TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: „милиони“ мигранти наскоро ќе тргнат кон ЕУ

Р.С.Европа - 02.03.2020

„Милиони“ мигранти и бегалци наскоро ќе тргнат кон Европската унија предупреди денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Како што јавува агенцијата Франс Прес оваа изјава е дел од притисокот кон западните земји поврзан со сирискиот конфликт.

Ердоган: Сега и земјите од ЕУ ќе прифатат дел од товарот

А1 On - 02.03.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека неговата земја нема да ги затвори границите со државите од ЕУ за сириските бегалци. – Откако ја отворивме границата почнаа телефонски повици со барање да ја затвориме.

„Вратите се веќе отворени“ – Ердоган бара од Европа да го сноси својот дел од товарот за мигрантите

Макфакс - 02.03.2020

Европа ќе мора да го сноси својот дел од товарот за мигрантите, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, порачувајќи дека Турција ќе продолжи да пушта бегалци и мигранти надвор од нејзината територија.

Ердоган незапирлив: Ме бараат да ги затворам границите, јас им велам - доцна е

Точка - 02.03.2020

Турција нема да ги затвори своите граници со ЕУ за сириските бегалци, соопштил турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. "Ми се јавуваат и велат: затворете ги границите. Јас им велат: доцна е.

Засилен мигрантскиот бран од Турција кон Грција и кон Бугарија

Н.Македонија - 02.03.2020

Oткако официјална Анкара во петокот (28 февруари) соопшти дека повеќе нема да ги спречува мигрантите од Турција да се упатат кон Европа, во текот на изминатиот викенд состојбата со напливот на бегалци на границите на Турција, со Грција и со Бугарија ...

ЕУ му веруваше на Ердоган, сега нема план „Б“ за бегалците

Deutsche Welle - 02.03.2020

Ердоган ја оствари заканата и ги пушти бегалците кон Европа, илјадници се наоѓаат на грчката и бугарската граница. Трагично е што ЕУ сега мора пак сама да се грижи за себе, а се`уште нема план.

Ме бараат од Европа, ама доцна е – тврди Ердоган по отварањето на границите за мигрантите

Република - 02.03.2020

Турција по заострување на ситуацијата во сирискиот Идлиб, соопшти дека веќе не може да го задржува бранот бегалци. Турција нема да ги затвори своите граници со ЕУ за сириските бегалци – соопшти турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

100.000 мигранти тргнале кон Европа, Грција прогласи мобилна состојба

AKO - 02.03.2020

Мигранти кои немаат никаков статус во Турција, во колони се движат кон Грција и Бугарија во обид да ја напуштат провинцијата Едирне која граничи со овие две земји. Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, изјави дека се работи за ...

Медиуми: ЕУ имаше доверба во Турција во врска со мигрантите – сега нема ниту план Б

Локално - 02.03.2020

Илјадници бегалци на бугарската и грчката граница. Ердоган се закани дека ќе пушти мигранти низ Европа и трагично е што ЕУ сè уште нема планови, напиша Бернд Ригерт, дописник на ДВ од Брисел, во свој коментар.

Словенија се подготвува за можен нов мигрантски бран

Курир - 02.03.2020

Словенија се подготвува за справувањето се евентуален нов мигрантски бран, јави дописникот на МИА од Љубљана. Веста за повторното отворање на турската граница за мигрантите и бегалците и притисокот врз Грција е повод за поголема будност на властите ...

Инвазија врз Грција (видео)

Пулс24 - 01.03.2020

Грција е во состојба на зголемена безбедност откако се соочи со наплив на илјадници мигранти кои се обидуваат да ја минат границата од Турција, а локалното население стравува од нова криза.

ЕУ смета дека Турција ќе го почитува договорот за мигрантите од 2016-та

Нетпрес - 01.03.2020

Европскиот комесар за упраувања со кризни ситуации, Јанез Ленарчич, изјави во неделата дека Европската унија очекува дека Турција ќе го почитува договорот кој во 2016 година го постигна со Брисел, а се однесува на мигрантите и бегалците кои се ...

Турција тврди дека повеќе од 76.000 мигранти тргнале кон ЕУ

Макфакс - 01.03.2020

Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, утрово на „Твитер“ напиша дека повеќе од 76.000 мигранти ја минале турската граница кон ЕУ. „Бројот на мигранти кои ја напуштија Турција во правец на Европа е 76.358. Ја отворивме вратата.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се наоѓаат на турско-грчката граница

24 Вести - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 лица се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека веќе нема да ги спречува мигрантите да тргнуваат кон Европа.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се собрани на турско-грчката граница

Макфакс - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија денеска дека најмалку 13.000 луѓе се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека повеќе нема да ги спречува мигрантите на турско тло да се упатат кон Европа.

Илјадници мигранти тргнаа кон Европа

AKO - 01.03.2020

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во одвоени телефонски разговори со рускиот и со турскиот претседател, побара итно запирање на воените активности во Сирија. Тој потоа изјави дека се очекува нова хуманитарна катастрофа и хаос во Европа, ...

Сојлу: Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

Опсервер - 01.03.2020

– Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. „До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти“, наведе Солју на Твитер, ...

СОЛЈУ: Турција ја напуштиле 36 776 мигранти преку Едрене!

Денешен - 01.03.2020

„До 21.02 часот по локално време (сабота) преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36 776 мигранти“, навел во порака на Твитер, турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу. Турскиот претседател Ердоган претходно изјави дека Турција и порано ...

