TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката во народното собрание

Канал5 - 27.06.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја депонираше оставката во народното собрание, пренесе БНТ. Владата на Петков остана на власт нешто повеќе од шест месеци и беше соборена со гласање недоверба минатата недела со 124 гласа од ГЕРБ, ДПС, Преродба и ...

Петков ја доставил оставката до Собранието

Р.С.Европа

Бугарската влада поднесе оставка во Националното собрание

А1 On

Кирил Петков денеска и официјално ќе поднесе оставка на бугарската влада предводена од него

А1 On

Бугарското МНР подготвено да го потпише протоколот, Радев очекувал повеќе

Слободен Печат

Петков се фали околу ветото, Каракачанов ќе дига „револуција“

Независен

Скопје бара осуда на говорот на омраза во бугарското Собрание, Софија предлага потпишување на протоколот по Договорот за добрососедство

Слободен Печат

OhridNews Р.С.Европа Слободен Печат Либертас Локално ТВ21 4NEWS Zoom

60% од Бугарите сметаат дека „францускиот предлог“ не ги зема предвид интересите на Бугарија

MakPress - 27.06.2022

Предлогот на француското претседателство со ЕУ за деблокирање на европскиот пат на Македонија предизвикува разочарување кај бугарските граѓани, покажуваат резултатите телефонска анкета спроведена од „Галуп интернешанл“.

Речиси 60 отсто од Бугарите сметаат дека „францускиот предлог“ не ги зема предвид интересите на Бугарија

Алсат-М

Речиси 60 отсто од Бугарите сметаат дека „францускиот предлог“ не ги зема предвид интересите на Бугарија

Сител

Бугарските граѓани разочарани од францускиот предлог, еве како се изјасниле за состојбата со Македонија

Курир

Речиси 60 отсто од Бугарите сметаат дека „францускиот предлог“ не ги зема предвид интересите на Бугарија

Опсервер

АНКЕТНО АПЧЕ ЗА УТЕХА НА МАКЕДОНЦИТЕ: 59,5 отсто од Бугарите се разочарани од предлогот на Макрон за деблокада на Македонија во ЕУ

Денешен

Речиси 60 отсто од Бугарите сметаат дека „францускиот предлог“ не ги зема предвид интересите на Бугарија

Република

Zoom 24Инфо А1 On Нова ТВ +инфо Бриф Press24 Либертас

Димитар Бечев: Бугарија и Северна Македонија – нема светло на крајот на тунелот

360 степени - 27.06.2022

Димитар Бечев, член на Советодавната група за јавна политика – Балканот во Европа (БИЕПАГ), во авторски текст ја анализира ситуацијата меѓу Северна Македонија и Бугарија откако Народното собрание во Софија го усвои францускиот предлог дополнет со ...

Идентитетот бетон: СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ станавме и за Кирил Петков

Алфа

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Макфакс

ПЕТКОВ ГО УПОТРЕБИ ЗБОРОТ „СЕВЕРНОМАКЕДОНСКИ“ Ако Скопје прифати, Брисел ќе гарантира

+инфо

Петков ќе си се предложи повторно: Бугарскиот премиер во заминување најсериозен кандидат за нов премиер на Бугарија

Алфа

Петков за Гардијан: Се плашам дека Бугарија ќе ја омекне позицијата кон Русија

Слободен Печат

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина

Zoom

Нова ТВ Денешен А1 On Press24 24Инфо Фокус Либертас Точка

Петков: Составот на кабинетот засега останува непроменет

ТВ21 - 26.06.2022

Составот на кабинетот засега останува непроменет. Ова пред новинарите го изјави премиерот во оставка Кирил Петков, откако на оваа тема разговараа со неговите колеги од „Продолжуваме со промената“.

Петков пред утрешната оставка: За идната влада нема да преговараме со Борисов, ДПС, Преродба и ИТН

360 степени

ПЕТКОВ УТРЕ ЌЕ ЈА ПОДНЕСЕ ОСТАВКАТА За новата Влада нема да преговарам со Борисов, Трифонов, ДПС и со Преродба

+инфо

Петков: Со истите министри влегуваме во преговори за нова влада, јас ќе бидам кандидат за премиер

Опсервер

Петков: Јас ќе бидам кандидат за премиер, со истите министри влегуваме во преговори за нова влада

Frontline

Петков оптимист за повторен мандат: Со истите министри влегуваме во преговори за нова влада

Република

Петков: Повторно ќе бидам кандидат за премиер

Кајгана

Фактор Нова ТВ Н.Македонија Lider Либертас Вечер Прес Сител Курир

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина

Lider - 26.06.2022

Скопје сега има избор за својата иднина, Бугарија не може да носи одговорност за сите, изјави бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков во интервју за Бугарското национално радио (БНР), коментирајќи ја позицијата на Софија по одлуката на Народното ...

Османи: Францускиот предлог е прифатлив за нас, ако се најде решение за протоколите

Канал5

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина, Бугарија не може да носи одговорност за сите

Frontline

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина

Либертас

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина, Бугарија не може да носи одговорност за сите

360 степени

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина

МКД

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина

Република

Фокус ТВ21 4NEWS Канал5 Н.Македонија Фактор Во Центар Опсервер

Софија смета дека ги завршила сите обврски и чека македонското МНР да го потпише протоколот

Канал5 - 26.06.2022

Единственото спорно прашање во францускиот предлог е билатералниот протокол, и ако се најде решение за него, останиот дел од предложената преговарачка рамка е прифатлив, порача во последното телевизиско интервју шефот на дипломатијата Бујар Османи.

Скопје бара осуда на говорот на омраза во бугарското Собрание, Софија предлага потпишување на протоколот по Договорот за добрососедство

Фактор

Осуда од македонското МНР за бугарските пораки „Македонија е Бугарија“, Бугарите спремни за потпишување на Протоколот според Договорот за добрососедство

CivilMedia

МНР бара осуда на говорот на омраза во бугарското Собрание

Фокус

МНР врачи вербална нота за написите во бугарското собрание: „Македонија е Бугарија“

Нетпрес

Софија ја „префрла топката“ во Скопје: Сега имате избор за својата иднина

Независен - 27.06.2022

Откако во петокот Народното собрание на Бугарија го одобри документот познат во јавноста како „француски предлог“ за деблокада на европскиот пат на Северна Македонија, а вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојана Маричиќ и министерот за ...

Софија ја „префрла топката“ во Скопје: Сега имате избор за својата иднина

Опсервер

Софија ја „префрли топката“, а Скопје чека измени во францускиот предлог

МКД

Софија ја „префрла топката“ во Скопје: Сега имате избор за својата иднина

Слободен Печат

Софија ја „префрла топката” во Скопје: Сега имате избор за својата иднина

24Инфо

Софија ја „префрла топката“ во Скопје: Сега имате избор за својата иднина

Бриф

Софија ја „префрла топката“ во Скопје: Сега имате избор за својата иднина

Кајгана

Алсат-М Нова ТВ MakPress Денешен Frontline Канал5 ТВ21 4NEWS