напушти Примера и од следната сезона ќе игра во Италија.

Пике: Добро е што Реал нема и ракометен тим и таму да ги трпиме да се жалат

Екипа - 20.02.2019

Одбранбениот фудбалер на Барселона, Жерар Пике, е познат по тоа што ја користи секоја прилика за најжестока критика на Реал Мадрид. Во контекст на контроверзното финале од кошаркарскиот куп, Пике го прозва Реал велејќи дека жалењето на судиите е ...

„Реал секогаш се жали, а потоа добива помош од судиите и молчи“

Gol.mk - 20.02.2019

Кошаркарското „Ел Класико“, кое донесе контроверзна победа за екипата на Барселона, предизвика бурни реакции во спортскиот свет. Своето мислење го кажа и Жерард Пике, фудбалерот на Каталонците, кој смета дека Реал Мадрид секогаш ја користи истата ...

Преговорите се завршени: Ракитиќ заминува од Барселона за 40 милиони евра!?

Sport 1 - 20.02.2019

„Газета дело Спорт“ пишува дека директорите на Интер, Марота и Аусилио во Каталонија ги имале првите преговори за Иван Ракитиќ, а биле понудени 35 милиони евра, но управата на Барселона побарала 45 милиони.

Се објавуваат детали од договорот: Ракитиќ на лето станува играч на Интер!

Спортски - 20.02.2019

Италијанците објавија и пред неколку дена, а сега се надополнуваат – убедени се дека Иван Ракитиќ на лето ќе ја напушти Барселона. „Газета дело Спорт“ одново пишува за постигнат договор помеѓу Интер и Иван Ракитиќ , а сега открива и бројки од ...

Ракитиќ избра – од јули се сели во Интер

Екипа - 20.02.2019

Иван Ракитиќ донесе одлука за својата иднина – избирајќи го Интер за следна дестинација во кариерата. Преговорите за нов договор со Барселона веќе извесно време се стопирани, а трансферите на Де Јонг и на Рабио се јасен знак дека каталонскиот гигант ...

Каде се изгуби Луис Суарез во ЛШ?

Оff.net - 20.02.2019

За напаѓач од негов калибар ова е еден голем и несфатлив пад кој најдобро може да ви го доловиме преку бројки. До 2016-та година Суарез дал 15 голови во ЛШ за Барса, а од тогаш до сега само бедни 4, а 2019-та сме.

„Газета дело спорт“: Ракитиќ оди во Интер за 40 милиони евра

TopSport - 20.02.2019

Хрватскиот фудбалер за врска, Иван Ракитиќ е се поблизу до трансфер во редовите на милански Интер ова лето за 40 милиони евра, пренесува италијанска „Газета дело спорт“. Според информациите, Интер прво нудел 35 милиони, а Каталонците барале 10 ...

Интер преговара со Ракитиќ и Барселона

AKO - 20.02.2019

Престижниот спортски весник „Gazzetta dello Sport“ тврди дека Интер , Ракитиќ и Барселона се во сериозни преговори репрезентативецот од Хрватска да се пресели во Италија. Според овој извор а го пренесуваат и медиумите од Хрватска, Интер понудил 35 ...

Ракитиќ блиску до трансфер во Интер?

24Фудбал - 20.02.2019

Според „Газета дело Спорт“, Интер и Барселона се блиску до договор за трансфер на Иван Ракитиќ кој треба да се случи во летниот преоден рок. Италијанскиот весник пишува дека двата клуба ќе постигнат договор за Иван Ракитиќ за сума од околу 40 ...

Суарез ја продлабочи нестварната црна серија, Валверде објасни зошто не е загрижен за промашувањата

Дерби - 20.02.2019

Луис Суарез имаше четири нестварно лоши реакции на мечот со Валјадолид кој се одигра изминатиов викенд, но нешто слично повтори и на средбата против Лион која синоќа се одигра во Франција.

Валверде: На домашен терен сме опасни, но имаме незгодни реми

OhridNews - 20.02.2019

Победа во регуларните деведесет минути или победа после изведувањето на пеналите се опциите кои ќе ги има Барселона во реваншот на Ноу Камп против Лион, откако првиот меч во Франција заврши без голови и без победник 0-0.

Суарез повторно се избламира: Против Лион имаше ужасно симулирање (ВИДЕО)

Спортски - 20.02.2019

Првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите помеѓу Лион и Барселона заврши спротивно од очекувањата – без погодоци. Шпанскиот шампион стигна како фаворит во Франција и се обидуваше да го наметне својот ритам од почетокот на ...

Барселона јалово доминираше, потегот на вечерта го изведе неверојатниот Тер Штеген (Видео)

Дерби - 20.02.2019

Натпреварите меѓу Ливерпул-Баерн Минхен и Лион-Барселона на големо ги исчекуваа фудбалските фанови, но по завршените први осминафинални дуели, може да се заклучи дека стрелците на сите четири тима комплетно потфрлија во воведните 90 минути.

