TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Кајгана - 02.06.2020

Вселенските агенции на Русија и САД, Роскосмос и НАСА, се во преговори за меѓусебно обезбедување места на летовите до Меѓународната вселенска станица. Ова го изјави Анатолиј Красников, претставник на Роскосмос во Казахстан.

Русите и Американците заедно во вселената: Roscosmos и NASA во преговори

Денар - 02.06.2020

Вселенските агенции на Русија и Соединетите Американски Држави, Roscosmos и NASA, се во преговори за меѓусебно обезбедување места на летовите до Меѓународната вселенска станица(ISS). Ова го изјави претставникот на Roscosmos во Казахстан, Анатолиј ...

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Кајгана - 02.06.2020

Неколку дена по историското лансирање и испраќање астронаути на Меѓународната вселенска станица, компанијата SpaceX е веќе подготвена за ново лансирање. SpaceX изврши историска мисија во соработка со НАСА и стана првата комерцијална компанија која ...

НАСА предупреди дека кон Земјата се приближува потенцијално опасен астероид

Макфакс - 02.06.2020

Астероид, класифициран како „потенцијално опасен“, ќе се приближи до Земјата на 6 јуни, соопшти НАСА. Како што е наведено, астероидот, чиј дијаметар е помеѓу 250 и 570 метри, се очекува да помине покрај Земјата на растојание од 5,1 милион километри ...

Роскосмос и НАСА преговараат за летовите на Меѓународната вселенска станица

Опсервер - 02.06.2020

Нурсултан, 2 јуни 2020 () – Вселенските агенции на Русија и САД, Роскосмос и НАСА, преговараат за меѓусебно обезбедување места на летовите до Меѓународната вселенска станица (ISS), изјави денеска претставникот на Роскосмос во Казахстан, Анатолиј ...

НАСА предупредува за доближување до Земјата на потенцијално опасен астероид

Опсервер - 02.06.2020

Вашингтон, 2 јуни 2020 () – За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе ...

Земјата стана претесна за големите сили: Кој ќе ја освои вселената?

Факултети - 02.06.2020

По 9 години Американците повторно самостојно испратија астронаути на Меѓународната вселенска станица. Ова би можело да биде најава на крајот на одличната соработка со Русија и враќање во вселенската трка што преовладуваше во текот на 60-тите години ...

НАСА повторно пишува историја: Руски и американски астронаути на првиот комерцијален лет (ВИДЕО)

Кумановски м. - 02.06.2020

Капсула наречена Crew Dragon тргна на Меѓународната вселенска станица во саботата навечер, по наше време, а астронаутите пристигнаа безбедно и влегоа во вселенската станица ММС. После два часа чекање да ги проверат сите безбедносни врски помеѓу ...

Потенцијално опасен астероид лета кон Земјата

Нетпрес - 02.06.2020

Потенцијално опасниот астероид 163348 (2002 NN4), чиј пречник се проценува на 250 до 570 метри, во сабота ќе се приближи кон Земјата, соопшто американската агенција за вселенски истражувања NASA на еден од своите веб-сајтови.

„Трамбулината функционира“: Маск одговори на шегата на Рогозин

Руска реч - 01.06.2020

Откако успешно го лансираше вселенското летало со екипаж Crew Dragon, основачот на SpaceX се пошегува со духовита забелешка наменета за првиот човек на „Роскосмос“. По лансирањето на вселенското летало со екипаж Crew Dragon, што го изведе ...

Маск го задева шефот на руската агенција: „Трамбулината функционира!“

МКД - 01.06.2020

Илон Маск, основачот на Спејсекс, кој во саботата со својата ракета од Флорида испрати двајца астронаути во вселената, му одговори на шефот на руската вселенска агенција, кој пред шест години ја исмеваше неспособноста на Америка за вселенски летови ...

Илон Маск: Познати вистини и нови лекции од американскиот пионер

Н.Македонија - 01.06.2020

Автор: Чарлс Бимс Форбс Дваесет години отсега, спектакуларното лансирање на капсулата „Драгон“ на Илон Маск едвај ќе заслужи една страница во историјата на современата вселенска ера. Покрај неговото детинесто однесување и сомнителните одлуки кои ...

Русија ветува патување на Месечината

МКД - 01.06.2020

Русија вчера, по повод успешното лансирање на американското вселенско летало Спејсекс кон Меѓународната вселенска станица (ИСС) во орбитата на Земјата, вети дека оваа година ќе тестира две нови ракети, а потоа ќе ја продолжи својата програма за ...

Денот што ќе го памтиме: SpaceX ги приватизираше комерцијалните летови во вселената

Телефони.мк - 01.06.2020

Двајцата астронаути, Роберт Бекен и Даглас Хурли, имаат чест да бидат првите американски астронаути после 2011 година, кои полетале со американска ракета од американско тло кон Меѓународната вселенска станица.

