TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трибјутот на Марвел за Стен Ли

Оff.net - 14.11.2018

Неколку директори од Марвел со по неколку реченици за човекот што успеа да создаде американска митологија, и неколку реченици од самиот Стен ...

Стен Ли креираше нов суперхерој за Marvel пред да почине

Кајгана - 14.11.2018

Стриповскиот гениј Стен Ли беше во процес на креирање на нов суперхерој пред да почине, а неговата ќерка Џеј Си Ли рече дека би сакала да го види новиот лик комплетиран и едвај чека тој да се појави во некој од стриповите на Marvel.

Стен Ли во 1963 година добил писмо од 15-годишно момче, денес познатиот Џорџ Р. Р. Мартин

Црнобело - 14.11.2018

Познатиот автор на „Игра на тронови“, Џорџ Рејмонд Ричард Мартин отсекогаш имал афинитети кон пишувањето и фантазијата. Поради тоа не е ни чудно што во 1963 година, кога имал само 15 години, тој ги обожавал стриповите на Марвел, особено ...

Писмото на Џорџ Р. Р. Мартин од 1963 година до Стен Ли

Факултети - 14.11.2018

Писмото прикажува две работи. Џорџ Рејмонд Ричард Мартин, познат како Џорџ Р. Р. Мартин, имал фантазија и талент за пишување уште кога бил млад. Децении пред да го напише романот „Песна за мраз и оган“, што Ејч-би-о го адаптира во „Игра на ...

Сите појавувања на Стен Ли во филмовите на Marvel

Кајгана - 13.11.2018

Креаторот на Marvel, Стен Ли, почина вчера на 95-годишна возраст, но зад себе остави огромно наследство кое ќе се памети со генерации. Неговите кратки појавувања во случајни сцени станаа заштитен знак на филмовите на Marvel, а симпатичниот Стен ...

Стен Ли шеба двајца колеги

Оff.net - 13.11.2018

Двајца цртачи на стрипови, баеги помлади, добиваат задача од Стен Ли во живо да создадат и нацртаат супер-херој за 20-на минути, и по пат да го објаснат својот процес. Во реалност добиваат серија мрчење од ...

Речиси сите камео појавувања на Стен Ли (1989 – 2018)

Кафе пауза - 13.11.2018

На 12-ти ноември оваа година, почина легендарниот креатор на стрипови Стен Ли. Благодарение на него, во соработка со уште неколку артисти, денес ги имаме супер хероите како Хулк, Тор и Спајдермен.

Стен Ли – Креативниот гениј на стрипот и татко на поп културата

Сакам да кажам - 13.11.2018

Стен Ли беше човекот зад неговите суперхерои. Тој пронајде формула со која ги револуционаризираше стриповите, давајќи им на ликовите неверојатни моќи и главоболки на секојдневниот живот. Креативниот гениј зад империјата на „Марвел“ почина вчера на ...

Кога Стен Ли имал состанок на слепо со своја позната колешка

Оff.net - 13.11.2018

Многу пред Стен Ли да стане легендарниот креатор на Спајдермен, Халк и доктор Стрејнџ, и пред Патриша Хајсмит да стане славна писателка („Туѓинци на возот“, „Талентираниот г-дин Рипли“, „Керол“), обајцата во своите дваесети години живееле на ...

Збогување со Стен Ли - таткото на најголемите суперхерои

Fashionel - 13.11.2018

Спајдермен, Дардевил, Халк, Ајронмен, Капетан Америка, Икс Мен - за уживањето во овие суперхерои можеме да му заблагодариме на Стен Ли. Светот вчера го потресе веста за смртта на легендарниот американски стрип-автор, Стен Ли.

Почина Стен Ли, стрип авторот на легендарните херои на Марвел

Канал5 - 13.11.2018

Стен Ли, човекот кој ги создаде највлијателните современи херои на денешницата, како Спајдермен, Ајронмен и Фантастичната четворка, почина во Лос Анџелес на 95-г Стен Ли беше уредник и издавач на „Марвел комикс“, а неговите дела го направија реален ...

Стен Ли, креаторот на Марвел Универзумот, почина на 95 години

Црнобело - 13.11.2018

Стен Ли, популарниот американски писател на стрипови, почина на 95 годишна возраст. Тој беше сопственик на Марвел издавачката куќа за стрипови и креатор на најпознатите стрип јунаци од актуелните блокбастер филмски адаптации како што се: Спајдермен, ...

Почина Стен Ли – таткото на суперхероите од Марвел

Н.Македонија - 13.11.2018

Легендарниот стрип-автор Стен Ли, креаторот на хероите од Марвел, почина синоќа на 95-годишна возраст во болница во Лос Анџелес. Како главен автор за „Марвел Комикс“, а подоцна и како издавач, Ли се смета за творец на современиот стрип.

Збогување со Стен Ли: Нема поголема супермоќ од онаа да создаваш соништа

Слободен Печат - 13.11.2018

На 12 ноември почина Стен Ли, еден од основачите на „Марвел комикс“ и творец на најпознатите стриповски суперхерои. Ли имаше 95 години. Во неговиот дом во Холивуд била повикана итна помош, по што бил префрлен во клинички центар каде починал.