Луис Суарез цел ден да игра нема да даде гол на гостување во ЛШ (ФОТО)

Sport 1 - 20.02.2019

Уругвајската ѕвезда Луис Суарез е еден од најдобрите напаѓачи на светот, арно ама во последниве три ипол години е таков малер па не може да даде гол на гостување во Лигата на шампионите. Суарез беше тивок и синоќа на гостувањето со Барселона во ...

Кога ќе ги прочитате овие податоци ќе ви биде јасно зошто Барса бара нов напаѓач

Спортски - 20.02.2019

Уругвајскиот напаѓач, Луис Суарез (32) буквално спие во последните сезони на гостувањата во Лигата на шампионите. Барселона вчера му гостуваше на Лион и одигра 0:0 во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите, а она што го обележи ...

Бускетс: Знаеме што треба да направиме, ќе беше загрижувачки ако…

Дерби - 20.02.2019

Екипата на Барселона иако доминираше не успеа да дојде до победа на гостувањето кај Лион во првата средба во осминафиналето на Лигата на шампионите. Каталонците имаа преку 20 удари кон голот на потивникот, меѓутоа не најдоа начин да ја затресат ...

Валверде по ремито со Лион: Се надевав на поинаков резултат

Локално - 20.02.2019

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде остана задоволен од играта на каталонците при ремито 0:0 против Олимпик Лион во првиот 1/8-финален натпревар од Лигата на шампиони. Тој, сепак, рече дека се надевал на поинаков резултат, но додаде дека и тој ...

Лион веќе го славеше голот, но следуваше неверојатна парада на Тер Штеген

Точка - 20.02.2019

Лион и Барселона синоќа одиграа без голови на првиот осмина-финален натпревар од Лигата на шампионите, а голема заслуга за тоа има голманот на гостите. Мартин Териер во 10-та минута биеше силно и кога сите помислија дека топката ќе заврши во голот ...

Лион веќе го славеше голот, но следуваше неверојатна парада на Тер Штеген

24Инфо - 20.02.2019

Лион и Барселона синоќа одиграа без голови на првиот осмина-финален натпревар од Лигата на шампионите, а голема заслуга за тоа има голманот на ...

Пике е седмиот фудбалер во историјата на Барселона, кој одигра 100 натпревари во ЛШ

Локално - 20.02.2019

Џерард Пике синоќа на гостувањето кај Лион во натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите го забележа својот стоти настап за каталонскиот клуб во елитното натпреварување. Тој е седмиот фудбалер во историјата на Барселона со троцифрен број ...

Тотална стерилност: Вакво нешто никогаш не и се случило на Барса

Спортклуб - 20.02.2019

Барселона одигра без голови на гостувањето кај Лион и останува со големи шанси за пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Сепак, изненадува неверојатната неефикасност на тимот кој не успеа да ја затресе противничката мрежа и покрај ...

Пике удри по Реал: Плачат во кошарка, фудбал… и потоа ќе отидат на Ванда

Спортклуб - 20.02.2019

Иако Барселона играше против Лион во Лигата на шампионите, новинарите го опсипаа Жерард Пике со прашања за неодамнешниот натпревар од Купот на Шпанија меѓу Барса и Реал во Мадрид. „Кралскиот клуб“ се жалеше на судењето, дури најави истапување од ...

ВИДЕО: Барса има „чудовиште“ на голот, нова нестварна одбрана на Тер Штеген!

Gol.mk - 19.02.2019

Екипата на Барселона со задоволувачко реми се враќа за дома, откако по првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите против француски Лион одигра без победник, 0-0. Каталонците имаа повеќе од играта, и можат да жалат што не запишаа ...

Лион ја преживеа Барса

SportMedia - 19.02.2019

Францускиот тим успеа да го издржи налетот на силната Барселона и да одигра без голови во првиот осминафинален меч од Лигата на шампионите. Резултат 0:0 кој никако не им гарантира мирен реванш затоа што ќе биде екстремно тешко на „Ноу Камп" И двата ...

Тер Штеген со маестрална интервенција спречи еврогол на Лион (ВИДЕО)

Sport 1 - 19.02.2019

Лион одигра солидно прво полувреме против Барселона, а единствен виновник што францускиот тим не води со 1-0 е голманот на Каталонците, Марк-Андре Тер Штеген, кој со маестрална интервенција го спаси својот гол. Мартин Терие испрати удар во 10.

Суарез очаен на гостински терени: Без гол дури 1,511 минути

SportMedia - 19.02.2019

Барселона одигра 0:0 на гостувањето во Лион, на теренот беше Луис Суарез но тој повторно одигра меч без да даде гол или пак да асистира Па така статистиката вели дека Луис Суарез не успеал да даде гол или да асистира за гол веќе 1,511 минути на ...

