TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД ветија дека повеќе нема да уриваат режими во странство

Expres - 04.03.2021

Вашингтон повеќе нема да урива режими низ светот и со сила да наметнува демократија, бидејќи тоа не носи резултати, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. „Нема да наметнуваме демократија со скапи воени операции, ниту со сила да ...

Новиот шеф на американската дипломатија: Кина може да го разниша светот каков што ние сакаме да биде

МКД - 04.03.2021

Новиот шеф на американската дипломатија Ентони Блинкен кажа во средата дека натпреварувањето со Кина е „најголемиот геополитички предизвик на 21 век“ за Соединетите Американски Држави и нивните сојузници, опишувајќи ги дипломатските приоритети на ...

Блинкен: Кина е најголемиот геополитички предизвик на САД во 21. век

Канал5 - 03.03.2021

Новиот министер за надворешни работи на САД, Ентони Блинкен, денеска рече дека натпреварувањето со Кина е „најголемиот геополитички предизвик на 21 век“ за Соединетите држави и нивните сојузници, опишувајќи ги дипломатските приоритети.

Блинкен: Кина може да го разниша светот каков што сакаме да биде

Слободен Печат - 03.03.2021

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во средата рече дека конкуренцијата со Кина е „најголемиот геополитички предизвик на 21 век за САД“, опишувајќи ги дипломатските приоритети на претседателот Бајден.

Блинкен: Кина е најголем „геополитички тест“ за светот

Глас на Америка - 03.03.2021

Во говорот од Стејт департментот, тој истакна дека претседателот Бајден ја изложил стратегијата за „обновување на американската моќ“ на глобалната сцена со заложба да „предводи во дипломатијата“.

Блинкен: Осум приоритети во новата американска надворешна политика

Независен - 03.03.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во денешното обраќање до јавноста ги изложи правците на надворешната политика на САД, за што истакна дека „како никогаш порано границите меѓу внатрешната и надворешната политика речиси и да не ...

Блинкен ѝ го честиташе Националниот празник на Бугарија

Слободен Печат - 03.03.2021

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ѝ го честиташа националниот празник на Бугарија, јави дописникот на МИА од Софија. Тој во писмото истакнува дека „како пријатели, сојузници и партнери, САД и Бугарија споделуваат заедничка ...

Блинкен го повика етиопискиот премиер да дозволи истрага за злосторствата во Тиграј

Слободен Печат - 02.03.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен денеска го повика етиопскиот премиер Аби Ахмед да дозволи меѓународна истрага за злосторствата пријавени во етиопскиот регион Тиграј, каде војската одржува ред од ноември.

Блинкен го повика етиопискиот премиер да дозволи истрага за злосторствата во Тиграј

Либертас - 02.03.2021

Етиопија и Еритреја се бореа меѓусебно од 1998 до 2000 година, а потоа ги подобрија односите по иницијатива на етиопскиот премиер Ахмед, кој затоа ја доби Нобеловата награда за мир во 2019 година.

Блинкен го повика етиопискиот премиер да дозволи истрага за злосторствата во Тиграј

MakPress - 02.03.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен денеска го повика етиопскиот премиер Аби Ахмед да дозволи меѓународна истрага за злосторствата пријавени во етиопскиот регион Тиграј, каде војската одржува ред од ноември.

Блинкен: Осум приоритети во новата американска надворешна политика

Опсервер - 03.03.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во денешното обраќање до јавноста ги изложи правците на надворешната политика на САД, за што истакна дека „како никогаш порано границите меѓу внатрешната и надворешната политика речиси и да не ...

Блинкен: Осум приоритети во новата американска надворешна политика

Либертас - 03.03.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во денешното обраќање до јавноста ги изложи правците на надворешната политика на САД, за што истакна дека „како никогаш порано границите меѓу внатрешната и надворешната политика речиси и да не ...

Осум приоритети во новата американска надворешна политика

Курир - 03.03.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во денешното обраќање до јавноста ги изложи правците на надворешната политика на САД, за што истакна дека „како никогаш порано границите меѓу внатрешната и надворешната политика речиси и да не ...

Осум приоритети на американска надворешна политикам на Бајден

Нетпрес - 03.03.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во денешното обраќање до јавноста ги изложи правците на надворешната политика на САД, за што истакна дека „како никогаш порано границите меѓу внатрешната и надворешната политика речиси и да не ...

Блинкен: Осум приоритети во новата американска надворешна политика

Вечер Прес - 03.03.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во денешното обраќање до јавноста ги изложи правците на надворешната политика на САД, за што истакна дека „како никогаш порано границите меѓу внатрешната и надворешната политика речиси и да не ...

Блинкен: Осум приоритети во новата американска надворешна политика

MakPress - 03.03.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во денешното обраќање до јавноста ги изложи правците на надворешната политика на САД, за што истакна дека „како никогаш порано границите меѓу внатрешната и надворешната политика речиси и да не ...

Блинкен го повика етиопискиот премиер да дозволи истрага за злосторствата во Тиграј

Опсервер - 02.03.2021

Етиопија и Еритреја се бореа меѓусебно од 1998 до 2000 година, а потоа ги подобрија односите по иницијатива на етиопскиот премиер Ахмед, кој затоа ја доби Нобеловата награда за мир во 2019 година.