TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во грчките учебници, Бугарите се „нацистички окупатори„ и „варвари кои ја окупирале“ Егејска Македонија

Денешен - 24.09.2021

Емисијата „Слободна зона“ на неодамна починатиот бугарски новинар Георги Коритаров, за срам на т.н. новинарство на Северна, го отвори пред извесно време прашањето кое, требаше и мораше, тука да биде отворено и тоа многу одамна.

САД ќе се вклучат во кревање на блокадата од Бугарија, Димитров со став – нема разговори додека има уцени

Телма

Скопје - Софија и (бугарски) фашистички окупатор

Р.С.Европа

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација, 23 години бевме под српска!

Фокус

Ковачки: Шверцот на дрога со возила на МВР е институционализација на криминалот

Опсервер

Гест на добра волја што Бугарија ќе го злоупотреби

Слободен Печат

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација, 23 години бевме под српска и во занданата Југославија

Фактор

Слободен Печат Либертас Локално 365

Митко Панов: Не смее да се ревидираат историските факти

24 Вести - 24.09.2021

Отстранувањето на "бугарски" пред фашистички окупатор е бришење на историја и вовед во промена на преамбулата во уставот, врз основа на политички договори и условувања, оценува проф. д-р Митко Панов „Со евентуланата ваква одлука се оспорува се што е ...

Мицкоски за Бугарија: Наместо да бараат да бришеме учебници треба да дојдат овде и да му се извинат на овој народ

Алфа

Милески: Да бевме под фашистичка окупација, ти и другар ти ќе бевте соработниците

Република

Заев: И кај нас имало соработници на фашистичкиот окупатор, не се мешам во работата на историчарите

ТВ21

Заев: И во Македонија имало соработници на фашистите

Сител

Митко Панов: Заев историјата на сопствениот народ ја разбира како средство за политички договор

МКД

ЗАЕВ ГО НЕГИРА И ПРОГЛАСОТ НА АСНОМ Фалсификувањето историски факти има големи последици

+инфо

Алфа Алсат-М Lider Локално Сител

Мицкоски: Наместо да бараат да бришеме учебници, треба да дојдат и да му се извинат на овој народ

360 степени - 24.09.2021

Мицкоски вели дека кога ќе дојде промената на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги врати историските факти во учебниците од кои премиерот најави дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, вели дека ...

Мицкоски: Заев да им ја објасни изјавата за „бугарските фашисти“ на роднините на жртвите во Треблинка

Сител

Мицкоски: Ние не сме талибанци да бришеме историја – веднаш по промената на власта ќе ја вратиме така како што ја признава светската историја

Press24

Мицкоски ЗА бУГАРИЈА: Наместо да бараат да бришеме учебници треба да дојдат овде и да му се извинат на овој народ

Република

Мицкоски: Заев да им ја објасни изјавата за „бугарските фашисти“ на роднините на жртвите во Треблинка

Слободен Печат

Мицкоски: Не сме Талибанци да бришеме историски факти, Заев за „бугарски фашисти“ да им објасни на роднините на жртвите во Треблинка

Zoom

ШОКАНТНА Е ИЗЈАВАТА НА ЗАЕВ НИЕ НЕ СМЕ ТАЛИБАНЦИ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги врати историските факти за фашистите

+инфо

Локално 24 Вести PressingTV Нетпрес Либертас Независен

Реакција на Евреите во Македонија: Да се додаде во учебниците „тогашните бугарски фашистички окупаторски власти“

Сител - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

Еврејската верска заедница реагира: Бришењето на терминот „бугарски“ значи искривување на историската вистина

Слободен Печат

Реакција на Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија

Опсервер

НАМЕСТО ДА СЕ ИЗБРИШЕ „БУГАРСКИ ОКУПАТОРИ“, НЕКА СЕ ДОДАДЕ „ТОГАШНИ БУГАРСКИ ОКУПАТОРИ“ Евреите во Македонија не прифаќаат бришење на содржината во учебниците

+инфо

Реакција на Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија

Либертас

Македонските Евреи против бришењето на бугарски од фашистички окупатор

Кајгана

Евреите не прифаќаат бришење на содржината во учебниците: Нека се користи „тогашните бугарски фашистички окупаторски власти“

Press24

Алсат-М МКД Нетпрес Република Скопско Ехо PressingTV Независен

ПРЕД БУГАРСКАТА, ИМАЛО СРПСКА ОКУПАЦИЈА Љубчо Георгиевски ја расплеткува историјата

+инфо - 24.09.2021

„А еден да напишеше дека пред бугарската фашистичка окупација имаше 23 години српска окупација во Југославија занданата на народите, во која ние бевме вардарска бановина и јужносрбијанци!“, напиша Георгиевски на Фејсбук.