Лион можеше до водство, но тука беше Тер Штеген да направи чудо! (ВИДЕО)

Спортски - 19.02.2019

Тер Штеген брани во фантастична форма, а тоа го покажа и во вечерашниот натпревар помеѓу Барселона и Лион. Барселона на гостувањето во Лион после првото полувреме има 0:0, а домаќинот можеше рано да стигне до предност.

Видео: Барселона доминираше, Лион со 0-0 на реваншот во Шпанија

AKO - 19.02.2019

Немаше голови на средбата Лион – Барселона на кој екипата од Шпанија беше поблиску до победа. Барселона иако упати вкупно 30 шутеви по голот на Лион од кои пет во рамките на голот сепак не успеа да обезбеди предност по првите 90 минути од двомечот ...

ЛШ: Вонсериска одбрана на Тер Штеген (видео)

OhridNews - 19.02.2019

За ноќта без погодоци на дуелите во Ливерпул и Лион во 1/8 финалето виновни се голманите, бидејќи комплетно им ги украдоа шоуто на фудбалерите задолжени за постигнување на голови. Германскиот голман во дресот на Барселона, Андре тер Штеген ја имаше ...

Неверојатно: Суарез нема дадено гол во гости во ЛШ цели 1252 дена

Екипа - 19.02.2019

Лионел Меси е генијалец, но Барса се мачи со ривалите кога во ритам не е Луис Суарез. А уругвајскиот ас дефинитивно не е препознатлив кога Барселона гостува во Лигата на шампионите, со оглед на фактот дека тој повеќе од три години нема постигнато ...

Лион можеше да има предност дури и од 2:0, но гостите го имаат фантастичниот Тер Штеген

Спортклуб - 19.02.2019

Лион вечерва можеше до 15 минута да има сензационално водство против силната Барселона, но вечерва очигледно на потребното ниво е Тер Штеген. Голманот на Барселона очигледно има своја вечер, па уште во првите моменти од средбата покажа класа и успеа ...

Валверде: Ја научивме лекцијата од Рим, нема опуштање во ЛШ

Екипа - 19.02.2019

Барселона е фаворит на вечерашното гостување во Лион, но тренерот Ернесто Валверде уште еднаш им порача на своите фудбалери дека никако не смеат да го потценат противникот, потсетувајќи ги на ланскиот пораз од 3-0 од Рома што значеше и елиминација ...

Валверде: Рома нѐ научи дека не смееме да се опуштаме

Точка - 19.02.2019

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде повикува на внимание во пресрет на вечерашниот натпревар на Каталонците против Лион во осмина-финалето од Лигата на шампионите. Барселона е голем фаворит во пресрет на вечерашниот дуел, но тренерот на ...

Барселона поучена од она со Рома, против Лион ќе пристапат на посериозен начин

Спортклуб - 19.02.2019

Пред вечерашната пресметка и гостувањето во Франција кај Лион, тренерот на Каталонците, Ернесто Валверде, истакна дека сериозно ќе му пристапат на мечот, поучени од она што им се случи минатата сезона против Рома.

Барса се надева дека ќе продолжи добрата традиција против Лион!

Спортски - 19.02.2019

Барселона е огромен фаворит во двомечот со Лион, но на првиот меч во Франција можеме да очекуваме се. Освен тоа, Лион сезонава покажа дека знае како против најдобрите и тоа е големо предупредување на каталонскиот гигант.

Валверде: Рома беше добра лекција, нема да го потцениме Лион

TopSport - 19.02.2019

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, истакнал дека неговите играчи нема да го потценат Олимпик Лион. „Лани против Рома ја научивме лекцијата“, рекол тренерот кој и наредната сезона ќе седи на клупата на „блауграна“.

Валверде: Мора да внимаваме да не ни се повтори Рома

+инфо - 19.02.2019

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е многу претпазлив пред осминафиналната пресметка со Лион во Лигата на шампионите. Тој потсети на елиминацијата на Каталонците ланската сезона кога многумина ги сметаа за големи фаворити против Рома.

„Газета дело спорт“: Ракитиќ оди во Интер за 40 милиони евра

Макфакс - 20.02.2019

Хрватскиот фудбалер за врска, Иван Ракитиќ е се поблизу до трансфер во редовите на милански Интер ова лето за 40 милиони евра, пренесува италијанска „Газета дело спорт“. Според информациите, Интер прво нудел 35 милиони, а Каталонците барале 10 ...

Интер и Барса се блиску до договор за трансфер на Ракитиќ

МКД - 20.02.2019

Според „Газета дело Спорт“, Интер и Барселона се блиску до договор за трансфер на Иван Ракитиќ кој треба да се случи во летниот преоден рок. Италијанскиот весник пишува дека двата клуба ќе постигнат договор за Иван Ракитиќ за сума од околу 40 ...

Суарез ја продлабочи нестварната црна серија, Валверде објасни зошто не е загрижен за промашувањата

Точка - 20.02.2019

Луис Суарез имаше четири нестварно лоши реакции на мечот со Валјадолид кој се одигра изминатиов викенд, но нешто слично повтори и на средбата против Лион која синоќа се одигра во Франција.