TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Хрватска од коронавирусот досега починале 1.445 пациенти

Макфакс - 24.11.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 2.323 нови случаи на коронавирус, а 47 лица починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во Хрватска e 19.161.

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 59,5 милиони

Локално - 24.11.2020

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во светот надмина 59,5 милиони. Порталот Worldometer објавува ажуриран преглед на глобалната епидемиолошка слика од почетокот на пандемијата на КОВИД-19, а според последните податоци, бројот на случаи на ...

Во Хрватска 2.323 новозаразени од коронавирус, 47 починати

Макфакс - 24.11.2020

Во изминатите 24 часа во Хрватска се потврдени 2.323 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 47 лица починале. Вкупно 2.093 лица се наоѓаат во болница, а 244 се на апарати за дишење. Тестирани се 8.944 лица, пренесува „Индекс“.

Од Ковид-19 во Хрватска починаа 47 пациенти, новозаразени 2.323

Независен - 24.11.2020

Во последните 24 часа во Хрватска забележани се нови 2.323 случаи на зараза со корона вирус. Активни се 19.161, објавија хрватските медиуми. Во болница се лекуваат 2.093 пациенти, а 244 на респиратор.

Словенија со дневен ковид рекорд на смртни случаи: За 24 часа починале 59 пациенти

Слободен Печат - 24.11.2020

Во Словенија, во последните 24 часа, починаа 59 лица од коронавирус, што е рекорден број на смртни случаи на дневно ниво, а инфекцијата е потврдена кај нови 1.302 граѓани . Како што беше објавено на Твитер профилот на словенечката Влада, во ...

Расте бројот на мртви во Хрватска и Словенија

Локално - 24.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистрирани 2.323 нови случаи на заразени со коронавирус, а 47 лица починале. Националниот штаб за цивилна заштита објави нови податоци за епидемијата на коронавирус во Хрватска.

Во Прилеп за една недела починати 18 лица и 425 нови случаи од коронавирус

Frontline - 24.11.2020

Од Центарот за јавно здравје Прилеп, информираат дека изминатата седмица, во периодот од 17 до 23-ти ноември, во општина Прилеп имало 425 нови случаи на коронавирус. Од последици на коронавирусот, починале 18 лица.

Во Словенија најмногу починати од почетокот на пандемијата

Макфакс - 24.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.302 случаи на нова инфекција со коронавирус, а 59 пациенти починале, што e најмногу досега. Според последните податоци, епидемијата во Словенија сè уште не се смирува, бидејќи вчера неофицијално беа потврдени 1.302 случаи ...

Во Словенија рекорден број починати

Курир - 24.11.2020

Во Словенија, 59 лица починаа од коронавирус во последните 24 часа, што е рекорден број, а потврдени се нови 1.302 случаи. Како што беше објавено на Твитер профилот на словенечката Влада, во болниците има 1.299 пациенти, од кои 204 се на интензивна ...

Во Русија дури 491 починат во еден ден

Макфакс - 24.11.2020

Во последните 24 часа од коронавирус во Русија починале 491 лице, најмногу за еден ден од почетокот на епидемијата. Претходниот ден биле забележани 361 смртен случај. Од последниот пресек, потврдени се 24.326 новоинфицирани лица, пренесува ТАСС.

Во Бугарија речиси половина од тестираните позитивни на коронавирус

Макфакс - 24.11.2020

Во Бугарија, во последните 24 часа се потврдени 3.146 нови случаи, а починале 189 лица, објавено е на официјалната веб-страница за следење на епидемијата. Како што се наведува, од последниот пресек се тестирани 7.224 примероци, што значи дека ...

Русија и ковид-19: Рекордни 491 смртен случај во изминатите 24 часа

Слободен Печат - 24.11.2020

Во последните 24 часа во Русија, како последица на ковид-19, починаа 491 лице, што е најмногу во едно деноноќие од почетокот на епидемијата. Претходниот ден руските здравствени власти регистрираа 361 смртен случај .

Во Русија во последните 24 часа од Ковид-19 умреле уште 491 лице

24 Вести - 24.11.2020

Во последните 24 часа во Русија од Ковид-19 умреле уште 491 лице, најмногу во едно деноноќие од почетокот на епидемијата. Претходниот ден руските здравствени власти регистрираа 361 смртен случај.

