TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: Санкции за Турција, Наполеон Бонапарта за Курдите

Deutsche Welle - 14.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ја казни Турција поради инвазијата во Сирија со економски санкции. Американските трупи ќе останат во регионот за секој случај. Трамп најави дека на увозот на челик од Турција за 50 проценти и ќе ги ...

Трамп и се закани на Турција : Подготвен сум набрзина да ја уништам турската економија

Канал5 - 14.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп пред малку и се закани на Турција со санкции поради офанзивата во Сирија против американските сојузници , Курдите. Трамп изјави дека наскоро ќе издаде извршна уредба за воведување санкции за сегашните и ...

Турција ги отфрли критиките на ЕУ за офанзивата во Сирија – обвинуваат дека Брисел ги поддржува терористите

Канал5 - 14.10.2019

Турција ги отфрли критиките на Европската Унија за нејзината офанзива во Сирија против курдската милиција и оцени дека ЕУ ги заштитува терористите. „Неприфатливо е ЕУ да усвои пристап за заштита на терористичките елементи“, се вели во изјавата на ...

Трамп во одбрана на повлекувањето од Сирија: „Зарем луѓето мислеа дека треба да војуваме против НАТО членката Турција?“

МКД - 14.10.2019

Соединетите Американски Држави нема да се борат против НАТО сојузничката Турција поради Курдите во Сирија, порача американскиот претседател Доналд Трамп, а успеа и да сугерира дека Курдите можеби намерно ги ослободуваат терористите од затвор за да ...

Ердоган: Апсолутно ќе ја завршиме работата што ја почнавме

Макфакс - 14.10.2019

Одлучни сме да ја продолжиме операцијата до крај, и покрај заканите. Ова го изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Баку, по најавите од Европската Унија за забрана за извоз на оружје во Турција.

Трамп - Турција се соочува со санкции поради Сирија

Р.С.Европа - 14.10.2019

Турција се соочува со санкции поради офанзивата во североисточна Сирија, вели американскиот претседател Доналд Трамп, но исто така сигнализира дека Вашингтон ќе избегне вооружен судир со Анкара. „Доаѓаат големи санкции за Турција!“, рече Трамп.

Ердоган: Турција нема да се откаже од офанзивата во Сирија

24Инфо - 14.10.2019

Турција нема да се откаже од офанзивата против курдските борци во североисточниот дел на Сирија, „без разлика кој и што кажува”, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, додавајќи дека борбата ќе продолжи се додека не се постигне ...

Скандал во Брисел: Овие две земји ја блокираат Европската унија да ја осуди турската инвазија на Сирија

Точка - 14.10.2019

Министерите за надворешни работи на Европската унија се состанале денес во Луксембург за да ја договорат заедничката реакција на турската инвазија на североисточна Сирија, која е под контрола на курдските сили.

Трамп: Дали навистина мислите дека треба да војуваме со Турција?

Точка - 14.10.2019

Американскиот претседател повторно во серија на објавени Твитови ја брани својата одлука да ги повлече американските сили од Сирија и со тоа да ги остави Курдите на удар на турската армија.

ЕУ ја осуди турската офанзива во Сирија, но не воведе ембарго за оружје

Р.С.Европа - 14.10.2019

Европската унија денеска официјално ја осуди турската офанзива во Сирија. „ЕУ ја осудува воената акција на Турција што сериозно ги поткопува стабилноста и безбедноста на целиот регион“, се вели во заедничката изјава на министрите за надворешни ...

Трамп стравува дека курдските сили можеби намерно ги ослободуваат џихадистите

Нетпрес - 14.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во понеделникот дека арапско-курдските сили кои ги предводат сириските Курди во североисточна сирија можеби намерно ги ослободуваат заробените борци на џихадистичката групација Исламска држава за да ги ...

