TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе добие ли Македонија конечно нов Клинички центар?

Р.С.Европа - 25.01.2018

Изградбата на нов Клинички центар во Скопје со години се најавува, но досегашниот резултат е само една ископана дупка. Лекарите велат дека таков објект е неопходен, владата најавува почеток на изградба.

Што треба да се знае пред да се донесе одлуката за изградба на нов универзитетски клинички центар

Либертас - 25.01.2018

Ви го пренесуваме писмото на Иван Арсовски, д.и.а. (планер урбанист) во однос на изградба на нов универзитетски клинички центар: Почитувани, Читајќи го Вашиот натпис на тема „Средба на Претседател на Владата, Министерост за здравство и делегација на ...

Новиот клинички по стар терк?

Телма - 24.01.2018

Се поизвесно е дека новиот Клинички ќе се гради по теркот на Никола Тодоров. Објектот најверојатно ќе никне на локацијата што ја зацрта екс-министерот, а на која со години зјае празна дупка.

Влада: изградбата на нов Kлинички центар е еден од најважните приоритети во оваа година

Канал5 - 24.01.2018

Владата најавува дека наскоро ќе биде донесена конечната одлука за најдобрите опции за изградба на нов Kлинички центар. Тогаш и дефинитивно ќе се знае каде ќе се гради, но превдидената цена упатува на тоа дека најверојатно Владата ќе го продолжи ...

Ниту полицијата не може да воспостави сообраќаен ред кај клиничкиот центар - Владата бара решение за нов клинички

Сител - 24.01.2018

Колони од автомобили, сирени, нервоза... Револтирани возачи, пешаци и пациенти. За влез во Клиничкиот центар во Скопје се чека и по половина час. Ваква е сликата секој ден на Водњанска. Најголемата гужва е во утринските часови кога медицинскиот ...

Сообраќајниот хаос на Клинички чини животи

Призма - 24.01.2018

Паркирани возила, едно до друго, дел заглавени на среде улица, а помеѓу по некое возило за итна помош кое не може да помине и да го донесе пациентот до клиниката. Ова е секојдневната слика на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, каде ...

Новиот Клинички центар ќе се гради 3,5 години и ќе чини 120 милиони евра

МКД - 24.01.2018

За изградба на новиот објект на Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ ќе бидат потрошени 120 милиони евра, од кои 50 ќе бидат од државната каса, а 70 ќе се земат како кредит од Банката на Советот на Европа, информираше денеска владиниот ...

До крајот на февруари ќе се знае најдобрата опција за изградба на Клиничкиот центар

А1 On - 24.01.2018

До крајот на февруари, Владата ќе донесе одлука која е најдобрата опција за изградба на Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешниот редовен брифинг со новинарите истакна дека ...

21 клиника во нов Клинички, четири клиники ќе останат на истото место

+инфо - 24.01.2018

Проектот за изградба на нов Универзитетски клинички центар ќе чини 120 милиони евра, а треба да биде готов за три и пол години. Во нов објект на Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ ќе бидат сместени 21 клиника, додека четири клиники ќе ...

До крајот на февруари Владата со конечна одлука за изградба на Клиничкиот центар

МРТ - 24.01.2018

Вредноста на проектот е 120 милиони евра, од кои 70 милиони се кредит од банката на Советот на Европа, а преостанатите пари ќе се обезбедат од буџетот. Владата ги разгледа сите опции и до крајот на февруари ќе се донесе конечната одлука за изградба ...

До крајот на февруари ќе се знае најдобрата опција за изградба на Клиничкиот центар

Канал5 - 24.01.2018

До крајот на февруари, Владата ќе донесе одлука која е најдобрата опција за изградба на Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на денешниот редовен брифинг со новинарите истакна дека ...

Новиот Клинички центар ќе чини 120 милиони евра и ќе се гради 3,5 години

Мета - 24.01.2018

Владата до крајот на февруари ќе ја донесе одлуката за тоа, дали ќе гради нов Клинички центар. Од таму, не сакаа да откријат дали Клиничкиот центар ќе се гради на нова локација или новиот објект ќе биде изграден кај веќе постоечките болници.

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Фактор - 24.01.2018

Новиот клинички центар во Скопје не му беше судено да биде изграден според визијата и стратегијата на долгогодишниот министер за здравство Никола Тодоров ниту пак според определбите на претходната влада.

Новиот Клинички центар ќе се гради со кредит од Банката за развој

Фокус - 23.01.2018

Новиот Клинички центар ќе биде приоритет за Владата и за него е обезбеден кредит од Банката за развој на Советот на Европа (ECB), информираа од Владата. Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче вчера се сретнаа со делегација на ...

Заев: Изградбата на Клинички центар е приоритет за владата

Канал5 - 23.01.2018

Претседателот на Владата, Зоран Заев во придружба на министерот за здравство Венко Филипче, денеска имаа средба со делегација на Банката за развој на Советот на Европа, предводена од Витомир Мајлс Рагуз, регионален менаџер на банката.