Над 76.000 сириски мигранти ја напуштиле Турција на пат кон ЕУ!

Expres - 01.03.2020

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјавил дека 76.358 мигранти ја напуштиле Турција по изјавата на турскиот претседател Таип Ердоган дека Анкара одлучила да ги отвори границите кон ЕУ за сдириските бегалци, јавува БГНЕС.

Од Турција досега излегле скоро 37.000 мигранти, објави министерот Сојлу

Макфакс - 29.02.2020

Досега преку Едрене, Турција ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти вечерва турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу. „До 21 часот по локално време преку Едрене, 36.776 мигранти ја напуштија нашата земја“, изјави Сојлу во порака на ...

Пленковиќ за мигрантскиот бран: Се консултираме со ЕУ и НАТО

А1 On - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...

Турско МВР: Земјата досега ја напуштија 36.776 мигранти

Слободен Печат - 29.02.2020

Турција досега ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти вечерва турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу. – До 21.02 часот по локално време преку Одрин (Едрене) нашата земја на ја напуштија 36.776 мигранти, наведе Сојлу на Твитер, а пренесе ...

Орбан ја зајакнува контролата на границата поради мигрантите

Centar - 29.02.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата земја ќе ја зајакне заштитата на својата јужна граница, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го информирал дека Турција не може повеќе да го спречува приливот на мигранти.

Пленковиќ за мигрантскиот бран: Се консултираме со ЕУ и НАТО

Република - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...

Пленковиќ: Се консултираме со ЕУ и НАТО за новиот бран мигранти

Локално - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...

Пленковиќ: За мигрантскиот бран се консултираме со ЕУ и НАТО

24Инфо - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...

Пленковиќ за мигрантскиот бран се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...

Пленковиќ за мигрантскиот бран: Се консултираме со ЕУ и НАТО

Опсервер - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...

Пленковиќ за мигрантскиот бран: Се консултираме со ЕУ и НАТО

Вечер Прес - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...

Официјална Анкара: Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

+инфо - 29.02.2020

Преку Едрене, Турција ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти вечерва турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу. – До 21 часот по локално време преку Едрене, 36.776 мигранти ја напуштија нашата земја, напиша Сојлу во порака на „Твитер“, а ...

Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

24Инфо - 29.02.2020

Турција досега ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти вечерва турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу. – До 21.02 часот по локално време преку Одрин (Едрене) нашата земја ја напуштија 36.776 мигранти, наведе Сојлу на Твитер, а пренесе ...

Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

А1 On - 01.03.2020

Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. „До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти“, наведе Солју на Твитер, пренесе ...

Сојлу: Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

Слободен Печат - 01.03.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган претходно вчера изјави дека земјата и претходно предупредувала дека нема да може да го поднесе товарот на нов мигрантски бран. Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот ...

Сојлу: Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

Република - 01.03.2020

Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти – наведе Солју на Твитер, пренесе ...

Преку 76 илјади мигранти ја напуштиле Турција на пат кон Балканот

Курир - 01.03.2020

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју информира дека Турција досега преку Едрене ја напуштиле 76.358 мигранти. – До 10 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 76.358 мигранти – објави Солју на Твитер.

Сојлу: Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

ТВ21 - 01.03.2020

Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. „До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти“, наведе Солју на Твитер, пренесе ...

Сојлу тврди дека Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

Нетпрес - 01.03.2020

Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. „До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти“, наведе Солју на Твитер, пренесе ...

Сојлу: Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

Либертас - 01.03.2020

– Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. „До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти“, наведе Солју на Твитер, ...

Сојлу - Турција ја напуштиле скоро 37 илјади мигранти

Р.С.Европа - 01.03.2020

Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. „До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти“, наведе Солју на Твитер, пренесе ...

Сојлу: Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

ММС - 01.03.2020

Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. „До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти“, наведе Солју на Твитер, пренесе ...

Сојлу: Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

MakPress - 01.03.2020

Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. „До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти“, наведе Солју на Твитер, пренесе ...

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се собрани на турско-грчката граница

Н.Македонија - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија денеска дека најмалку 13.000 луѓе се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека повеќе нема да ги спречува мигрантите на турско тло да се упатат кон Европа.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се собрани на турско-грчката граница

MTM - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 бегалци се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека повеќе нема да ги спречува мигрантите на турско тло да се упатат кон Европа.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се наоѓаат на турско-грчката граница

Либертас - 01.03.2020

– Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 лица се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека веќе нема да ги спречува мигрантите да тргнуваат кон Европа.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти собрани на турско-грчката граница

Слободен Печат - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 лица се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека веќе нема да ги спречува мигрантите да тргнуваат кон Европа.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти на турско-грчката граница на пат кон ЕУ

Денешен - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 лица се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека веќе нема да ги спречува мигрантите да тргнуваат кон Европа.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се собрани на турско-грчката граница

24Инфо - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 бегалци се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека повеќе нема да ги спречува мигрантите на турско тло да се упатат кон Европа.

Најмалку 13.000 мигранти на турско-грчката граница, Мицотакис свика вонреден состанок на Совет за безбедност

А1 On - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 лица се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека веќе нема да ги спречува мигрантите да тргнуваат кон Европа.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се наоѓаат на турско-грчката граница

Опсервер - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 лица се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека веќе нема да ги спречува мигрантите да тргнуваат кон Европа.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се наоѓаат на турско-грчката граница

Република - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 лица се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека веќе нема да ги спречува мигрантите да тргнуваат кон Европа.