Турција: Во операциите во Сирија досега убиени 550 терористи

+инфо - 14.10.2019

Турските вооружени сили убиле 550 терористи во текот на операциите „Извор на мирот“ во северниот дел на Сирија, соопшти денеска турското Министерство за национална одбрана. – Операцијата успешно продолжува источно од Еуфрат.

Чавушоглу за „Њујорк тајмс“: Зошто Турција ја пресели борбата во Сирија

Макфакс - 14.10.2019

Турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу, за престижниот американски весник „Њујорк тајмс“ напиша колумна насловена „Зошто Турција борбата ја пресели во Сирија“, која беше објавена на 11. октомври годинава.

Турција вели дека досега се убиени 550 терористи во операцијата во Сирија

Макфакс - 14.10.2019

Турските вооружени сили неутрализираа 550 терористи за време на операциите „Извор на мирот“ во северна Сирија, објави денеска турското Министерство за национална одбрана. „Операцијата продолжува успешно источно од Еуфрат.

Чавушоглу за,,Њујорк Тајмс”: Турција нема да прифати коридор под контрола на терористи долж своите граници

Слободен Печат - 14.10.2019

Наспроти погрешните перцепирања кои преовладуваат, нашата акција ќе помогне за наслонување кон човечката димензија на проблемот, зачувување на интегритетот на земјата и придонес во политичкиот процес, вели Чавушоглу Разочарувачки е толкувањето на ...

Ердоган одлучен: Турските трупи се подготвени за напад

Канал5 - 14.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турските трупи и нивните сојузници од сириската опозиција се подготвени да го започнат нападот на градот Манбиј. Тој град е под контрола а сириските Курди.

ЕУ ја повика Турција да го почитува меѓународното право

Макфакс - 14.10.2019

Лидерите на ЕУ разгледуваат проширување на ембаргото на оружје против НАТО сојузникот Турција во знак на протест поради нејзината офанзива против курдските сили во северна Сирија. Холандскиот министер за надворешни работи, Штеф Блок изјави дека ...

Трамп воведува санкции за Турција поради воената интервенција во Сирија?!

Канал5 - 13.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека САД ќе воведат остри санкции кон Турција поради воената операција во Сирија. -Средбите со бројните членови на Конгресот околу наметнување на силни и остри санкции за Турција дадоа резултати.

Ердоган: Ембаргото на продажба на оружје на Турција нема да ја сопре офанзивата

МКД - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денес дека ембаргото на оружје на Турција нема да биде доволно да се сопре офанзивата во Сирија. „Откако ја почнавме операцијата, се соочуваме со закани со економски санкции или ембарго на оружје.

Меркел и Макрон бараат од Ердоган да ја сопре воената акција во Сирија

Р.С.Европа - 13.10.2019

Германија и Франција бараат од Турција итно да престане со воената операција во Сирија. Германската канцеларка Ангела Меркел во телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побарала итно прекинување на воените дејствија затоа што и ...

Меркел на Ердоган: Веднаш сопрете ја воената операција во Сирија

МКД - 13.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денес во телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара „воената операција во Сирија веднаш да прекине“, соопшти портпаролката на германската влада.

Макрон повика на итен состанок на комитетот за одбрана поради Сирија

Макфакс - 13.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, ќе одржи вечерва итен состанок на комитетот за одбрана, на кој ќе стане збор за турската офанзива на свероистокот во Сирија, соопшти кабинетот на францускиот претседател.

Ердоган: Ембаргото на продажба на оружје нема да ја запре турската офанзива

Макфакс - 13.10.2019

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека ембаргото на оружје за Турција нема да стави крај на офанзивата во Сирија. „Од почетокот на операцијата се соочивме со закана од економски санкции или ембарго за оружје.

Трамп: Работиме на воведување силни санкции за Турција

А1 On - 13.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека работи со Конгресот, вклучувајќи и претставници на Демократската партија, за наметнување „силни санкции за Турција“. – Министерството за финансии е подготвено.

