TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем и таа останува во записниците

Канал5 - 24.01.2021

Премиерот Зоран Заев застана во целост зад изјавата на првиот човек на македонскиот тим историчари во мешовитата комисија, Драги Ѓеоргиев - и двајцата уверуваат дека придавката „македонски" не е проблем и таа останува во записниците.

Записниците на увид само ако Бугарија дозволи?!

Телма

Што точно е договорено на состанокот на мешовитата македонско-бугарска комисија?

Канал5

Мешовитата историска комисија со Бугарија, стана Комисија на Бугарија и С.Македонија

Алфа

Се брише придавката „македонски“ од официјалните записници на комисиите, ќе се користи „на Република Cеверна Македонија“

Република

Сител: Уставното име наместо придавката „македонски“ ќе се користи во записниците од Мешовитата комисија

Скопје1

ПОСТИГНАТ КОМПРОМИС ЗА ПРИДАВКАТА: Наместо „македонски“ ќе пишува „…на Република Северна Македонија“?

Денешен

Курир Нетпрес Вечер Локално Вечер Прес Република Expres МКД

Бугарска Комисија за историја повторно ги судри власта и опозицијата

Алсат-М - 24.01.2021

Употребата на придавката „македонски“ при разговорите во мешовитата македонско – бугарска Комисија за историја повторно ги судри власта и опозицијата. Премиерот Зоран Заев тврди дека употребата на оваа придавка не била проблем ниту порано, ниту сега.

Заев: Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката историска комисија

Сител

Заев за употребата на придавката „македонски“: Таа е идентитетска придавка и нашиот идентитет не е спорен

Press24

Заев: Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката историска комисија

Опсервер

Заев: Придавката „македонски” не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката историска комисија

Слободен Печат

Заев: Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката историска комисија

А1 On

Заев: Ниту порано ниту сега придавката „македонски” не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката историска комисија

24Инфо

Локално Денешен Фокус iPortal Канал5 24 Вести Република Frontline

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

А1 On - 23.01.2021

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име Република Северна Македонија и дека придавката „македонски“ ќе се користи само во цитатите на членовите на Комисијата, нагласуваат за МИА од македонскиот ...

Македонската комисија демантира дека од записниците е избришано „македонски“

Република

Македонските историчари од комисијата велат дека не е вистина дека придавката македонски се заменува со уставното име

МКД

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски” се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Слободен Печат

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата за МИА

ТВ21

Комисијата демантира: Не е точно дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име

Фокус

Експертска комисија: Придавката „македонски“ не се заменува со уставното име

+инфо

Локално Вечер Скопје1 Нетпрес Денешен Фактор 24Инфо Независен

Ѓоргиев: Тие инсистираат да не се користи „македонска комисија“, туку…

Expres - 24.01.2021

Првиот човек во македонскиот дел од мешовитата Комисија за историјата со Бугарија вели дека напредокот што е направен на средбата со бугарските колеги на никаков начин не ја засега употребата на придавката македонски за именувањето на народот, ...

Надминат проблемот со употребата на придавката „македонски“ – чекор напред по средбата на македонско-бугарските историчари?

Либертас

Македонско-бугарската комисија за историски прашања постигна договор

Слободен Печат

(ВИДЕО) Ѓоргиев за Канал 5: Придавката „македонски“ била и ќе биде во записниците

iPortal

Професор Ѓоргиев: Придавката “македонски“ останува, но според Преспанскиот договор

Вечер

Ѓоргиев: Придавката „македонски” останува во записниците на Мешовитата комисија

24Инфо

Ѓоргиев: Придавката „македонски“ останува во записниците на Мешовитата комисија

Либертас

Фокус Локално Вечер Прес Слободен Печат Алсат-М MakPress еМагазин Кајгана

Македонија се откажа од “македонски“ и прифати “официјален јазик на РСМ“. Кој од двата е тој?!

Вечер - 23.01.2021

Преговорите околу историските факти помеѓу Македонија и Бугарија се водат во тајност, што наиде на рекации и противење во јавноста и струката на историчарите, а повремено заради тоа од “неидентификувани извори“ дознаваме што се случува, наместо да ...

Позната судбината на придавката „македонски“ во Мешовитата историска комисија

Press24

Македонија се откажа од „македонски“ и прифати „официјален јазик на РСМ“ кој од двата е тој?!

Курир

Уставното име на државата ќе се користи како техничко решение за проблемите во Мешовитата комисија

Сител

Мицкоски прашува: Нели идентитетот беше „бетон“?

Република - 23.01.2021

Нели идентитетот беше “бетон” и “не се преговара за идентитетските прашања” со источниот сосед? ...