TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕСМ вчера произведе 10.489 мегават часови електрична енергија

Слободен Печат - 26.11.2022

А.Д. ЕСМ вчера произведе 10.489 мегават часови електрична енергија, а набави 4.580 мегават часови, информираат од владината прес-служба. Во термоелектраните произведени се 7.881 мегават часови, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци ...

Изминатите 24 часа произведени 10.489 MWh електрична енергија

МКД

Бектеши за ДВ: Можно е намалување на цената на струјата

Deutsche Welle

Влада: Изминатото деноноќие ЕСМ произведе 10.265 мегават часови електрична енергија

Сител

Изминатото деноноќие произведени 10.265 MWh електрична енергија

Макфакс

Увозот на струја достигнува речиси половина од домашно произведената енергија

Фактор

Бислимоски: Да се поедностави регулативата за поставување батерии

Бриф

Република Опсервер Lider Локално 24Инфо Република Курир MTM

СПАСОВСКИ: Минатиот месец МВР заштеди 30 проценти струја во однос на октомври лани – штедиме заедно денес, за да имаме ...

Денешен - 26.11.2022

Штедиме заедно денес, за да имаме утре, остварена е заштеда од 30 проценти електрична енергија за октомври годинава, информира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Министерот на официјалниот фејсбук профилот соопшти дека биле инвестирани ...

Спасовски: Штедиме заедно денес, за да имаме утре

24Инфо

Спасовски: Остварена заштеда од 30 проценти електрична енергија за октомври

OhridNews

Спасовски: Остварена заштеда од 30 проценти електрична енергија за октомври

Сител

Спасовски се пофали: Во октомври заштедивме 30% електрична енергија

Press24

Спасовски: МВР за октомври со заштеда на електрична енергија од 30 проценти

Скопје инфо

Спасовски: Заштедени 30 проценти електрична енергија за октомври

24Инфо

Слободен Печат Бриф Centar Локално MakPress Zoom Вечер Прес 4NEWS

Масовната кражба на струја во Арачиново е долгогодишен проблем

Н.Македонија - 26.11.2022

Месечниот отчет за заштедена електрична енергија што го направиле државните институции и локалните самоуправи ги даде имињата на најголемите „трошаџии“ на струја, откако Владата во септември ја иницира акцијата за рационално однесување и намалување ...

Заштедата на струја на институциите се поголема, препораките се почитуваат

Centar

Нема промени за административците – продолжуваат да работат од канцеларија, мерките за штедење струја даваат резултат

Frontline

Сто проценти од потрошената струја во септември годинава од домашно производство

MakPress

Поевтин леб, млеко и месо од 1 декември?

Телма

Стрежево заштеди 50% електрична енергија

Тера

Институциите заштедија струја

Нова ТВ

24Инфо Канал5 OhridNews Бизнис Вести Опсервер Скопје инфо Бриф Република

Компаниите ги чекаат договорите од ЕСМ за субвенционирана струја

Телма - 25.11.2022

Неинформираност а не незаинетерсираност. Стопанствениците сметаат дека ова е причината за релативно малиот одзив на компаниите од прехрамбената индустрија за субвенционирана струја, која би ја користеле од 1 декември.

(Видео) Ковачевски: Виталните институции ќе се снабдуваат со поевтина електрична енергија

Макфакс

Производителите бараат ЕСМ да биде поажурна во склучувањето договори за поевтина струја

Алфа

Погледнете како изгледа прекинувањето на снабдувањето со струја во Украина од вселената

Факултети

ТЕЦ Неготино, сепак, поефтина од струјата набавена од ЕСМ

Телма

Бектеши ветува дека луѓето никогаш нема да плаќаат повеќе за струјата од она што ги чини сега

Слободен Печат

Сите образовни институции и две јавни претпријатија во Охрид аплицирале за снабдување со струја по повластена цена

OhridNews

Мета Локално Независен +инфо Република Нова ТВ Вечер Прес МКД

Франција и Германија потпишаа договор за взаемна помош при снабдувањето со енергија

Опсервер - 25.11.2022

– Шефовите на владите на Франција и Германија денеска во Берлин потпишаа договор за взаемна помош за „гаранција за снабдување со енергија“ во време кога цените растат. Планирани се „конкретни мерки“, вклучително и Франција да и помогне на Германија ...

Франција и Германија потпишаа договор за взаемна помош при снабдувањето со енергија

Курир

Германија и Франција потпишаа договор за заемна помош при снабдување со енергија

Слободен Печат

Франција и Германија потпишаа договор за взаемна помош при снабдувањето со енергија

Нетпрес

Франција и Германија потпишаа договор: Взаемно ќе си помагаат во снабдувањето со енергија

Вечер Прес

Франција и Германија потпишаа договор за взаемна помош при снабдувањето со енергија

Во Центар

Франција и Германија потпишаа договор за взаемна помош при снабдувањето со енергија

Lider

MakPress Сител

Бислимоски: Треба да се насочиме и кон инвестиции во батерии

Frontline - 24.11.2022

Во следниот период треба да продолжиме со инвестициите во фотоволтаци, но треба да се насочиме и кон инвестиции во батерии и да се работи на поедноставување на регулативата за поставување батерии, посочи Марко Бислимоски, претседател на ...

Бислимоски: Да се насочиме кон инвестиции во батерии, на граѓаните им треба струја сега

Слободен Печат

Беслимоски: Треба да продолжиме со инвестициите во фотоволтаци, но требаат инвестиции и во батерии

CivilMedia