TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Press24 - 22.05.2018

Андреј Жерновски се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи, пренесе Либертас. На локалните избори минатата година се откажа од повторна кандидатура и премина од ЛДП во СДСМ.

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Либертас - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Жерновски иден заменик министер за надворешни работи ?!

Канал5 - 22.05.2018

Беса нема да го има заменичкото место во Министерството за надворешни работи потврдија за Канал 5, извори од оваа партија. Со ова паднаа во вода дилемите дали на заменик-министерската позиција во МНР би дошол Андреј Жерновски поранешен лидер на ЛДП, ...

Се конкретизира списокот со нови членови на Владата

Алсат-М - 22.05.2018

Парламентот ги чека биографиите на новите министри и заменици министри во владата на Заев. Во реконструкцијата најинтересен момент е рокадата меѓу СДСМ и ДУИ во ресорите правда и образование.

Андреј Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Телма - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава Телма. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Списокот со нови министри ќе биде испратен до Собранието

Канал5 - 22.05.2018

БЕСА нема да го има заменичкото место во Министерството за надворешни работи потврдија за Канал 5, извори од оваа партија. Додавајќи дека од нивните редови е Министерот за култура, позицијата на државен секретар во Министерството за правда, неколку ...

Жерновски заменик министер за надворешни, Атанасов за образование

AKO - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик министер за надворешни работи. За оваа нова функција на Жерновски, се зборуваше неофицијално уште пред неколку месеци, и како што тогаш пишуваа медиумите, се ...

Градежен инженер е предложен за министер за култура

Република - 22.05.2018

Идниот министер за култура Асаф Адеми по професија е градежен инженер, дипломирал на државниот Универзитет „Кирил и Методиј“ во Скопје и во моментов е директор на данска компанија. Тој доаѓа на предлог од неговата матична партија Беса, од крилото на ...

Градежник ќе го води Министерството за култура

Независен - 22.05.2018

Идниот министер за култура Асаф Адеми по професија е градежен инженер, дипломирал на државниот Универзитет „Кирил и Методиј“ во Скопје и во моментов е директор на данска компанија. Тој доаѓа на предлог од неговата матична партија Беса, од крилото на ...

Жерновски го чека договорот СДСМ – Беса дали ќе биде заменик министер за надворешни работи

Сакам да кажам - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев уште ги нема доставено биографиите на новите министри и заменици на министри до Собранието. Тој вчера изјави дека кога ќе ги собере биографиите на новите функционери ќе ги достави до Собранието.

Што има во имотниот лист на Адеми кој ќе биде министер за образование

Press24 - 22.05.2018

Арбер Адеми кој ќе биде новиот министер во Владата на Македонија е правник по професија, завршил правен факултет во Тетово, магистрирал и докторирал. Бил асистент на Правниот факултет на Државниот универзитет во Тетово, консултант во Министерството ...

СО КАКВО БОГАТСТВО РАСПОЛАГА Арбер Адеми кој ќе министерува со образованието?

Фактор - 22.05.2018

Во екот на реконструкцијата на Владата на Република Македонија почнаа да се отвораат многу прашања за новите министри, нивната компетентност за секторот, каков имот имаат и ред други прашања.

Новите имиња за владината реконструкција денеска треба да бидат доставени до Парламентот

Канал 77 - 22.05.2018

Актуелната министерка за образование од редовите на СДСМ, Рената Дескоска заминува во Министерството за правда. На нејзино место треба да дојде Арбр Адеми од ДУИ. Таа најавува дека реформите во овој ресор ќе продолжат и понатаму.

Кој е Адеми, новиот министер за образование и наука?

Факултети - 22.05.2018

Арбер Адеми, новиот министер за образование и наука, е роден во 1985 година во с. Опае, Липково, и е доктор по правни науки. Докторирал во 2015 година на Правниот факултет на Универзитетот во Тирана – Албанија.

Каков имот има новиот министер за образование, Арбер Адеми

еМагазин - 22.05.2018

Кадарот на ДУИ, кој моментално е заменик министер во Министерството за образование и наука, Арбер Адеми ќе биде новиот министер за образование и наука. Денеска од Владата до Собранието, треба да ја испратат листата на новите министри, а во ...

Дескоска министерка за правда, со образованието ќе раководи Арбер Адеми?

ТВ21 - 21.05.2018

Имињата на новите или ротирани членови на владиниот кабинет се познати, а утре за владината реконструкција ќе биде известен и Парламентот. По неполна година на министерската позиција и штотуку започнати реформи во образованието, Рената Десковска ...

Реконструкција: Нови министри за образование, правда, култура...

