TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дел од докторите во америка ги избегнуваат респираторите, се сомневаат дека повеќе прават штета кај пациентите со ...

Сакам да кажам - 10.04.2020

Додека здравствените власти ширум светот се обидуваат да набават што е можно повеќе респиратори за пациентите со коронавирус, дел од докторите во САД се обидуваат да ги користат машините за дишење што е можно помалку.

Лекари шокирани од брзината со која убива коронавирусот

Deutsche Welle - 09.04.2020

Медицинските работници во САД велат дека се збунети и шокирани од брзината со која им се влошува состојбата на заболените од Ковид-19. На наглото влошување не се имуни ниту младите и здрави пациенти.

Уште еден ден што влева надеж во Италија – 5 дена опаѓа бројот на пациенти на интензивна нега

Канал5 - 09.04.2020

Италијанските власти објавија дека регистрирале еднодневно зголемување на бројот на заболени за 1.615 лица, со што вкупниот број заразени изнесува 96.877 лица, пренесува „Кориере дела сера“.

Може ли респираторите да ја влошат состојбата на пациентите со коронавирус?

Локално - 09.04.2020

Сите веќе сме доволно исплашени од можна зараза со коронавирусот, но кога ќе слушнеме дека некој е на механичка вентилација, тоа е како веднаш да го „отпишуваме“. Веќе од лекарите сме слушнале дека сите пациенти кои се на респиратори, се во животна ...

Германски пулмолог против прерано и неселективно користење респиратор

Нова ТВ - 09.04.2020

Германскиот експерт за заболувања на белите дробови, Томас Фошар, вели дека коронавирусот е домен на пулмолозите кои имаат најмногу искуство во лекување на вирусна и бактериска пневмонија и оцени дека пациентите без медицинска оправданост се ...

Директорката на кумановската болница предупредува: Имаме 30 пациенти со ковид-19, а сè помалку персонал

360 степени - 09.04.2020

Општинскиот штаб од Куманово втор ден по ред преку официјални соопштенија бара од здравствените власти побргу да се добиваат резултатите за земените брисови, пред сè, оние од персоналот во кумановската болницата.

Швеѓаните го игнорираа вирусот, а сега почнува хаосот: Наредено постарите пациенти да не се примаат на интензивна нега

Точка - 09.04.2020

Раководството на болниците во Шведска на лекарите им издало наредба пациентите постари од 80 години во текот на лечењето на коронавирусот да не ги ставаат во одделенијата за интензивна нега.

Филипче: Сега е исклучително важно да се почитуваат сите мерки, а да се подготвуваме за моментот кога ќе треба ...

Бриф - 09.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција информираше дека денеска во Министерството за здравство се отвораат понудите за респираторни машини – постапка во којашто предност се дава на рокот на испорака.

Од коронавирусот во Италија починале 100 лекари

МКД - 09.04.2020

Коронавирусот во Италија ја однесе својата 100-та жртва меѓу лекарите, соопшти лекарското здружение. Најновата жртва е 62-годишна лекарка за семејна медицина од малиот град Мира во покраината Венето, објави денес медицинското здружение Фномчео.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе го испитува случајот во старскиот дом

Тера - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека во старскиот дом „Сју Рајдер“ во Битола состојбата се следи и дека земени се брисеви од сите штитеници во домот и од дел од персоналот. „Во Домот за стари лица во Битола примен е еден штитеник на ...

Докторите на скафандерите лепат свои слики за пациентите, освен маските, да ги видат и нивните лица (ФОТО)

Слободен Печат - 09.04.2020

Пациентите сакаат да знаат кој ги лекува додека се борат да преживеат. Здравствен работник од Сан Диего смисли прекрасен начин како да им подари „смирувачка насмевка“ на своите пациенти додека ги лекува од смртоносниот коронавирус.

Филипче: За Велигден целосен карантин – се поблиску сме до целта за враќање во нормала

Нова ТВ - 09.04.2020

Мајка и четиримесечно бебе од Кочани се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести позитивни на коронавирус. Во критична состојба на Инфективна клиника се 20 пациенти, а седум се приклучени на респиратор.

Oд коронавирус во Италија починаа 100 лекари

Макфакс - 09.04.2020

Во Италија, коронавирусот ја зеде својата 100-та жртва помеѓу лекарите, соопшти лекарското здружение. Најновата жртва е 62-годишен лекар за општа медицина во провинцијата Венето. Италија е земјата во која досега има најголем број жртви од ...