Љубчо Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација имаше српска окупација, ама сите молчат

Мак. Весник

Георгиевски- Никој ни спомнува ни пишува за 23 години српската окупација

Либертас

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација имаше српска окупација, во која бевме вардарска бановина

Локално

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација имаше српска окупација, ама сите молчат

24Инфо

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација имаше српска окупација, ама сите молчат

Вечер Прес

Фашизмот и историската козметика

+инфо - 24.09.2021

Историјата не може да се „разубавува“ во интерес на обидите за оживување или повампирување на големодржавни идеи и претензии, со цел наметнување политичка волја и доминација врз оној што се смета за послаб во меѓудржавните односи.

Фашизмот и историска козметика

Либертас

МАКЕДОНЦИТЕ НЕ ГО ИЗМИСЛИЛЕ ФАШИЗМОТ Чепреганов предупредува на опасноста од бришење во историјата

+инфо

Чепреганов предупредува на опасноста од бришење во историјата: Македонците не го измислиле фашизмот

Нетпрес

ЏАМБАСКИ: Браво Зоране, одлично Заев, ама бугарската историја не се менува и не се продава оти ние ја чуваме нашата ...

Денешен - 24.09.2021

Браво, Зоран, одлично, Заев! Станувате се’ повеќе политички агилни во вашите изјави за Бугарија. Ова, покрај другото, му го порачува бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски на премиерот Зоран Заев, во навивачката порака на Фејсбук, по изјавите на ...

Џамбаски до Заев: Нашата историја не се менува и не се продава затоа што ја зачувува националната чест

Фокус

Џамбаски одново провоцира, обвинува, навредува

Скопје1

Џамбаски до Заев: Нашата историја не се продава затоа што ја зачувува националната чест

Република

МИ ЗВУЧИ КАКО КУПОПРОДАЖНА ЗДЕЛКА ВО СТИЛОТ НА ТИТО Џамбаски за изјавата на Заев дека ќе се брише „бугарски фашисти“ од учебниците

+инфо

На Џамбаски изјавата на Заев дека ќе се брише „бугарски фашисти“ од учебниците му звучи како купопродажна зделка, во стилот на Тито

Нетпрес

Џамбаски за бришењето на „бугарски фашистички окупатор“ од учебниците: Купопродажна зделка во стилот на Тито

Press24

Либертас Локално

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Нова ТВ - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Бизнис Вести

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

24Инфо

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Lider

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Опсервер

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Frontline

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Сител

24 Вести Денешен Скопје инфо MakPress

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

Фактор - 24.09.2021

Премиерот Зоран Заев, потврди дека зборот бугарски ќе биде отстранет од учебници и споменици каде се споменува бугарскиот фашистички окупатор. Тој го најави тоа како еден од чекорите напред во приближувањето кон решение за спорот со соседна ...

Спасов му пркоси на Заев: Не треба да се брише „бугарски фашисти“

Мак. Весник

Спасов му се спротивстави на Заев: Не треба да се брише „бугарски фашисти“

Lider

Глупостите за историјата Заев ги темпира за изборната кампања и за создавање антиевропејци

PressingTV

Глупостите за историјата Заев ги темпира за изборната кампања и за создавање антиевропејци

Република

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам

360 степени

Не сме биле ниту Ние сите на страна на партизаните, имало И соработници на фашистите, рече Заев

Сакам да кажам

Слободен Печат Канал5 Zoom Фокус Опсервер ММС 365 Либертас

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Тодоров: Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме фашисти, туку дали ќе ги нарекуваме окупатор

Слободен Печат - 24.09.2021

По повод изјавата на премиерот Зоран Заев околу потребата да се редефинира тоа како ние го третираме учеството на Бугарија во Втора светска војна, гостин во денешен Утрински брифинг беше историчарот, професор Петар Тодоров.

Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме фашисти, туку дали ќе ги нарекуваме окупатор, вели историчарот Тодоров

Frontline

Тодоров: Проблемот е што Бугарија смета дека не бил окупатор туку дека ја ослободила Македонија

Локално

Тодоров: Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме „фашисти“, туку дали ќе ги нарекуваме „окупатор“

Press24

Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме фашисти, туку дали ќе ги нарекуваме окупатор

Независен

Тодоров: Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме фашисти, туку дали ќе ги нарекуваме окупатори

Либертас

Не се шегувал: Заев потврди дека ќе го тргне зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор, во Софија презадоволни

Република - 24.09.2021

Во однос на најавите за бришење на зборот „бугарски“ каде што се споменува фашистички окупатор во учебниците и спомениците, Заев рече дека не треба да се поистоветуваат цели нации со фашистичкиот окупатор и оти ваквата најава е во духот на ...