На една од наредните седници на Владата ќе одлучиме за клиничкиот центар, кажа Заев

Сакам да кажам - 23.01.2018

Конечната одлука за изградба на новиот Клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје ќе се донесе на една од наредните седници на Владата, објави премиерот Зоран Заев на својот Ф ејсбук профил по средбата со делегацијата на Банката за развој на Советот ...

Влада: Набргу ќе има конечна одлука за изградбата на новиот клинички центар

Макфакс - 23.01.2018

На денешната седница на Владата учествуваше делегација на Банката на Советот на Европа, која ги презентира опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар (УКЦ) со вклучени експертски мислења за предвидените опции и ...

За влез во Клиника се чека и половина час - Владата бара решение за нов клинички

Press24 - 24.01.2018

Колони автомобили и свирење, метеж и пешаци. За влез во Клиничкиот центар во Скопје се чека и по половина час. Ваква е сликата секој ден на Водњанска. Најголемата гужва е во утринските часови кога медицинскиот персонал доаѓа на работа, а болните на ...

120 милиони евра за нов клинички центар: Ќе се гради нов објект, а ќе се реконструираат и старите

ТВ21 - 24.01.2018

За изградба на новиот објект на Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ ќе бидат потрошени 120 милиони евра, од кои 50 ќе бидат од државната каса, а 70 ќе се земат како кредит од Банката на Советот на Европа, информираше денеска владиниот ...

21 клиника во нов Клинички, четири клиники ќе останат на истото место

Скопје инфо - 25.01.2018

Во нов објект на Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ ќе бидат сместени 21 клиника, додека четири клиники ќе останат на истите локации, информираше владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

До крајот на февруари ќе се знае најдобрата опција за изградба на Клиничкиот центар...

Н.Македонија - 24.01.2018

До крајот на февруари ќе се знае најдобрата опција за изградба на Клиничкиот центар До крајот на февруари, Владата ќе донесе одлука која е најдобрата опција за изградба на Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје.

Новиот Клинички центар ќе чини 120 милиони евра, а каде ќе се гради ќе се знае до крајот на февруари

еМагазин - 24.01.2018

Изградбата на новиот Клинички центар ќе чини 120 милиони евра, а ќе се гради 3,5 години, информираше денеска портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски. Тој додаде дека, Владата до крајот на февруари ќе ја донесе одлуката за тоа, дали ќе гради нов ...

Изградбата на Клинички центар е приоритет за Владата...

Н.Македонија - 23.01.2018

Изградбата на Клинички центар е приоритет за Владата Претседателот на Владата, Зоран Заев во придружба на министерот за здравство Венко Филипче, денеска имаа средба со делегација на Банката за развој на Советот на Европа, предводена од Витомир Мајлс ...

Влада: Наскоро ќе има конечна одлука за изградбата на новиот клинички центар

Вечер Прес - 23.01.2018

На денешната седница на Владата учествуваше делегација на Банката на Советот на Европа која ги презентираше опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар (УКЦ), со вклучени експертски мислења за предвидените опции и ...

ПОЛИЦИЈАТА НЕМОЌНА: Болните не можат да влезат на Клинички (ВИДЕО)

Вечер Прес - 24.01.2018

Колони од автомобили, сирени, нервоза... Револтирани возачи, пешаци и пациенти. За влез во Клиничкиот центар во Скопје се чека и по половина час. Ваква е сликата секој ден на Водњанска. Најголемата гужва е во утринските часови кога медицинскиот ...

До крајот на февруари ќе се знае најдобрата опција за изградба на Клиничкиот центар

Либертас - 24.01.2018

До крајот на февруари, Владата ќе донесе одлука која е најдобрата опција за изградба на Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на денешниот редовен брифинг со новинарите истакна дека ...

Новиот Клинички центар ќе чини 120 милиони евра и ќе се гради 3,5 години, но не се открива локацијата

Локално - 24.01.2018

Владата до крајот на февруари ќе ја донесе одлуката за тоа, дали ќе гради нов Клинички центар. Од таму, не сакаа да откријат дали Клиничкиот центар ќе се гради на нова локација или новиот објект ќе биде изграден кај веќе постоечките болници.

Заев со делегација на Банката за развој на СЕ: Изградбата на Клинички центар е приоритет

+инфо - 23.01.2018

Конечната одлука за најдобрите опции за изградба на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ да биде донесена на една од наредните владини седници. Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за здравство Венко Филипче, денеска имаа средба со делегација ...

Наскоро одлука за отпочнување на изградбата на Клинички

А1 On - 23.01.2018

На денешната седница на владата учествуваше и делегација на Банката на Советот на Европа која ги презентираше опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар (УКЦ), со вклучени експертски мислења за предвидените опции и ...

Револтирани возачи, пешаци и пациенти - за влез во Клиничкиот центар во Скопје се чека и по половина час

Скопје инфо - 25.01.2018

Колони од автомобили, сирени, нервоза... Револтирани возачи, пешаци и пациенти. За влез во Клиничкиот центар во Скопје се чека и по половина час. Ваква е сликата секој ден на Водњанска. Најголемата гужва е во утринските часови кога медицинскиот ...

