TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Општина Центар не смее да дава дозволи за градба на Водно додека уставен суд не одлучи дали планот е законски

Сакам да кажам - 01.12.2022

Општина Центар од денеска не смее да издава одобренија за градба на Водно и во Капиштец. Уставниот суд донесе времена мерка со која се запираат сите активности на Општина Центар кои се однесуваат на издавање на дозволи за градење врз основа на ...

Уставниот суд засега го спаси Водно од нов бетон и хациенди

IRL

Уставен времено ѝ забрани на Општина Центар да издава одобренија за градба на атрактивните парцели на Водно

360 степени

Уставниот суд донесе времена мерка за ДУП во Центар

Опсервер

Уставниот суд донесе времена мерка за ДУП во Центар

Курир

Во дел од Центар не смее да се гради, Уставниот суд ќе го разгледува донесувањето на ДУП-от

Независен

Уставниот суд донесе времена мерка за ДУП во Центар

Скопје инфо

Нетпрес Република Фокус Либертас Р.С.Европа еМагазин Фокус MakPress

Недела останува неработен ден, за Уставен се неосновани наводите на Стопанската комора која го оспори овој закон

360 степени - 01.12.2022

Одлуката која ја донесе Уставниот суд е конечна и мора да се почитува, потенцираше портпаролката на Судот и додаде дека наводите на Стопнската комора која го оспори законот Судот ги смета за неосновани Недела и натаму останува неработен ден за ...

Недела останува неработен ден, одлучи Уставниот суд, ќе се пазари по молови и бензински

Сакам да кажам

Уставен пресече: Недела останува неработен ден за најголем дел од работниците во земјава

24 Вести

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

Фактор

Недела останува неработен ден, Уставен суд не поведе постапка

Курир

Уставниот суд одлучи, недела останува неработен ден

Мета

Недела останува неработен ден, Уставен суд не поведе постапка

Алсат-М

Опсервер Frontline Фокус Бизнис Вести Zoom МКД Независен Н.Македонија

Уставниот суд ги отфрли иницијативите за преиспитување на изборот на Џафери и Груби

Независен - 01.12.2022

Уставниот суд ги отфрли иницијативите за оценување на уставноста и законитоста на изборот на претседател на Собранието и за првиот заменик претседател на Владата. – Уставниот суд на денешната седница одлучи да ја отфрли иницијативата со која беше ...

Уставен не поведе постапка за изборот на собранискиот спикер во 2017 и за првиот заменик претседател на Владата

Опсервер

Уставен не поведе постапка за изборот на Џафери за претседател на Собранието и на Груби за прв вицепремиер

еМагазин

Уставен не поведе постапка за изборот на собранискиот спикер во 2017 и за првиот заменик претседател на Владата

CivilMedia

Уставниот суд ги отфрли иницијативите за преиспитување на изборот на Џафери и Груби

Фокус

Уставниот суд нема да оценува дали Талат Џафери и Артан Груби биле уставно избрани на нивните функции

МКД

Уставен не поведе постапка за изборот на собранискиот спикер во 2017 година

Нова ТВ

Република ТВ21 4NEWS MakPress Пулс24 365

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова, Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни ...

Опсервер - 01.12.2022

Во среда, на 7 декември истекува мандатот на судијата Вангелина Маркудова. Уставниот суд апелира Собранието да ги избере и останатите судии, информира денеска портпаролката на Уставниот суд Христина Беловска.

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова, Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни судии

еМагазин

Следната недела Уставниот суд ќе остане со шест судии

Република

Уставен суд од среда останува без уште еден судија

Независен

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова, Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни судии

ТВ21

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова, Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни судии

24Инфо

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова – Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни судии

4NEWS

Вечер Прес MakPress

„Работа во недела” на седница на Уставен суд

Бизнис Вести - 01.12.2022

Уставниот суд на денешната 38. седница ќе одлучува по Рефератот кој е подготвен по претходно поднесената иницијатива од страна на Стопанската комора на Северна Македонија, со која е оспорен Законот за изменување и дополнување на Законот за работните ...

„Работа во недела” на седница на Уставен суд

Алсат-М

„Работа во недела” на седница на Уставен суд

Канал5

„Работа во недела” на седница на Уставен суд

Бриф

„Работа во недела” на седница на Уставен суд

CivilMedia

„Работа во недела” на седница на Уставен суд

24 Вести

„Работа во недела” на седница на Уставен суд

Frontline

Press24 Денешен Gostivarpress.mk Фокус