Филипче: Третманот на останатите пациентите кои немаат Ковид-19 се одвива нормално

Press24 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција нагласи дека целокупниот тек на третман на останатите пациенти, кои не се заразени со коронавирус се одвива нормално и оти досега не се соочиле со никаков проблем.

Во болница во Детроит болните од коронавирус умираат по ходници , сестрите штрајкуваат (ВИДЕО)

Канал5 - 09.04.2020

Персоналот на болницата Синај-Грејс во Детроит за Си-Ен-Ен раскажа шокантна приказна за состојбата во која што работат со пациентите со коронавирус. Болницата е толку преполна со пациенти што персоналот нема друг избор освен да става по четворица во ...

Штитеник на дом за стари лица во Битола позитивен на коронавирус уште од 25-ти март

MakPress - 09.04.2020

Министерот за здравство информираше дека во Домот за стари лица во Битола примен е еден штитеник на 18 март и една недела подоцна е примен на Инфективното одделение на битолската Клиничка болница поради зголемена температура, и за него е добиена ...

Во болниците во државава на лекување од ковид-19 се вкупно 101 пациент, 12 се на респиратори

360 степени - 09.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје од вчера се примени 5 нови пациенти, со што вкупно таму се лекуваат 68 лица, од кои 20 се во потешка состојба, а 7 се во критична и се приклучени на респираторна машина.

Државниот санитарен инспекторат ќе го испитува случајот со коронавирус во домot за стари лица во Битола

Сакам да кажам - 09.04.2020

Државниот санитарен и здравствен инспкеторат (ДСЗИ) ќе ја испита целата постапка, односно целокупниот процес во домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола, каде 85-годишен пациент е заболен од коронавирус, најави министерот за здравство Венко ...

Пациенти ни умираат по ходници, луѓе, тука е како во војна! Не можеме да постигнеме! Хорор во американска болница

Точка - 09.04.2020

Вработените во болницата Синај-Грејс во Детроит за CNN раскажале шокантна приказна за условите во кои работат со пациентите кои боледуваат од коронавирус. Болницата е толку пренатрупана со пациенти, што медицинскиот персонал нема избор туку во една ...

Филипче: На Клиниката за инфективни болести примени се мајка и 4-месечно бебе заразени со коронавирус

Press24 - 09.04.2020

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени 65 нови пациенти, со потешка клиничка слика се 20 пациенти. На клиниката се наоѓа мајка и 4-месечно бебе од Кочани кои во моментов имаат стабилна клиничка слика со сосем лесна форма ...

Од заболените од коронавирусот 27 пациенти со потешка клиничка слика

24 Вести - 09.04.2020

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени пет нови пациенти. Во моментов вкупниот број на хоспитализирани пациенти на Клиниката изнесува 68 од кои со потешка клиничка слика се 20, а седум се во критична состојба.

Во Москва првите пациенти со коронавирус добиваат крвна плазма на излекувани од инфекцијата

Руска реч - 09.04.2020

Руските лекари се надеваат дека новата метода ќе помогне за поефикасна борба против пандемијата. Крвна плазма од 11 излекувани засега добија седум пациенти. Првите процедури на трансфузија на крвна плазма на донори кои го поминале лекувањето на ...

Во прилепското Инфективно одделение петмина пациенти со корона вирусот

Вечер - 09.04.2020

На прилепското Инфективно одделение при градската болница хоспитализирани се петмина пациенти со корона вирусот, а во изолација и чекаат резултати уште четири лица. Кризниот штаб на болницата донесе одлука за адаптација на одделението за Физикална ...

Се чекаат резултатите од брисевите на штитенците од „Сју Рајдер“ во Битола

Телма - 09.04.2020

Се очекуваат резултатите од земените брисови на штитениците во Старскиот дом „Сју Рајдер“ во Битола, кои се тестирани откако кај еден 86 годишен пациент е потврдено дека е позитивен на КОВИД-19.

Починатиот притвореник бил заразен од коронавирусот, преземени мерки во затворот во Шутка

МКД - 09.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје во последните 24 часа примени се пет нови пациенти и сега вкупно тука има вкупно 68, од кои со потешка клиничка слика има 20, а 7 се во критична состојба на респираторна машина.