МКД - 21.05.2018

Со проширувањето на владината коалиција неделава конечно ќе бидат соопштение и новите министри по најавената реконструкција на Владата. Според новата поделба на власта образованието оди кај ДУИ, прадва кај СДСМ, култура кај Беса на Гаши...

Образование на ДУИ, Правда на СДСМ, Култура на БЕСА

Телма - 21.05.2018

Заменик – министерот за образование, Арбр Адеми, ќе ја замени фотељата со министерска. Се уште актуелната министерка потврди дека токму тој ќе биде нејзиниот наследник, шегувајќи се со новинарите кои и бараа изјава.

Реконструкција во Влада: Нови министри за образование, правда и култура

Press24 - 21.05.2018

Сѐ уште актуелната министерска за образование и наука, Рената Дескоска, потврди дека токму Арбр Адеми од редовите на ДУИ ќе биде нејзиниот наследник, односно нов министер. Поранешниот амбасаор во Данска, Асаф Адеми од движењето БЕСА на Африм Гаши, ...

Дескоска во правда, Арбр Адеми во образование, алаѓозоски си заминува од култура

Сакам да кажам - 21.05.2018

Рената Тренеска Дескоска од министер за образование од СДСМ оди во министерството за правда, а во образование Арбр Адеми, сегашен заменик министер за образование од ДУИ. Трампата на ресорите образование и правда на СДСМ и на ДУИ ја потврди ...

Арбер Адеми нов министер, Дескоска си оди од образование

Факултети - 21.05.2018

Министерката за образование и наука Рената Дескоска го најави нејзиното заминување од ресорот. На прес-конференцијата која тукушто заврши во скопската гимназија „Орце Николов“, таа најави дека ќе остане во владата и ќе продолжи со заложбите за ...

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Република - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник, пишува „Либертас“.

Андреј Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Press24 - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава Телма. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Владин функционер за ТВ24: Рената Дескоска во правда, Арбр Адеми во образование

24 Вести - 20.05.2018

Зоарн Заев и Али Ахмети ги ротирата Mинистерството за правда и за образование. Рената Дескоска ќе биде нова министерка за правда, нејзиниот заменик во образование и поранешен вицепремиер за евроинтеграции Арбр Адеми ќе биде нов министер во ...

(ВИДЕО) Утре ќе се комплетира реконструкцијата на Владата

А1 On - 20.05.2018

Премиерот Заев најави дека во текот на утрешниот ден ќе ги комплетира документите за реконструкција на Владата и рече дека се надева оти смените на министерските места ќе се извршат наскоро.

Арбен Адеми од ДУИ ќе ја замени Рената Дескоска во образование

+инфо - 20.05.2018

Истовремено веќе се пополнуваат и договорените министерски места за останатите партнери во власта. ДУИ утре ќе го предложат сегашниот заменик-министер, Арбер Адеми, за министерското место во образование, а сегашната министерка за образование и ...

Жерновски го чека договорот СДСМ-БЕСА, Дали ќе биде заменик министер за надворешни

iPortal - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев уште ги нема доставено биографиите на новите министри и заменици на министри до Собранието. Тој вчера изјави дека кога ќе ги собере биографиите на новите функционери ќе ги достави до Собранието.

БЕСА го предложи Асаф Адеми за министер за култура

Press24 - 20.05.2018

Скопското крило на БЕСА вчера на состанок го номинира Асаф Адеми за нов министер за култура. Адеми е поранешен амбасадор во Данска како и кандидат за градоначалник на Гостивар од ...

Реконструкција на Влада: Единствено заминува Алаѓозовски

Нова ТВ - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев вчера соопшти дека денеска до Собранието ќе ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Имињата на новите членови на Владата веќе се ,познати од јавноста и тие доажаат од редовите на новите коалициски партнери, Беса на ...

Кој е Арбер Адеми, новиот министер за образование и наука?

iPortal - 22.05.2018

Арбер Адеми, новиот министер за образование и наука, е роден во 1985 година во с. Опае, Липково, и е доктор по правни науки. Докторирал во 2015 година на Правниот факултет на Универзитетот во Тирана – Албанија.

Владина реконструкција: Нови министри за образование, правда, култура…

iPortal - 21.05.2018

Со проширувањето на владината коалиција неделава конечно ќе бидат соопштение и новите министри по најавената реконструкција на Владата. Според новата поделба на власта образованието оди кај ДУИ, прадва кај СДСМ, култура кај Беса на Гаши… Заменик – ...

