TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Медицински персонал заразен од Ковид 19 развил привремен имунитет

Алсат-М - 26.05.2020

Лицата заболени со лесна форма на Ковид19 се имуни на повторна инфекција барем на краток рок, потврди францускиот институт Пастер. Резултатите следуваат по студија врз 160 здравствени работници во две универзитетски болници во Стразбур, кои ...

Голманот на Борнмут позитивен на ковид-19, знае каде се заразил

Спортманија - 26.05.2020

Позитивни случаи во Премиер лигата и по вториот бран тестирања. Арон Ремсдејл, голманот на Борнмут, откри дека тој е членот на екипата кој се потврди дека е позитивен на ковид-19 по последните тестирања, а младиот Англичанец дури и знае каде се ...

Преку почитување на препораките за заштита од коронавирусот се грижиме за нашето и за колективното здравје и им ...

24Инфо - 26.05.2020

Македонското здравство реагираше навремено и добро се справи со пандемијата со коронавирусот. Состојбата со епидемијата на коронавирусот е под контрола. Бројот на активни случаи е стабилен.

Македонија е на второто место и по вкупниот број на заразени на милион жители во регионот, но и по бројот на активни ...

24Инфо - 26.05.2020

Владата на Заев и на СДСМ доживеаа вистинско фијаско во справувањето со пандемијата. Граѓаните се жртви на неспособноста на оваа Влада. Статистичките показатели за епидемијата во Македонија се поразителни.

СДСМ: Македонското здравство реагираше навремено и добро се справи со пандемијата

Frontline - 26.05.2020

Oд исклучително значење е граѓаните да се придржуваат до препораките и мерките на Владата, за неопходната физичка дистанца и носење заштитна опрема, се нагласува во соопштението на ...

Вухан направи над 6,5 милиони тестирања за коронавирус во 10 дена

Кајгана - 26.05.2020

Кинескиот град Вухан направи повеќе од 6,5 милиони тестирања за коронавирус во период од 10 дена, како дел од намерата да ги тестира сите 11 милиони граѓани, објавија кинески државни медиуми.

Сѐ помалку граѓани во Србија се тестираат на коронавирус

AKO - 26.05.2020

Епидемијата се смирува, вели Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, заменик директорка на епидемиолошкиот институт Батут во Белград. Таа ова го објаснува со фактот дека сѐ помалку граѓани имаат симптоми на коронавирус, па затоа и бројот на тестирни е помал ...

Во Вухан направени повеќе од 6,5 милиони тестови на Ковид-19

Канал5 - 25.05.2020

Градската здравствена комисија побара од сите кои не се тестирани да се пријават до крајот на вторник. Во кинескиот град Вухан се направени повеќе од 6,5 милиони тестови на коронавирус во период од десет дена.

Сo ваква Комисија за заразни болести Македонија е Италија на Балканот

Република - 25.05.2020

Рекоа и викаат дека ситуацијата е под контрола, но како и за се до сега повторно лажат. За несреќа на сите нас деновиве имаме загрижувачки факти во однос на бројките на новозаразени и починати од коронавирусот.

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Макфакс - 25.05.2020

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се тестираат сите 11 милиони жители на тој град, јавуваат кинеските медиуми.

Во последните шест денови земјава е рекордер во регионов со новозаболени од Ковид 19

Телма - 25.05.2020

21 новорегистриран случај на Ковид 19 во земјава и 17 мина оздравени. Вкупно во изминатот денонокие се направени 258 тестирања од кои 13 отпаѓаат на градинките и 17 за оздравените. Тоа значи дека повторно од 228 тестирања бројот на новозаразени е ...

Коронавирусот во Македонија никако да стивне

24 Вести - 25.05.2020

Коронависрусот во Македонија никако да стивне. Иако од ден на ден бројот на новозаболени опаѓа сепак бројката е се' уште двоцифрена. Институтот за јавно здравје денеска информираше дека во последните 24 часа од 258 направени тестови потврдени се 21 ...

Македонија со најцрна статистика во справувањето со корона вирусот

Алфа - 25.05.2020

Недостасува 1 новозаболен за да се достигне фамозниот пик на Ковид-19 од две илјади болни што првично го најави министерот за здравство Венко Филипче. Со 21 нов случај во изминатите 24 часа, бројката стигна до 1.999 заболени.

15: Потврдени 21 нови случаи со Ковид-19, од нив 9 се од Чаир, две се текстилни работнички од Штип, утре се отвора ЗОО ...