Позитивен случај на корона во старски дом во Битола, 8 лица во изолација

Сител - 09.04.2020

Негативни се резултатите на Ковид 19 на лицата кои биле во иста соба со заболениот 85-годишен пациент кој бил сместен во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ од Битола. Од Центарот за јавно здравје информираат дека првите пристигнати три резултати се ...

Лице згрижено во старски дом во Битола е заболено од ковид-19, се тестираат останатите пациенти и персоналот

360 степени - 09.04.2020

Лице, кое на 18 март било згрижено во Домот за стари лица во Битола, е дијагностицирано со ковид-19, поради што во тек се тестирања на сите штитеници таму и на персоналот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

ХАОС ВО ШВЕДСКА: На лекарите наредено старите пациенти да не се примаат на интензивна нега!

Магазин - 09.04.2020

Раководството на шведската болница им нареди на лекарите да не сместуваат пациенти над 80 години на третман на коронавирус во единиците за интензивна нега. Афтонбладет пишува дека таков налог дал раководството на Универзитетската болница Каролинска, ...

Четиримесечно бебе болно од Ковид-19 се лекува на Инфективната клиника

Канал5 - 09.04.2020

Најмалиот пациент од корона вирусот во Македонија има само четири месеци. Според информациите на Канал5 бебето е хоспитализирано на Инфективната клиника, во стабилна состојба е и дише нормално, но има осипи, во склоп на инфекцијата, а послаба му е и ...

Си-Ен-Ен: Во болницата во Детроит, луѓето умираат по ходниците, сестрите одбиваат да работат

Локално - 09.04.2020

Персоналот на болницата „Синаи-Грејс“ во Детроит за Си-Ен-Ен изјавиле за шокантна приказна за состојбите во кои тие работат со пациентите со коронавирус. Болницата е толку преполна со пациенти што персоналот нема друг избор освен да стави четири во ...

Во Италија почина стотиот лекар од Ковид-19

CivilMedia - 09.04.2020

Од Ковид-19 во Италија досега починаа сто лекари, соопшти здружението на лекари. Последната жртва е 62-годишна лекарка по семејна медицина од мал град во покраината Венето. Италија има најголем број на жртви од новиот коронавирус во светот, а ...

Осум новозаразени од коронавирус во Прилеп, вкупно 46 досега

Н.Македонија - 09.04.2020

Осум новозаразени лица од ковид-19 има денеска во Прилеп, со што бројот на заразени достигна 46. Новите случаи на заразени од коронавирусот се од потврдени кластери и сега вирусот се шири локално, велат од Центарот за јавно здравје.

Просторот околу Инфективната клиника доби сосема нов изглед (ВИДЕО ОД ДРОН)

360 степени - 09.04.2020

снимател: Иван Нишотовски Просторот околу Клиниката за инфективни болести во Скопје, во која се сместени пациентите со најтешка форма на ковид-19, доби нов асфалтен пристап. Градежниците на терен ја привршуваат работата, со што треба да се олесни ...

Во болница во Детроит луѓе умираат во ходници, медицинските сестри одбиваат да работат

Слободен Печат - 09.04.2020

Вработените во болницата Синаи-Грејс во Детроит за Си-Ен-Ен раскажале шокантна приказа за условите во кои работат со пациентите кои боледуваат од коронавирусот. Болницата е толку пренатрупана со пациенти, што персоналот нема избор, па во една соба ...

Извршена првата трансфузија на крвна плазма на пациент со коронавирус во Москва

Макфакс - 09.04.2020

Москва е извршена првата трансфузија на крвна плазма од пациент кој закрепнал од вирусот Ковид-19 на заболен пациент, изјави заменик-градоначалникот на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова.

Штитеник од домот за стари лица во Битола, позитивен на коронавирусот

ТВ21 - 09.04.2020

Министерот Венко Филипче потврди дека еден штитеник од домот за стари лица во Битола бил позитивен тест на Ковид-19. „Во домот за стари лица во Битола, примен е еден штитеник, и во следните денови добиена потврда дека е позитивен на Ковид-19.

(ВИДЕО) Филипче: Коронавирус кај штитеник во дом за стари лица во Битола

Либертас - 09.04.2020

„Во домот за стари лица во Битола, примен е еден штитеник на 18 март, една недела подоцна на инфективното одделение во клиничката болница во Битола поради зголемена температура, понатаму во следните денови добиена потврда дека е брисот за Ковид 19 ...