Образование на ДУИ, Правда на СДСМ, Култура на БЕСА

Бриф - 21.05.2018

Заменик – министерот за образование, Арбр Адеми, ќе ја замени фотељата со министерска. Се уште актуелната министерка потврди дека токму тој ќе биде нејзиниот наследник, шегувајќи се со новинарите кои и бараа изјава.

ДАЛИ Е ОВА ЕФЕКТИВНО “ПРЕКРОЈУВАЊЕ“: Дескоска министерка за правда, а министер за образование најверојатно Арбер Адеми?

Фактор - 21.05.2018

На повидок долгоочекуваното прекројување на Владата на Република Македонија. Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, потврди дека токму Арбер Адеми од редовите на ДУИ ќе биде нејзиниот наследник, односно нов министер.

Можни имиња во реконтрукцијата на Владата на Заев !?

24Инфо - 21.05.2018

Можни имиња во реконтрукцијата на Владата на Заев !? Трампата на ресорите образование и правда на СДСМ и на ДУИ ја потврди министерката за образование Рената Треневска Дескоска. Рената Тренеска Дескоска од министер за образование од СДСМ оди во ...

Дескоска со шега најави дека си заминува од Образование

Press24 - 21.05.2018

Министерката за образование и наука Рената Дескоска го најави нејзиното заминување од ресорот на прес-конференција во скопската гимназија „Орце Николов“. Таа најави дека ќе остане во Владата и ќе продолжи со заложбите за реформи на сите нивоа, не ...

Жерновски и Атанасов нови заменици-министри за надворешни работи и образование ?!

24Инфо - 22.05.2018

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава 24инфо .

Арбен Адеми од ДУИ ќе ја замени Рената Дескоска во образование

Слободен Печат - 20.05.2018

ДУИ утре ќе го предложат сегашниот заменик-министер, Арбер Адеми, за министерското место во образование, а сегашната министерка за образование и наука, Рената Дескоска, преминува во Министерството за правда, објави новинската агенција Zhurnal.mk од ...

Реконструкција во Влада: Нови министри за образование, правда и култура

МК News - 21.05.2018

Сѐ уште актуелната министерска за образование и наука, Рената Дескоска, потврди дека токму Арбр Адеми од редовите на ДУИ ќе биде нејзиниот наследник, односно нов министер. Поранешниот амбасаор во Данска, Асаф Адеми од движењето БЕСА на Африм Гаши, ...

Дескоска оди во правда, Адеми во обрзование. Алаѓозовски заминува од култура…

Либертас - 21.05.2018

Рената Тренеска Дескоска од министер за образование од СДСМ оди во министерството за правда, а во образование Арбр Адеми, сегашен заменик министер за образование од ДУИ. Трампата на ресорите образование и правда на СДСМ и на ДУИ ја потврди ...

Aрбер Адеми нов министер за образование, Дескоска за правда

iPortal - 21.05.2018

Министерката за образование и наука Рената Дескоска го најави нејзиното заминување од ресорот. На прес-конференцијата која тукушто заврши во скопската гимназија „Орце Николов“, таа најави дека ќе остане во Владата и ќе продолжи со заложбите за ...

Рокади во Владата меѓу ДУИ и СДСМ

Локално - 21.05.2018

…Се очекува СДСМ и ДУИ да направат рокада во некои ресори, каде што ДУИ ќе го остави Министерството за правда, за што новинската агенција Zhurnal.mk напиша пред неколку недели, а ќе го земе ресорот за образование и наука.

Ротации во Владата – Десковска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Република - 20.05.2018

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои што се под нивно раководство – почнувајќи од министерствата за правда и за образование.

Дескоска во правда, Арбр Адеми во образование, Алаѓозоски заминува од култура

Канал5 - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев утрово до собранието треба да го испрати предлогот за реконструкција на владата. Според најавите, Рената Тренеска Дескоска од министер за образование од СДСМ оди во министерството за правда, а во образование Арбр Адеми, сегашен ...

Фрчат смени во Владата – ова се новите министри

Sky - 20.05.2018

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои што се под нивно раководство – почнувајќи од министерствата за правда и за образование.

Ротации во Владата – Десковска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Скопје инфо - 21.05.2018

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои што се под нивно раководство – почнувајќи од министерствата за правда и за образование.

Ротации во Владата – Десковска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

24Инфо - 21.05.2018

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои што се под нивно раководство – почнувајќи од министерствата за правда и за образование.

Рената Дескоска министер за правда, Арбр Адеми за образование, Асаф Адеми за култура

А1 On - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев попладнево го испрати предлогот за промена на составот на Владата до Собранието на Република Македонија. Досегашната министерка за образование Рената Тренеска Дескоска е предложена за нова министерка за правда, а за министер за ...