TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Религијата во доба на коронавирус

Deutsche Welle - 09.04.2020

Црквите, синагогите и џамиите првпат остануваат затворени, дури и на најважните верски празници. Тоа е тажна премиера во време на пандемијата на коронавирус. Но, за верниците тоа е и шанса, смета Кристоф Штрак.

Бројот на заразени од Ковид-19 надмина 1,5 милиони граѓани, Кина предупредува за нов бран

Фокус - 09.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.521.030 лица заразени со новиот корона вирус. Од нив починати се 88.563, а оздравеле 331.132 луѓе. – Бразилскиот министер за здравство Луис Енрике Мандета објави дека обидите на Бразил да ...

Во Чешка: Нова серија “Љубов во време на короната“

Вечер - 09.04.2020

„Една куќа, три генерации и глобална пандемија“, вака накратко може да се опише новата серија на Чешката телевизија во шест епизоди. Оваа хумористична серија насловена „Љубов во време на короната“ зборува за животот на три генерации во време на ...

Словенечки лингвисти работат на „корона-речник”

Опсервер - 09.04.2020

Љубљана , 9 април 2020 () – Словенечки лингвисти веќе работат на мал „корона-речник”, за да „се поправат“ англизмите и другите туѓи зборови кои се вметнуваат во јазикот за време на пандемијата на Ковид-19, социјалната оддалеченост, физичкото ...

Ќе наиде ли коронавирусот на достоен противник во летото?

Н.Македонија - 09.04.2020

Надежта дека топлото време ќе го намали ширењето на пандемијата на ковид-19 полека исчезнува. Експерти од Лондон посочија дека пандемијата досега се прошири во сите региони и сите климатски зони на Земјата, од суви и топли до ладни подрачја, ...

Научниците го следеа вирусот од влегувањето во организмот и еве што таа болест точно му прави на телото: Сега е јасно ...

Локално - 09.04.2020

За да помогнат во контролата на пандемијата, научниците работат напорно за да дознаат што е можно повеќе за новиот вирус. Меѓу предметите на нивната анализа се и прашањата: зошто вирусот предизвикува кашлица и како доаѓа до губење на мирисот и ...

Короната носи и нови лидери, но старите не се предаваат

Р.С.Европа - 09.04.2020

Фокусот на повеќето луѓе во период на пандемија е целосно на институциите, а не на партиите, велат политичките аналитичари, според кои сепак е рано да се прогнозира дали коронавирусот ќе ја смени политиката, па и лидерите.

Научниците потврдија, мачките може да се заразат со коронавирусот

Нетпрес - 09.04.2020

Мачките може да се заразат со новиот тип коронавирус, а се чини дека кучињата не се подложни на инфекцијата, покажува истражувањето објавено во средата во научното списание Science, кое ја поттикнува Светската здравствена организација (СЗО – WHO) ...

Куманово има најмногу починати од Ковид-19 досега, потоа следи Струга

Република - 09.04.2020

Со вкупно осум од 30 лица кои досега починаа од Ковид-19 во Македонија Куманово е град кој досега има најмногу жртви од коронавирусот кај нас. Вчера јавноста ја потресе веста дека почина 27-годишната родилка која во крајот на март предвреме се ...

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Макфакс - 09.04.2020

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат друг случај на инфекција. Иако бројот на новозаразени опадна од својот врв во февруари, кога Кина изолираше ...

Јапонија за прв пат има над 500 нови случаи за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Јапонија го забележа првиот ден со повеќе од 500 нови случаи на инфекција со коронавирусот. Тамошниот министер за здравство објави дека Јапонија за прв пат во средата има 500 заразени за време на еден ден, со што вкупниот број заразени во Јапонија ...

Веќе дава резултати: Русите го развиваат лекот за маларија кој помага во лечењето на корона вирусот

Република - 09.04.2020

Руската федерална агенција за биомедицина направи препарат за лечење на корона вирусот на основа на антималарискиот лек „Меклофин“. Овој лека со сигурност ќе може вирусот да го држи под контрола, прогонизираат лекарите.

