TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експерти: Со предметите на СЈО во постапка се можни застои и застарувања

Окно - 18.07.2019

Евентуалната вмешаност на Катица Јанева во скандалот со „Рекет“ нема да предизвика правен проблем со предметите на Специјалното јавно обвинителство што се во тек во судовите, но може да предизвика застои и одложувања, што, пак, може да доведе до ...

(АРХИВА) Ќе го потоне ли Катица Јанева СЈО?!

Фокус - 17.07.2019

Текстот е објавен во неделникот „Фокус“ на 18 јануари 2019 година, во број 1215 По бегството на екс премиерот Никола Груевски и отворањето на капијата од затворот „Шутка“ за да излезат Сашо Мијалков и Орце Камчев, сета доверба и репутација што СЈО ...

Заев: Дали Јанева била употребена или злоупотребена?

Глас на Америка - 17.07.2019

Премиерот стои зад Катица Јанева за која смета дека се борела за правда во државата. Премиерот Зоран Заев стои зад поранешниот шеф на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева, и покрај шпекулациите за нејзината инволвираност во ...

Колку не чини правдата на СЈО?

24 Вести - 17.07.2019

Колку пари ја чини државата Специјалното јавно обвинитество и што тие испорачаа со својата работа во изминатите четири години. Од септември 2015 година, кога беше формирано, до сега, Катица Јанева и тимот специјални обвинители потрошило околу 9 ...

Јанева втор ден не се појави на работа, ниту колегите од СЈО не стапиле во контакт

Канал5 - 17.07.2019

Веќе втор ден од поврзувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева со случајот „Рекет“, таа не е достапна да објасни каква е нејзината улога и врската со приведениот Бојан Јовановски. Пред специјалното обвинителство е Андријана Лазова.

Јанева го остава СЈО со само три завршени случаи

Призма - 17.07.2019

Обвинителката си заминува, работата останува | Фото: Роберт Атанасовски Првите две недели од јули беа многу динамични за обвинителите на Специјалното јавно обвинителство. Секој ден имаа судски рочишта, понекогаш по четири во ист ден или по три во ...

ВИДЕО: Јанева не доаѓа на работа, а останува шефица на СЈО – обвинителите не знаат кај е

А1 On - 17.07.2019

Шефицата во оставка, Катица Јанева, ниту денес не се појави на своето работно место во специјалното јавно обвинителство. Во зградата на обвинителството утрово беше раздвижено, вработените доаѓаа на работа, а меѓу нив беа и неколку обвинители.

Висок лет и тврдо приземјување на Чарлиевите ангели

Н.Македонија - 17.07.2019

Симптоматично совпаѓање на ковертираната оставка на првата специјална обвинителка, Катица Јанева, со речиси истовременото приведување на Бојан Јовановски (Боки 13), неформален сопственик на приватна телевизија, како првоосомничен за уцена и перење ...

Јанева не оди на работа

Expres - 17.07.2019

Јавната обвинителка Катица Јанева од минатата недела не се појавила на работа во СЈО и непознато е дали отворила боледување или користи одмор. Шефицата на СЈО која депонираше оставка, но останува на функцијата додека не се избере нејзина замена, и ...

Патот на СЈО од ѕвездите до калта

Независен - 17.07.2019

АЛЕКСАНДРА М. МИТЕВСКА Да не го „заштитеше“ своевремено СЈО името „Титаник“ како наслов за еден од првите случаи што ги отвори од „џиновската“ лента со нелегално прислушувани разговори, шефицата на Обвинителството за организиран криминал сега ќе ...

Катица Јанева ги сплоти обвинителите – заедно подалеку од неа

Независен - 17.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера не дојде во институцијата која сè уште формално ја раководи. Обвинителите одржаа колегиум без неа, изненадени и вознемирени од вестите за нивната шефица кои ги бомбардираа.

Се бара брзо расветлување на случајот „Рекет“ и подеднакво важење на законот за сите

Локално - 17.07.2019

Зачувување на интегритетот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е примарниот интерес на обвинителите и истражителите во СЈО, изјави вчера обвинителката Ленче Ристовска во име на тимот на СЈО.

„Ем само Катица потпишува, ем СЈО не е само Катица. Не иде така другари„: Твитер реакции за Јанева и СЈО

еМагазин - 17.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева , која поднесе оставка од челната позиција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а на која по неколку часа од оставката, од Јавното обвинителство и беше одземен мобилниот телефон за да се провери ...