2 рани симптоми на коронавирус, кои повеќето од нас лесно ги занемаруваат

Нане - 24.11.2020

Светските експерти предупредуваат дека во раните фази на развој на коронавирусот може да се појават 2 симптоми, на кои секој треба да обрати внимание, а кои повеќето луѓето лесно ги занемаруваат и не се свесни дека се изложени на ризик.

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Макфакс - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Колку долго заболените од Ковид-19 може да бидат заразни?

Факултети - 24.11.2020

Заразените луѓе најверојатно го пренесуваат вирусот во првите пет дена од појавата на симптомите, покажува ново обемно истражување. Во истражувањето се вели дека пациентите имале највисоки нивоа на вирусот на почетокот од нивната болест, а „жив“ ...

Ужас кај соседите: Короната ја покри соседната земја во црно, 189 лица починаа за 24 часа

Бизнис Вести - 24.11.2020

Во Бугарија, во последните 24 часа се потврдени 3.146 нови случаи на коронавирус, а починале 189 лица, објавено е на официјалната веб-страница за следење на епидемијата. Како што се наведува, од последниот пресек се тестирани 7.224 примероци, што ...

Американски центар за контрола и превенција на болести: Коронавирусот најмногу го шират асимптоматските носители

Pedijatar.mk - 24.11.2020

CDC и други проценуваат дека повеќе од 50 % од сите инфекции се пренесуваат од луѓе кои не покажуваат никакви симптоми. Тоа значи дека барем половина од новите инфекции доаѓаат од луѓе кои веројатно не се свесни дека се заразни, се вели во ...

Ковид-19 во Бразил: Над шест милиони пациенти и речиси 170.000 смртни случаи

Слободен Печат - 24.11.2020

Во Б разил се регистрирани нови 16.207 случаи на коронавирус и 302 починати лица во последните 24 часа, соопштија тамошните власти . Бразил досега има регистрирано 6.087.608 милиони лица заразени со ковид-19 и 169.485 смртни случаи .

КОВИД-19: Кои се клучните симптоми и како влијаат на телото

Panacea.mk - 24.11.2020

Одредени студии покажуваат дека 80 проценти од лицата кои ќе заболат од КОВИД-19 имаат само благи симптоми или ќе поминат без било какви тегоби. Помал процент имаат сериозни последици. В о светот досега со новиот коронавирус се инфицирани 58,5 ...

Инфектологот Ношиќ ги објаснува последиците по прележаниот Ковид 19

Локално - 24.11.2020

Додека повеќето луѓе со ковид 19 се опоравуваат и се враќаат на претходното здравје, некои пациенти може да имаат симптоми кои можат да траат со недели, па дури и месеци по закрепнувањето од акутно заболување, вели Проф.

Во Бразил над шест милиони случаи на коронавирус и речиси 170.000 починати

Опсервер - 24.11.2020

– Во Б разил се регистрирани 16.207 нови случаи на коронавирус, додека 302 лица починаа истиот ден, соопшти Министерството за здравство на оваа јужноамериканска држава. Бразил сега има регистрирано 6.087.608 случаи на Ковид-19, починале 169.485 лица.

КОРОНА ВО ФРАНЦИЈА: Помалку од 4.500 заразени, но 500 мртви

Локално - 23.11.2020

САМО 4.452 нови случаи на коронавирус се регистрирани во понеделникот во Франција, но бројот на смртни случаи се зголемил за дури 500! Бројот на пациенти на хоспитализација е намален за 73 на 31.481, а бројот на пациенти на реанимација за 55 на ...

Починаа 35 лица од Ковид 19, новозаболени 387 лица од 1176 тестирани

Канал5 - 23.11.2020

Уште 35 луѓе ја загубија битката со ковид 19 – најмногу, десетмина од Скопје. Денешниот биланс е уште една потврда за сериозноста на состојбата. Во јавноста веќе се појавуваат и сведоштва дека се потешко се стига до кревет во болниците.

Ковид-19 во Скопје: Општина Гази Баба со најмногу активни случаи

360 степени - 23.11.2020

На територијата во Скопје од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 24 109 случаи со ковид, од нив во моментов активни се 9 837. По општини најмногу случаи има во Гази Баба, вкупно 1 474 активни случаи, а уште четири други општини се со над ...