Во светот досега се регистрирани 1 518 927 милиони лицa заразени од коронавирус, починаа 88, 516

Канал5 - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1 , 5 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 88 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Според бројот на заразени Соединетите Американски Држави се наоѓаат на првото место, зад ...

Ризикот за појава на тешки случаи на КОВИД-19 кај деца е многу мал

Pedijatar.mk - 09.04.2020

Зголемен ризик за зараза имаат децата со астма, болести на срцето и компромитиран имунитет (на пример поради лекување на карцином). П одатоци собрани во САД покажуваат дека кај децата се бележат мали шанси за тешки случаеви на болеста КОВИД-19, ...

Европа и Централна Азија – Северна Македонија: здравствени системи, социјална заштита, и поддршка за бизниси од клучно ...

Бизнис Вести - 09.04.2020

Одлучувачки мерки, кои ќе стават приоритет на инвестициите во здравствените системи и обезбедување на соодветна социјална заштита за луѓето, особено најранливите, се клучни за намалување на негативните влијанијата од пандемијата Ковид-19 ...

Кина со нови мерки во страв да не се врати епидемијата

ТВ21 - 09.04.2020

Кина, земјата во која епидемијата на Ковид-19 помина, воведува нови мерки за да спречат асимптоматските преносители да предизвикаат нова пандемија. Иако бројот на новозаразените опаѓа од февруари, откако Кина изолираше неколку градови, властите ...

Лукашенко: На коронавирус се подложни оние кои вчера пиеле, а денес пушат

Press24 - 09.04.2020

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека на зараза од коронавирус се подложни луѓето кои „вчера пиеле, а денес пушат“. „Вие и јас го цениме здравјето на секој пациент повеќе отколку што таа личност самата го цени своето здравје ...

Дали повторно ќе се ракуваме?

Н.Македонија - 09.04.2020

Доктор Ентони Фаучи, раководител на Националниот институт за алергии и заразни болести на САД и врвен експерт за инфективни болеста, смета дека по пандемијата на коронавирус, сите ќе живеат многу повнимателно, објавуваат светските медиуми.

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за пандемијата

Р.С.Европа - 09.04.2020

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска зад затворени врати за прв пат ќе го информира Советот за безбедност за пандемијата на коронавирусот. Најмоќното тело на ОН е критикувано за непреземање мерки против глобалната криза ...

(Мапа) Куманово се поблиску до Дебар по бројот на заболени со коронавирусот

еМагазин - 09.04.2020

Анализата на податоците за заболените од корона вирусот која на дневна основа ја прави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) , заклучно 7. април, покажува раст на кумулативната инциденца во Куманово.

Кина воведува нови мерки за сузбивање на „тивките пренесувачи“

Нетпрес - 09.04.2020

Кина во средата ги објави новите мерки за сузбивање на ширењето на новиот тип коронавирус преку асимптоматските ткн „тивки пренесувачи“, додека земјата бележи благ раст на бројот на заболените.

Кисинџер: Коронавирусот засекогаш ќе го промени светскиот поредок

Независен - 09.04.2020

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер предупреди дека коронавирусот може да предизвика колапс на светската економија, за чие закрепнување ќе бидат потребни генерации доколку не се преземат соодветни мерки.

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Макфакс - 09.04.2020

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство соопшти дека вкупниот број заразени лица достигна 4.768, објави АП.

Хронологија на ширењето на коронавирусот: Како се промени светот од 8 јануари до денес?

Факултети - 09.04.2020

Ова се главните фази откако Светската здравствена организација на 8 јануари објави дека новиот коронавирус може да биде причина за непознатата епидемија што се појави во Кина. Од вирусот досега починаа повеќе од 80.000 луѓе во светот.

Американски научници: Ковид-19 нема да исчезне со затоплување на времето

Опсервер - 09.04.2020

Вашингтон, 9 април 2020 () – Американски научници испратија писмо до Белата куќа во кое се тврдат дека се чини дека коронавирусот нема да исчезне при пристигнувањето на потоплите временски услови.