Честитки, но и збунетост, по пристигнувањето на астронаутите на „Спејс екс“ на Меѓународната вселенска станица

Н.Македонија - 01.06.2020

Екипажот на Меѓународната вселенска станица ги пречека астронаутите Даглас Харли и Боб Бенкен по нивното синоќешно пристигнување во капсулата на „Спејс екс“, пренесува „Гласот на Америка“.

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Кајгана - 01.06.2020

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен пристигнаа на Меѓународната вселенска станица. Вселенската капсула Dragon успешно го исполни првиот дел од задачата. Астронаутите почекаа за дополнителни проверки пред да им се придружат на руските и ...

„Спејс Икс“ ја враќа вселенската трка

Deutsche Welle - 31.05.2020

По девет години, Американците повторно самостојно испратија астронаути на Меѓународната вселенска станица. Тоа би можела да биде најава за крај на одличната соработка со Русија и враќање кон вселенската трка од минатото.

Илон Маск не можеше да издржи: Веднаш го исмеа директорот на руската вселенска агенција за неговите зборови пред 6 ...

Точка - 01.06.2020

Летот на американската компанија "SpaceX" означи крај на монополот - Русите не се единствените кои испраќаат астронаути на Меѓународната вселенска станица, а експертите сега сметаат дека Русите треба да ја преиспитаат својата вселенска програма.

Историски ден за САД : Космонаутите на Спејс Икс и НАСА стигнаа на вселенската станица

Канал5 - 31.05.2020

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен слетаа на меѓународната вселенска станица во мисијата на НАСА и „СпејсИкс“. Нивната капсула „ Crew Dragon “, снабдена и управувана од приватната компанија „SpaceX “ на Илон Маск, слета на Меѓународната ...

Русија ветува пат на Месечината по успехот на американски „Space X“

Р.С.Европа - 01.06.2020

Русија по повод успешното лансирање на американското вселенско летало „Space X“ на Меѓународната вселенска станица, вети дека ќе тестира две нови ракети оваа година и потоа ќе ја продолжи програмата за пат до Месечината.

Русија не дозволува САД да ја приватизира Месечината

Порта 3 - 01.06.2020

Американската администрација спремила нацрт меѓународен договор, кој претседателот Доналд Трамп го потпиша уште во април, а суштината на договорот е создавање зони на Месечината во кои несметано ќе може да се истражува и да се вади руда.

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Макфакс - 31.05.2020

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна на Меѓународната вселенска станица, помалку од 19 часа по лансирањето од Флорида.

Колку долго Боб и Даг ќе бидат во вселената пред да се вратат на Земјата?

Факултети - 01.06.2020

Ракетата „Фалкон 9“ на „Спејс Екс“ беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“, носејќи двајца американски астронаути до Меѓународната вселенска станица. Ракетата ќе стигне до Меѓународната вселенска станица за 19 часа.

По честитките за летот на „SpaceX“, од Русија критики на реакцијата на Трамп

Нетпрес - 31.05.2020

Руската вселенска агенција Роскосмос ја критикуваше во нделата „хистеричната“ реакција на американскиот претседател Доналд Трамп на првиот лет на астронаути на американска вселенска агенциај NASA од американска територија по речиси десет одини, но ...

SpaceX ја прекина руската надмоќ во вселената

Кумановски м. - 01.06.2020

Летот на американската приватна компанија SpaceX го означи крајот на монополот – Русите веќе не се единствените кои испраќаат космонаути на Меѓународната вселенска станица, што, сметаат експертите, треба да поттикне преиспитување на вселенската ...

Капсулата на Спејс-Икс пристигна на меѓународната вселенска станица (Видео)

MakPress - 01.06.2020

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, денеска пристигна на Меѓународната вселенска станица, помалку од 19 часа по лансирањето од Флорида.

Русите им честитаа на Маск и на НАСА за успешната мисија на Спејс Икс

24Инфо - 31.05.2020

Руската вселенска агенција Роскосмос, која долго време беше единствената способна да изведе лет со кој астронаутите се превезуваат до Меѓународната вселенска станицаа, а изведе и рекорден лет за само 6 часа, ѝ честиташе на американската компанија ...

Астронаутите на SpaceX и NASA пристигнаа во вселенската станица (ВИДЕО)

USB - 01.06.2020

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна на Меѓународната вселенска станица, помалку од 19 часа по лансирањето од Флорида.

Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица(видео)

Денар - 01.06.2020

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна на Меѓународната вселенска станица, помалку од 19 часа по лансирањето од Флорида.

Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

MTM - 01.06.2020

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна на Меѓународната вселенска станица, помалку од 19 часа по лансирањето од Флорида.

СпејсИкс ја прекина руската превласт во вселената

Сител - 01.06.2020

Летот на американската приватна компанија СпејсИкс (SpaceX) го означи крајот на монополот – Русите веќе не се единствените кои испраќаат космонаути на Меѓународната вселенска станица (International Space Station – ISS), што, сметаат експертите, ...