Стен Ли: „Стриповите се бајки за возрасни“

Факултети - 13.11.2018

Стен Ли, човекот кој ги создаде највлијателните современи херои на денешницата, како Спајдермен, Ајронмен и Фантастичната четворка, почина во Лос Анџелес на 95-годишна возраст. Тој беше уредник и издавач на „Марвел комикс“, а неговите дела го ...

Почина Стен Ли, творецот на Спајдермен и Халк

24Инфо - 13.11.2018

Почина Стен Ли, творецот на Спајдермен и Халк Творецот на Човекот Пајак (Спајдермен), Железниот Човек, Халк и многу други суперхерои на американската компанија Марвел Комикс, Стен Ли почина вчера на 96-годишна возраст.

Почина Стен Ли, коосновач на „Марвел“ и креатор на Спајдермен, Ајрон Мен, Хулк, екс-мен…

Сакам да кажам - 12.11.2018

Стен Ли, еден од основачите на „Марвел комикс“ и креатор на некои од најпознатите стриповски суперхерои, почина денеска на 95 години, објави сајтот ТМЗ. Тој починал во болницата „Сидарс-Синаи“ во Лос Анџелес, откако изминативе години имаше сериозни ...

Почина Стен Ли, вистинскиот суперхерој на „Марвел“

Факултети - 12.11.2018

Стен Ли, човекот кој ги создаде највлијателните современи херои на денешницата како Спајдермен, Ајронемен и Фантастичната четворка, почина во Лос Анџелес на 95-годишна возраст. Причината за смртта сè уште не е позната.

Почина Стен Ли – стриповски гениј и основач на Marvel

Кајгана - 12.11.2018

Неповторливиот автор и издавач кој стои зад стриповската машинерија Marvel, Стен Ли, почина денеска на 95-годишна возраст, а веста ја потврди и неговата ќерка Џеј Си Ли. Тој стоеше зад култни стриповски и филмски франшизи како „Spider-Man“, „The ...

Стен Ли, реалниот суперхерој на Марвел, умре на 95

МКД - 12.11.2018

Енергичниот писател, уредник и издавач беше одговорен за легендите како Спајдермен, Иксмен, Тор, Ајронмен, Блек Пантер и Фантастик фор. Стен Ли, легендарниот писател, уредник и издавач на „Марвел комикс", чии фантастични, но несовршени дела го ...

На 95 години почина популарниот автор на стрипови Стен Ли

А1 On - 12.11.2018

Стен Ли, популарниот автор на стрипови, кои ги создаде дел од хероите како Спајдермен и Ајрон Мен почина денеска во Лос Анџелес на 95-годишна возраст. Тој е најпознат по Марвел јунаците, на кои што почнал да работи уште во 1939 година, кога ...

Почина Стен Ли, стрип авторот на легендарните херои на Марвел

Радио МОФ - 12.11.2018

Стен Ли, славниот стрип автор и коосновач на Марвел Комикс, почина на 95 годишна возраст. Ли беше човекот кој ги создаваше легендарните карактери на Спајдермен, Икс-Мен, Тор, Ајронмен, Црниот Пантер и Фантастичната четворка.

Легендата на стрипот, Стен Ли, почина на 96 години

Макфакс - 12.11.2018

Творецот на Спајдермен, Икс-луѓе, Ајронмен, Тор, Црниот пантер и други култни стрип приказни и ликови, Стен Ли, почина на 96 години. Легендарниот писател и уредник на „Марвел комикс“, починал во утринските часови во медицинскиот центар „Чедар-Синај“ ...

Почина творецот на Спајдермен, Ајронмен, Хулк

+инфо - 12.11.2018

Стен Ли, творецот на Ајронмен, Хулк и многу други суперхерои на американската компанија „Марвел комикс“ (Marvel Comics), почина на 96 години, соопшти неговата ќерка. Како писател и издавач, Ли беше клучен за развојот на „Марвел“ во 60-тите години од ...

Почина основачот на легендарните Марвел суперхерои

Точка - 12.11.2018

Стен Ли, еден од основачите на легендарниот Marvel Comics почина на 95 годишна возраст. Веќе минатата година, кога здравјето започна да му се влошува започнаа дискусии за тоа кој ќе го наследи неговото големо богатство во вредност од 70 милиони ...

Почина Стен Ли - креаторот на Спајдермен, Хулк, Х Мен, Ајронмен...

MTM - 12.11.2018

Американскиот писател Стен Ли, творец на комедиите за Спајдермен, Хулк и X-Мен, почина на 95-годишна возраст. Ли почина денеска во медицински центар во Лос Анџелес. Тој неколку години страда од сериозни болести, вклучувајќи и пневмонија и проблеми ...

Збогување со Стен Ли- таткото на најголемите суперхерои

Алсат-М - 13.11.2018

Спајдермен, Дардевил, Халк, Ајронмен, Капетан Америка, Икс Мен – за уживањето во овие суперхерои можеме да му заблагодариме на Стен Ли. Светот вчера го потресе веста за смртта на легендарниот американски стрип-автор, Стен Ли.

Почина Стен Ли, таткото на суперхероите на Марвел

Независен - 13.11.2018

САД - Стен Ли, популарниот американски писател на стрипови, почина на 95 годишна возраст. Тој беше сопственик на Марвел издавачката куќа за стрипови и креатор на најпознатите стрип јунаци од актуелните блокбастер филмски адаптации како што се: ...

Почина Стен Ли, творецот на Спајдермен и Халк

Нова ТВ - 13.11.2018

Творецот на Човекот Пајак (Спајдермен), Железниот Човек, Халк и многу други суперхерои на американската компанија Марвел Комикс, Стен Ли почина вчера на 96-годишна возраст. Како писател и издавач, Ли беше клучен за подемот и популарноста на Марвел ...

Почина Стен Ли, творецот на Спајдермен, Ајрон мен, Хулк...

Окно - 14.11.2018

Стен Ли, еден од основачите на „Марвел комикс“ и творец на некои од најпознатите стриповски суперхерои, почина на 12 октомври, на 95 - годишна возраст. Тој починал во болницата „Сидарс-Синаи“ во Лос Анџелес, откако изминативе години имаше сериозни ...

Почина Стен Ли – стриповски гениј и основач на Marvel

Локално - 13.11.2018

Неповторливиот автор и издавач кој стои зад стриповската машинерија Marvel, Стен Ли, почина денеска на 95-годишна возраст, а веста ја потврди и неговата ќерка Џеј Си Ли. Тој стоеше зад култни стриповски и филмски франшизи како „Spider-Man“, „The ...

Тажна вест: Почина Стен Ли, стрип авторот на легендарните херои на Марвел

Курир - 12.11.2018

Славниот стрип автор и коосновач на Марвел Комикс, Стен Ли, почина на 95-годишна возраст. Стен Ли беше човекот кој ги создаваше легендарните карактери на Спајдермен, Икс Мен, Тор, Ајронмен, Црниот Пантер… Тој, заедно со соработниците Џек Кирби и ...

Почина Стен Ли, легендата на стрипот

Репортер - 13.11.2018

Творецот на Спајдермен, Икс-луѓе, Ајронмен, Тор, Црниот пантер и други култни стрип-приказни и ликови, Стен Ли, почина на 96 години. Легендарниот писател и уредник на „Марвел комикс“, починал во утринските часови во медицинскиот центар „Чедар-Синај“ ...

Почина креаторот на Спајдермен, Ајронмен, Хулк

Вечер - 12.11.2018

Стен Ли, творецот на Ајронмен, Хулк и многу други суперхерои на американската компанија „Марвел комикс“ (Marvel Comics), почина на 96 години, соопшти неговата ќерка. Како писател и издавач, Ли беше клучен за развојот на „Марвел“ во 60-тите години од ...

Легендата на Марвел Стен Ли почина на 95 години

Локално - 13.11.2018

Американскиот писател Стен Ли, творец на стриповите за Спајдермен, Hulk и X-Men почина на 95-годишна возраст, соопшти Ти Ем Зи според податоците на неговата ќерка. Ли почина денеска во медицински центар во Лос Анџелес.

Почина Стен Ли, творецот на Спајдермен и Халк

Шеталиште - 13.11.2018

Творецот на Човекот Пајак (Спајдермен), Железниот Човек, Халк и многу други суперхерои на американската компанија Марвел Комикс, Стен Ли почина вчера на 96-годишна возраст. Како писател и издавач, Ли беше клучен за подемот и популарноста на Марвел ...

Тажна вест: Почина легендарниот стрип автор

Press24 - 12.11.2018

Славниот стрип автор и коосновач на Марвел Комикс, Стен Ли, почина на 95-годишна возраст. Стен Ли беше човекот кој ги создаваше легендарните карактери на Спајдермен, Икс Мен, Тор, Ајронмен, Црниот Пантер… Тој, заедно со соработниците Џек Кирби и ...

Почина Стен Ли, творецот на Спајдермен, Ајронмен, Хулк

Слободен Печат - 12.11.2018

Стен Ли, творецот на Ајронмен, Хулк и многу други суперхерои на американската компанија „Марвел комикс“ (Marvel Comics), почина на 96 години, соопшти неговата ќерка. Како писател и издавач, Ли беше клучен за развојот на „Марвел“ во 60-тите години од ...

Стен Ли почина на 95-годишна возраст

ЗаЗабава - 13.11.2018

Славниот стрип автор и коосновач на Марвел Комикс, Стен Ли, почина на 95-годишна возраст. Стен Ли беше човекот кој ги создаваше легендарните карактери на Спајдермен, Икс Мен, Тор, Ајронмен, Црниот Пантер… Тој, заедно со соработниците Џек Кирби и ...

Почина креаторот на Спајдермен, Ајронмен, Хулк

Сител - 12.11.2018

Стен Ли, творецот на , Ајронмен, Хулк и многу други суперхерои на американската компанија „Марвел комикс“ (Marvel Comics), почина на 96 години, соопшти неговата ќерка. Како писател и издавач, Ли беше клучен за развојот на „Марвел“ во 60-тите години ...