Заев не се шегувал: Навистина планира да го тргне бугарски фашистички окупатор

PressingTV

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Lider

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Сител

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Северна Македонија на нејзиниот европски пат

Нова ТВ

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија

Канал5

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Press24

Скопје инфо Frontline ТВ21 Вечер Прес Денешен 24Инфо MakPress

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Опсервер - 23.09.2021

– Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави ...

Заев за ТВ 24: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

24 Вести

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Frontline

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

24Инфо

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Press24

Политиката не треба да се меша во историјата, ама тргањето на „бугарски“ пред фашистички окупатор е во духот на пријателството, вели Заев

MakPress

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Вечер Прес

CivilMedia Бриф

ВМРО-Народна: Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот

Независен - 23.09.2021

ВМРО-Народна партија на Љупчо Георгиевски го поддржа премиерот Зоран Заев во намерата да го избрише зборот „бугарски“ од описот „фашистички окупатор“. -Вообичаено кога зборуваме за компромиси кои треба да ги направиме со нашиот сосед Република ...

ВМРО-НП: Бришење на зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор е дел од повоената европска политика

Сител

ВМРО-Народна: Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот

Press24

ВМРО-НП: Бришењето „бугарски” пред фашистички окупатор не е негирање на македонскиот идентитет

МКД

ВМРО-Народна: Бришењето на националата одредница „бугарски“ пред „фашистички“ не е негирање на идентитетот

Либертас

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА БЕШЕ СЛОБОДНА ЗЕМЈА ПРЕД ДА ДОЈДАТ БУГАРИТЕ? Георгиевски вели дека бришењето на „бугарски“ не е негирање на идентитетот

+инфо

Љубчо Георгиевски: Дали Македонија беше слободна земја пред да дојдат Бугарите?

Мак. Весник

Локално MakPress

СЛЕДНО ШТО Е? ДЕКА ПАРТИЗАНИТЕ НЀ ОКУПИРАЛЕ ? Данева со прашање до Заев

+инфо - 23.09.2021

Професорката и поранешна пратеничка на СДСМ, Ана Павловска Данева на Фејсбук ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека во учебниците ќе има промени, и ќе се отстрани „бугарски“ пред фашистички окупатор.

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Фактор

Данева: Следно што е? Партизаните нѐ окупирале?

Нетпрес

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните нè окупирале, а Бугарите нè ослободиле“?

Курир

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Република

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Lider

Павловска Данева: Очекувам во блиско време да испадне дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле

MakPress

Заев: Во европските учебници се избегнува националната обоеност на фашизмот

Локално - 23.09.2021

Не може политиката да се меша или да ја смени историјата. Историјата е таа и насекаде е околу нас, вели премиерот Зоран Заев во емисијата „24 анализа“, зборувајќи за остранување на терминот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ во учебниците во ...

Заев: Во европските учебници се избегнува националната обоеност на фашизмот

Република

Заев: И европските земји избегнуваат национална обоеност на фашизмот

Слободен Печат

Заев: Не треба да се гледа на работите преку именување на нацизмот со етничка боја

Вечер Прес

А Бугарија ќе ги брише ли учебниците во кои стои дека Македонија е бугарска држава?

Нетпрес - 23.09.2021

Ќе ги брише ли своите учебници Бугарија- во кои стои дека Македонија е бугарска држава – како што денеска премиерот вети дека ќе го тргне зборот „бугарски“ од пред фразата „фашистички окупатор“, прашува поранешниот македонски амбасадор во Софија ...

ЌЕ БРИШЕ ЛИ БУГАРИЈА ОД СВОИТЕ УЧЕБНИЦИ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА ДРЖАВА Ѓорчев со прашање до Заев

+инфо

Марјан Ѓорчев: Ќе ги брише ли своите учебници Бугарија- во кои стои дека Македонија е бугарска држава ?

Lider

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, еве што пишуваат бугарските медиуми

Фактор - 23.09.2021

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, пишува бугарскиот медиум Лупа .бг. Ова следи откако премиерот Зоран Заев најави дека ќе се менуваат учебниците кои ги содржат термините „бугарски фашистички окупатор“, во знак на пријателскиот дух со ...

ПОБЕДА! ЗА МАКЕДОНИЈА ВЕЌЕ НЕ СМЕ ОКУПАТОРИ Коментари на бугарски медиуми

+инфо

Дочекавме: Заев ги направи Македонците фашисти

Република