Спејс икс ја прекина руската превласт во вселената

Слободен Печат - 01.06.2020

Руската вселенска агенција Роскосмос го „поздрави“ полетувањето на бродот Спејс икс, а нејзиниот извршен директор за летови со човечки екипаж Сергеј Крикалов оцени дека „успехот на оваа мисија ќе ни даде нови можности“.

Спејс икс ја прекина руската превласт во вселената

MakPress - 02.06.2020

Летот на американската приватна компанија Спејс икс (SpaceX) го означи крајот на монополот – Русите веќе не се единствените кои испраќаат космонаути на Меѓународната вселенска станица (International Space Station – ISS), што, сметаат експертите, ...

НАСА предупреди: Кон Земјата се приближува потенцијално опасен астероид

Курир - 02.06.2020

Астероид, класифициран како „потенцијално опасен“, ќе се приближи до Земјата на 6 јуни, соопшти НАСА. Како што е наведено, астероидот, чиј дијаметар е помеѓу 250 и 570 метри, се очекува да помине покрај Земјата на растојание од 5,1 милион километри ...

NASA предупреди: Кон Земјата се приближува потенцијално опасен астероид

USB - 02.06.2020

Астероид, класифициран како „потенцијално опасен“, ќе се приближи до Земјата на 6 јуни, соопшти NASA. Како што е наведено, астероидот, чиј дијаметар е помеѓу 250 и 570 метри, се очекува да помине покрај Земјата на растојание од 5,1 милион километри ...

НАСА предупреди дека кон Земјата се приближува потенцијално опасен астероид

MTM - 02.06.2020

Астероид, класифициран како „потенцијално опасен“, ќе се приближи до Земјата на 6 јуни, соопшти НАСА. Како што е наведено, астероидот, чиј дијаметар е помеѓу 250 и 570 метри, се очекува да помине покрај Земјата на растојание од 5,1 милион километри ...

НАСА предупреди дека кон Земјата се приближува потенцијално опасен астероид

Centar - 02.06.2020

Астероид, класифициран како „потенцијално опасен“, ќе се приближи до Земјата на 6 јуни, соопшти НАСА. Како што е наведено, астероидот, чиј дијаметар е помеѓу 250 и 570 метри, се очекува да помине покрај Земјата на растојание од 5,1 милион километри ...

НАСА ПРЕДУПРЕДУВА: Голем астероид се доближува кон Земјата!

Слободен Печат - 02.06.2020

Во моментов астрономите имаат откриено повеќе од 8.000 астероиди, со дијаметар над 140 метри во радиус од седум милиони километри од Земјата. За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен” ќе и се доближи на Земјата, ...

НАСА предупредува за доближување до Земјата на потенцијално опасен астероид

Сител - 02.06.2020

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание ...

НАСА предупредува за доближување до Земјата на потенцијално опасен астероид

А1 On - 02.06.2020

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание ...

Потенцијално опасен астероид за четири дена ќе се доближи до Земјата, предупредува НАСА

+инфо - 02.06.2020

Во моментов астрономите имаат откриено повеќе од 8.000 астероиди, со дијаметар над 140 метри во радиус од седум милиони километри од Земјата. За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, ...

НАСА: За четири дена до Земјата се приближува потенцијално опасен астероид

Бизнис Вести - 02.06.2020

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен” ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание ...

НАСА предупредува: До Земјата ќе се доближи потенцијално опасен астероид

ТВ21 - 02.06.2020

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание ...

НАСА предупредува за доближување до Земјата на потенцијално опасен астероид

Либертас - 02.06.2020

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание ...

SpaceX ќе лансира нови Starlink сателити во орбитата

USB - 02.06.2020

Само неколку дена по историското лансирање и испраќање астронаути на Меѓународната вселенска станица, компанијата SpaceX е веќе подготвена за ново лансирање. SpaceX изврши историска мисија во соработка со НАСА и стана првата комерцијална компанија ...

НАСА предупредува: До Земјата ќе се доближи потенцијално опасен астероид

Вечер Прес - 02.06.2020

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание ...

Роскосмос и НАСА преговараат за летовите на Меѓународната вселенска станица

24Инфо - 02.06.2020

Вселенските агенции на Русија и САД, Роскосмос и НАСА, преговараат за меѓусебно обезбедување места на летовите до Меѓународната вселенска станица (ISS), изјави денеска претставникот на Роскосмос во Казахстан, Анатолиј Красников.

Роскосмос и НАСА преговараат за летовите на Меѓународната вселенска станица

А1 On - 02.06.2020

Вселенските агенции на Русија и САД, Роскосмос и НАСА, преговараат за меѓусебно обезбедување места на летовите до Меѓународната вселенска станица (ISS), изјави денеска претставникот на Роскосмос во Казахстан, Анатолиј Красников.

НАСА предупредува за доближување до Земјата на потенцијално опасен астероид

MakPress - 02.06.2020

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание ...

НАСА предупредува за доближување до Земјата на потенцијално опасен астероид

Frontline - 02.06.2020

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание ...