TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Немам коментар, вели Филимена Маневска на прашањето што барале со сопругот во „Орка“ додека СЈО вршело претрес

Фокус - 27.01.2020

Пензионираната судијка Филимена Маневска и нејзиниот сопруг, поранешниот министер за правда, Михајло Маневски, биле во компанијата „Орка“, кога истражителите на СЈО влегле да извршат претрес, а во рамки на истрагата за „Империја“.

Стефанова: Јанева им остави простор на обвинетите да не дискредитираат

Фокус - 27.01.2020

Без разлика на пресудата што ќе ја донесе судечкиот совет за поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева му нанесе сериозна штета на Специјалното јавно обвинителство, а предизвика и разочараност кај цела правдољубива јавност во државата, ...

Скандалозно: Катица Јанева ја нарече Лиле Стефанова „ороспија и гомнарка“

Канал5 - 27.01.2020

Скандалозна завршница на денешното рочиште за случајот „Рекет“. Обвинетата екс обвинителка Катица Јанева пред да си замине од судницата вулгарно ја нападна нејзината поранешна колешка Лиле Стефанова, која сведочеше за овој предмет со зборовите ...

Стефанова: Случајот му нанесе голем удар на СЈО и стави во непријатна положба дел од обвинителите

Локално - 27.01.2020

Дејствијата за кои Катица Јанева денес е на обвинителната клупа му нанесоа сериозна штета на СЈО, а предизвикаа и сериозна разочараност кај целата правдољубива јавност во државата. Тоа од друга страна им остави простор на осомничени обвинети лица во ...

Стефанова: Дејствијата на Јанева му нанесоа сериозна штета на СЈО

Слободен Печат - 27.01.2020

Дејствијата за кој Катица Јанева денеска е на обвинителна клупа му нанесоа сериозна штета на Специјалното јавно обвинителство, а предизвикаа и сериозна разочараност кај целата правдољублива јавност во државата.

Јанева со навреди кон обвинителката Стефанова: Гомнарке, ороспијо!

Фокус - 27.01.2020

На крајот на рочиштето за случајот “Рекет” поранешната специјална Јавна обвинителка Катица Јанева по наредба на судијката беше изнесена од судница бидејќи дофрли навредливи зборови кон сведокот, обвинителката Лиле Стефанова.

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Макфакс - 27.01.2020

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа постапка. Но, без разлика каква пресуда ќе биде донесена, дејствијата за кои Јанева е на обвинителната клупа предизвикаа огромна штета на ...

Задоволни сме од исказот на Стефанова, вели одбраната на Јанева

Сакам да кажам - 27.01.2020

Адвокатката на обвинетата Катица Јанева, Ирена Фрчкоска, кажа дека се задоволни од денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова на судењето за „Рекет“. Според одбраната на Јанева, Стефанова потврдила дека Јанева нема направено ништо ...

Стефанова: Катица ни рече, а сега марш, излегувајте од тука!

Фокус - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова во своето денешно сведочење за случајот “Рекет” образложи кога се случил пресвртот во случајот “Империја”, во кој осомничен е и бизнисменот Орце Камчев. Таа истакна дека Јанева не влијаела дали да се отвори истрагата за ...

Јанева кон Стефанова: „Ороспија и говнарка“

МКД - 27.01.2020

Со скандалозно однесување и погрдни зборови поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева ја испрати нејзината колешка Лиле Стефанова по двочасовното сведочење на судењето за „Рекет“. Кога Стефанова се подготвуваше да излезе од судница Јанева ѝ извика ...

Стефанова без коментар за исказите дадени во судницата

Алсат-М - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова која денеска сведочеше за случајот „Рекет“ по завршување на рочиштето пред новинарските екипи не сакаше да ги коментира исказите дадени во судницата. Таа само кажа дека случајот му нанел голем удар на СЈО и ставил во ...

Гомнарке и ороспијо, ѝ кажа Јанева на Стефанова по што беше отстранета од судењето за „Рекет“

Сакам да кажам - 27.01.2020

„Гомнарке и ороспијо една“, ѝ кажа на гевгелиски Катица Јанева на поранешната колешка од СЈО Лиле Стефанова, по што беше веднаш отстранета од судењето за „Рекет“. На крајот на денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова, кога таа го облече ...