Меѓу заболените битолчани со коронавирус има и дете

Сакам да кажам - 09.04.2020

Меѓу заболените битолчани има и дете, потврдија од Министерството за здравство. Од таму велат дека последните двајца регистрирани битолчани од вчера, позитивни на коронавирус, се сопруг и дете на веќе заболена битолчанка од претходните кластери.

Уште 8 нови случаи и „Ковид 19“ во Велес

ММС - 09.04.2020

На инфективното одделение во велешката болница денеска е примена жена на 30 годишна возраст со позитивен резултат на тест од коронавирус. Taa е веќе евидентирана во статистичките податоци на министерството за здравство како десетто заболено лице од ...

(Видео) Лекарите протестирале поради недостиг на медицинска опрема, полицијата ги уапсила сите по ред

Макфакс - 09.04.2020

Пред неколку дена, во едно место во Пакистан избила сериозна тепачка помеѓу лекарите и полицијата. Поточно, лекарите излегле на улиците за да го искажат своето незадоволство поради недостиг на медицинска опрема за време на пандемијата на коронавирус.

Во Дом за стари лица во Битола заболено едно лице од корона вирусот

еМагазин - 09.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека во Дом за стари лица во Битола, едно лице било заболено од корона вирусот. Тој на прес-конференцијата додаде дека во тек е епидемиолошка анкета помеѓу ...

Седум пациенти на респиратор во клиниката за Инфективни болести

ТВ21 - 09.04.2020

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени пет пациенти од вкупно 46 кои беа регистрирани. Со тоа вкупниот број на пациенти кои се наоѓаат на Инфективно изнесува 68.

Пациентите изгледаат и се чувствуваат добро и одеднаш веќе не реагираат

Република - 09.04.2020

Aмериканската сојузна држава Њујорк е најтешко погодена од коронавирусот, со досега 149,316 потврдени случаи на заболени. Болниците одамна се преполни, а медицинскиот персонал се справува како знае и умее.

85 годишно лице заразено од коронавирус во Дом за стари лица во Битола

Република - 09.04.2020

Едно лице на 85 годишна возраст кое било сместено во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола е позитивно на коронавиурс. По потврдениот тест, веднаш е сместен на инфективното одделение во битолската Клиничка болница.

Филипче: На Инфективна се лекуваат 68 лица, мајката и бебето се со стабилна клиничка слика

Локално - 09.04.2020

На денешната прес конференција министерот за здравство информираше за моменталната состојба со коронавирусот. -На Инфективната клиника во моментов се лекуваат 68 лица 20 се со тешка состојба, додека седум од нив се приклучени на респиратори на ...

Хорор во болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои десет минути (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.04.2020

Иако се трудат да ја сочуваат смиреноста, лекарите, медицинските сестри, респираторните терапевти и болничкиот персонал кои се борат да ги спасат пациентите, не се навикнати на вакви искуства, на толку голем број на луѓе кои се гушат, честите итни ...

Заразен пациент во старски дом во Битола, цимерите се тестираат, вработените во изолација

+инфо - 09.04.2020

Повеќе корисници во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола се тестираaт за ковид-19, откако 86-годишен пациент е позитивен на коронавирусот. Заразениот пациент е хоспитализиран на Инфективното одделение во битолската болница на 4 април, поради ...

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Ова не е „Вовед во анатомија“ – ова е живот

Независен - 09.04.2020

Во рок од 10 минути шест пациенти имаа срцев застој, а четворица умреа, известува Си-ен-ен за ситуацијата од една њујоршка болница. Болничкиот „Код 99“, сигнал кој известува дека на пациентот му е потребна реанимација, се огласи петпати за помлку од ...

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои 10 минути

Локално - 09.04.2020

Новинари на Си-ен-ен беа повикани во просториите на универзитетската болница при Универзитетот за здравствени науки во Бруклин, една од трите болници во државата Њујорк, во која сега исклучиво се лекуваат пациенти со коронавирус.

(ВИДЕО) Филипче: Дваесет пациенти се со потешка клиничка слика, од кои седум критично и се приклучени на респиратори

Скопје1 - 09.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје денеска се примени нови пет пациенти, со што вкупниот број на пациенти на клиниката е 68. Дваесет се со потешка клиничка слика, од кои седум критично и се приклучени на респиратори.