TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Норвежанките не дозволија изненадување против Унгарија, крај за Црна Гора

Слободен Печат - 04.08.2021

Женската ракометна репрезентација на Норвешка обезбеди пласман во полуфиналето на олимпискиот турнир во Токио откако во четвртфиналето ја совлада Унгарија со 26:22. Пласман во полуфиналето обезбеди и Русија односно Рускиот олимписки комитет кој ја ...

Русија ја елиминираше Црна Гора, Норвешка тешко против Унгарија (ВИДЕО)

Sport 1 - 04.08.2021

Женската ракометна репрезентација на Русија успешно продолжува да ја брани олимписката титула освоена во Рио во 2016 година и обезбеди полуфинле, откако утринава во Токио ја победи Црна Гора со 32-26.

ЛОИ – ВАТЕРПОЛО: Крај за Црна Гора, Грција е втор полуфиналист

Екипа - 04.08.2021

Ватерполо репрезентацијата на Црна Гора го заврши својот настап на Летните олимписки игри откако во четвртфиналето беше поразена од Грција со 10-4. Грците одиграа неверојатен натпревар особено во фазата во одбрана дозволувајќи му на противникот да ...

Ватерполистите на Грција ја елиминираа Црна Гора и обезбедија историско полуфинале

SportMedia - 04.08.2021

Ватерполо селекциите на Шпанија и Грција први обезбедија полуфинале на ЛОИ во токио. Шпанците утрово со 12:8 беа подобри од селекцијата на САД, додека во второто четврфинале, Грција славеше над Црна Гора со 10:4.

Русија како казнена експедиција: Преку Црна Гора кон одбрана на олимпиското злато

24 Ракомет - 04.08.2021

Во првиот четвртфинален дуел на женскиот дел од олимпискиот ракометен турнир во Токио, Русија ја совлада Црна Гора со 32-26 и успешно го продолжи својот пат кон одбрана на титулата од Рио 2016.

Русија – САД и Шпанија – Унгарија во полуфиналето во ватерполо кај жените

Sport 1 - 03.08.2021

Русија против САД и Шпанија со Унгарија се двете полуфиналиња кои ќе се играат на женскиот ватерполо олимписки турнир после денешното комплетирање на четвртфиналните мечеви. Русинките во последниот денешен меч ја победија Австралија со 9-8 во мечот ...

Отворен нов граничен премин меѓу Црна Гора и Албанија

Centar - 03.08.2021

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите на Црна Гора и Албанија, Здравко Кривокапиќ и Еди Рама, работодавецот на Делегацијата на ...

Отворен нов граничен премин меѓу Црна Гора и Албанија

24Инфо - 03.08.2021

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите на Црна Гора и Албанија, Здравко Кривокапиќ и Еди Рама, работодавецот на Делегацијата на ...

Отворен нов граничен премин меѓу Црна Гора и Албанија

Н.Македонија - 03.08.2021

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите на Црна Гора и Албанија, Здравко Кривокапиќ и Еди Рама, работодавецот на Делегацијата на ...

Отворен нов граничен премин меѓу Црна Гора и Албанија

Точка - 03.08.2021

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите на Црна Гора и Албанија, Здравко Кривокапиќ и Еди Рама, работодавецот на Делегацијата на ...

Отворен нов граничен премин меѓу Црна Гора и Албанија

MTM - 03.08.2021

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна - Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите на Црна Гора и Албанија, Здравко Кривокапиќ и Еди Рама, работодавецот на Делегацијата на ...

Холандија ја победи Црна Гора, Русија ја прати Шпанија дома

Sport 1 - 02.08.2021

Холандија ја победи Црна Гора со 30-29 на женскиот олимписки ракометен турнир, а Русија со победата против Шпанија со 34-31 ја прати „фуријата“ дома и ја елиминираше од турнирот. Холанѓанките можеа многу поубедливо да ги победат Црногорките, во еден ...

Холандија го издржа фуриозниот финиш на Црногорките

Gol.mk - 02.08.2021

Последниот меч од групната фаза за Холандија донесе триумф над Црна Гора (30-29) и закажа четвртфинален дуел со репрезентацијата на Франција. Останува уште да се одигра мечот меѓу Норвешка и Јапонија.

Хрватите поразени од Шпанија, против Унгарија за полуфинале

Екипа - 02.08.2021

Хрватската ватерполо репрезентација загуби од Шпанија со убедливи 8-4 во последното коло од групната фаза на олимпискиот турнир во Токио. Хрватите не успеаја да парираат на најдобрата селекција во групата, па по овој пораз во четвртфиналето на ЛОИ ...

Холандија во одличен ритам, ја совлада Црна Гора и ја одбра Франција

24 Ракомет - 02.08.2021

Селекцијата на Холандија пред дуелот против Црна Гора имаше можност да тактизира и да бира противник за четврт-финалето, но изборот не беше премногу добар па дојде до победа од 30:29 и во елиминациите ќе се најде на дуел против Франција.

Унгарија во четвртфиналето, Шпанија во шок

Sport M - 02.08.2021

Селекциите на Шведска, Русија, Франција и Унгарија изборија пласман во четвртфиналето од групата Б, безбедни патници меѓу осумте најдобри од групата А се Норвешка, Холандија и Црна Гора, а единствена дилема е Јужна Кореја или Јапонија.

Црна Гора и Русија први на терен, дербито оставено за крај

24 Ракомет - 02.08.2021

Термините за одигрување на натпреварите од четврт-финалето во женска конкуренција на Олимписките игри во Токио се веќе познати, а први на терен излагаат ракометарките на Русија и на Црна Гора.

Србите ја обвинуваат Црна Гора за намерен пораз во ватерполо-дербито

Спортманија - 02.08.2021

Црногорците си калкулирале за да го избегнат светскиот првак Италија во четвртфиналето Српската ватерполо репрезентација утринава убедливо го доби дербито против Црна Гора со 13-6 во мечот од петтото коло во групите, но медиумите од нашиот северен ...

Холандија ја „реши“ Црна Гора, Русинките ги испратија Шпанките дома

SportMedia - 02.08.2021

Ракометарките на Црна Гора загубија од Холандија со 30:29, во меч во кој можеа да бидат и тотално декласирани, ако се знае дека во еден дел од мечот „лалињата“ имаа предност и од 9 гола. Со оглед на тоа што се очекува само последниот дуел меѓу ...

Србија пресилна за Црна Гора, си закажа дуел со Италија

SportMedia - 02.08.2021

Завршија натпреварите на ватерполо олимпискиот турнир, група Б, во која репрезентацијата на Србија убедливо ја совлада Црна Гора со 13:6 и на тој начин за закажа дуел со репрезентацијата на Италија во четвртфиналето.

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Кајгана - 02.08.2021

Српските ватерполисти ја демолираа Црна Гора во последното коло од групата Б со огромни 14:5 и како трета репрезентација на групата во четвртфиналето ќе играат против актуелниот светски првак Италија.

Србите ги обвинуваат Црногорците дека намерно го загубиле натпреварот за да не играат со Италија

Дриблинг - 02.08.2021

Српските ватерполисти ја демолираа Црна Гора во последното коло од групата Б со огромни 14: 5 и како трета репрезентација на групата во четвртфиналето ќе играат против актуелниот светски првак Италија.

ОИ: Шпанија пресилна за Хрватска

Курир - 02.08.2021

Шпанската ватерполо репрезентација единствена со максимални пет победи влегува во елиминационата фаза на олимискиот турнир, а непоразена покрај фуријата е само уште Грција. Во последното дерби од групната фаза Шпанија ја надигра Хрватска со 8-4 ...