Стефанова: Јанева бараше да се затворат истрагите за „Империја“ и „Поштенска банка“

360 степени - 27.01.2020

Во продолжението од денешното сведочење во „Рекет“ одговараше на прашања на обвинителката и на адвокатите на обвинетите. Како пресвртен момент во истрагата за „Империја“ таа го наведе времето кога требало да се одлучува за продолжување на притворот ...

Фрчковска за вулгарните зборови на Јанева: Не се согласувам со испадите, но таа е револтирана

А1 On - 27.01.2020

Адвокатката Ирена Фрчковска, која ја брани Катица Јанева во предметот „Рекет“ за однесувањето на нејзиниот клиент вели дека е последница на револт поради како што вели, сите работи кои и се случуваат.

Ти Лиле да му го вратиш пасошот на Орце, А сега марш, излегувајте сите од тука, кажала Јанева на колегиум во СЈО, ...

Сакам да кажам - 27.01.2020

Во продолжение на сведочењето во „Рекет“, обвинителката Лиле Стефанова денеска кажа колку обвинетата Катица Јанева влијаела за осомничениот во „Империја“ Цветан Панделески, газда на „Пелистерка“.

Јанева кон Стефанова: „Гомнарка, ороспијо“

Слободен Печат - 27.01.2020

На напуштање на судницата Катица Јанева ја навреди обвинителката Стефанова дофрлајќи и: „Гомнарка, ороспио“. Додека јас бев на летен одмор, Катица Јанева дала позитивно мислење за враќање на пасошот за пратеникот Илија Димовски.

Арсовски: Кацарска судството денеска е целосно разобличено

ТВ21 - 27.01.2020

Портаполот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на денешната прес конференција истакна дека маските од Луј Витон правдата се симнати и тоа од обвинител кој постапува по активни предмети. „Според тврдењето на сведокот Лиле Стефанова, обвинител во предметот ...

Јанева барала позитивно мислење за поблаги казни за осомничените во „Империја“

Бриф - 27.01.2020

Катица Јанева никогаш не се мешаше во мојата работа, се до декември 2018 година кога бараше да се даде позитивно мислење за одредување поблаги мерки за осомничените во предметот „Империја“, истакна обвинителката Лиле Стефанова во улога на сведок на ...

Хаос на судењето за Рекет: Јанева и рече „гомнарка и ороспија" на Стефанова

Press24 - 27.01.2020

„Гомнарке и ороспијо една“, ѝ кажа на гевгелиски Катица Јанева на поранешната колешка од СЈО Лиле Стефанова, по што беше веднаш отстранета од судењето за „Рекет“. Јанева почна да дофрлува од местото на кое седеше, а судјата ја опомена.

Хаос во судницата, Јанева до Стефанова: Гомнарке, ороспијо!

А1 On - 27.01.2020

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева од судницата, откако таа почна со недолични коментари. „Гомнарке, ороспијо“, и се обрати Јанева на нејзината поранешна колешка, пред да биде отстранета ...

Чифлиганец и Савова пробувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

А1 On - 27.01.2020

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија „Адора инжинеринг“, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја“, кажа таа на денешното сведочење пред Кривичниот суд за случајот „Рекет“.

Наташа Савова ми се силеше преку Мијалков да ја прекинам истрагата против притворениот Орце Камчев, сведочеше ...

Сакам да кажам - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова, која ја води „Империја“ утринава во сведочењето раскажа и низ какви притисоци минувала веднаш по отворањето на истрагата против Орце Камчев, Цветан Панделески, Сашо Мијалков и останатите од осомничената група.

Го*нарка, о*оспијо една ѝ рече Јанева на Стефанова, а потоа беше отстранета од судницата

ТВ21 - 27.01.2020

На денешното судење за предметот „Рекет“, по одлука на судот, Катица Јанева беше отстранета од судницата, откако со тешки зборови ја навреди обвинителката Лиле Стефанова. „Го*нарке, о*oспијо една“, ѝ кажа Јанева на ...

Јанева до Стефанова: Мачето и го возев, затоа не чинам

Вечер - 27.01.2020

Катица Јанева беше отстранета од денешното рочиште за „Рекет“ поради недолично однесување. Таа е отстранета од судницата по наредба на судијката Васка Николовска-Масевска. Таа, пренесуваат медиумите ја нарекла „ороспија“ и „гомнарка“ обвинителката ...

Јанева изнесена од судница поради недоличните коментари кон Стефанова, ја нарече „гомнарке“, и „ороспијо“

еМагазин - 27.01.2020

Поранешната јавна обвинителка Катица Јанева беше отстранета од денешното судење за случајот „Рекет“ бидејќи недолично се однесуваше кон обвинителката Лиле Стефанова која беше сведок во случајот.

