TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новогодишно расположение – Германска двојка го украсила својот дом со дури 444 елки!/ВИДЕО

Вечер Прес - 08.12.2021

Томас Јеромин од германскиот град Ринтелн ужива во Божиќните празници и со посебно задоволство го уредува својот дом. Томас и неговата сопруга Сузане, секоја година го украсуваат во божиќен декор секој дел од нивниот стан од 100 квадрати.

ФОТО | Како започнал трендот за китење елка?

Слободен Печат - 07.12.2021

На традицијата за китење инсистирал германскиот принц Алберт, откако се оженил со англиската кралица Викторија во февруари 1840 година. Тој ја изненадил неа, а и сите дворјани кога го наполнил дворецот Виндзор со елки, со изговор дека и некој негов ...

КОГА ТОЧНО ТРЕБА ДА СЕ НАКИТИ ЕЛКАТА? Експертите откриваат кое време е идеално, а еве дали е подобро ПЛАСТИЧНАТА или ...

Попара - 07.12.2021

Иако не постои точен датум или временско ограничување за поставување на елката, експертите имаат неколку совети кои можат да ви помогнат да донесете одлука. Традиционално, новогодишната елка не била поставувана и украсувана пред 31 декември, но ...

Светски рекорд за новогодишно украсување

Алсат-М - 07.12.2021

Германска двојка постави светски рекорд за новогодишно украсување. Томас и Сузана Џером го украсија својот дом со 444 елки, шарени светилки и лампиони. На крајот добија сертификатот за светски рекорд.

Кога точно треба да ја накитиме елката? Експертите откриваат кое време е идеално

Точка - 07.12.2021

Иако не постои точен датум или временски рок за китење елка, експертите имаат неколку совети кои можат да ви помогнат во носење на одлуката. Традиционално, елката не се поставувала и украсувала пред 31-ви декември, но многумина ја украсуваат 12 дена ...

Елка од празни шишенца од вакцини е поставена во Букурешт

Канал5 - 07.12.2021

Во Букурешт е поставена елка, висока три метри , направена од искористени шишенца од вакцини и го краси еден од најголемите центри за вакцинација. Вработените ја изработувале месец и половина по завршувањето на работното време ...

Фотографија на денот: Светилки во време на корона

Deutsche Welle - 07.12.2021

Во еден од најголемите центри за вакцинирање во Букурешт, новогодишната елка е украсена со 19.000 празни шишенца од ковид-вакцини Новогодишната елка во еден од најголемите центри за вакцинација во романскиот главен град Букурешт е висока три метри, ...

Романците направија новогодишна елка од празни шишенца од вакцини

Н.Македонија - 07.12.2021

На еден од најголемите пунктови за вакцинација во Романија се појави новогодишна елка висока три метри направена од празни шишиња од вакцината „Фајзер“. Новогодишната стаклена елка е направена од вкупно 19.000 празни шишиња со вакцини, кои се ...

Зошто треба да преферирате природна наместо вештачка новогодишна елка?

Црнобело - 07.12.2021

Но зошто? - Додека растат, природните новогодишни елки го подобруваат животот така што апсорбираат јаглерод диоксид и други штетни гасови и испуштаат свеж кислород, така што претставуваат природни прочистувачи на воздух во домот.

Зошто природна новогодишна елка!

Екран - 07.12.2021

Секоја празнична сезона, се соочуваме со изборот: Да славиме со природна елка, вистинско дрво или пак со вештачка пластична елка? Одговорот е едноставен-најдобриот избор отсекогаш бил традиционалниот и природен избор – вистинска Новогодишна елка.

Зошто природна новогодишна елка?

Точка - 07.12.2021

Секоја празнична сезона, се соочуваме со изборот: Да славиме со природна елка, вистинско дрво или пак со вештачка пластична елка? Одговорот е едноставен-најдобриот избор отсекогаш бил традиционалниот и природен избор - вистинска Новогодишна елка.

Трик за украсување на новогодишната елка

Деца - 07.12.2021

Ако не сте меѓу оние што веќе ја имаат украсено новогодишната елка на крајот од октомври, тогаш допрва ви следува тој процес. Иако таквите украси шират радост и празнична атмосфера, често се потребни часови и мнооогу фрустрација за да се наместат.

ПОРАДИ ГРЕШКИ КОИ СИТЕ ГИ ПРАВИМЕ ЕЛКАТА ИЗГЛЕДА ПРЕТРПАНО И КИЧ: Дизајнерка даде совет како да ја украсите за да ...

Попара - 06.12.2021

Дизајнерка на ентериер даде одлични совети за украсување на елката и домот! Повеќето луѓе уживаат во украсувањето на своите домови за божиќните и новогодишните празници. Сè блеска, изгледа весело и колоритно… а потоа на социјалните мрежи гледате ...

Bling, bling! Идеи за украсување на вашиот дом со божиќни сијалички

Попара - 06.12.2021

Во многу домови веќе се започнати подготовките за претстојните празници. Овие подготовки вклучуваат украсување на куќите и становите, а неизбежен дел од украсувањето се светилките. На елката обично ставаме сијалички, но можете да ги користите и за ...

Bling, bling! Идеи за украсување на вашиот дом со божиќни сијалички

Пулс24 - 06.12.2021

Во многу домови веќе се започнати подготовките за претстојните празници. Овие подготовки вклучуваат украсување на куќите и становите, а неизбежен дел од украсувањето се светилките. На елката обично ставаме сијалички, но можете да ги користите и за ...

Дел од најубавите новогодишно украсени домови во Македонија, на прагот од 2022-ра (фото)

Црнобело - 06.12.2021

Тераси со сијалички, огромни елки, празнични колачиња - новогодишната магија во домовите низ Македонија. Декември мириса на љубов, прослави и Нова Година. Декември и магијата е тука! Голем дел од домовите низ Македонија веќе се накитени.

ЕВЕ ЗОШТО ЅВЕЗДАТА СЕ ПОСТАВУВА НА ВРВОТ ОД ЕЛКАТА: Причината ќе ве воодушеви!

4NEWS - 06.12.2021

Првиот доказ за украсување на новогодишна елка датира од единаесеттиот век. Во Германија елката ја украсуваа со црвени јаболка, а во Западна Германија со колачиња со различни форми и свеќи, кои се симбол на Христос и вечна светлина.