Марковска: Стојам на располагање за обуки на тимовите кои имаат одговорност за одржување на хигиената во компаниите

еМагазин - 09.04.2020

Консултантот за добра хигиенска пракса и добра производствена пракса, Александра Марковска , покрена иницијатива на социјалните мрежи #BusinessSupportsBusiness, чија што идеја е, во ова време на криза со корона вирусот, бизнисите помеѓу себе да си ...

Продолжува министерскиот состанок на ЕУ за економскиот одговор на кризата

Р.С.Европа - 09.04.2020

Министрите за финансии на еврозоната денеска ја продолжуваат видео конференцијата во обид да се договорат за заеднички економски одговор на кризата предизвикана од коронавирусот. Претседателот на евро групата, Марио Сентено вчера изјави дека на ...

Сите детали: 12 лица од новозаболените со коронавирусот во Македонија имале контакт со потврден случај

еМагазин - 09.04.2020

Вкупниот број на потврдени случаи со коронавирусот во Македонија, според последните податоци, објавени вчера, изнесува 617. Вчера беа регистрирани 18 нови случаи. “Најголем дел од регистрираните случаи се на возраст над 60 години (5), а во однос на ...

Детален преглед: Број на починати и заболени со коронавирусот во Македонија по градови

еМагазин - 09.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера, бројот на потврдени случаи со коронавирусот во Македонија изнесува 617, а бројот на смртни случаи 29. Во текот на денот почина и родилката од Куманово, заболена со вирусот.

Лукашенко не попушта пред Ковид-19: Белоруската лига сега е најпопуларна во светот…

Екипа - 09.04.2020

Белорусија и нејзиниот претседател Александар Лукашенко и натаму ги ингорираат сите повици за карантин на државата пред пандемијата на коронавирусот. Лукашенко и натаму тврди дека сето ова е само непотребна психоза, продолжувајќи да ги советува ...

Во Бугарија потврдени 30 новозаразени од Ковид-19

Слободен Печат - 09.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени вкупно 611 случаи на заразени со Ковид-19. Ова беше објавено на редовниот брифинг на раководителот на Воената медицинска академија и претседателот на Националниот оперативен штаб, генерал мајор проф.

Белоруската фудбалска лига руши рекорди, Лукашенко ги повикува граѓаните да ги наполнат трибините

365 - 09.04.2020

Белоруската фудбалска лига ги живее своите пет минути. Не толку поради квалитетот, колку поради тоа што е единствената сѐ уште активна во Европа, и покрај пандемијата на коронавирусот. Белоруското првенство ги руши сите можни сопствени рекорди на ТВ ...

Американски научници до Белата куќа: Не, коpoнавирусот нема да исчезне со топлото време

365 - 09.04.2020

Американските научници испратија писмо до Белата куќа во кое тврдат дека по сѐ изгледа коронавирусот нема да исчезне со доаѓањето на топлото време. Со тоа го демантираат американскиот претседател Доналд Трамп, кој уверува дека „кога ќе стане ...

1.484.811 заразени и 88.538 починати од КОВИД 19 во светот

AKO - 09.04.2020

Светската статистика за заразени иод коронавирус денеска ја достигна бројката речиси од еден и пол милион луѓе во светот. 88.538 досега починале, а се излечиле 329.876 луѓе. Бројката на заразени во Америка е најголема поединечно од сите земји во ...

Карантинот нема да биде доволна мерка: Откриено кој најмногу го пренесува коронавирусот

Машки магазин - 09.04.2020

Коронавирусот најчесто се пренесува од луѓе кои неодамна се заразени и кои сè уште не покажуваат симптоми на инфекција, покажуваат истражувањата. Студиите покажуваат дека во Сингапур две третини и во Тијанџин, Кина, три четвртини од заболените од ...

КОВИД-19 може да го оштети срцето, дури и кај лица кои инаку не се срцеви болни

Panacea.mk - 09.04.2020

Новиот коронавирус може да ја влоши постоечката срцева болест или да предизвика срцеви проблеми кај здрави лица. К ОВИД-19 болест предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, за неколку месеци се прошири во целиот свет и се уште не попушта.

Кумановската Брза помош засилена со уште едно возило за превоз на заразени со Ковид 19

Фактор - 09.04.2020

Од Здравствен дом Куманово велат дека овој период откако е во ек коронакризата, Брзата помош кадровски е засилена, а деновиве од Владата добиле уште едно возило, со што сега имаат две возила за транспорт на пациенти заразени со коронавирусот.

Загадениот воздух носи далеку поголема смртност од ковид-19

МКД - 08.04.2020

Загадениот воздух го зголемува ризикот од респираторни проблеми што може да бидат фатални за пациенти со коронавирусот. Загаденоста на воздухот е поврзана со значително повисоки стапки на смртност кај лица со ковид-19, вели една анализа.

Германија и Франција соочени со историска економска криза

Deutsche Welle - 08.04.2020

Двете најголеми економии во ЕУ се подготвуваат за болна рецесија откако пандемијата на коронавирусот го спушти производството на најниско ниво во последните децении. Бруто домашниот производ (БДП) во извозната велесила Германија се очекува да падне ...

Ковид-19: Како белоруската фудбалска лига стана најпопуларна во светот

360 степени - 08.04.2020

Белорускиот претседател Александар Лукашенко засега ги ингорира сите повици за „затворање“ на државата по примерот на остатокот од светот, нарекувајќи ги стравувањата од епидемијата на коронавирусот „психоза“, сугерирајќи дека вотка и сауна се ...

Во САД заразени се повеќе од 400.000 луѓе

Press24 - 08.04.2020

Во САД од коронавирусот заразени се повеќе од 400.000 луѓе, покажуваат последните податоци. Како што јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на податоци од Универзитетот Џон Хопкинс, заразени се 404.352 луѓе.

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако почна да бележи на дневна основа повеќе излекувани од заразени лица, Австрија вчера беше првата европска земја која објави дека постепено се враќа на нормалниот живот и работа, потоа следеше Данска, а потоа и Чешка одлучи да попушти некои ...

Ковид-19: Една четвртина од починатите во Македонија се од Куманово

360 степени - 08.04.2020

Куманово е градот со најмногу починати од коронавирус во земјава. Со вчерашните два смртни случаи од ковид-19, на 27-годишна родилка и 73-годишно лице, овој град има 8 од вкупно 30 жртви во земјава.

Најголемиот дел хумани коронавируси се сезонски со најмногу случаи во зимо

Емитер - 08.04.2020

Според едно ново истражување спроведено од Школата за јавно здравје при Универзитетот во Мичиген, од вкупно седум коронавируси за коишто се знае дека имаат способност да инфицираат човек, четвори од нив предизвикуваат вообичаени респираторни ...

27 годишната родилка најмлада жртва на Ковид-19 во земјава

Телма - 08.04.2020

Попладнево почина 27 годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. На 30 март се породи пред време на Клиниката за гинекологија Скопје а нејзиниот син е негативен на вирусот и се уште е на интензивна нега.

Бројот на заболени во САД надмина 400.000

Канал5 - 08.04.2020

Во САД, повеќе од 400.000 луѓе се заразиле со коронавирус. Според Си-Ен-Ен, 404.352 лица во САД се разболеле, повикувајќи се на податоците од универзитетот Џон Хопкинс. Ова е збир на резултати презентирани од страна на американските држави, округот ...

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Слободен Печат - 08.04.2020

Главниот проблем е лоциран во фактот дека во оваа област има многу асимптоматични преносители на вирусот. Имено, овие лица не се болни, но можат да го пренесат Ковид -19 вирусот и да предизвикаат ширење на заразата.

Мапа на потврдените случаи од корона вирус во Европа

Независен - 08.04.2020

Графички приказ на бројот на потврдените случаи од Ковид-19 во Европа и нејзиното најблиско соседство. Големината на црвените точки го означуваат бројот на инфицираните. Мапата е изготвена врз основа на податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“ и ...

Нови „чудесни лекови“ и теории на заговор за корона вирусот

Мета - 08.04.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

Дехари: Во Кичево нема ниту еден позитивен на Ковид-19

ТВ21 - 08.04.2020

Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека во Кичево нема ниту едно позитивно лице на коронавирусот. Тој додаде дека неколку лица направиле тестирање, но ниту еден не е позитивен, а се надева и дека ...