TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апелациски суд за пет дена два пати го сменил мислењето

Deutsche Welle - 22.11.2019

На 14.11. судот сметал дека Јанева може да биде здравствено третирана во притвор, а на 19.11. дека и` треба терапија и хигиена во домашни услови, тврдат извори од судот. Што се сменило во тие пет дена? Во рок од пет дена Апелацискиот суд донел две ...

Базата на финансии ги откри бонусите на Јанева

Призма - 22.11.2019

Целосните примања на Јанева беа тајна | Фото: Роберт Атанасовски Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од базата „Отворени ...

Јанева од домашен притвор гледа во поранешните канцеларии на СЈО

AKO - 22.11.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографија од поранешната Специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, која е во домашен притвор во стан во зграда која, како што пишува Слободен Печат, се наоѓа спроти студентскиот дом ,,Кузман Јосифовски Питу“, ...

НИТУ НА ЦИГАРА НЕ МОЖЕ НА РААТ: Прва фотографија од Јанева по пуштањето во домашен притвор (ФОТО)

Слободен Печат - 22.11.2019

Бившата шефица на СЈО беше ставена во домашен притвор пред два дена. Првата фотографија од бившата шефица на СЈО, Катица Јанева излезе на социјалните мрежи, откако таа беше ставена во домашен притворен пред два дена.

Пуши цигара на тераса: Дали ова е Јанева? (ФОТО)

PressingTV - 22.11.2019

Корисниците на социјалните мрежи не губат време, па само два дена по пуштањето на Катица Јанева од затворски во куќен притвор се појави првата фотографија „од по дома“. Поранешната специјална обвинителка фотографирана како пуши на тераса.

Фотографија од Катица Јанева во куќен притвор

Нетпрес - 22.11.2019

Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше споделена на социјалните мрежи утрово. Станува збор за фотографија во зграда на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов во Скопје, спроти студенсткиот дом Кузма ...

Катица Јанева на воздух

Вечер Прес - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

Кој е јавниот интерес од објавување на фотографија од Јанева во куќен притвор?

еМагазин - 22.11.2019

Денеска на социјалните мрежи се споделува фотографија од поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која од затворот Скопје во Шуто Оризари заврши во домашен притвор во станот на нејзниот син.

ФОТО: Полицајци во проверка на Јанева по домашниот притвор

Курир - 22.11.2019

Униформирани полициски службеници утринава го посетија домот на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, каде што ја издржува мерката куќен притвор. Фактор јавува дека полицајците се задржале кратко во зградата, по што си заминале.

Кој е Зоран Димитриевски, еден од судиите кој одлучи Јанева да оди во куќен притвор

еМагазин - 22.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви престави тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен притвор, а за кои шефицата на ОЈО за гонење организиран криминал и ...

(ФОТО) ПОЛИЦИСКА ВИЗИТА КАЈ ЈАНЕВА - проверка во станот на нејзиниот син

Фактор - 22.11.2019

Полицијата си ја врши својата работа. Денеска рано утрово двајва униформирани полицајци го посетија домот на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, каде што ја издржува мерката куќен притвор, што беше регистрирано од екипата на Фактор.

Фотографија од Катица Јанева во домашен притвор

Expres - 22.11.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографија, наводно, направена на терасата во станот на синот, откако Апелација на нејзино барање, донесе решение таа од Истражниот затвор Шутка, да биде преместена во домашен ...

Каков имот пријавил Сафет Кадрии, еден од судиите кој ја пушти Јанева во куќен притвор

еМагазин - 22.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви пренесе каков имот пријавиле до Државната комисија за спречување на корупцијата, тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен ...

Апелација ја објави одлуката за домашниот притвор на Јанева – самохрана мајка, со редовна медицинска терација, ...

Телма - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје го објави решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Судскиот совет кој ја донел одлуката е составен од Јани Нича, претседател на советот, м-р Сафет Кадрии и Зоран ...