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Независен - 23.11.2020

Намален е бројот, како на новозаразени, така и на смртни случаи во Грција во изминатите 24 часа, според официјалните податоци соопштени на редовната прес конференција во Министерството за здравство на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Ново истражување: Колку се заразни асимптоматските случаи на коронавирус?

Слободен Печат - 23.11.2020

Меѓу бројните прашања што ги отвори пандемијата на коронавирус е прашањето колку се заразни луѓето кои прележуваат ковид-19 без симптоми, т.н. асимптоматски случаи. Новите податоци покажуваат дека приближно едно од пет заразени лица кои немаат ...

Во Скопје 174 нови случаи на коронавирус – пет општини со над 1.000 активни случаи

ТВ21 - 23.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19. Во Скопје денеска се регистрирани 174 случаи на коронавирус.

Во Босна и Херцеговина висок број починати од Ковид-19, дури 66, новозаразени 547

Независен - 23.11.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа тестирани се само 1.390 примероци на корона вирус, од кои позитивни се 547. Но, починаа 66 пациенти со Ковид-19. Во Федерацијата тестирани се 983 примероци, а 362 биле позитивни на вирусот.

Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје, потоа следат Аеродром, Кисела Вода и Карпош

Слободен Печат - 23.11.2020

Најмногу активни случаи на ковид-19 од скопските општини има во општината Гази Баба со 1.474 случаи, а потоа следат Аеродром со 1.407, Кисела Вода со 1.196, Карпош со 1.188 и Центар со 1.180.

35 лица ја изгубија битката со коронавирусот

ТВ21 - 23.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19, а оваа битка ја изгубија 35 лица. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на ...

Скопје има најмногу заразени со коронавирус - пет општини со над 1000 активни случаи

Press24 - 23.11.2020

Министерството за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа регистрирани се 387 новозаразени со коронавирус, а во изминатите 24 часа 35 пациенти починале, додека 528 оздравеле. Најмногу заразени во моментов има во Скопје каде има 9837 ...

Повторно десетмина починати од коронавирус во Скопје, близу 10.000 луѓе се заразени во главниот град

А1 On - 23.11.2020

Уште десет пациенти од Скопје, на возраст од 46 до 79 години, ја загубиле битката со коронавирусот во изминатите 24 часа, со што е израмнет досегашниот црн рекорд на смртни случаи во главниот град во едно деноноќие, покажуваат последните податоци на ...

Србија: Регистрирани 5.067 нови случаи на Ковид-19, починале 38 лица

Канал5 - 23.11.2020

Според последните податоци, во Србија се регистрирани 5.067 нови случаи на коронавирусо а починале 38 лица. Во последните 24 часа се тестирани 15.601 примерок а на респиратори моментално се наоѓаат 216 пациенти.

Скопје со најмногу заразени од коронавирус, пет општини имаат над 1.000 активни случаи

Вечер Прес - 23.11.2020

Главниот град Скопје е најголемото жариште на коронавирусот со активни 9837 пациенти, а потоа следат Тетово со 989, Прилеп 965 и Куманово 940 активни случаи. Министерството за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа регистрирани се 387 ...

Повеќе од 50.000 смртни случаи од коронавирус во Италија

Локално - 23.11.2020

Италија, првата земја во Европа погодена од епидемијата на коронавирус минатата пролет, го надмина прагот на 50.000 смртни случаи од Ковид-19, соопштија властите. Во таа земја, во последните 24 часа починале 630 лица, така што вкупниот број на ...

Србија повторно со повеќе од 5.000 заразени, починаа 38

Независен - 23.11.2020

СПоред последните информации, во Србија регистрирани се 5.067 нови случаи со корона вирус, а починаа 38 пациенти. Тестирани се 15.601 примерок, а а респиратор има 216 пациенти. Во болница се лекуваат 6.329 заболени, а стапката на смртност е 0,98 ...

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Фактор - 23.11.2020

Пехчево е град со најмалку активни случаи на коронавирус, може да се види од извештајот на Министерството за здравство. Во оваа општина има 24 активни случаи. Македонски Брод има 31 активен случај, а Кратово 70, додека Крушево 71.

