TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Могерини: Балканот е во Европа, затоа не сакам да го користам изразот проширување, туку обединување

Макфакс - 18.04.2019

Кога ќе ја погледнете мапата, Балканот е во Европа, изјави високата претставничка на ЕУ, Федерико Могерини, на седницата на Комитетот за надворешни работи на ЕУ, наведувајќи дека не сака да го користи терминот „проширување”, туку„обединување”, ...

Могерини очекува во јуни датум за преговори за Македонија и Албанија

Алсат-М - 18.04.2019

Еврокомесарот за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини во своето обраќање пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, рече дека би било голема стратешка грешка ако во јуни не биде донесено одлука за покренување на ...

Могерини: Голема стратешка грешка ако ЕУ во јуни не ги почне преговорите

Канал5 - 18.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европскиот парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон западен Балкан, јавуваа странските медиуми.

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

24 Вести - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Очекувам Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите со ЕУ

ТВ21 - 18.04.2019

Високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини, на пленарната седница на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент истакна дека Балканот е во Европа, и дека очекува во јуни Северна Македонија и Албанија да ги почнат пристапните ...

Могерини ни даде мал ветар во грб

Фактор - 18.04.2019

Високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, на пленарната седница на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) ги нагласи своите очекувања дека „Северна Македонија и Албанија во јуни ќе ги почнат преговорите за пристап во ...

Могерини: Очекувам Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите

МКД - 17.04.2019

Балканот е во Европа кога ќе ја погледнете мапата на Европа, рече високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, на пленарната седница на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ).

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

+инфо - 17.04.2019

Могерини посочи дека би била голема стратешка грешка и пример за „кратковидност“ на ЕУ доколку не донесе одлука за покренување на пристапни преговори со Македонија и Албанија во јуни. Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во ...

Могерини: Стратешка грешка е ако ЕУ не покрене преговори со Македонија во јуни

Press24 - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Балканот е во Европа, затоа не сакам да го користам изразот проширување, туку обединување

Centar - 18.04.2019

Кога ќе ја погледнете мапата, Балканот е во Европа, изјави високата претставничка на ЕУ, Федерико Могерини, на седницата на Комитетот за надворешни работи на ЕУ, наведувајќи дека не сака да го користи терминот „проширување”, туку„обединување”, ...

Могерини: Ќе биде голема грешка на ЕУ доколку не отпочне пристапни преговори со Скопје

Фокус - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Хан: ЕУ би била неодговорна ако не и даде датум за преговори на земјава

Телма - 16.04.2019

Би било неодговорно ако ЕУ не ги исполни ветувањата кон земјава, е ставот на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, според кого придржувањето кон ветувањата кои ги дала Унијата е прашање на нејзин кредибилитет.

Хан: Би било неодговорно ако ЕУ не ги исполни своите ветувања

Канал5 - 16.04.2019

Европската Унија ќе биде неодоговорна ако не ги исполни ветувањата кон нашата земја, смета комесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан . Кој очекува позитивна одлука за државава од Советот во јуни доколку државава ги испорача ...

Хан: Повлекувањето на САД значи дека Балканот се враќа во нормала

МКД - 16.04.2019

Околу оценките дека повлекувањето на Соединетите Американски Држави од водечката позиција во политиката кон Западниот Балкан би можела да го дестабилизира регионот, европскиот комесар за проширување Јоханес Хан нуди поинаков пристап, пишува ...

Хан: Преспанскиот договор може да поттикне решенија и за другите конфликти во регионот

Вечер - 16.04.2019

Преспанскиот договор меѓу Северна Македонија и Грција може да поттикне решенија и на другите отворени прашања на Балканот, вели еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за „Вашингтон пост“.

Хан: Апелирам до претседателот во заминување да не се меша во тековните судски постапки

Пулс24 - 16.04.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се надева на позитивна одлука за Северна Македонија на Советот во јуни и смета дека ќе биде неодговорно ако ЕУ не ги исполни ветувањата што ги даде за нашата држава, особено по видливиот напредок во реформите ...

Грција и Турција се караат кој да го штити македонското небо?

Магазин - 16.04.2019

Во интервју за „Вашингтон пост„ еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, изјави дека Преспанскиот договор помеѓу Република Македонија и Грција може да поттикне големи решенија и на другите отворени прашања на целиот Балкан.

Могерини: Очекувам „Северна“ Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите

Магазин - 18.04.2019

Балканот е во Европа кога ќе ја погледнете мапата на Европа, рече високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, на пленарната седница на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ).

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

А1 On - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Балканот е во Европа, затоа не сакам да го користам изразот проширување, туку обединување

Бриф - 18.04.2019

Кога ќе ја погледнете мапата, Балканот е во Европа, изјави високата претставничка на ЕУ, Федерико Могерини, на седницата на Комитетот за надворешни работи на ЕУ, наведувајќи дека не сака да го користи терминот „проширување”, туку„обединување”, ...

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

Независен - 18.04.2019

Франција- Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

1tv - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Балканот е во Европа, затоа не сакам да го користам изразот проширување, туку обединување

Точка - 18.04.2019

Кога ќе ја погледнете мапата, Балканот е во Европа, изјави високата претставничка на ЕУ, Федерико Могерини, на седницата на Комитетот за надворешни работи на ЕУ, наведувајќи дека не сака да го користи терминот „проширување”, туку„обединување”, ...

Могерини: ЕУ се „кратковидни“ ако не почнат пристапни преговори со Северна Македонија

Press24 - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

Н.Македонија - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

24Инфо - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

Локално - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

Сител - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

Вечер - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

1tv - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини ја повика ЕУ да ги забрза пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

Слободен Печат - 17.04.2019

Могерини посочи дека би била голема стратешка грешка и пример за „кратковидност“ на ЕУ доколку не донесе одлука за покренување на пристапни преговори со Македонија и Албанија во јуни. Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во ...

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

Вечер - 18.04.2019

Во јуни Северна Македонија и Албанија треба да ги почнат преговорите за членство во Унијата смета високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

MakPress - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

А1 On - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

Либертас - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

Опсервер - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

24Инфо - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Ќе биде голема стратешка грешка ако ЕУ не ги почне преговорите во јуни

Слободен Печат - 18.04.2019

Политиката на проширување на ЕУ, според неа, е една од успешните приказни за време на нејзиниот петгодишен мандат и мандатот на актуелниот состав на ЕП. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна ...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

Опсервер - 17.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

Локално - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини бара забрзување на пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

Независен - 18.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

Либертас - 18.04.2019

Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Могерини посочи дека би била голема стратешка грешка и пример за „кратковидност“ на ЕУ доколку не донесе одлука за покренување на пристапни преговори со Скопје и Тирана во ...

Могерини: Стратешка грешка е ако ЕУ не донесе одлука за Македонија во јуни

Нова ТВ - 18.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

ММС - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини очекува почеток на преговорите во јуни

Тера - 18.04.2019

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон Западен Балкан, јави српската новинска агенција Танјуг.

Могерини: Голема стратешка грешка ако ЕУ во јуни не ги почне преговорите со Северна Македонија

CivilMedia - 18.04.2019

Шефицата на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

Денар - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Ќе биде голема грешка ако ЕУ не ги почне преговорите во јуни

Мета - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Могерини: Грешка ќе биде ако Северна Македонија и Албанија не почнат преговори во јуни

Р.С.Европа - 18.04.2019

Еврокомесарот за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Таа во своето обраќање пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, ...

Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ

MTM - 18.04.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...