Апелација ја објави одлуката за притворот на Јанева

Р.С.Европа - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје денеска го објави решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Судскиот совет кој ја донел одлуката, сметал дека нејзината жалба треба на мерката притвор треба да ја уважи затоа ...

Од Крале Марко, преку Катица Јанева до Вилма Русковска

Слободен Печат - 21.11.2019

Кога од Европската Унија ни посочија дека мора недвосмислено и одлучно да се бориме со организираниот криминал во земјата, ние без воопшто да се натегаме со нив, велејќи само едно кусо – нема грешка – веднаш се фативме да претеруваме.

Јанева дала мала парична гаранција да се брани од слобода, затоа ѝ бил одреден куќен притвор

Сакам да кажам - 21.11.2019

Гаранцијата на третоообвинетата во „Рекет“ Катица Јанева да се брани од слобода изнесувала околу 180 илјади евра и советот од тројца судии во Одделот за организиран криминал одлучил дека со таква мала сума таа не може и не смее да биде слободен ...

АПЕЛАЦИЈА: Јанева е самохрана мајка на две деца, потребна и е хигиена и медицинска терапија во домашни услови

Магазин - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје денеска го објави решението за пуштање во домашен притвор на екс специјална обвинителка Катица Јанева. Судскиот совет смета дека нејзината жалба треба на мерката притвор треба да ја уважи, затоа што Катица Јанева е самохрана ...

Судско шоу: „Специјалната“ Јанева се сокри од јавноста, а јавната Рускоска “им ги тресе гаќите на судиите“

Мета - 21.11.2019

Апелацискиот суд, во вторникот донесе одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“,” од притвор да биде пратена во домашен притвор, каде ќе го почека судењето кое треба да започне на 3 декември.

Арсовски: Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син, кој исто така е под ...

24Инфо - 21.11.2019

Интегрален текст од прес конференција на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот ...

КАТО НИШТО НЕ ТЕ ПЕРЕ: Госпоѓо дали таа јакна ќе ви го сокрие срамот?

Магазин - 21.11.2019

Новинарот Фуркан Салиу и овојпат заедно со голем број на колеги го следеше патот на Катица Јанева од истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари до станот на нејзиниот син Лазар, каде пораншната специјална обвинителка ќе го отслужува куќниот притвор.

Гаќи, плажа, рекет и македонска (не)правда

еМагазин - 21.11.2019

Во време кога македонското судство е под скенер на Европската Унија, од која сакаме да бидеме дел, се случи мега скандалот „Рекет“, кој уште на старт се претвори во циркуска престава, која лека полека се претвара во тешка трагедија, за која штетата ...

Кој е Сафет Кадрии, еден од судиите кој одлучи Јанева да оди во куќен притвор

еМагазин - 21.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви престави тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен притвор, а за кои шефицата на ОЈО за гонење организиран криминал и ...

Каков имот пријавил Јани Нича, еден од судиите кој ја пушти Јанева во домашен притвор

еМагазин - 21.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви пренесе каков имот пријавиле до Државната комисија за спречување на корупцијата, тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен ...

Од гаќи ќе ве истресам – Русковска против апелационите судии кои одредија куќен притвор за Јанева

Телма - 20.11.2019

СМС порака од обвинителката Вилма Русковска до аплеациониот судија Јани Нича, но и нејзината изјава дека ќе отвори финансиска истрага за судиите ја скара обвинителката со судиите кои и одредија домашен притвор на Катица Јанева.

Судијата Кадриу: По укинатиот притвор на Јанева добивме порака од Русковска и одржавме колегиум, деталите ќе ги имате ...

МКД - 20.11.2019

Судијата Сафет Кадриу кој е портпарол на Апелацискиот суд во Скопје, а воедно и судија кој постапувал со советот за одлучување на мерката притвор за обвинетата Специјална обвинителка, Катица Јанева потврди дека второстепениот суд одржал колегуим по ...

Кој и ја даде полициската кабаница на Јанева за да се сокрие од медиумите?