Стефанова: Политичари, бизнисмени, судии и обвинители ургираа за Камчев во Империја

Телма - 27.01.2020

Катица Јанева ме тераше да го затворам предметот Империја против Орце Камчев, сведочи денеска обвинителката Лиле Стефанова, во кривичниот суд на рочиштето за Рекет, кое денеска се одржа по неколку одложувања.

Јанева кон Стефанова: Ороспијо, гомнарке!

Локално - 27.01.2020

Екс специјалната обвинителка и обвинета во случајот „Рекет“, Катица Јанева кон денешниот сведок и поранешна колешка во СЈО, Лиле Стефанова, упати погрдни зборови. Јанева почна да вика: „Ороспијо и гомнарке!“ кон Стефанова по што беше веднаш ...

Савова за Фактор: Стефанова прави претстава во празно

Фактор - 27.01.2020

Барам објаснување од денешниот сведок во случајот „Рекет“ обвинителката Лиле Стефанова да каже дали видела мој допис, потпис или прави претстава во празно, вели Наташа Савова за Фактор и вели дека тврдењата на Стефанова се паушални.

Јанева извикуваше погрдни зборови кон Стефанова во судница

360 степени - 27.01.2020

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева на крајот од сведочењето од Лиле Стефанова денеска во случајот „Рекет“ упати погрдни зборови кон поранешната колешка. „Гомнарка, ороспија“, рече Јанева коментирајќи го сведочењето на Стефанова додека ...

Катица Јанева до Лиле Стефанова среде судница: „Гомнарке и ороспијо една“

Centar - 27.01.2020

„Гомнарке и ороспијо една“, и рекла Катица Јанева на својата поранешната колешка од СЈО Лиле Стефанова. Катица Јанева откако била опомената од судивката да не дофрлува, продолжила со вулгарните зборови и била ...

Фрчкоска ја правда Јанева: Катица е прилично револтирана…

Курир - 27.01.2020

Адвокатката Ирена Фрчкоска, сопруга на Љубомир Фрчкоски, која ја брани Катица Јанева во предметот „Рекет“, за однесувањето на нејзиниот клиент вели дека е последница на револт поради, како што вели, сите работи што ѝ се ...

Судии, политичари, бизнисмени ургирале за Камчев во Империја, меѓу нив и Кацарска

МКД - 27.01.2020

Политичари, бизнисмени, судии и обвинители ургирале во предметот Империја за време на предистрагата за бизнисменот Орце Камчев. Ова денес го откри обвинителката Лиле Стефанова како сведок во Рекет.

Камчев праќаше емисари, судии, обвинители, бизнисмени, политичари, а судијката Кацарска окапа цел ден во судот додека ...

Сакам да кажам - 27.01.2020

Осомничениот во „Империја“ Орце Камчев од денот на отворање на истрагата и претресот во неговите фирми, постојано праќаше разни емисари: судии, обвинители, политичари и бизнисмени, сведочи денеска во Кривичниот суд обвинителката Лиле Стефанова во ...

Стефанова: Осомничените секогаш дознаваа што работат обвинителите во Империја

МКД - 27.01.2020

Подготвен и буден во 6 часот наутро на 9 ноември 2018 година Орце Камчев ги пречекал службените лица што со наредба пристигнале во неговиот дом да вршат претрес за случајот Империја, откри денес поранешната специјална обвинителка Лиле Стефанова.

Стефанова: Камчев ми даде писмо додека беше во притвор

ТВ21 - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова во своето сведочење за предметот „Рекет“ откри дека бизнисменот Орце Камчев додека бил во притвор и дал писмо. „Ми даде лист на кој стоеше логото на Систина. Еден дел беше напишан на кирилица, додека пак друг на латиница.

Камчев од притвор и дал писмо на обвинителката Стфанова напишано од Наташа Савова

Либертас - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова, на денешното рочиште за случајот “Рекет” откри и еден досега непознат момент за јавноста, односно за едно писмо кое тогаш и го дал осомничениот Орце Камчев, кога веќе бил во притвор, пренесе Фокус .

Стефанова: Јанева се закануваше дека ќе ми пушти новинари дома, ми забрани да давам изјави

Press24 - 27.01.2020

На денешното рочиште на случајот „Рекет“ сведочеше поранешата обвинителка од СЈО Лиле Стефанова, воедно и поранешна колешка на Катица Јанева која е осомничена. Стефанова рекла дека Катица и се заканувала, пренесува „Слободен Печат“.