СЈО оградено од Јанева и со разнишана „империја”

Телма - 16.07.2019

Прв ден кој СЈО го мина без Катица Јанева, денеска беше неоправдано отсутна, не се јавувала на своите колеги, ниту пак ги известила дека вчера ќе ја поднесе својата неотповиклива и за јавноста ненадејна оставка.

Ристоска со обвинителите: Партиите да не го рушат СЈО, тоа не е еден човек

IRL - 16.07.2019

Во време кога судбината на Специјалното јавно обвинителство е неизвесна, а шефот на обвинителството Катица Јанева поднесе оставка, се доведува во прашање работата на обвинителството. Иако сеуште немa потврда дека Јанева е опфатена во истрагата за ...

Презумпција на сомнежот

Deutsche Welle - 16.07.2019

Дури и шпекулацијата за вмешаноста на Јанева во случајот е таа секунда која го урива она што се градеше во изминатите неполни четири години- митот за правдата. Што ќе остане од вербата во СЈО? Пишува Борис Георгиевски Никој ништо не знае, и сите ...

Обвинителите од СЈО се дистанцираа од работењето на Катица Јанева

24 Вести - 16.07.2019

Тимот од обвинители порачува дека СЈО не е само Катица Јанева. По вчерашната истрага „Рекет“ при која и е одземен мобилниот на шефицата Јан ева нејзините колеги гарантираат дека е законски отворен и не е доведен во прашање случајот Империја во кој е ...

СЈО се огради од Јанева

Глас на Америка - 16.07.2019

Споделете СЈО се огради од Јанева share Погледнете ги коментарите Print Обвинителите од СЈО сметаат дека интегритетот на институцијата не е нарушен со сомнежите за криминал во кој е инволвирана нивната шефица, Катица Јанева.

Ја продадоа и пуштија низ вода Катица Јанева

365 - 16.07.2019

Ако веруваме на познатото правило дека 70 проценти од перцепцијата која што се доживува доаѓа од сликата, а не од содржината на она што се зборува, тогаш коментарот за првата прес-конференција на десеткуваните ,,три грации’’ е дека нивниот настап не ...

Сите сомнителни потези на Катица Јанева

Нова ТВ - 16.07.2019

На 9 ноември лани, додека полицијата го бараше Груевски во својот дом за да ја отслужи затворската казна за „Тенк“, Специјалното јавно обвинителство објави дека отвора нова истрага под кодното име „ Империја“ .

Ристовска: Со загриженост го следиме случајот „Рекет“, бараме итно да се разреши

Канал5 - 16.07.2019

Катица Јанева ден откако и беше одземен мобилниот телефон, не се појави на своето работно место и не беше достапна за да ја објасни својата улога во случајот Рекет. Со неа, денеска не се слушнале ниту нејзините колеги од обвинителството, кои дури ...

Постапките што ги води СЈО не се доведени во прашање

24 Вести - 16.07.2019

Дали сјо, кое требаше да биде Алфа и Омега за правдата е на стаклени нозе по обелденување на скандалозниот случај „Рекет“? Нема директни информации дека Катица Јанева е вмешана случајот што го отвори Јавното обвинтелство – изјави обвинителката Ленче ...

Три години по протестите „шарените“ разочарани: Маиците на СЈО ќе служат за бришење прашина

ТВ21 - 16.07.2019

„Лопови“, „Нема правда, нема мир“, „Слобода“…овие добро познати слогани секојдневно се слушаа на улиците низ центарот на градот. „Шарената револуција“ несомнено беше настан кој ја одбележа 2016 година во Македонија.

СЈО не е само Катица Јанева

Р.С.Европа - 16.07.2019

Интегритетот на СЈО не е загрозен, дејствијата на поединци не ги отсликуваат сите во обвинителството и не смее да ги доведат под прашање постапките кои се водени досега, вели тимот на СЈО. Јанева не се појавила на работа, иако формало се уште е шеф.

Историјата на случајот „Империја“- кога и како започна битката на (со) Орце Камчев

Сител - 16.07.2019

Под кодно име „Империја“ е отворена истрага против: Јордан Камчев, Сашо Мијалков, Цветан Панделески. Oва е дел од содржината на соопштението кое на 9 ноември, 2018 година, го објави специјалното јавно обвинителство според кое кривично ќе ги гони ...

Пратениците поделени по вчерашната акција - има ли основа за анкетна комисија?

