TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИО на СДСМ одлучи да продолжат разговорите со Алијанса: Ќе има кадровско освежување и диференцијација од ВМРО-ДПМНЕ и ...

360 степени - 31.01.2023

Според СДСМ, соработката со Алијанса за Албанците ќе помогне да има поголема ефикасност во Собранието за носење закони, а ќе значи и проширување на сојузот за ЕУ и јасна диференцијација од партиите кои се против членството во Унијата.

Кузеска по седницата на ИО на СДСМ: Продолжуваат разговорите со АА, ќе се формира работна група

Канал5

СДСМ формира работна група за влезот на АА во власта

МКД

Работна група на СДСМ ќе го договара влезот на Алијанса во Владата

А1 On

СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите со Алијанса, формирана работна група

Локално

Формирана работна група за продолжување на преговорите со Алијанса за влез во владата

Фокус

СДСМ ФОРМИРА РАБОТНА ГРУПА ЗА ВЛЕЗ НА АЛИЈАНСА Ќе има диференцијација од ВМРО-ДПМНЕ и од Левица

+инфо

Слободен Печат Либертас

ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса, врз политички и ...

Centar - 31.01.2023

Изјава за медиуми, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Извршниот одбор на СДСМ на денешната седница разговараше за повеќе актуелни прашања, за економските политики на Владата, претседавањето со ОБСЕ, текот на скрининг процесот со ЕУ можноста за ...

ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса

24 Вести

ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса за Албанците

ТВ21

ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса, врз политички и програмски принципи

24Инфо

ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса

Макфакс

(Видео)ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса, врз политички и програмски принципи

Бриф

Заврши седницата на ИО на СДСМ: Еве каква одлука донесоа во врска со влез на Алијансата на Албанците во Владата

Курир

Press24 Денешен Lider Нетпрес Вечер Прес 4NEWS

Алијанса 90% кажа „да“ на поканата за влез во Влада – Таравари: Имаме добар кадар за раководење со министерството за ...

ТВ21 - 31.01.2023

Двочасовната средба што се одржа зад затворени врати во Влада меѓу преговарачките тимови на премиерот, Димитар Ковачевски и лидерот на АА, Арбен Таравари, заврши со позитивен исход. Таравари 90% кажа „да“ на понудата на владината коалиција за да ...

(ВИДЕО) Ковачевски пред седницата на ИО на СДСМ: Со Таравари во најголем процент се усогласивме

360 степени

Таравари со една нога во Владата - се чека на поделба на министерските места

Deutsche Welle

ДАЛИ ТУПАНЧЕВСКИ Е ПРВА „ЖРТВА“ НА СЕ ПОИЗВЕСНИОТ ВЛЕЗ НА АЛИЈАНСА ВО ВЛАДА - неофицијално, СДСМ го дале ресорот правда на Алијанса

Фактор

Ковачевски и Таравари се видоа, ама уште не се договорија за влез на АА во владата

Алфа

Алијанса за Албанците влегува во владата

Глас на Америка

Алијанса за Албанците сè поблиску до владиното мнозинство – програмите усогласени, на ред се кадровските решенија

360 степени

Слободен Печат Слободен Печат +инфо Слободен Печат Слободен Печат Сител Gostivarpress.mk MakPress

СДСМ ги продолжува разговорите со Алијанса за Албанците, ќе се формира работна група

Скопје1 - 31.01.2023

Изввршниот одбор на СДСМ на денешната седница разговараше за економските политики на владата, претаседавањето со ОБСЕ, текот на скрининг процесот со ЕУ и можноста за проширување на владиното парламентарно мнозинство, изјави Кузеска на ...