Специјални обвинителки со специјален вокабулар : Ороспијо, гомнарке, возено маче…

Expres - 27.01.2020

Досега невидени вербални напади се случија денеска на судењето за случајот Рекет. Екс шефица на СЈО, Катица Јанева со навреди ја испрати нејзината доскорешна колешка и блиска соработничка Лиле Стефанова по нејзиното долго сведочење на судењето за ...

Обвинителката Стефанова тврди дека Катица Јанева се однесувала како адвокат на обвинетите во „Империја“

А1 On - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет“ рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала дека ќе и прати дома новинари, и и забранувала да ги коментира снимките објавени во италијанскиот весник ...

Судијата Кацарска правеше притисок за Камчев

Сител - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова која сведочи во предметот Рекет, образложувајќи го случајот Империја во кој е осомничен рекетираниот бизнисмен Камчев, откри дека судијата Добрила Кацарска била еден од емисарите кои вршеле притисок при одредувањето ...

Стефанова во „Рекет“: Пресвртот во истрагата за „Империја“ се случи кога требаше да се продолжи притворот за Камчев

360 степени - 27.01.2020

По неколку одложувања, денеска како сведок во случајот „Рекет“ во кој се обвинети Бојан Јовановски и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, се појави Лиле Стефанова, која беше дел од СЈО.

“Гомнарке, ороспијо”- Јанева со погрдни зборови кон Стефанова

Магазин - 27.01.2020

По два пати одложување, денеска конечно обвинителката Лиле Стефанова денеска сведочеше пред Кривичниот суд за случајот „Рекет”. Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева беше исфрлена од судницата по наредба на судијката бидејќи непосредно пред ...

Стефанова: Добрила Кацарска се јави кај мој колега да ургира за „Империја“

360 степени - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова, која денеска сведочи во случајот „Рекет“ , во судницата рече дека осомничените во „Империја“ праќале политичари, бизнисмени, судии и обвинители да влијаат врз истрагата.

Кацарска била еден од „емисарите“ кои се интересирале и вршеле притисок за „Империја“, cведочи Стефанова

365 - 27.01.2020

На почетокот на истpaгата за „Империја“ пpитиcoци имало од сите страни, cвeдoчи денеска oбвинитeлката Лиле Стефанова, откако на poчиштето дојде еден од aдвокaтите на Катица Јанева – Ирена Фрчкоска, и со тоа се исполнија условите да продолжи cyдењето ...

Стефанова: Кацарска беше цело време во судот кога се одлучуваше за притворот на Камчев

Локално - 27.01.2020

Адвокатот Сашо Дуковски, бранител на првоосомничениот во „Рекет“, Бојан Јовановски ја прашуваше обвинителката Лиле Стефанова, која денеска сведочи во случајот, кои биле емисарите преку кои ургирал Камчев и која судијка била меѓу нив.

Стефанова: Кацарска беше „емисар“

Слободен Печат - 27.01.2020

Судијата Добрила Кацарска цела вечер била присутна од сабајле до следниот ден кога се одлучуваше за притворот за Орце Камчев, изјави сведокот-обвинител Лиле Стефанова. Таа потврди дека судијката цело време се интересирала за текот на постапката тој ...

„Важно е Камчев да е во куќен притвор за процесите на државата и Законот за ЈО“, рекла Катица, сведочи Лиле Стефанова

Либертас - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова во судница сведочи за случајот „Рекет“. Таа вели дека по наредба на Катица Јанева биле укинати мерките куќен притвор за пет лица во случајот „Империја“ на СЈО, пренесе ТВ21 .

Стефанова: Судијката Кацарска е дел од емисарите кои правеа притисок за Камчев

Либертас - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова во своето сведочење за случајот “Рекет” појасни дека на почетокот на истрагата за случајот “Империја” Катица Јанева не се интересирала за предметот, но затоа притисоци доаѓале од сите страни, пренесе Фокус .

Судијката Кацарска се јавила кај Катица Јанева за да влијае врз истраги

Нетпрес - 27.01.2020

Обвинителката од Специјалното јавно обвинилтество Лиле Стефанова започна во понеделникот со со сведочење во судница и притоа истакна дека судијката Добрила Кацарска се јавувала кај поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева за да влијае врз истраги, ...