Аеродром и Гази Баба на врвот според активни на Ковид-19: Детален преглед на состојбата по скопските општини

еМагазин - 23.11.2020

Министерство за здравство информира дека регистрирани се 387 нови случаи со Ковид-19 од кои, 174 во Скопје. Активни случаи по општини Скопје денеска изгледа вака: Чаир – 610 Гази Баба – 1474 Аеродром -1407 Карпош – 1188 Центар – 1180 Кисела Вода – ...

Нови 547 случаи на коронавирус во БиХ, 66 лица починаа

Слободен Печат - 23.11.2020

Во изминатите 24 часа во Босна и Херцеговина се тестирани 1.390 примероци, од кои 547 се позитивни на коронавирусот. Починати се 66 лица, а излекувани се 1.344 пациенти. Во Федерацијата БиХ се пријавени 983 тестирани примероци, од кои 362 се ...

Нови 387 новозаболени од Ковид, починати 35 лица

Бриф - 23.11.2020

Нови 387 случаи на заболени од Ковид -19 се потврдени од направени 1176 тестирања во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се од Скопје -174, а двоцифрени бројки на заболени има во Гостивар -56, Тетово -26, Битола – 20, Штип -19, Куманово -17 и ...

Бројката на новозаразени се намалува, на починати е критична: Коронавирус во Македонија

Фактор - 23.11.2020

Досега во земјава се направени вкупно 313.519 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 1.176 тестови. Министерството за здравство денес информираше дека во последните 24 часа, од Ковид-19 починале 35 лица.

Заев и Филипче хронично болните ги оставија на милост и немилост!

Република - 23.11.2020

Поминаа два месеца откако владата донесе одлука за враќање на хронично болните да се вратат на своите работни места и покрај тоа што бројот на ново заболени и починати во Македонија секојдневно енормно се зголемува.

Речиси 9900 активни ковид-случаи во Скопје: Пет општини со над 1000 заразени

Локално - 23.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55127, бројката на оздравени пациенти е 32894, а бројот на активни случаи изнесува 20687. Од почетокот на пандемијата во Скопје, бројот на позитивни лица ...

Во Србија рекорден број на смртни случаи од последици од Ковид-19 на дневно ниво

Опсервер - 23.11.2020

Во изминатите 24 часа 15.061 граѓанин биле тестирани за новиот коронавирус во Србија, од кои 5.067 биле позитивни, а 38 лица починале, што е досега најмногу смртни случаи за еден ден од почетокот на пандемијата.

Гази Баба со 1474 активни случаи на Ковид-19, Аеродром 1407

Република - 23.11.2020

Гази Баба сега е на врвот на листата по број на активни случаи на Ковид 19, кога станува збор за скопски општини. Следува Аеродром со 1407 случаи, Кисела Вода со 1196. Пота на листата се Карпош и Центар со 1188, односно 1180.

Во Битола денес 20 позитивни на ковид-19, оздравени 3, починати двајца

Битола Њуз - 23.11.2020

Во последните 24 часа се направени 1.176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 од кои се 20 битолчани нови позитивни на ковид-19. Починати се 35 лица од кои двајца од Битола на 88 и 77 години.

АЛАРМАНТНА СОСТОЈБА ВО ХРВАТСКА: Починаа 45 лица за 24 часа, започна масовно тестирање во Загреб

Магазин - 23.11.2020

Ситуацијата со вирусот корона не се олеснува ниту во Хрватска, бројот на смртни случаи се уште е голем. Масовното испитување на антигенот за вирусот започна во Загреб денес, а резултатите беа добиени за 15 минути.

Хронично болните со апел до Владата – итно да ги ослободи од работните обврски

Алфа - 23.11.2020

„Бидете истрајни во овие моменти, почитувајте ги мерките и препораките и останете во добро здравје“, ваква повратна порака добија хронично болните пациенти кои до Владата и Министерството за здравство испратија молба да бидат ослободени од работа.

Мишковиќ: Се зголемува гневот и револтот кај хронично болните, повторно ќе побараме да бидат ослободени од работа

MakPress - 23.11.2020

Гнев и револт предизвика пораката што ја добија хронично болните пациенти како одговор на нивната молба до надлежните да бидат ослободени од работа во време на ковид - експлозија во државата.