А1 On - 20.11.2019

Катица Јанева во затворот во Шутка не ја носела кабаницата со која синоќа се маскираше пред камерите при нејзиното пренесување од затворот до станот на нејзиниот син каде што ќе биде во домашен притвор.

Дали од домашен притвор Катица Јанева може да влијае во случајот „Рекет“?

Канал5 - 20.11.2019

Дали со излегувањето од притвор Катица Јанева може да ја загрози истрагата и да влијае во случајот „Рекет“?.Таа има забрана за контакт со останатите обвинети во случајот, но во домот на нејзиниот син може да без никакви пречки да прима останати ...

Лавина од реакции на политичките партии за домашниот притвор на Јанева

Канал5 - 20.11.2019

Политичките партии низ различна призма ја гледаат одлуката за куќен притвор на Катица Јанева. Премиерот Заев не сака да коментира за најавената истрага од Русковска врз судиите кои ја донеле одлуката.

Вмро-дпмне: пуштањето на Јанева театар на власта

24 Вести - 20.11.2019

Одлука на Апелација екс шефицата на СЈО Катица Јанева од затворската ќелија во Шутка да замине дома – за опозицијата е исцениран театар – власта конкретно не ја коемнтира, но премиерот повторува дека принципиелно е против притворот како казна.

Фрчкоска: Изјавата на Рускоска е еден вид на притисок врз судиите

А1 On - 20.11.2019

Изјавата на обвинителката Вилма Рускоска дека ќе ги гони судиите од Апелацискиот суд кои вчера и одредија куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, според адвокатката Ирена Фрчкоска е непримерна, недозволена и еден вид ...

Фрчкоска: Изјавата на Русковска е притисок врз судството

Сител - 20.11.2019

Адвокатите на екс специјалната обвинителка Катица Јанева, ја осуди изјавата на шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, која се закани дека ќе ги гони Апелациониот судии кои на Јанева и одредија ...

Ексклузивно: Кои се судиите во Апелација што ја пуштија Катица?

Канал5 - 20.11.2019

Апелација во текот на денот треба да го објави решението со кое притворот на Катица Јанева го заменува со домашен притвор. Во него, освен основите за одлуката, ќе бидат објавени и имињата на судиите што ја донеле.

Ова е новиот затвор за Катица Јанева (ФОТО)

Слободен Печат - 20.11.2019

Репортерската екипа на „Слободен печат“ денеска во разговор со новите соседи на Јанева дозна дека таа барем засега не се појавила ниту на терасата од станот да ја фати воздух. Стан во сопственост на Лазар Јанев во вториот влез од зградата со број 43 ...

Алијанса за Албанците: Ова е „правдата“ ја пуштија Јанева во куќен притвор, а неправедно го држи Фета Алими

+инфо - 20.11.2019

Алијансата за Албанците остро реагира на одлуката на Апелацискиот суд, кој ја прифати жалбата на поранешната обвинителка Катица Јанева, дозволувајќи да биде во куќен притвор. Нагласуваме дека имало десетици случаи на албански затвореници во ...

Чија е полициската кабаница што ја носеше Катица Јанева?

Слободен Печат - 20.11.2019

Директорот на КПУ Затвор Скопје, Есад Рахиќ, изјавил дека такви јакни и дуксери со капи не се дозволени во затворот. Полициската кабаница на Катица Јанева, која ја забележаа многумина, при излегувањето од полициското комбе, при спроводот во ...

Ова се судиите кои вчера ја пуштија Јанева во домашен притвор

Слободен Печат - 20.11.2019

Тројцата судии вчера одлучија Катица Јанева после 94 дена минати во затворски да биде пуштена во домашен притвор. Судиите Јани Нича, Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски се тројцата судии кои вчера попладнето ја пуштија поранешната специјална јавна ...

Димовски: „Рекет“ е по сценарија на власта, целта е затскривање на вмешаните функционери

Алфа - 20.11.2019

„Рекет“ е филм под режија на актуелната власт, па Бојан Јовановски да остане зад решетки, а Катица Јанева да е дома, е само уште едно од низата сценарија со единствена и јасна цел – да се забошоти случајот „Рекет“, па да се успее во обидот да се ...

