TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адеми: Најбитно е да се одржи двонасочна комуникација, бидејќи само наставникот знае до кое ниво е ученикот

Слободен Печат - 09.04.2020

Откако се донесоа уредби на Владата за начинот како ќе се обезбеди таа двонасочна комуникација и размена на податоците помеѓу наставникот и ученикот, досега информациите се доста охрабрувачки. Дали има предизвици и проблеми.

Училиштата немаат доволно пари да работат по „Кембриџ“. Што велат инспекторите за ланското работење на школите

Деца - 09.04.2020

Во извештајот стои и дека наставниците не се доволно обучени за реализација на Кембриџ-програмите, а родителите сметаат дека се претешки за возраста на децата Во период кога наставата во државата се одвива од дома, Државниот просветен инспекторат ...

Просветниот инспекторат задоволен од спроведувањето на он-лајн наставата

Алсат-М - 08.04.2020

Онлајн наставата се одвива во речиси сите училишта низ земјава. Контролите во училиштата се вршат електронски преку прашалници. Ваква е проценката на државниот просветен инспекторат кои ја следат работата на сите училишта за време на вонредната ...

Средношколци реагираат дека професори не им држат предавања он-лајн, само им кажуваат што да учат

Телма - 08.04.2020

Средношколците се незадоволни од начинот како се изведува наставата on line, во услови кога училиштата се затворени, како превентива да не се шири корона вирусот. Ученик од 4 година во Средното медицинско училиште, на ФБ сподели дека од професорите ...

[Став] Лекција од античкиот свет – да не брзаме со одлуки за онлајн наставата!

Радио МОФ - 08.04.2020

Кирил Барбареев Проблемот со нашиот образовен систем е во неприлагоденоста и неодреденоста во времето и просторот, нешто слично на римскиот нумерички систем (римските броеви) кој не само што ги отежнувал туку и ги оневозможувал наједноставните ...

Тримчевска: МОН да ја сфати сериозноста на моментот, веднаш да се укине државната матура

Канал5 - 08.04.2020

Хаосот во образованието наместо да се средува, тој само се зголемува. Цел месец преку медиуми и преку пресови го повикуваме министерот за образование да преземе чекори, а и му нудиме решенија за успешно завршување на наставната година.

Работата на наставниците засега само се мониторира

Н.Македонија - 08.04.2020

Откако на 11 март беа затворени училиштата во Македонија, државните просветни инспектори ја проверуваат работата на наставниците преку своите компјутери. Во услови на неможност да се контролира целокупната работа на наставниците и на училишните ...

Цела Србија го чекаше новиот настап на убавата наставничка (ВИДЕО)

Локално - 08.04.2020

Наставничката по ликовна уметност Александра Павловиќ, која предава настава од далечина на каналите РТС за четврто одделение, е девојката за која зборува цела Србија. Убавата наставничка го привлече вниманието на многумина, а денеска таа предаваше ...

Матурантот Дамјан Даскаловски за онлајн оценувањето: Ставете се на местото на учениците

Радио МОФ - 08.04.2020

Дамјан Даскаловски е средношколец, матурант од ДСМУ „Панче Караѓозов“ од Скопје, кој јавно побара надлежните да ја преиспитаат одлуката за ставање оценки преку интернет, во време на пандемија и затворени училишта, кога голем дел од материјалот ...

Наставник-херој: Отишол пред домот на ученичката и на табла ѝ ја објаснил задачата

Деца - 08.04.2020

Наставник од Јужна Дакота стана популарен на интернет затоа што ѝ помогнал на својата ученичка со домашната работа, притоа почитувајќи ги мерките за социјално дистанцирање. Минатата недела 12-годишната Рајли Андерсон имала проблем со задачата по ...

Триесет илјади ученици од социјално загрозени семејства ќе добијат интернет за да учат

Канал5 - 07.04.2020

Договорот денеска во Владата го потпишаа министерот за информатчко општество и администарција Дамјан Манчевски и директорот на „Македонски телеком" Никола Љушев, во присуство на министерот за образивание и наука Арбер Адеми.

(ВИДЕО) Обезбеден интернет за децата од социјално-загрозените семејства кои треба да следат онлајн настава

А1 On - 07.04.2020

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата од основните и средните училишта да можат да ја следат наставата он-лајн до крајот на школската година.

Колумна: Онлајн-настава или импровизација

Факултети - 07.04.2020

Она што го гледаме во државните училишта во нашата земја не е учење онлајн, туку напротив, како што вели Натали Б. Милман, тоа е „итна настава од далечина“ Автор: Артан Лимани, експерт и консултант за образование Во нашата земја образовните процеси ...

Марија Младеновска Димитрова, училишен психолог: За психолошките последици од онлајн наставата

Радио МОФ - 07.04.2020

Веќе со право некои ученици одбиваат да ги извршуваат домашните задачи, проектите, одбиваат да се вклучат на он-лајн часовите, се исклучуваат и од работните групи. Психолошкиот притисок што им го правиме на децата е огромен, смета Марија Младеновска ...

„Телеком“ ќе донира мобилен интернет за онлајн-настава за децата од социјални семејства

360 степени - 07.04.2020

„Македонски телеком“ ќе донира картички со мобилен интернет од 10 ГБ месечно за децата од социјалните семејства со цел да можат да се вклучат во онлајн-наставата, информираа од Владата. На прес-конференција министерот за администрација и ...

МОН: Деновиве ќе има одлука за полагањето на државната матура

Слободен Печат - 07.04.2020

Во министерството се разгледуваат неколку предлози од Државниот испитен центар како можни решенија за полагањето на државната матура во вонредна состојба со прекинат наставен процес во училиштата.

30.000 деца од семејства во социјален ризик добија бесплатен интернет за следење на онлајн настава

ТВ21 - 07.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска потпиша договор со директорот на Македонски телеком Никола Љушев, за донација на мобилен интернет за далечинско учење за 30.000 основци и средношколци од семејства во ...

Мобилен интернет за онлајн настава ќе добијат ученици од над 18 илјади социјално загрозени семејства

Радио МОФ - 07.04.2020

18.400 картички за мобилен интернет со капацитет од 10 гигабајти месечно преку кои ќе може да се пристапува само на платформите за учење според насоките на Министерството за образование и наука ќе бидат распределени на сите ученици во основното и ...

Донирани 18.400 картички со по 10ГБ интернет – Властите ветуваат: Децата нема да бидат дискриминирани од наставата од ...

ТВ21 - 07.04.2020

Македонски Телеком донираше 18.400 мобилни картички со по 10 гигабајти интернет. Истите ќе им бидат доделени на учениците кои дома немаат интернет мрежа, а кои сакаат да го следат наставниот процес, кој периодов се одржува во онлајн формат.

Ученици, бидете силни! – наставници од Прилеп им порачаа на своите ученици

Деца - 07.04.2020

Ученици, во овие чудни времиња, само љубовта, посветеноста, поддршката и трпеливоста можат да го победат секое зло. Бидете силни! Вашите наставници! – ова е пораката што наставници од Основното училиште „Св.

„Телеком“ донира картички за интернет за 30.000 ученици од социјално загрозени семејства за да може да следат настава ...

Факултети - 07.04.2020

Вкупно 30.000 основци и средношколци од 18.400 социјални семејства ќе добијат донација од по 10 ГБ интернет од „Македонски телеком“ за да можат да ја следат наставата по принципот на далечинско учење.

Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

Слободен Печат - 07.04.2020

Тој на денешната прес-конференција во Владата посочи дека далечинското учење е задолжително, но какао што рече, не сите деца ја имаат таа можност за да ги уживаат тие придобивки. Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и ...

Македонски телеком донира картички за интернет за непречено образование на децата

Независен - 07.04.2020

Особено сега е важна солидарноста на сите чинители на општеството, порача министерот за информатичко општество и јавна администрација Дамјан Манчевски. – Договорот што денеска го потпишавме со Македонски телеком, овозможува образованието да биде ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министрите Манчевски и Адеми и директорот на Телеком, Љушев

Либертас - 07.04.2020

Следете ја прес-конференција на министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот за образование Арбер Адеми и директорот на Македонски Телеком, Никола ...

Македонски Телеком донираше интернет за далечинско учење за 30.000 деца од семејства со социјален ризик

Фактор - 07.04.2020

Во соработка со Министерството за информатичко општество и Министерството за образование и наука, Македонски Телеком ќе им овозможи на децата од ранливи социјални категории да бидат вклучени во процесот на онлајн учење до крајот на учебната година.

Манчевски: На сите деца им овозможуваме интернет за да ја следат наставата

Фактор - 07.04.2020

Mинистерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски изјави дека договорот кој го потпиша денес со Македонски Телеком, овозможуваат наставата да биде достапна за сите. Тргнале од идејата дека сите деца немаат дома интернет.

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на министрите Манчевски и Адеми и директорот на Телеком, Љушев

iPortal - 07.04.2020

Прес-конференција на министрите Манчевски и Адеми и директорот на Телеком, ...

(Во живо) Прес-конференција на МИОА, МОН и Телеком

Независен - 07.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот за образование Арбер Адеми и директорот на Македонски Телеком, Никола Љушев, денеска со почеток во 15 часот, ќе одржат прес-конференција.

ВО ЖИВО: Прес на Манчевски и Адеми

Фактор - 07.04.2020

Mинистерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот за образование Арбер Адеми и директорот на Македонски Телеком, Никола Љушев, денеска 07.04.2020 година (вторник) со почеток во 15:00 часот, ќе одржат ...

Прес-конференција на министрите Манчевски и Адеми и директорот на МТ, Љушев (Видео)

Канал5 - 07.04.2020

Прес-конференција на министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот за образование Арбер Адеми и директорот на Македонски Телеком, Никола ...

Прес-конференција на министрите Манчевски и Адеми и директорот на Телеком

CivilMedia - 07.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот за образование Арбер Адеми и директорот на Македонски Телеком, Никола Љушев, со почеток од 15:00 часот ќе одржат ...