Ковачевски: Во најголем процент сме усогласени со Алијанса за Албанците, не разговаравме за кадровски решенија

24 Вести

РЕЧИСИ СЕ УСОГЛАСИВМЕ СО ТАРАВАРИ Ковачевски вечерва ќе се усогласува и со раководството на СДСМ

+инфо

ВИДЕО: Ковачевски: Во најголем процент сме усогласени со Алијанса за Албанците, не разговаравме за кадровски решенија

Фокус

Ковачевски: Во најголем процент сме усогласени со Алијанса за Албанците

Сител

Ковачевски потврди дека најважното е усогласено со АА: Не разговаравме за кадровски решенија

Слободен Печат

Видео: Ковачевски: Во најголем процент сме усогласени со Алијанса за Албанците, не разговаравме за кадровски решенија

Либертас

Press24 Бриф Република 24Инфо Опсервер Lider Курир Кајгана

Таравари: Иако влегувањето на АА во Владата не е дефинитивно, шансите за тоа се огромни

Вечер Прес - 31.01.2023

Не е дефинитивно влегувањето на Алијансата за Албанците во Владата, но шансите за тоа се огромни. Околу 90 проценти од програмските определби се синхронизирани, но за кадровските решенија воопшто не разговаравме, изјави денеска лидерот на Алијансата ...

Таравари за влезот во Влада: Не е дефинитивно, но шансите се огромни!

ТВ21

Таравари: Со Ковачевски сихронизиравме околу 90% од програмските определби

Локално

Дали АА влегува во Владата?! – Таравари: Огромни се шансите!

4NEWS

Таравари: 90% од програмските определби се синхронизирани со Владата, големи се шансите да станеме дел од неа

Телма

Таравари: Влегувањето на АА во Владата не е дефинитивно, но шансите за тоа се огромни

Бриф

Таравари: Влегувањето на АА во Владата не е дефинитивно, но шансите за тоа се огромни

CivilMedia

Независен Н.Македонија Република Фокус Кајгана Канал5 Сител Во Центар

Владино мнозинство под ризик - едни да влезат, други да излезат

Deutsche Welle - 31.01.2023

Дали разговорите за влез на Алијанса за Албанците во Владата ќе завршат со зголемување на мнозинството или со осипување на некој од актуелните владини партнери? Власта планира окрупнување на мнозинството заради интеграциските процеси и уставните ...

Мнозинство под ризик – едни да влезат, други да излезат

Либертас

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ

Сител - 30.01.2023

Она што јас го знам веќе таму е при крај работата, размислуваат за една или друга варијанта во смисла дали политичката партија Алтернатива ќе остане во влада или не, и до петок веќе треба да излезат со формална поделба на министерства.

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Курир

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Lider

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

24Инфо

НИКОЛОСКИ: Таравари влегува во Владата за лична корист, уставни измени нема да има!

Денешен

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Република

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Press24

Опсервер Во Центар 4NEWS Zoom MakPress

Аргумент плус - Кој е планот на владата за уставни измени?

24 Вести - 30.01.2023

Било кој механизам, кој е во насока на отворање на комуникација со опозицијата на тема уставни измени ние би го примениле па дури и разговор со секој еден пратеник поединечно, вели во вечерашното интервју за Аргумент+ вицепремиерот за евроинтеграции ...

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

ТВ21 - 30.01.2023

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари во изјава за медиуми ја потврди утрешната средба во Владата со премиерот Димитар Ковачевски, на која ќе се разговара за можен влез на партијата во владината коалиција и истакна дека тие веќе ...

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

еМагазин

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Опсервер

Таравари вели дека подготвиле програма од пет точки – „ако се прифатливи за Владата ќе преговараме“

4NEWS

Таравари: Ако Владата ги прифати нашите точки ќе се договориме скоро, ако не ќе продолжиме во опозиција

Gostivarpress.mk

Ако Владата ги прифати нашите точки, ќе се договориме скоро, ако не, ќе продолжиме како опозиција, вели Таравари

Нетпрес

Таравари со „програма“ од еден лист А4 формат ќе преговара за влез во Влада

MakPress

Можниот влез на АА во Владата, тема и на вечерашниот ИО на СДСМ

Курир - 31.01.2023

Можното проширување на владината коалиција ќе биде една од темите на вечерашната седница на Извршниот одбор на СДСМ, информираат за МИА извори од владејачката партија. Седницата на Извршниот одбор ќе започне во 19 часот и на неа, како што посочуваат ...

Можниот влез на АА во Владата, тема и на вечерашниот ИО на СДСМ

Press24