Адвокатот на Катица Јанева: Изјавата на Русковска е недолична

Press24 - 20.11.2019

Адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев, е затекнат од изјавата на обвинителката Вилма Русковска која најави финансиска истрага на судиите од Апелација. -Недолична е изјавата на шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и ...

И Катица дома, дали Боки 13 е следен за куќен притвор!?

Нетпрес - 20.11.2019

Од синоќа поранешната специјална обвинителка и второобвинета во предметот „Рекет“, Катица Јанева со одлука на Апелациониот суд е во домашен притвор. Јанева помина повеќе од три месеци во ќелија во истражниот затвор во Шуто Оризари.

„Лажги со опашки“ за излегувањето од притвор – ја знаеше ли премиерот иднината на Катица?

ТВ21 - 20.11.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски пред два месеци за време на лидерската средба рече дека Заев им кажал дека Катица Јанева ќе излезе од притвор и ќе оди во куќен притвор. „Тоа се лажги со опашки.

Сите ја видоа јакната со качулка, но никој не го виде ликот на Јанева

Алфа - 20.11.2019

Зошто немаше женско униформирано лице при транспортот на Катица Јанева од Шутка во станот на син и Лазар како што е праксата досега? Прекршена ли е процедурата? Зошто за прв пат во историјата на спектакуларните апсења и трансфери од овој тип толку ...

„Театар или претходно организирано сценарио“ – реакции на политичките парти за „ослободувањето“ на Јанева

ТВ21 - 20.11.2019

По вчерашното пуштање од притвор на Катица Јанева, реагираа политичките партии. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема јакна што може да покрие срамот на Кацарска судството и Рускоска обвинителство.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лавина реакции за домашниот притвор на Јанева, малиот Јане одржа говор во ОН

Фактор - 20.11.2019

Oткако поранешната обвинителка од СЈО, Катица Јанева од Шутка беше однесена во домашен притвор во станот на нејзинот син, на Фејсбук со коментар се јави претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Судско – обвинтелска војна по пуштањето на Јанева во домашен притвор

Алфа - 20.11.2019

Судско обвинителска војна се отвара по синоќешното пуштање од Шутка на Катица Јанева.Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членови на Судскиот совет, дојдоа утринава на колегиумот во Апелациониот суд, свикан итно откако синоќа ...

Адвокатката Ирена Фрчковска вели дека Русковска врши притисок врз судот

Нетпрес - 20.11.2019

„Oдлуката на апелација за укинување на мерката притвор и замена со куќен притвор и мерки на претпазливост е сосема законска и целосно оправдана, вели во изјава за „360 Степени“, Ирена Фрчкоска, адвокатка на Катица Јанева.

УТРИНСКИ ФОКУС: Притворот на Катица ги „искара“ Рускоска и судиите кои ја пуштија дома

Фактор - 20.11.2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро... * Најкоментираната вест ова утро е поврзана со поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Јанева ја помина изминатава ноќ во домашен притвор со станот на нејзиниот син.

Катица во притвор кај синот чии компјутер се вештачи а мобилниот од мајката беше кај девојката

PressingTV - 20.11.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева која од вчера е во домашен притвор ќе престојува во станот на нејзиниот син Лазар во центарот на Скопје. Оваа информација немаше да биде никакво изненадување ако се знае дека нејзиниот син, иако сè уште не е ...

(ФОТО) Новата „адреса“ на Катица Јанева

Фактор - 20.11.2019

Во зграда на улица Миторполит Теодосиј Гологанов во центарот на Скопје спроти студентскиот дом Кузман Јосифовски - Питу е новата адреса на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Јанушев: Власта се плаши Катица Јанева да не каже нешто што не треба да го каже

Курир - 20.11.2019

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија претпостави дека промената на мерката притвор во домашен притвор за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, му оди во ...