Frontline - 25.05.2020

Преглед на вести во 15 часот Денеска се потврден 21 нов случај со Ковид 19, оздравени 17 пациенти, нема починати Девет од новозаболените се од иста фамилија од Чаир . Уште 12 новозаразени од Ковид 19 во Скопје во текот на денешниот ден, со што ...

Само еден нов случај на Ковид-19 во Словенија, почна наставата за сите основци

Макфакс - 25.05.2020

Во Словенија во изминатите 24 часа е потврден еден нов случај на коронавирус, објави словенечката влада. Со ова вкупниот број потврдени случаи е 1.469, а бројот на починати е 107. Во изминатото деноноќие биле направени 256 тестови, што е значително ...

Честито: Земјава е „лидер“ во регионот по бројот на новозаразени во последниве неколку денови

365 - 25.05.2020

Граѓаните се олабавија побрзо од мерките и неодговорното однесување ја наплаќа цената. Како поинаку да се објасни тоа што од сите земји во регионот, токму Македонија има најголем број на нови заpaзени? Како што објави „Телма“ , и во последните 24 ...

Смртоносната политика на САД за КОВИД – 19 ќе го подели светот, присилувајќи ги земјите да ги преиспитаат своите сојузи

Антропол - 25.05.2020

Напишано од Џон Рос, виш научен соработник при Чонгианг Институтот за Финансиски Студии, Ренмин Универзитетот во Кина и поранешен директор за економска и бизнис политика на градоначалникот на Лондон. Има живеено во Москва од 1992 – 2000.

За две недели во Македонија има 22 жртви од коронавирусот и 335 новозаразени, а власта тврди дека состојбата е под ...

Курир - 25.05.2020

Коронавирусот демнее низ Македонија. Секојдневно расте бројот на новозаразени, а расте и бројот на жртви. Народот живее во неизвесност и страв борејќи се со здравствена и економска криза. А, Владата убедува дека добро се справува со состојбата.

Секој трет заболен од Ковид-19 нема симптоми – колку се вкупно „невидливите сејачи“ на болеста? (инфографик)

Мета - 25.05.2020

Од околу 2.000 до сега регистрирани заболени со Ковид-19 во земјава, дури 32,3 отсто воопшто немаат симптоми, но можат да ја пренесуваат болеста. Според дневниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) две третини од асипмтоматските случаи ...

Индија влезе меѓу десетте најпогодени земји, рекорден број новозаразени на ден

МКД - 25.05.2020

Индија во понеделникот забележа најголем раст на новозаразени во еден ден од почетокот на пандемијата на коронавирусот. Така, влезе во првите десет земји во светот погодени од коронавирус, надминувајќи го Иран.

Во Словенија потврден само еден случај на зараза со коронавирусот

Нетпрес - 25.05.2020

Во Словенија во последните 24 часа потврден е еден случај на зараза со новиот коронавирус и ниту еден смртен исход, објави во понеделникот словенечката влада, со што вкупниот број потврдени случаи од почетокот на епидемијата на респираторната болест ...

Филипче вели дека коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат, а неговиот партиски ментор повикува на избори среде корона ...

Курир - 25.05.2020

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените институции да нема масовни собирања, да се почитуваат мерките за држење дистанца и ограничувањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Промашената стратегија на Владата се плаќа со чoвечки животи

Фокус - 25.05.2020

Неспособноста на Владата се повеќе се гледа. Македонија во последно деноноќие има 37 новозаболени, а Словенија 4 дена по ред нема заболен од Ковид-19. Република Македонија урива рекорди на заразени од Ковид – 19 во регинот, се вели во партиското ...

Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

Опсервер - 25.05.2020

Приштина, 25 мај 2020 () – Во Косово вчера не е регистриран ниту еден нов случај на заразен од новиот коронавирус по извршените 138 тестирања, додека истиот ден се потврдени четири случаи на лица кои ја пребродиле болеста и ниту еден починат, јави ...

ВМРО – ДПМНЕ : Филипче и СДСМ доживеаја фијаско во справувањето со корона вирусот

Канал5 - 24.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и владата предводена од СДСМ се грижат само за своите лични интереси, се наведува во соопштението на ВМРО – ДПМНЕ.. Грижата на владеачката СДСМ е насочена само кон тоа како да се намали поразот на Зоран Заев.

Во Словенија четврти ден по ред нема заразени со Ковид-19

Макфакс - 24.05.2020

Во Словенија, во последните 24 часа не е потврден нов случај на инфекција со коронавирус, што е четврти ден по ред без новозаразени, објавија денеска словенечките власти. Во моментов се хоспитализирани 17 лица, од кои тројца се на одделенијата за ...

Црна Гора го победи коронавирусот, Грција и Хрватска излегуваат од кризата, Македонија и натаму со најцрна статистика ...

+инфо - 24.05.2020

Црна Гора објави дека го победила коронавирусот. Според податоците на црногорскиот Институт за јавно здравје, во таа земја нема нови потврдени случаи на ковид-19 веќе 20 дена. Црна Гора ја завршува кризата со вкупно 516 случаи и со вкупно 14 мртви ...

Четврти ден по ред во Словенија нема новозаболени од коронавирус

Канал5 - 24.05.2020

Во Словенија, во последните 24 часа не е потврден нов случај на инфекција со коронавирус, што е четврти ден по ред без случај на зараза , објави денеска словенечката влада. Во моментов се хоспитализирани 17 лица, од кои тројца во одделенија за ...

Кои локации се најопасни жаришта за ЗАРАЗУВАЊЕ со КОРОНА вирусот?

Д-р Митов - 24.05.2020

Владите ширум светот ги олеснуваат строгите мерки, но според експертите, а и според СЗО, треба да се внимава со темпото на олеснување и однесувањето на луѓето треба да остане исто, односно крајно внимателно, со доследно почитување на секоја една од ...

Уште двајца позитивни во Премиер лигата

Нетпрес - 24.05.2020

Уште два позитивни теста на коронавирусот се потврдени во два различни клуба на англиската Премиер лига на тестирањата спроведени минатата седмица, со коишто биле опфатени вкупно 996 лица.

Фијаското на оваа влада е очигледен, 73.742 тестирања во Словенија, а Македонија 24.018

+инфо - 24.05.2020

Македонија е рекордер во регионот по починати лица од ковид-19. Овој податок говори само дека Зоран Заев, СДСМ и Филипче наместо да се фокусираат на здравствени мерки, гледаат како да ја спасат политичката кариера.

Двајца од Хал Сити позитивни на коронавирус

+инфо - 24.05.2020

Во англискиот фудбал се спроведува масовно тестирање во клубовите на коронавирус, а денеска и тимовите од Чемпионшип дивизијата. Информациите се дека од 24 клубови позитивни тестови има само два и тоа од тимот на Хал сити.

Рестартирањето на ПЛ на „стаклени нозе“, фудбалер на Борнмут позитивен на Ковид-19

ММС - 24.05.2020

Втората рунда на тестирања во премиелигашките клубови, потврди уште еден заразен од коронавирусот. Се работи за фудбалер од Борнмут, но поради медицинските принципи и барањето од клубот, името на фудбалерот засега ќе остане во тајност, соопштија од ...

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

Сител - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот. Болнички, поради Ковид-19, се лекуваат само уште 18 лица, од кои четири со потешка форма ...

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Република - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со корона вирусот

CivilMedia - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

Вечер Прес - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

А1 On - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот. Болнички, поради Ковид-19, се лекуваат само уште 18 лица, од кои четири со потешка форма ...

СДСМ и Филипче наместо да се фокусираат на здравствени мерки, гледаат да ја спасат политичката кариера

Нетпрес - 24.05.2020

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ Македонија е рекордер во регионот по починати лица од ковид-19. Овој податок говори само дека Зоран Заев, СДСМ и Филипче наместо да се фокусираат на здравствени мерки, гледаат како да ја спасат политичката кариера.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

Независен - 24.05.2020

– Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

Опсервер - 24.05.2020

Љубљана, 24 мај 2020 () – Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на од Љубљана.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Кајгана - 24.05.2020

Љубљана, 24 мај 2020 (МИА) – Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

Курир - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Четири дена по ред нема новозаболени од ковид-19 во Словенија

+инфо - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

Либертас - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

24Инфо - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирусот

Слободен Печат - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Четири дена по ред, нема новозаболени од корона вирусот во Словенија

еМагазин - 24.05.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

ВМРО ДПМНЕ: Филипче и СДСМ доживеаја фијаско во справувањето со корона вирусот

24Инфо - 24.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и владата предводена од СДСМ се грижат само за своите лични интереси. Грижата на владеачката СДСМ е насочена само кон тоа како да се намали поразот на Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Словенија прогласи крај на пандемијата, Македонија регистрира 37 нови случаеви - тотално фијаско на ...

MakPress - 24.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и владата предводена од СДСМ се грижат само за своите лични интереси. Грижата на владеачката СДСМ е насочена само кон тоа како да се намали поразот на Зоран Заев.