До крајот на февруари ќе се знае најдобрата опција за изградба на Клиничкиот центар

Канал 77 - 24.01.2018

До крајот на следниот месец Владата ќе одлучи која е најдобрата опција за изградба на Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје – најави денеска на прес конференција владиниот портпарол, Миле Бошњаковски.

До крајот на февруари ќе се знае најдобрата опција за изградба на Клиничкиот центар

24 Вести - 24.01.2018

До крајот на февруари, Владата ќе донесе одлука која е најдобрата опција за изградба на универзитетскиот Клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Од Владата велат дека инвестицијата ќе чини 120 милиони евра од кои 70 милиони евра се кредит од ...

Заев: Изградбата на Клинички центар е приоритет на Владата

Макфакс - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за здравство, Венко Филипче имаа средба со делегацијата на Банката за развој на Советот на Европа (ECB) предводена од Витомир Мајлс Рагуз, регионален менаџер на банката.

Влада: Наскоро одлука за отпочнување на изградбата на Клинички центар

Нова ТВ - 23.01.2018

На денешната владина седница учествуваше делегација на Банката на Советот на Европа која ги презентираше опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар (УКЦ), со вклучени експертски мислења за предвидените опции и ...

Заев: Изградбата на Клинички центар е приоритет на Владата

Вечер Прес - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за здравство, Венко Филипче имаа средба со делегацијата на Банката за развој на Советот на Европа (ECB) предводена од Витомир Мајлс Рагуз, регионален менаџер на банката.

Наскоро одлука за почнување на изградба на нов Клинички

Канал5 - 23.01.2018

Делегација на Банката на Советот на Европа на денешната 50. седница на Владата на Република Македонија ги презентираше опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар , со вклучени експертски мислења за предвидените опции и ...

Заев: Изградбата на новиот клинички центар е еден од приоритетите за оваа година

Мета - 23.01.2018

Премиерот, Зоран Заев денеска со министерот за здравство Венко Филипче, имале средба со делегација на Банката за развој на Советот на Европа (ЕЦБ), предводена од регионалниот менаџер на банката, Витомир Мајлс Рагуз, на кој тема бил „најновиот статус ...

Наскоро одлука за отпочнување на изградбата на Клинички

Слободен Печат - 23.01.2018

Делегација на Банката на Советот на Европа на денешната 50. седница на Владата на Република Македонија ги презентираше опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар (УКЦ), со вклучени експертски мислења за предвидените ...

Заев со делегација на Банката за развој на СЕ: Изградбата на Клинички центар е приоритет

Локално - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за здравство Венко Филипче, денеска имаа средба со делегација на Банката за развој на Советот на Европа, предводена од Витомир Мајлс Рагуз, регионален менаџер на банката.

Наскоро одлука за изградба на Клиничкиот центар

+инфо - 23.01.2018

Ова е еден од најважните приоритети во оваа година, и се очекува конечната одлука за најдобрите опции за изградба на Универзитетски клинички центар. Делегација на Банката на Советот на Европа на денешната 50.

Приоритет на Владата на СДСМ е изградба на нов клинички центар

AKO - 23.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска ја примија во посета делегацијата на Банката за развој на Советот на Европа (ECB) предводена од Витомир Мајлс Рагуз, ...

Наскоро одлука за изградба на Клиничкиот центар

Press24 - 23.01.2018

Делегација на Банката на Советот на Европа на денешната 50. седница на Владата на Република Македонија ги презентираше опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар (УКЦ), со вклучени експертски мислења за предвидените ...

Заев: Изградбата на Клинички центар е приоритет на Владата

Точка - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за здравство, Венко Филипче, имаа средба со делегацијата на Банката за развој на Советот на Европа (ECB) предводена од Витомир Мајлс Рагуз, регионален менаџер на банката.

Владата наскоро ќе донесе одлука за изградбата на новиот Клинички центар

МКД - 23.01.2018

На денешната седница на Владата учествуваше делегација на Банката на Советот на Европа, која ги презентирала опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар (УКЦ) со вклучени експертски мислења за предвидените опции и ...

Заев со делегација на Банката за развој на СЕ: Изградбата на Клинички центар е приоритет

Бриф - 23.01.2018

Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за здравство Венко Филипче, денеска имаа средба со делегација на Банката за развој на Советот на Европа, предводена од Витомир Мајлс Рагуз, регионален менаџер на банката.

Наскоро одлука за отпочнување на изградбата на Клинички

Скопје инфо - 24.01.2018

Делегација на Банката на Советот на Европа на вчерашната 50. седница на Владата на Република Македонија ги презентираше опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар (УКЦ), со вклучени експертски мислења за предвидените ...

Изградбата на Клинички центар е приоритет за Владата – на старата локација?

Порта 3 - 23.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска ја примија во посета делегацијата на Банката за развој на Советот на Европа (ECB) предводена од Витомир Мајлс Рагуз, ...