Сител - 16.07.2019

Анкетна комисија или надзорна расправа во парламентот за тоа како работела специјалната јавна обивнителка Катица Јанева, но и целото специјално обвинителство е неопходна по отворањето на слуачајот „Рекет“ и оставката на Јанева која неофицијално се ...

Дејствијата на поединец не го карактеризираат дејствувањето на СЈО, кажа обвинителката Ленче Ристоска

Сакам да кажам - 16.07.2019

Обвинителката од СЈО Ленче Ристоска вели дека дејствијата на поединци не ги карактеризираат дејствувањата на целата институција, бидејќи СЈО е институција во која работат обвинители и истражители со висок интегритет.

СЈО (не) се оградува од Катица Јанева

Deutsche Welle - 16.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Ристоска денеска на прес-конференција соопшти дека институцијата секогаш постапувала законски. Нема информации каде е Јанева и повикува да се почитува презумпцијата на невиност.

Ристоска: Веруваме дека интегритетот на СЈО нема да биде нарушен

Алфа - 16.07.2019

Дали вчерашниот случај за рекет го дискредитираше целото Обвинителство со кое раководи специјалната јавна обвинителка Катица Јанева? Откако во јавноста се појавија сомнежи, дека можеби Катица Јанева е обвинителот кој рекетирал заедно со Бојан ...

(ВИДЕО) Ристоска: Истрагата за рекетираниот сведок треба да продолжи

А1 On - 16.07.2019

На прес-конференцијата во СЈО поладнево обвинителката Ленче Ристоска, во придружба на сите обвинители (без тројцата отсутни Фатиме Фетаи, Стевчо Донев и Бурим Рустеми кои биле на годишен одмор) и без присуство на шефицата, Катица Јанева, рече дека ...

Ристевска: Секој кој се огрешил пред законите мора да одговара

Фокус - 16.07.2019

Се надевам дека интегритетот на Специјалното јавно обвинителство нема да биде нарушен од можните сомненија, изјави обвинителката Ленче Ристевска, на денешната прес конференција во СЈО, по истрагата во која е наводно вмешана шефицата на СЈО, Катица ...

СЈО крева раце од Катица Јанева: Поединци не го прават СЈО

+инфо - 16.07.2019

Обвинителката Ленче Ристоска, повеќе од една година не дава изјави за медиумите за разлика од почетоците на СЈО кога тоа беше вообичаена пракса по судските рочишта. Денеска таа објасни дека се повлекла затоа што таква ПР стратегија донел менаџментот ...

Тимот на СЈО нуди соработка во истрагата за „рекетот“

Фокус - 16.07.2019

Обвинителката Ленче Ристеска во име на обвинителскиот и истражителниот тим на СЈО денеска одржа прес конференција на која испрати апел до сите кои биле засегнати, како што рече, од криминални активности да го пријават тоа.

Ристовска: Дејствата на поединци не ги карактеризираат дејствата на СЈО

МКД - 16.07.2019

Во име на сите обвинители кои стојат зад мене и во име на целиот истражителски тим, сакам да ве уверам дека примарен интерес е зачувувањето на интегритетот на СЈО и дека секогаш сме постапувале согласно законските прописи и да бидеме на ниво на ...

Ристовска: Дејства на поединци не го карактеризираат целото СЈО

Алсат-М - 16.07.2019

„Дејствијата на поединци не ги карактеризираат дејствијата на сите нас кои работите со висок професионален интегритет“, рече специјалната обвинителка Ленче Ристовска на прес конференцијата која штотуку заврши во просториите на СЈО.

Мицкоски: Од мене Јанева побара поддршка за Законот за јавното обвинителство, за да го одмрзнела имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 16.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговараше на новинарски прашања. Меѓу другото кажа за понудата што му ја дала катица Јанева пред изборите. Во продолжжение прашањата и одговорите од Мицкоски.

(ВИДЕО) Стефанова: Катица потпишуваше сè – не се мои предлозите за пуштање од притвор и за пасошите

А1 On - 16.07.2019

Обвинителката Лиле Стефанова која го води случајот „Империја“ во која меѓудругите се осомничени Орце Камчев, Сашо Мијалков и 12 други лица, вели дека таа не ги потпишала предлозите со кои СЈО бара од судот притворот за осомничените да биде заменет ...

Ристевска: Истрагата за случајот „Империја“ е жива и не е затворена

Независен - 16.07.2019

Фото: Б. Грданоски Истрагата за случајот „Империја“ е жива и не се работи за истрага која е затворена, изјави на денешната прес-конференција обвинителката од СЈО, Ленче Ристевска. Прашана дали истрагата за случајот „Империја“ е издржана со оглед на ...