Меркел со барање до Ердоган: Веднаш да запре офанзивата во Сирија

Нова ТВ - 13.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел го повика турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган веднаш да ја запре воена офанзива во североисточна Сирија и го предупреди за можна нестабилност во регионот и заживување на терористичката Исламска држава.

МЕРКЕЛ ДО ЕРДОГАН: Веднаш да запрете со воената операција во Сирија

Слободен Печат - 13.10.2019

Анкара ја обвинува курдската милиција за поврзаност со Курдистанската работничка партија (ПКК), која ја смета за терористичка организација Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во телефонски разговор со турскиот претседател Таип Ердоган ...

По Германија, и Франција забрани извоз на оружје во Турција

МКД - 13.10.2019

Франција објави дека ја прекинува продажбата на оружје на Турција и ја предупреди Анкара дека нејзината офанзива во северна Сирија ја загрозува европската безбедност. „Во очекување на крајот на офанзивата Франција реши да ги суспендира сите планови ...

Tурската офанзива во Сирија би можелa да расели до 400.000 луѓе

Денешен - 13.10.2019

Турската офанзива против курдските борци во североисточна Сирија веќе принуди 130.000 луѓе да ги напуштат своите домови, соопштија денеска ОН, додавајќи дека тој број може да се зголеми на 400.000.

Ердоган: Ембаргото на оружје за Турција нема да ја запре офанзивата во Сирија

Република - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека ембаргото на оружје за Турција нема да биде доволно за да се стави крај на офанзивата во Сирија. – Уште откако ја започнавме операцијата, се соочивме со закана од економски санкции или ...

Западните сили против Ердоган: Сѐ поголем број на земји воведуваат забрана за продажба на оружје на Турција

Точка - 13.10.2019

Откако нордиските земји реагираа и воведоа симболична забрана за продажба на оружје на Турција, истото го следат и двете најмоќни земји во Европската унија. Германија и Франција соопштија дека се стопира продажбата и извозот на оружје во Турција, ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае додека не биде надмината заканата

Макфакс - 13.10.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, оствари телефонски разговор со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, пренесе агенцијата „Анадолија“. Ердоган во телефонскиот разговор со Џонсон ја претставил целта на операцијата „Извор на мирот“.

Ќе оди до крај: Ердоган најави дека операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

Република - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае сѐ додека не биде надмината заканата

+инфо - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

Курир - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

24 Вести - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

А1 On - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

Локално - 13.10.2019

Tурскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае сѐ додека не биде надмината заканата

Слободен Печат - 13.10.2019

Британскиот премиер го повика Ердоган да ја запре воената операција во Сирија и рече дека Велика Британија и другите земји се подготвени да ги поддржат разговорите за прекин на огнот. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

24Инфо - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија

iPortal - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае сѐ додека не се надмине заканата

Нетпрес - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае додека не биде надмината заканата

Centar - 13.10.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, оствари телефонски разговор со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон. Ердоган во телефонскиот разговор со Џонсон ја претставил целта на операцијата „Извор на мирот“.

Ердоган: Интервенцијата во Сирија ќе трае се додека не биде решена заканата

Денешен - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

ММС - 13.10.2019

Tурскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

MakPress - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

Опсервер - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае додека не биде надмината заканата

Н.Македонија - 13.10.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, оствари телефонски разговор со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, пренесе агенцијата „Анадолија“. Ердоган во телефонскиот разговор со Џонсон ја претставил целта на операцијата „Извор на мирот“.

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

PressingTV - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата

Либертас - 13.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на телефонскиот разговор со британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Анкара ќе ја продолжи операцијата во Сирија сè додека целосно не се отстрани заканата од Курдската работничка партија (ПКК) и ...

Меркел побара Ердоган веднаш да ја запре офанзивата во Сирија

MakPress - 13.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го повика турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган веднаш да ја запре воена офанзива во североисточна Сирија и го предупреди за можна нестабилност во регионот и заживување на терористичката Исламска ...