TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доаѓа Велигден: Треба многу да внимавате во изборот на боите за јајца

Курир - 08.04.2020

Годинава Велигден е на 19-ти април. Боите за јајца содржат состојки чии ефекти на здравјето не се познати. Во нив има додатоци или адитиви кои инаку се користат во прехранбените производи за да го променат изгледот и својствата на конечниот производ.

Офарбајте јајца со спанаќ – Бојата сјајна и силна

Gotvi.mk - 08.04.2020

Офарбајте си јајца за Велигден со помош на природни бои од кујната, кои се интензивни. Ако сакате зелени јајца, ви треба само спанаќ. Спавете спанаќ во водата во која варите јајца. Бојата ќе биде ...

Состојка што сите ја имаат во кујната: Со овој трик лесно ќе го излупите секое јајце!

Убавина и Здравје - 08.04.2020

Овој одличен трик ветува брзо и лесно лупење на јајцата. Лупењето на варени јајца може да бие тешко и многу домаќинки се случува да ги расипат своите јајца во текот на овој процес. За да се спречи ова, ви претставуваме едноставен процес кој дава ...

Уметник од Мексико користи тава како платно и создава уметнички дела од пржени јајца

Кафе пауза - 08.04.2020

Јајцата зготвени во тава не мора да бидат само за појадок. Микеле Балдини од Мексико е 21-годишен студент на медицина кој создава уметнички дела направени од пржени јајца. Неговата идеја се родила пред околу 4 години кога го забележал симболот на ...

Трик кој многу ќе ви пoмогне: Како да ги препознаете свежите јајца и колку е нивниот рок на траење?

Хитпортал - 07.04.2020

Кога станува збор за рокот на траење на јајцата, тој е околу 28 дена, како што пишува и на пакувањето. Доколку купувате домашни јајца, од пазар или без печат, би требало да бидете внимателни и да одлучите на кого ќе му верувате за нивната свежина.

Правила за купување и подготвување јајца за Велигден: Колку време да се готват, колку можат да стојат надвор од ...

Убавина и Здравје - 07.04.2020

Купете чисти и неоштетени јајца и не заборавајте да ги измиете со млака вода пред да готвите. Наскоро ќе го прославиме најголемиот христијански празник Велигден, и само два дена пред да уживаме во омилениот обичај – бојадисувањето јајца.

Еве како да ги избелите велигденските јајца пред бојадисување

Gotvi.mk - 07.04.2020

Еве како обичните јајца да ги направите бели и совршени за бојадисување за Велигден. Потребни ви се: 1 чаша алкохолен оцет, 1 чаша вода и јајца. Прелијте ги јајцата со вода и оцет и оставете да се готват на умерена температура.

Јајцата со мермерен ефект се хит за овој Велигден, направете ги сами по оваа постапка

МакМода - 07.04.2020

Годинава ќе бидеме ограничени и нема да можеме велигденските празници да ги прославиме со најблиските и поширокото семејство, но затоа може да бидеме креативни и да го изработиме хитот на оваа година – мермерни јајца.

Дали знаете зошто не е добро да се варат јајца на висока топлина?

Денар - 07.04.2020

За совршенa кајгана или варени јајца, препишете го трикот со кој се служат готвачите во рестораните и ќе имате оброк без грешка… За да не ги преварите или препечете јајцата, топлината не смее да биде силна.

Дали знаете зошто не е добро да се варат јајца на висока топлина?

ММС - 07.04.2020

За совршенa кајгана или варени јајца, препишете го трикот со кој се служат готвачите во рестораните и ќе имате оброк без грешка… За да не ги преварите или препечете јајцата, топлината не смее да биде силна.

Доаѓа Велигден: Треба многу да внимавате во изборот на боите за јајца

Пулс24 - 08.04.2020

Годинава Велигден е на 19-ти април. Боите за јајца содржат состојки чии ефекти на здравјето не се познати. Во нив има додатоци или адитиви кои инаку се користат во прехранбените производи за да го променат изгледот и својствата на конечниот производ.