Прес-конференција на министрите Манчевски и Адеми и директорот на МТ, Љушев (во живо)

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Прес-конференција на министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот за образование Арбер Адеми и директорот на Македонски Телеком, Никола ...

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Макфакс - 07.04.2020

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата од основните и средните училишта да можат да ја следат наставата онлајн до крајот на школската година.

Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

+инфо - 07.04.2020

Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и средношколци кои доаѓаат од семејства во социјален ризик за да ги следат наставните програми на платформите за далечниско учење, определени од Министерството за образование и наука, до ...

Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

Телма - 07.04.2020

Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и средношколци кои доаѓаат од семејства во социјален ризик за да ги следат наставните програми на платформите за далечниско учење, определени од Министерството за образование и наука, до ...

Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

Канал5 - 07.04.2020

Тој на денешната прес-конференција во Владата посочи дека далечинското учење е задолжително, но какао што рече, не сите деца ја имаат таа можност за да ги уживаат тие придобивки. Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и ...

Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

Press24 - 07.04.2020

Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и средношколци кои доаѓаат од семејства во социјален ризик за да ги следат наставните програми на платформите за далечниско учење, определени од Министерството за образование и наука, до ...

Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

iPortal - 07.04.2020

Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и средношколци кои доаѓаат од семејства во социјален ризик за да ги следат наставните програми на платформите за далечниско учење, определени од Министерството за образование и наука, до ...

Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и средношколци кои доаѓаат од семејства во социјален ризик за да ги следат наставните програми на платформите за далечниско учење, определени од Министерството за ...

Мобилен интернет за 30.000 семејства за онлајн настава, за матурата отворени сите опции

Р.С.Европа - 07.04.2020

Над 18.000 картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата од основните и средните училишта да можат да ја следат наставата он-лајн до крајот на школската година.

Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

24Инфо - 07.04.2020

Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и средношколци кои доаѓаат од семејства во социјален ризик за да ги следат наставните програми на платформите за далечниско учење, определени од Министерството за образование и наука, до ...

Телеком донира мобилен интернет на 30.000 деца за онлајн настава од социјалните семејства

Фокус - 07.04.2020

Македонски телеком“ ќе донира картички со мобилен интернет од 10 ГБ месечно за децата од социјалните семејства со цел да можат да се вклучат во онлајн-наставата, информираа од Владата. На прес-конференција министерот за администрација и информатичко ...

(ВИДЕО) Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

Либертас - 07.04.2020

– Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и средношколци кои доаѓаат од семејства во социјален ризик за да ги следат наставните програми на платформите за далечниско учење, определени од Министерството за образование и наука, до ...

Триесет илјади ученици од социјално загрозени семејства ќе добијат интернет за да учат

Press24 - 07.04.2020

Триесет илјади ученици во основно и средно образование од 18 400 социјално загрозени семејства во земјава ќе добијат картички за мобилен интернет со капацитет од 10 гигабајти месечно од „Македонски телеком“ за да пристапат на интернет само за ...

Триесет илјади ученици од социјално загрозени семејства ќе добијат интернет за да учат

Сител - 07.04.2020

Триесет илјади ученици во основно и средно образование од 18 400 социјално загрозени семејства во земјава ќе добијат картички за мобилен интернет со капацитет од 10 гигабајти месечно од „Македонски телеком“ за да пристапат на интернет само за ...

Љушев: Телеком ќе донира мобилен интернет за учениците од семејства во социјален ризик

CivilMedia - 07.04.2020

Телеком ќе донира мобилен интернет за сите 30.000 основци и средношколци кои доаѓаат од семејства во социјален ризик за да ги следат наставните програми на платформите за далечниско учење, определени од Министерството за образование и наука, до ...

30.000 ученици од 18.400 социјално загрозени семејства добиваат донација од „Македонски телеком“

Деца - 07.04.2020

Вкупно 30.000 основци и средношколци од 18.400 социјално загрозени семејства ќе добијат донација од по 10 ГБ интернет од „Македонски телеком“ за да можат да ја следат наставата по принципот на далечинско учење.

Македонски Телеком донираше интернет за далечинско учење за 30.000 деца од семејства со социјален ризик

Хаштаг - 07.04.2020

Во соработка со Министерството за информатичко општество и Министерството за образование и наука, Македонски Телеком ќе им овозможи на децата од ранливи социјални категории да бидат вклучени во процесот на онлајн учење до крајот на учебната година.

Триесет илјади ученици од социјално загрозени семејства ќе добијат интернет

МКД - 07.04.2020

Триесет илјади ученици во основно и средно образование од 18 400 социјално загрозени семејства во земјава ќе добијат картички за мобилен интернет со капацитет од 10 гигабајти месечно од „Македонски телеком" за да пристапат на интернет само за ...

Триесет илјади ученици од загрозени семејства добиваат интернет за да учат

Нова ТВ - 07.04.2020

Триесет илјади ученици во основно и средно образование од 18. 400 социјално загрозени семејства во земјава ќе добијат картички за мобилен интернет со капацитет од 10 гигабајти месечно од „Македонски телеком“ за да пристапат на интернет само за ...