СЈО се огради од Јанева, од таму бараат да се сочува интегритетот на институцијата

Макфакс - 16.07.2019

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен интерес на институцијата е зачувување на интегритетот на СЈО. Таа нагласи дека дејствата на поединци не може да ги карактеризираат ...

Богоевски: Треба да се ревидираат СИТЕ постапки кои таа Обвинителка и тоа Обвинителство ги водело

iPortal - 16.07.2019

Одговорноста е индивидуална, но и институционална. Горката вистина е следнава: Не може двете постапки, а посебно нивниот исход, да се третираат одделно и независно. Доколку во едната постапка (Рекет) се докаже дека имало противзаконито влијание врз ...

Ристоска: Веруваме дека интегритетот на СЈО нема да биде нарушен

Н.Македонија - 16.07.2019

Тој што се огрешил од законот мора да одговара. И во наш интерес е да се расчистат атуелните случувања и да се добијат одговори. Веруваме дека интегритетот на институцијата нема да биде нарушен, кажа специјалната обвинителка Ленче Ристоска, на ...

Дејствијата на поединци не ги карактеризираат дејствијата на СЈО – вели Ристоска, која е заменичка на Јанева додека е ...

ММС - 16.07.2019

Дејствијата на поединци не ги карактеризираат дејствијата на Специјалното јавно обвинителство – изјави денеска за медиумите, обвинителката Ленче Ристоска. Откако вчера на шефицата на ова Обвинителство и’ беше одземен мобилниот телефон, од СЈО ...

Ристоска:Индициите кои инволвираат поединци од СЈО не смеат да фрлат сомнеж врз постапките што ги водиме

AKO - 16.07.2019

Обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска, излезе во име на сите обвинители од СЈО, за да потенцира дека во име на целиот тим на обвинителството сака да ја увери јавноста дека постапувле во согласност со законите и дека целосно стојат зад работата што ...

Ристоска и Јосифовска ја менуваат Катица Јанева, Фатиме Фетаи на одмор

PressingTV - 16.07.2019

Обвинителките Ленче Ристовска и Елизабета Јосифовска ја заменуваат Катица Јанева во периодот кога таа е главен специјален јавен обвинител во оставка. Јанева вчера потенцира дека нејзината оставка ќе биде активна по договорот на политичките партии за ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција во СЈО

Алсат-М - 16.07.2019

Во моментов во просториите на СЈО се одржува прес ...

Драма во СЈО, притвори, истрагата за рекет продолжува, Мицкоски одби лидерска… Тежок ден…

CivilMedia - 16.07.2019

„Во однос на актуелните случувања изразуваме загриженост. Сакам да испратам апел да се почитува начелото на презумпција на невиност. Се придружуваме на повикот на јавниот обвинител, секое лице засегнато од криминалитет, ваквите активности да ги ...

ЛЕНЧЕ РИСТОСКА: Немаме информации дека Катица Јанева е опфатена со истрагата на ОЈО во случајот „Рекет

Магазин - 16.07.2019

Oбвинителката од Специјалното јавно обвинителство Ленче Ристоска придружувана од колегите обвинители, рече дека внимателно ги следат случувањата и апелира да се почитува начелото на пресумпција на невиност.

Ристоска: Дејствувањето на поединци не го карактеризира дејствувањето на СЈО

Press24 - 16.07.2019

Специјалната обвинителка Ленче Ристоска денеска со прес-конференција по апсењето за случајот „Рекет" и шпекулациите за вмешаност на Катица Јанева. Таа вели дејствувањето на поединци не го карактеризира дејствувањето на СЈО, односно цела институција.

Прес конференција во СЈО

Фокус - 16.07.2019

Од Специјалното јавно обвинителство соопштија дека денеска во 14.30 часот ќе биде одржана прес конференција, но од таму не известуваат кој ќе се обрати пред медиумите. „Денес, со почеток во 14 часот и 30 минути, во просториите на Јавното ...

Ленче Ристоска: Дејствијата на поединци да не ја карактеризираат работата на целата институција

Слободен Печат - 16.07.2019

Таа потенцираше дека нема информации за тоа каде е денеска Јанева. Дејствијата на поединци да не ја каратеризираат работата на целата институција и да се почитува презумпцијата на невиност, побара на денешната прес-конференција обвинителката од ...